Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor textu David Langr
autor fotografií (rup)
hash tag jirislitr
27.06.2024 19:14

(rup)

Zpravodajství
z regionu

Zobrazeno 1185x
U příležitosti oslav 100 let od narození Jiřího Šlitra publikujeme studentskou práci, která vznikla v přelomové době od podzimu 1989 do ledna 1990 jako středoškolská odborná činnost. Cílem práce bylo zaznamenat vzpomínky spolužáků Jiřího Šlitra na studentská léta na gymnáziu v Rychnově nad Kněžnou.
Vzpomínky na Jiřího Šlitra zaznamenal David Langr: Ze všech spolužáků Jiřího Šlitra jsem dokázal navázat kontakt s Josefem Teleckým z Nového Města pod Smrkem, Zdeňkem Šebestou z Rychnova nad Kněžnou, Marií Melkovou Kosteleckou z Vamberka a Jiřím Šedivým ze Solnice. Některé mé další dopisy však také zůstaly bez odezvy.
Ve všech případech jsem zaznamenal zajímavá vyprávění, osobní vzpomínky, viděl obrazy i další památky na Jiřího Šlitra. Rozsah vzpomínek a odpovědí byl však poznamenán téměř 50 lety, která od školních let mezi tím uplynula. Protože jsen se zajímal hlavně o to, jaký byl Jiří Šlitr jako student gymnázia, položil jsem pro usnadnění situace všem šest stejných otázek, týkajících se Jiřího Šlitra:
1. Jaký byl Jiří Šlitr, jaké měl povahové vlastnosti?
2. Kterých vlastností jste si nejvíce cenil?
3. Měl J. Š. všeobecné nebo specifické nadání?
4. Jaký měl vztah ke školní práci?
5. Kdo mu byl vzorem?
6. Znáte Šlitrovo životní krédo

Josef Telecký - dirigent třídního sboru

Obsáhlou odpověd, a nejen na uvedené otázky, mně zaslal Josef Telecký. K jeho charakteristice si dovolím použít opět Sebranky.
"Josef Telecký. Dirigent třídního sboru, fotograf amatér, kdysi též modelář, chemik a kdovícoještě odmítl se charakterizovat! Ať o mně napíše přípravný výbor! - prohlásil zpupně - beztoho vůbec nic nedělal. Co nám zbylo jiného, než mlčet a psát. Říkáme vám ale, že těžší úlohu nám nemohl dát.
Jeho chování ve škole můžeme vystihnout frází: Telecký, abych vás nezapsal!
Od kvinty však Pepík νážní, až do dnešních dnů nebyl ještě zapsán do třídnice. Teprve letos na jaře protrhl smůlu, přesedal, a je tam! Zato v kvartě si užil třídní knihy do sytosti. Celkem vzato je hlava otevřenά, někdy rošťák, α přese všechny moderní názory také idealista. Jinak by se neodvážil napsat naši Sebranku."

Josef Telecký vzpomíná:

