Profil autora:
vložil Ústí nad Orlicí
jméno Město Ústí nad Orlicí
autor fotografií
hash tag slavekjanousek
23.11.2023 11:22

Ústí nad Orlicí

Zpravodajství
názory

Zobrazeno 1227x
Co se vybaví českému písničkáři a textaři Slávku Janouškovi, když se řekne Ústí nad Orlicí? „Rodina,“ říká autor známého folkového hitu Imaginární hospoda, který neodmyslitelně patří k Ústí nad Orlicí a každoročně otevírá festival Janouškovo Ústí v Cakli.
Slávek Janoušek byl za tuto skladbu a také za obětavou a neutuchající výdrž spojenou s přípravou a realizací ústeckého festivalu v roce 2017 oceněn městem. Letos v září oslavil sedmdesátiny.

• Jaké byly oslavy kulatin?
Oslavy byly úžasné. Už přes 20 let slavíme narozeniny společně s mým, jak si říkáme, souzrozencem Frantou Urbancem, se kterým moderujeme po léta festival v Cakli a který je rovněž jako já narozen 9.9., jen je o trochu starší. V jejich hudební stodole se letos sešlo asi 70 muzikantů a přátel s hudebními zdravicemi, někteří až po půlnoci, jak přijížděli z různých hraní, mnozí i stovky kilometrů. Bylo zkonstatováno, že to byl nejlepší večírek v dějinách tohoto prostoru.

• Co by pro vás byl nejkrásnější dárek? Nebo jste ho už dostal?
Dostal jsem dvě kytary, obě nádherné a skvěle hrající, jednu starší s příběhem, opravenou výrobcem Janem Michálkem z Jihlavy a druhou osobně od zakladatele dnes už světoznámé kytarářské firmy Furch, od Franty Furcha. A pak kytarový aparát Bose, který jsem si vždycky přál, ale jen jsem o tom mluvil a nikdy si ho nestihl pořídit, až se asi 60 lidí spojilo a koupili mi ho a dokázali to všechno naprosto ututlat. Při rozbalování jsem byl naprosto dojat, pustil slzu a ztratil řeč.

• Už víte, jaký bude 39. ročník Janouškova Ústí? A další ročníky?
To nikdy takhle dopředu nevím, jaký bude. Vím jen, kdy to bude: 8. a 9. srpna 2024. A bude to zase částečně sestaveno z těch, co se na předchozí ročník už nevešli, jak je to vždycky. A doplněno dalšími, se kterými v tom roce došlo k nějaké spolupráci, nebo mi padli do oka. A vím, že to bude určitě zase dobrý ročník jako ty předešlé, protože už víme, co chceme a jak na to. Potom ještě vím, že bude následovat čtyřicátý. A pak se uvidí.

• Na který z nich nejraději vzpomínáte?
To nejde říci. 38 ročníků už je tak vysoké číslo, že kolikrát nejsem schopen určit, na kterém ta a ta historka proběhla. Už se tu za ta léta stalo tolik věcí, že ztrácím přehled. A vidím roztrženou nohavici Nohavicových kalhot při fotbálku Muzikanti : Diváci někdy v 90. letech, k prasknutí narvanou fotbalovou tribunu diváky za příšerného deště, kdy chtěl zvukař koncert ukončit, holčičí podprsenky a jiné kusy na jeviště házeného oblečení jako čepce na Samsonově hlavě při oslavě jeho kulatin na plovárně, překvapení diváků, když v zapadajícím slunci spustil skotské melodie s dudami dudák na vrcholu věže v Cakli, diváci s rozběhem se koupající v obrovské kaluži před jevištěm po bouři těsně před začátkem koncertu, vypadlá elektřina na sloupě a žádný opravář. Spousty zážitků. Ale nikdy by mě nenapadlo, že budu stát u tolika ročníků nějaké akce. Ani ve snu ne.

