28.09.2022 08:23
Orlický.net
Zpravodajství
volný čas
Zobrazeno
1479x
|
Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou ve spolupráci s Československou obci legionářskou zve na "Den Stráže obrany státu". Tento speciální bezpečnostní sbor existoval a působil v letech 1936 až 1939.
Za mírového stavu fungovaly jednotky Stráže obrany státu jen rámcově, přičemž její příslušníci (podle zkratky SOS přezdívaní „sosáci“) vykonávali svou běžnou službu u četnictva, finanční stráže a státní policie, v případě ohrožení bezpečnosti republiky však byly aktivovány a doplněny o záložníky s trvalým bydlištěm v blízkosti nasazení. Při bojích mezi zářím 1938 a březnem 1939 přišlo o život 84 příslušníků SOS a 270 utrpělo zranění. V areálu bývalých kasáren proběhne od 10:00 hodin ukázka výzboje a výstroje příslušníka SOS, odpoledne pak dvě přednášky v Synagoze - Památníku Karla Poláčka. Celodenní akce vyvrcholí odchodem uniformované jednotky z kasáren do centra města, kde proběhne odhalení pamětní desky Františka Kynycha.
Neuvěřitelně statečný muž - František Kynych
Velitel 1. praporu Stráže obrany státu Rychnov nad Kněžnou. Za 2. světové války spoluorganizoval síť Obrany národa. V roce 1940 byla jeho buňka prozrazena, zatklo ho gestapo. Nacisté ho krutě mučili. Málem ho utloukli, kdyby ho nepřevezli do nemocnice. Odkud ho propustili do domácí péče, ale sledovali ho. František se zmátořil a utekl jim.
Ukrýval se na Vysočině a dál organizoval vojenskou odbojovou síť. Gestapo ho znovu zatklo v prosinci 1942, následovalo kruté mučení. Ale nezabili ho, protože si mysleli, že z něho vytlučou jména vojenského odboje. Vydržel. Nikdo z jeho vojenských pobočníků z odboje nebyl do konce války zatčen. Věznili ho do konce války. Osvobodili ho v jedné německé káznici američtí vojáci. Našli ho těžce nemocného, podvyživeného a fyzicky celkově zchátralého v malé cele. Ale živého! Rychle se dal dohromady. A po dvou letech se stal pobočníkem náčelníka hlavního štábu armády generála Bočka. Ano, toho Bočka, kterého komunisté utýrali v roce 1952 ve věznici ve Valdicích.
Ve stejný den, kdy si přišli pro Bočka, zatkli i Františka Kynycha. Přepadla ho kohorta obranného zpravodajství OBZ (vojenská obdoba StB). Nepředstavitelným způsobem ho mlátili, mučili nespaním, hlady, vymlátili mu zuby - ty co mu gestapo během válečných výslechů a věznění nechalo a které si po válce nechal opravit. Až po 14 měsících dostal vycházku na vězeňském dvoře, do té doby žil v kobce na Hradčanech v tzv. Domečku, později v Ruzyni, kde ho na cele vydíral spoluvězeň-agent provokatér. Lámali ho vším, co si vymyslíte.
Zcela výjimečné je, jak to s ním dopadlo. Soudě podle výslechových protokolů v agonii mnohé doznal, ale jak se zmátořil, protokoly odvolal s tím, že byly vynuceny násilím. A pak se martyrium opakovalo. A přesto ho nedonutili, aby se u soudu přiznal, litoval a žádal pro sebe nejpřísnější trest. Po roce a půl - v květnu roku 1952 - stanul před soudem. U hlavního líčení byl ve všech bodech obžaloby zproštěn obvinění a propuštěn. Plukovníka generálního štábu degradovali. Musel se živit jako pomocný dělník. S manželkou se ocitl v nuzotě, protože jim komunisté zabavili i byt. A tak se nastěhovali k rodině své dcery. Šest lidí léta žilo ve dvoupokojovém bytě. František Kynych si stačil v roce 1968 zažádat o rehabilitaci, ale už se jí nedočkal. Dne 29. října 1968 zemřel.
Zdroj: Mikuláš Kroupa

Podpořte redakci on-line deníku Orlický.net! Klikněte, prosím, na reklamní banner našich inzerentů. Tento zpravodajský portál funguje díky reklamě jako je tato. Děkujeme.
|