"Trochu mám strach, že se mé vyprávění nebude lišit od natáček, které jste si již udělal. I moje vzpomínky jsou především z doby studií v Rychnově. Brzy po válce mě život odvál z Jirkovy blízkosti a pak se nahrnulo tolik událostí v mém osobním i společenském životě, že se za nimi ty drobné příhody z načeho tehdejšího společného studování již trochu ztrácejí a rozmělňují. Jirka Šlitr (my jsme mu ale říkali Juraj, nevím proč) přišel do rychnovského gymnázia po okupaci Sudet na podzim 1938, tedy do kvarty. Na den přesně to již nepovím. První dojmy nebyly nijak výrazné, byli jsme stejně vyšinutí z normálního života nešťastnými politickými událostmi a březen 1939 to dovršil. Snad až pak jsme si všímali víc jeden druhého, a ať už proto, že jsme seděli v lavicích hned za sebou, nebo že jsme byli oba živější, než byla běžná norma, jsme se začali sbližovat. Jirka byl tehdy takový pomenší, dalo by se říci až drobný chlapec, mírně kudrnatý blondák s živýma očima a smíšky v koutcích úst. Čiperný, pohyblivý, v tělocviku obratný, jak jsme brzy poznali i dobrý lyžař, učení mu šlo bez problémů, takového kluka třída rychle přijme za svého. Kolektiv třídy dokáže velmi rychle ocenit osobní kvality nováho spolužáka a přesně ho zařadit (někdy to až krutě bolí). Jirka dostal první pořadí, aniž by se sám musel k němu propracovávat. Stal se jednou z vedoucích osobností třídy. Zní to snad nadneseně, kvarta a již osobnost, ale jak to vyjádřit líp? Jirka prostě UMĚL. Uměl kreslit (už tehdy), prvními projevy byly kreslené vtipy a glosy v dodnes živých akcích (doufám) "pošli to dál"! Uměl hrát na klavír a harmoniku (a to na požádání kteroukoliv melodii kdo chtěl ve stylu "Juraji, zdžezuj Na krásném modrém Dunaji!"), dobře zpíval a měl zázračnou hudební paměť. Byl první, kdo v naší třídě zpíval zpaměti písničky V+W - nezapomínejte, že byla okupace, Praha daleko, v rádiu je nehráli). Byl první, kdo měl lyže se "spodním tahem" - a uměl na nich opravdu jezdit, měl brusle kanady a pravou hokejku a zase to s ní uměl, a co klukům zvlášt imponovalo, měl kolo s přehazovačkou! Tehdy ještě bydlel někde v okolí sochy sv. Trojice za zámeckým parkem; do vily u Panorámy se přestěhovali později.
Prve jsem napsal, že byl jednou z vedoucích osobností naší třídy. Tím logicky naznačuji, že těch osobností bylo tehdy víc. My jsme ovšem ani tenkrát, ale ani teď ve zpětném pohledu, nedělali žádný žebříček popularity. Brali jsme to tak, že každý něco umí a své nápady si nenechává pro sebe. Nikdy u nás nevznikaly vztahy, které by se daly srovnat dnešními partami, v nichž jedna silná osobnost si podřizuje ostatní. Ona taky byla jiná doba. Okupace, pak válka, české školy pod dohledem Oberschulraatů, vykuchané atlasy, odstraněné obrazy; v těch podmínkách jsme drželi víc pohromadě. Také nás doba tlačila k větší samostatnosti a podnikavosti. Nejsou učebnice? - rozmnožovali jsme si texty sami na cyklostylu (blány a papír jsme jezdili shánět až do Hradce), jsou zakázané veřejné zábavy? - dělali jsme si své přímo ve škole: využili jsme prostě hodin povinné německé konverzace. Texty písniček jsme přeložili - a hudba, hraná třídním orchestrem, zůstala původní (tak se tam vešly i americké šlágry). Orchestr samozřejmě dal dohromady Jirka. Prapůvodní složení bylo: Klavír (Jiří), housle (Zdeněk Šebesta), trubka (Sejkora), kytara (Vorel), kontrabas (Ontl), někdy pohostinsky tahací harmonika (M. Nedvídková), zpěv (Rabiňák, Šlitr). Moc rád jsem tenkrát taky zpíval, ale bylo to strašné. Musel jsem toho nechat.