• V dokumentu, který s vámi letos Česká televize natočila, vzpomínáte na dětství a bigbítový koncert, který skončil, ještě než začal. V jaké třídě to bylo a měla tehdy vaše kapela nějaké jméno?
V roce 1968 jsem chodil do 8. třídy a měli jsme bigbítovou kapelu, jak se tomu tehdy říkalo. Jmenovali jsme se Teens, tj. Náctiletí a hráli jsme svoje i převzaté písně. Historka, kterou v tom dokumentu líčím, se stala na začátku toho roku, kdy jsme z naší zkušebny v loutkárně, dnes Malé scény vezli aparát do Roškotova divadla na bigbítový festival. Konkrétně jsme na malém žebřiňáčku převáželi náš basreflex, obrovskou bednu s půlmetrovým reproduktorem. Bylo to velmi těžké a na klouzající cestě jsme vozík neudrželi, ujel nám z Malých Hamer a dole se bedna roztříštila o plot za silnicí. A bylo po bigbítu. Pro ten večer nám půjčili svůj aparát jiní v divadle. Ale vyměnili jsme pak baskytaru za kontrabas a nastala folková éra.

• Kdo pro vás v životě byl autoritou?
Největší autoritou od dětství byl můj milovaný děda Honza Lipenský. Člověk, který byl pro mě vzorem a jehož jsem naprosto uznával. Byl řidičem ČSAD, jezdil s náklaďákem a o prázdninách mě brával jako závozníka. Na rozdíl od babičky a mámy, které neduživé dítko ponoukaly slovy: Jez, vždyť ty nic nejíš a umřeš na souchotiny!, děda nemusel pobízet. Při zastávce v hospodě na oběd si přisunul jídelní lístek a zeptal se: Dáš si guláš, nebo ledvinky? Snědl jsem vždycky dospělou porci, ale doma mu nikdo nevěřil. Tak pak už jsme to ani neříkali. Dodneška jsou to pro mě nejoblíbenější jídla. Ale autoritou pak později pro mě byli muzikanti. Dylan, Cohen, Gabriel, Sting, Suzan Vega a mnozí další.

• Co vám dělalo radost dříve a co dnes?
Vždycky mě bavilo cestování a potřeboval jsem různá místa navštívit. Projezdil jsem Evropu, byl jsem všude možně po světě, v Asii, v Africe, opakovaně zahrát krajánkům v Americe, v Austrálii, na Novém Zélandu. A pak se číše naplnila. Ne že bych už nechtěl nikam jet, ale už necítím to puzení, jako když do mých 36 let mě odmítali pustit kamkoli. To to člověk potřeboval dohánět. Dnes rád jezdím po Česku. A třeba takové houbaření, které jsem nasál s dědou, mě baví stále a natěšený odcházím do lesa. A taky mě stále těší kytara a skládat písničky.

• Co vás inspiruje při skládání písní?
Nejvíc to, co zažívám. V mých textech, pokud je to o příběhu, se vyskytuje zejména to, co se mi reálně stalo. Nebo je to zachycení myšlenky, představy, snu. Rád mám smích skrz slzy. Aby to bylo vlastně srandovní, ale v určitou chvíli ten smích zatuhl, protože to žádná sranda není. Rád mám emoce a nebráním se jim. A už od mládí občas zhudebňuju cizí texty a básně. Zejména v posledních letech jsem si oblíbil - a je to vzájemné - básníka Jiřího Žáčka, jehož texty jsou přesně o tom, co bych i já sám rád napsal, jen to tak rychle a rytmicky poeticky precizně neumím. Rád si ty čerstvé texty v mailech čtu a melodie na mě vyskakují, vysloveně mě přepadají, to jde tak nějak samo. Už je těch písní za posledních pár let na jeho texty přes sedmdesát.

• Když se řekne Ústí nad Orlicí, vybaví se vám automaticky…
Rodina. Maminka, sestra, příbuzní. Odtud jsem, krásné dětství jsem prožil v Kerharticích, od 6. třídy v Ústí, těch zážitků z mládí, kamarádů, znám tu každý kout, i když místa se postupně proměňují. A hlavně lidi se mění. Najednou člověk zjišťuje, že skoro nikoho nezná, a ti známí mizí a mizí. Věk nejde zastavit. Ale rád se sem vracím.

• K Ústí nad Orlicí už neodmyslitelně patří Imaginární hospoda. Když do Ústí zavítáte, máte tu (když už není U Frimlů) nějakou oblíbenou?
Už se tu tak často do hospody nedostanu. Ale fajn je to U Louže, U Chaplina. Anebo U Malinů. Dokonce se mi občas stává, že někdo z návštěvníků Ústí volá a nechá si vysvětlovat, kde bylo U Frimlů a kde že je U Malinů a kde je škola na cestě do Velkých Hamer a potřebují si to projít po našich dávných stopách. A tak je někde z Moravy naviguju.

