18.03.2019 11:47
MMŽamberk
Zpravodajství
události
Zobrazeno
2235x
|
Dne 16. března Klub českých turistů, odbor Žamberk oslavil 100. výročí od svého založení. K oslavám této významné události se na jarní období připravuje v Žamberku hned několik akcí.
Jednou z těch největších bude výstava v Městském muzeu Žamberk, která připomene celou historii jednoho z nejstarších turistických odborů v našem regionu. Těšit se můžeme na turistické hole, štítky, odznaky, nepřeberné množství fotografií a dokumentů nebo srovnání historických turistických map Orlických hor.Výstava bude zahájena vernisáží 28. dubna.
Dále se můžeme těšit na besedu k historii turistiky na Žambersku nebo na pochod Za zlatým klíčem Rokytenky, který se uskuteční v sobotu 4. května. Tento den bude také v muzeu zřízena poštovní přepážka, kde si budou moci návštěvníci orazítkovat svůj pohled nebo speciální korespondenční lístek příležitostným razítkem a účastníci pochodu budou mít zvýhodněné vstupné na výstavu. K výročí bude zároveň připravena výroční turistická vizitka (k zakoupení v Městském muzeu Žamberk), výroční turistická známka a turistická nálepka (k zakoupení na startu pochodu Za zlatým klíčem Rokytenky).
Jedním z prvních předchůdců turistiky v Žamberku byl odbor tělocvičné jednoty Sokol (založený v roce 1897), jehož prvního výletu do Helvíkovic (29. 6. 1887) se zúčastnilo 35 členů v krojích.
V roce 1900 vydalo C.K. místodržitelství povolení ke vzniku odboru KČT v Žamberku. Ustanovující schůze nově vznikajícího odboru se konala 10. května za účasti 14 členů a předsedou zde byl zvolen Emanuel Trolda. O činnosti odboru se však nedochovaly žádné zprávy. Faktem však zůstává, že odbor nezaslal ústředí KČT seznam členů a ani povinné příspěvky. Proto výroční zpráva KČT Praha za rok 1902 uvádí: „Přes snahy nebyl dosud odbor KČT v Žamberku zřízen.“
Turistiku v Žamberku tak nadále udržoval pouze SOKOL, který pořádal výlety i v období 1. světové války, kdy je organizoval náčelník jednoty František Habr. Dne 10. června 1916 se konal první výlet ústředí KČT do Orlických hor. Pořadatelsky jej zajišťoval turistický odbor z Rychnova nad Kněžnou a účastnili se ho také sokolové ze Žamberka, kteří „vedeni náčelníkem šli 4 hodiny v lijáku“. Tato činnost poté vyvrcholila přijetím TJ Sokol Žamberk za člena KČT.
Jedna z hlavních iniciativ k založení žamberského odboru KČST (Klub československých turistů) přišla od Karla Slavomíra Kašpara, který se jakožto předseda odboru Hradec Králové snažil „…o oživení a počeštění hor Orlických turistou a zimními sporty“. Výsledkem jeho dlouhodobého snažení bylo svolání přípravné schůze, která se v Žamberku uskutečnila v neděli 16. března 1919. Předsedou přípravného výboru byl jmenován žamberský učitel František Habr. Přípravná schůze schválila stanovy, které byly následně zaslány na zemskou politickou správu ke schválení.
Dne 5. srpna 1919 se uskutečnila valná hromada za účasti 22 osob. Předsedou výboru nově vzniklého odboru KČST v Žamberku byl zvolen JUDr. Josef Kliment, místopředsedou Jaroslav Vítek, jednatelem JUC. Miroslav Šíma, zapisovatelkou Marie Prausová a pokladníkem JUDr. Václav Šimák.
Již při svém vzniku si žamberský odbor kladl nemalé cíle. V únoru 1920 bylo navrženo vyvlastnění a pod dohled KČST svěřit zříceniny hradů Litice a Žampach společně s vyhlídkovými body na Chlumu u Litic, Anenském vrchu a Suchém vrchu. Průrvu Divoké Orlice u Čiháku až po Lusthaus bylo doporučeno zachovat a prohlásit za rezervaci. Tyto návrhy však uskutečněny nebyly a nebo se k jejich provedení přistoupilo až po mnoha letech.
Ihned po svém ustanovení začal odbor pracovat na turistických akcích. V roce 1919 se uskutečnil první oficiální pěší výlet na trase ze Žamberka – Kozinec – Žampašské lesy – Křižánky – Hejnice – Žamberk. Vycházky z počátku vedl sám František Habr. Pravidelně se jich účastnilo cca 10 osob a pohybovaly se od 5 do 10 km. Náročnější akce vedl dr. Kliment. Počet akcí na jeden den se ve 30. letech pohyboval kolem deseti za rok. Od roku 1934 byly pořádány i několikadenní výlety. Mezi autokarové výlety patřil zájezd do Toulovcových maštalí, Hronova, Jeseníků, Českého ráje a dalších míst.
Svou činnost odbor nepřerušil ani v období okupace, kdy se stal útočištěm pro mnohé členy jiných organizací. Pouze poklesl počet akcí a většina výletů byla tzv. polodenních, což bylo způsobeno zákazem používat vlak jako dopravní prostředek pro turistiku.
Žamberský turistický odbor pracoval nepřetržitě prakticky až do období sjednocení tělovýchovy v roce 1948, kdy se 30. května včlenil do Sokola Žamberk jako turistický oddíl se 45 členy. Po roce 1990 byla činnost samostatného Klubu českých turistů v Žamberku obnovena. Žamberský odbor dodnes spravuje 90 km značených turistických tras.

Podpořte redakci on-line deníku Orlický.net! Klikněte, prosím, na reklamní banner našich inzerentů. Tento zpravodajský portál funguje díky reklamě jako je tato. Děkujeme.
|