Samozřejmě, že úroveň nápadů a realizací se měnila, jak jsme přecházeli ze třídy do třídy. Když se na to dívám teď, tak tedy pořád jsme nedělali nic vážného, prostě jsme jen tak po študácku blbli, ale inteligentněji, než bývalo zvykem, takže kantoři nás sice z povinnosti ukázňovali, ale přitom nám fandili. S Jirkou jsme se tehdy krásně doplňovali. Obvykle jsme si nejdřív pohazovali nějakým nápadem, já jsem to uplácal organizačně do vnější podoby, Jirka naplnil vnitřním obsahem a celá třída oživila. Vrcholilo to Sebrankou a maturitními zpěvy. Plánovali jsme ještě pokračování Sebrankou II, kde jsme si chtěli po maturitě podat profesory. Jirka měl karikatury nakreslené (dnes visí vedle jeho pamětní desky), oba jsme měli notýsky s kantorskými frky, αlο skutek už utek. Ζάsah gestapa a smrt několika našich profesorů nám zatrhla další srandování. Do vážnější podoby jsme se s Jirkou ještě dokázali přeladit v obou νzpomínkových číslech "Posla" k 75. výročí maturit, ale vážnou Sebranku II jsem psát nedokázal. On taky hned po maturitě nás život rozehnal. Nejdřív to nebylo moc do daleka, měli jsme štěstí, že náš ročník byl totálně nasazen v továrnách v okolí, že jsme nemuseli do Říše. Jirka pracoval ve slévárně ve Skuhrově, já Báňské ve Vamberku, občas jsme se navštěvovali. Musím připomenout, že tehdejší majitel sléváren ve Skuhrově, pan Porkert, byl Jirkovým strýcem, Jirka měl v jeho vile svůj pokojík, několikrάt jsem tam u něj byl a mohl alespoň letmo poznat prostředí, v němž prožil část svého života. Oba manželé Porkertovi byli dobří hudebníci, oba hráli dobře tenis, pan Porkert měl na tehdejěí dobu výborné gramoradio a velkou diskotéku klasické i jazzové hudby. Tam jsem poprvé slyšel Armstronga. Je jisté, že na vnímavého Jirku muselo působit ovzduší kultivovaného života v této rodině a jeho přirozené nadání tam mělo možnost se dál rozvíjet. Při tom se u Porkertů nežilo a nevystupovalo velkopansky; z Jirky se taky nikdy nestal fouňa a náfuka. Ale taky nehrál přehnaně skromného. Věděl, co umí.
Naše cesty se začaly rozcházet na studiích v Praze. Jirka studoval práva, já elektrotechniku. To jsou hodně odlišné profese. Jemu vlastně stačilo pamatovat si texty a tak mu zbýval čas a kapacita, aby pokračoval i v muzice i v malování. My, technici, to měli horší, museli jsme sami shánět novinky z oboru v zahraničních časopisech a knihách, protože válečné vakuum narušilo kontinuitu vývoje a poznání. A tak už na nějaké vedlejší srandování jsem tenkrát neměl myšlenky. Snad proto jsem nedokázal najít společnou řeč s novou skupinou kamarádů, která se začala tvořit a scházet v bytě, kde Jirka bydlel se svým bratrancem Karlem Porkertem.
Pak přišly vysokoškolské prověrky, já jsem vyletěl, nastoupil do zaměstnání v Třineckých železárnách, šel na vojnu. Jirka měl štěstí, nebyl namočený v žádném politickém průšvihu, dokončil, promoval, a taky šel na vojnu. Každý jsme sloužil jinde. Jά v Milοvicích, on se brzy dostal do ÚDY (Ústředního domu αrmády, něcο jako aranžér, kreslil instruktivní kresby do řádů a příruček, jak se drží flinta, salutuje a tak).
Po vojně jsme se setkali již jen několikrát. Já se vrátil do Třince, mým povoláním se stala metalografie a plně mě zaujala (takže se ze mě stal technický suchar), Jirka nikdy nepřerušil svou výtvarnou a hudební dráhu. Když jsem byl, asi tak v roce 1958, u něj v jeho bytě - ateliéru v Chodské na Vinohradech, bylo už jasné, že každý jsme se stal něčím jiným. Profese si každého přeformuje, tomu se nedá vyhnout; každé povolání taky určuje životní styl a měřítko hodnot. Technik, když chce něco dokázat, se musí soustředit na svůj obor, určitý omezený okruh, nerozptylovat se, netěkat. Tomu přizpůsobit i soukromý život; tak jsem byl tehdy už "usazený ženáč", měl dvě děti. Umělec, na začátku své cesty, se právě naopak nesmí moc vázat na jedno téma, jeden styl. A Jirka to věděl (nebo tušil) a taky tak žil; velmi brzo se dostal do širšího prostředí kumštýřské Prahy, a to jak mezi herce (i když sám ještě nehrál), tak i výtvarníky. Když jsem se rozhlížel jeho ateliérem - tedy tím, co pyšně nazýval ateliérem, byla to malá podkrovní místnost, bůh ví, jak se mu tam podařilo dostat klavír - šla mi už hlava kolem z jeho obrazů. Náměty i provedení to už nebyl Juraj z doby školních karikatur. První náměty z Prahy, velký portrét Ireny Kačírkové. Přehrával mi písničky, ještě bez textů, taky už jiné, než za mlada, α stěžοval si, že píše jen do šuplete, že nemá textaře a lanařil mě, abych to zase zkusil. Jenže mně už veršovací pramínek vyschl, já už měl v hlaνě jen svou metalografickou νědu. Tak si musel najít jiného. Suchého. Naštěstí!

Pokusím se teď odpovědět na položené otázky. Ty první dvě se dají zodpovědět společně, vyplývají jedna z druhé. Tak tedy ad 1, 2) Jirka byl úžasně bystrý, vnímavý, pohotový. Dokázal okamžitě reagovat na každou situaci, citlivě podle její povahy buď ironicky nebo lyricky, ale víc mu seděla ironie než lyrično. Teď s odstupem času se mi zdá, že nebyl zvlášť sdílný, že si většinu svých zážitků a pocitů nechával pro sebe a byl spíš kritickým pozorovatelem cvrkotu kolem sebe a vyjadřoval se k němu až transformovaně, kresbou, písničkou. Dovedl při tom lehce navazovat kontakty se svým okolím, a to zdánlivě bez vlastní iniciativy. Nějak to z něj vyzařovalo samo. Ačkoliv vlastně pocházel z t.zv. "lepších kruhů", nikdy se nevytahoval. Ne že by byl skromný drobeček v koutě; naopak, ve společnosti dřívjak později se dostával do popředí, ale tak, že to všichni kolem brali jako samozřejmé. Kromě tohoto povahového rysu jsem si nejvíce cenil jeho pracovitosti a činorodosti. Což není jedno a totéž a je výborné, když se obě vlastnosti setkají. Činorodého člověka je νšude plno, ale může po něm zůstat jen rozvířený vzduch; po pracovitém zůstává dílo.
ad 3) Kterým směrem se nejvíce projevovalo jeho nadání? Odpovím oklikou. Když jsem jednou v ateliéru sochaře Janouška se dostal do povídání o studentských letech a zmínil se o Šlitrovi (bylo to začátkem šedesátých let, už po Bruselu, kde Šlitr poprvé vykročil do světa), slyšel jsem tuto charakteristiku: Šlitr je tak dobrý muzikant i výtvarník, že konkuruje sám sobě. Měl by si vybrat, co chce vlastně být! Já si myslím, že se Jirka nikdy nechtěl k ničemu pevně přivázat (proto se asi nikdy neoženil), ale jestli něčemu dával přednost, tak to bylo malování. Hudba mu asi byla prvkem, který život obohacuje a - u něho určitě - i rozveseluje a nadlehčuje. V ní mohl vybít svou potřebu legrace až srandy. Malování však bral vážně. Že se to během let posunulo trochu jinak, než sám asi chtěl, to už je osud. Ale je jisté, že do New Yorku (a tím k Voskovcovi) se dostal dík své výstavě obrazů a kreseb, ne přes písničky.
Že byl dobrý sportovec jsem už říkal. Nejvíc lyže (dokonce i závodně, za Vysokoškolský sport), tenis, cyklistika.
Divadlo jako takové nehrál a nevím, že by ho lákalo. To, co jsme dělali za studentských let, mělo nejblíž k estrádě.
ad 4) Jirka studoval s vyznamenáním. Těžko říci, že by některé předměty zvlášť zdůrazňoval. Zdálo se, že mu nic nedělá potíže. V porovnání s ostatními mu šly snadno jazyky, kromě povinných (němčina, latina, francouzština) se ještě soukromě učil anglicky. V hudbě postupně ovládl ke klavíru akordeon, kytaru, zobcovou flétnu a uměl zahrát i na banjo a dechové nástroje. Začal aranžovat písničky (i jen odposlechnuté z radia nebo desky) a sám komponovat. Nevím, zda se někdy pokusil o vážnou hudbu, nikdy o tom nemluvil. Sestavil orchestr (sexta) nejdřív z naší třídy, postupně jak naši kluci přestávali svým uměním stačit, jej doplňoval i spolužáky z jiných tříd. Tak se postupně rodil Rychnovský dixiland. Z toho všeho je vidět, že Jirka dovedl využít času, který mu byl dán. Nemůžu ale dosvědčil, jestli měl svůj den rozplánovaný do podrobností, jestli si vytvořil skutečný pracοvní režim. Spíš ne než anο. Nešel by dohromady s jeho snahou udržet si svοbodu. Ale cο je jisté, že se nikdy neflákal.
ad 5) Dokázal využít všech šancí v životě, měl vzory? Copak můžeme vědět o druhém, jaké šance mu život nabízí a jak jich využívá? Copak to můžeme poznat včas i u sebe, co je šance a co není? V životě se nedají dělat experimenty jako v technice: nejdřív vyzkoušet variantu jedna, pak variantu dvě, Čas se nedá nikdy vrátit do výchozího bodu. Nikdy nemůžeme s jistotou posoudit, zda je lepší to, co jsem podnikl, než to, co jsem nepodnikl. Κdyž to vezmeme takto, tak Jirka doνodl využít sνých šancí. Říkám svých, protože si je spoluvytvářel, nic mu život nenabídl jen tak sám od sebe. Už jsem říkal, že Jirkovi vytýkali mnohostrannost zájmů, tříštění sil. Myslím ale, že nakoneo právě tato mnohostrannost byla největší šancí, kterou plně využil, a bez ní by nebyl tím, čím byl.
Druhá část otázky se dá zodpovědět snadněji. Alespoň pokud jde o muziku (k malování se nemůžu vyjádřit). Jirka neměl přímé vzory (ve smyslu: "tak bych to chtěl jednou dělat"), ale dokázal bohatě využít všech inspiračních zdrojů a postřehů. Základem byl dixiland a vůbec raný černošský jazz. Ale nejen to. V době naší mladosti se nosily písničky založené na vtipném textu (Leze brouk, Slunečnice a tak dál), to byla oblast muzicírování J. Traxlera, A. Kavky; popěvky a parodie, v nichž kralovali V+W, Kocourkovští učitelé, Lišáci. Ve spoustě Jirkových písniček se dá vycítit zpřízněnost s těmito předchůdci, ale nikdy to není plegiát. Vždy je Jirkova písnička kousek nad svým předobrazem. Je to jako s lidovou písní u Dvořáka a Smetany. A zákonitě to Jirka v oboru populární hudby završil Dobře placenou procházkou, která u nás předchůdce neměla. Nesmíme ale zapomenout, že písničku tvoří teprve spojení hudby s textem, obojí musí být v rovnováze. Tady našel Šlitr v Suchém ideálního spoluautora, dokonale souznějícího myšlenkou i formοu.
ad 6) Znáte Šlitrovo životní krédo? O tom jsme v mládí nikdy nemluvili. Tenkrát bylo naším hlavním cílem přežít válku a dočkat se svobody a pak pro svobodný stát něco udělat. A později? Jestli se díváte na Křeslo pro hosta, jistě si musíte všimnout, že na tuto otázku, obvykle položenou na závěr besedy, tázaný zrozpačití, a když odpoví, tak vlastně zhodnocením obecných ideí toho, co už v životě udělal. Zkrátka, život nás nutí, abychom si svá kréda občas poopravili podle současných možností. Tak tedy uzavřu, že jestli měl Jirka své životní krédo, tak o něm asi moc nehloubal a vyplývalo spíš z toho, co skutečně dělal a jak žil. A to by se dalo vyjádřit dvěma prastarými latinskými citáty: "Carpe diem!" a "Nulla dies sine linea!" Tak, to je asi vše. Byla to ale dřina, to sepsat."


Zajímavé zprávy z regionu
Další zprávy z lokality Rychnov nad Kněžnou
Rychnov opět pomáhal během. Výtěžek půjde slepému běžci Adamovi
Výstavba nemocničního pavilonu si žádá úpravu vozovek uvnitř areálu. Jezdí se tu jednosměrně
Koupaliště ve volné přírodě ve Včelném hlídá žába. Návštěvníci si tu cení zeleň, čistou vodu a klid
Jízdárna Fest letos dělá lidem radost už po šesté!
Začala třetí fáze výstavby okružní křižovatky. Kvůli úplné uzávěře do průmyslové zóny jen po objízdných trasách
Hasiči likvidovali havárii vody na úřadě
Vzpomínání na Šlitra: Myslím si, že na Rychnov dost zanevřel
Šlitr své vztahy zakládal na dobru a slušném až noblesním vztahu člověka k člověku
Gymnázium slaví 100 let od narození svého studenta Jiřího Šlitra. Jaký to byl student a jak na něho vzpomínali jeho spolužáci
Rychnovský zámek a galerie bez bariér: Nový výtah zpřístupní historické prostory všem
Klíčová silnice do průmyslové zóny bude několik měsíců neprůjezdná. Startují práce na výstavbě kruháku
Kamion s novými škodovkami v příkopu, střet dvou osobáků před semaforem
Na křižovatce se srazil náklaďák se skútrem. Motocyklista nehodu nepřežil
Vesmírný projekt oceněný NASA, čokotiskárna i roboti. Festival vynálezců Maker Faire nabídne program pro celou rodinu
Bílého hyundaie neudržel na nové asfaltce a poslal ho do škarpy
V křižovatce se střetlo auto s motorkou, jedna osoba skončila v péči záchranářů
Na křižovatce, která bude za pár měsíců okružní, komplikovala během dopravní špičky nehoda
Žena se opakovaně domáhala zásahu policistů: "Syn má schizofrenii a pije". Jednalo se ale o zneužití tísňového volání
Rákosníčkovo hřiště nebude Rákosníčkovo. Potravinářský řetězec žádá odstranění názvu
Prázdninová dobrodružství v Kamínku
Nebezpečnou křižovatku nahradí kruhák. Stavět se bude v letních měsících
Na radnici cvičně svolali krizový štáb
Na ohlášený požár sazí v komíně nasadili hasiči výškovou techniku
Srážka škodovky s osobním vlakem se obešla bez zranění. Vlak vozidlo z přejezdu odhodil na souběžnou silnici
Další náraz auta do stromu, další mladý člověk přišel o život
Bavorák narazil do stromu a následně se převrátil na střechu. Jeden z pasažérů v nemocnici zemřel
Známe nejúspěšnější sportovce a sportovní osobnost loňského roku
Hrubá stavba nového nemocničního pavilonu už stojí. Práce pokračují za plného provozu
Rychnovská nemocnice je o krok blíž k úplnému osamostatnění
Do obrazárny místo po příkrém točitém schodišti bezpečně výtahem. Zámek a galerie budou bez bariér


Město Ústí nad Orlicí připravuje na září novou akci
28.08.2024 | 15:13 * | Radio Orlicko

Expres Pardubického kraje (34. týden)
25.08.2024 | 21:50 * | Radio Orlicko

Slípka spadla do septiku. Ptáka zachránil jeden z přivolaných hasičů
23.08.2024 | 11:34 | HZS

Energetici ČEZ Distribuce mění izolátory na vedení mezi Náchodem, Dobruškou a obcí Kvasiny
02.08.2024 | 09:35 | Fletch

Hudební festival Hrady CZ na Kunětické hoře: Nezapomenutelný hudební zážitek!
22.07.2024 | 20:00 | Fletch

Vzpomínání na Šlitra: Myslím si, že na Rychnov dost zanevřel
02.07.2024 | 12:59 | (rup)

Šlitr své vztahy zakládal na dobru a slušném až noblesním vztahu člověka k člověku
29.06.2024 | 16:52 | (rup)

Gymnázium slaví 100 let od narození svého studenta Jiřího Šlitra. Jaký to byl student a jak na něho vzpomínali jeho spolužáci
25.06.2024 | 20:14 | (rup)

V České Třebové dojde k unifikaci napětí
20.06.2024 | 14:16 | Fletch

Orientační běh v Orlických horách přilákal špičky i nováčky
18.06.2024 | 17:07 | Alisha Alisha

J.Korejz Blatinský v Houdkovicích
18.06.2024 | 12:56 | míla

Pardubický kraj spouští nový energeticky úsporný projekt
14.06.2024 | 18:42 | Fletch

Dítě jako zásilka v parcelboxu? Rodičům pomohli hasiči
12.04.2024 | 07:02 | HZS

Aequitas Group úspěšně otevřela apartmány Mlýn Herlíkovice u Špindlerova Mlýna
07.03.2024 | 17:31 | Fletch

Ovocná alej byla vysázena v Praskačce
17.12.2023 | 13:55 | Fletch



zprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Rychnov opět pomáhal během. Výtěžek půjde slepému běžci Adamovi
Výstavba nemocničního pavilonu si žádá úpravu vozovek uvnitř areálu. Jezdí se tu jednosměrně
Koupaliště ve volné přírodě ve Včelném hlídá žába. Návštěvníci si tu cení zeleň, čistou vodu a klid
Jízdárna Fest letos dělá lidem radost už po šesté!
Ústí nad Orlicí
Město Ústí nad Orlicí připravuje na září novou akci
Proběhl Orlický pohár v přistání parašutistů na přesnost
Atletický Rieter mítink přivítal hvězdné startovní pole
Šestý ročník atletického mítinku Rieter v Ústí nad Orlicí: Těšit se můžete na světové hvězdy a rekordní výkony
Žamberk
Klub kino senior v Divišově divadle
26letá řidička BMW se řítila z kopce vysokou rychlostí. Díky ní má papíry v čistírně
Tyršova rozhledna v Žamberku láká na výstavu loutek
V hlavě 2 trhalo rekordy v USA, nyní míří do českých kin
Lanškroun
Nová silnice by měla městu ulevit od tranzitní dopravy směřující z Orlických hor. Postavit ji chce kraj
Startuje obnova povrchu běžeckých drah
Na silnici se srazila auta, naštěstí šlo jen o plechy
Město podniklo první krok k nové vizuální identitě. Zájemci mohou radnici pomoci
Nové Město nad Metují
Blíží se 46. ročník Festivalu české filmové komedie
Senior vjel autem do chodkyně na přechodu a skupiny dělníků. Jeden z nich nehodu nepřežil
Mladí plavci zakončili letní plaveckou sezónu
Skončila úplná uzavírka silnice I/14 v ulici U Zázvorky
Dobruška
Fotbal v Dobrušce slaví 115 let
Druhou srpnovou neděli se i v Dobrušce otevřou židovské památky
Osobní auto narazilo do stromu
Složky IZS se předvedly na náměstí
Letohrad
Mateřská škola Taušlova v Letohradě přivítala děti v novém trojlístku
Na stavbě křižovatky dojde ke změnám v přechodném dopravním značení
Solární lampy osvětlují část cyklostezky
Letohrad investuje do oprav místních silnic
Kostelec nad Orlicí
Osobák vyjel ze silnice a zastavil se o strom
Mistrovství Evropy mažoretek v ČR
Bylo asi velké vedro. Auto se koupalo v řece
Bikerka Miculyčová jede na olympiádu
Choceň
Policisté dopadli sádrového fantoma. Kradl sádru, obvazy a dokonce i cedulku "sádrovna"
Sousedský dlouhý stůl vytvořil neskutečnou atmosféru pátečního večera
Na ulici se srazila dvě auta. Obě řidičky musely do nemocnice
Během dvou dní dva požáry. Hořela střecha i jídlo na plotně
Týniště nad Orlicí
Osobák se srazil s cyklistkou a řidič z místa ujel. Když policie muže dopadla, byl značně opilý
Výbuch munice během výcviku pyrotechniků má jednu oběť a osm zraněných. Vojáci byli z Podorlicka
Srazil se cyklista s elektrocyklistou. Policie hledá svědky
27. týnišťský swingový festival Jardy Marčíka 2024
Vamberk
Auto vzhůru kolama, řidič opilý
Vrbické léto má svůj happy end. Hendikepovaná dívka dostala novou postel
Začíná stavba retailového parku. Obyvatelé města se dočkají nových obchodů včetně potravin
Ve vambereckých lesích se srazila dvě auta. Tři zranění
Česká Skalice
Balóny nad Rozkoší
Dvě nehody během dvou dní. V jednom případě sehrál roli alkohol koloběžkaře
Hasiči varují před nebezpečnými jezy. A nacvičovali záchranu tonoucího z podvěsu
Zaklíněním řidiče skončila ranní nehoda dvou aut, náklaďáku a autobusu
Rokytnice v Orlických horách
Na Stříbrném vrchu vyrostou dva bytové domy pro komunitní bydlení
V bytě během nabíjení hořela baterie elektrokola. Majitel ji vyhodil z okna
Orientační běh v Orlických horách přilákal špičky i nováčky
Na Orienťák v Orlických horách přijede 1400 účastníků
Česká Třebová
Kamion měl poškozenou nádrž. Nafta tekla do kanálu
Nově zateplenou fasádu ZUŠ budou zdobit obrázky žáků
Honza Šimůnek - sportovec a cestovatel má 75
Honza Šimůnek - sportovec a cestovatel má 75
Opočno
Silnici po nehodě zablokovala převrácená cisterna. Z nádrže vytékalo na vozovku mléko
Osmikolový náklaďák vyjel z vozovky a narazil do mostku. Kabina následně začala hořet
Město je bez tranzitní dopravy. Řidiči ode dneška mohou jezdit po kompletním ochvatu
Vloupal se do kanceláře. Nepoznáváte muže z videa?
Náchod
Z hotelové terasy ukradli zahradní nábytek a další vybavení za 70 tisíc korun
Jakmile poskytnete své intimní záběry na sociálních sítích, mají Vás. Atraktivní žena začala muže za to vydírat
Zahraniční kamion překročil povolené rozměry, řidič zaplatil kauci
Špatně zajištěné kontejnery se zdeformovaly a látka vytekla ven. Řidič musel zaplatit nejvyšší možnou kauci
Jablonné nad Orlicí
V průmyslovém objektu došlo k požáru zásobníku s pilinami. Nasadili kobru
Hejtman Netolický: Za mimořádnou událostí na železnici stojí selhání lidského faktoru
Pouhých 32 metrů. Taková vzdálenost dělila od sebe dva vlaky Leo Expresu, které jely po stejné koleji
Prosluněný den volna lákal k vyjížďce. V serpentinách se srazily dva motocykly
Borohrádek
Řidič neudržel auto na silnici a narazil do stromu
Auto havarovalo mezi stromy. Zůstala z něho kupa šrotu
V rybníčku docházel vzduch. Starosta povolal místní hasiče
Ze zajištěného prostoru utekl skot, varuje radnice
Jaroměř
Zatěžovací zkoušky na estakádě na budoucím obchvatu Jaroměře byly úspěšné
Policie zastavila "zhuleného" motorkáře. Toxikologické vyšetření odmítl
Kozel zahradníčkem nebo sekuriťák zlodějíčkem? Vyjde to stejně
Strážníci v noci potkali chlapíka, který měl už dávno sedět v base. Tak mu tam zajistili dopravu
Králíky
TECHNOhrátky: Dokonalý průřez oborem opravář zemědělských strojů
V Králíkách se řešilo posílení kapacity energetické sítě
Opilý mladík si z cizí garáže půjčil BMW k nočnímu výletu. Zastavil ale o protější plot
Jazyková bariéra nevadila, žáci vyráběli šroubek, kovový štítek a hlavolam
Hradec Králové
Auta po střetu rozházená po příkopech, jedno z nich koly vzhůru
Hráči FC Hradec Králové navštívili ZŠ Sever a podpořili žáky
Škodovka havarovala do sloupku elektrického vedení. Skončila na boku
Dvě chyby, dvě branky: Hradec Králové padl se Spartou
Vysoké Mýto
Připojený vlek v plamenech. Škoda je vysoká
Město vybudovalo nové kolumbárium a zázemí hřbitova
Rozhovor s Jakubem Dudychou a Lukášem Dejdarem před odletem na olympiádu
Mejťák Jakub Dudycha získal nominaci na olympiádu
Pardubice
Retroměstečko... již po jedenácté
Není loupež jako loupež. Ta v parku u nemocnice se nestala
Felície jezdící na LPG v plamenech. Posádka naštěstí včas auto opustila
Čórkař před strážníky znejistěl a snažil se zmizet. Ukradené drahé kolo se podařilo zachránit
Litomyšl
Na průtahu městem se těsně před půlnocí čelně srazily dva osobáky. Řidiči skončili v péči záchranářů
Ze země ční černá roura. Už jste vyzkoušeli nový Poesiomat?
Litomyšl zasypaly odpoledne kroupy. Nad městem řádila supercela
Odborníci na dopravní infrastrukturu rokují v Litomyšli
Solnice
Začal nový školní rok. Tisíce dětí se vrátily do lavic
Bavorák v poli "sklízel" nezralou řepku. Řidiči zjistili alkohol v dechu, spolujezdce transportoval vrtulník
Vedení kraje schválilo podmínky pro prodej pozemků v nové průmyslové zóně Solnice-jih
Začala rozsáhlá údržba dřevin. V lokalitě Šárka bylo nutné pokácet desítky starých stromů
Orlické hory
K opravené rozhledně na Anenském vrchu se vrátil původní mariánský sloup. Dnes proběhne jeho vysvěcení
Na opravenou rozhlednu v Orlických horách zatím turisté nesmějí, čeká se na kolaudační souhlas úřadu
Se silnou motorkou skončil za svodidly
Lesy České republiky v létě zrekonstruují oblíbenou rozhlednu v Orlických horách
Podorlicko
Měli jsme možnost vyzkoušet si novou Škodu Kodiaq
Měli jsme možnost vyzkoušet si čtvrtou generaci Škody Superb
Bouřka zasáhla Orlickoústecko a část Rychnovska. Stanice hlásí 30 litrů na metr
Silná bouřka zaplavila pole a silnice. Vyplaveny jsou sklepy, zřejmě se objevil i vzdušný vír
Rychnovsko
Podvodné investice? Během tří dní i škoda přes čtyři miliony
19letý mladík bez řidičáku a se dvěma zákazy řízení skončil s Fábií ve stromě. Půjde do basy?
Na uzavřené silnici probíhá další oprava povrchu vozovky
Jízda na motorce skončila havárií. Zraněnou osobu hasiči zafixovali do vakuové matrace
Orlickoústecko
Silničáři začali s velkoplošnými výspravami hlavní silnice. Řidiči nechápou proč
Fábie zastavila o strom, čtyři cestující utrpěli zranění
Hasiči zachraňovali uvázlá zvířata
Až stošedesátkou přes půlku okresu. Ujíždějícího řidiče Seatu zastavil PIT manévr na státovce u Žamberka
Náchodsko
Modernizace několika tratí má zelenou. V plánu je i Vysokovská spojka
Na hladině řeky se objevila neznámá látka
Partneři na dávkách neoznámili úřadu získání odměny za účinkování v TV pořadu. Čeká je výrazná sankce
Začala stavba obchvatu z Bělovsi do Velkého Poříčí. Uleví přetížené silnici v místní části Náchoda