• Původním povoláním jste učitel. Nelitoval jste někdy, že jste místo za katedrou vyměnil za kytaru?
Nikdy. Odučil jsem 7 let, končil 1984 a šel na volnou nohu, jak se říkalo. Člověk má tendenci špatné vzpomínky na soudruha ředitele a jeho stranické úkoly a chování vytěsnit. To, že byly věci, které se daly jen sotva překousnout, to časem převáží to dobré, zážitky se žáky, kteří se dodnes ozývají a tak. Ale už jsem se tam nikdy nechtěl vracet. Jedině zase zahrát dětem písničky jako tenkrát, když jsem byl dočasně pověřen učit hudební výchovu, byť jsem nemohl být oficiálně učitelem hudební výchovy s nesocialistickou kytarou. To byly malé koncerty, které mě fakt bavily. Napsal jsem v životě i dost dětských písní, tak si rád někdy takové koncerty ve školách pro děti zopakovávám. Zejména publikum z 1.-5. třídy jsem si oblíbil. Rádi zpívají a to je hned na světě líp.


Podpořte redakci on-line deníku Orlický.net! Klikněte, prosím, na reklamní banner našich inzerentů. Tento zpravodajský portál funguje díky reklamě jako je tato. Děkujeme.


Zajímavé zprávy z regionu
Další zprávy z lokality Ústí nad Orlicí
Obrazem: Majáles gymnázia lákal na Kociánku
Ohnivá rozhledna přivítala nejtvrdší hasiče
Laureátkou Kociánky se stala francouzká houslistka Lavorgna
Na průtahu městem startuje měření rychlosti
Po pětadvacáté se konal jarní běh
Začal 19. ročník festivalu Kocianovo Ústí
Báječné modely Oldřicha Ambrože v muzeu
Potřetí běželi Ústeckou čvachtu. Doslova
Dopravní agendy kvůli rekonstrukci nově na Galenu
Zkusil to, ale nevešel se. Zaklíněný náklaďák vyprostili hasiči
Odstartoval 16. ročník Jednoho světa. Přichází s pestrým programem
Jeden svět nabídne hned po Velikonocích našlapaný program
Velikonoce a slavnost zmrtvýchvstání páně
Městské slavnosti čeká sympatická změna
Chystá se rekonstrukce silnice II/360. Souběžně proběhne prodloužení chodníku
Lidé ze sousedství si stěžovali na hluk z urgentního příjmu. Budovu odclonila stěna
Připomněli 174. výročí narození Tomáše Garrigue Masaryka
Jeden svět odstartuje už za měsíc
23. hledání Stromoucha se vydařilo. Dorazilo víc než pět stovek turistů
Mladí bubeníci bubnovali v Popráči
Po zimě nechává město opravit výtluky. Má na to tunu materiálu
Klub českých turistů zruší žlutou turistickou trasu Okolo Staré Oustí
MHD v lednu svezla 16 tisíc lidí
Na Orlickoústecku ocenili nejúspěšnější sportovce roku 2023
Fotografie Jadrana Šetlíka Pod radnicí
Dnes začal předprodej vstupenek na festival Kocianovo Ústí
Radnice před lety nechala z evropských dotací vystavět na Kociánce skruže. Teď část těch menších plánuje nechat odstranit
Orlickoústecká porodnice se stala krajským vítězem v anketě Volba porodnice roku 2023
Proběhl 55. šachový memoriál Oldy Hájka
Živý betlém se přesunul před faru


Dvojnásobná medailistka z Mistroství Evropy juniorů Kamila Šímová bude bojovat o účast na olympiádě v Paříži 2024
05.11.2023 | 10:30 | Orlický.net

Ohlédnutí za prvním rokem práce nového vedení na českotřebovské radnici
03.11.2023 | 11:27 | Milan Mikolecký

Senátor Fiala horoval za snížení maximální hmotnosti u kamionů. Je od 20 procent vyšší něž v jiných zemích
05.08.2023 | 09:38 | Orlický.net

Selfie na vagonu pod trakcí, taková p*čovina. Celým městem se nese usedavý pláč
17.06.2023 | 14:18 | ZZS

Před rokem havaroval, teď chce poděkovat neznámým lidem za pomoc
06.06.2023 | 07:03 | Orlický.net

Společné prohlášení hejtmana a starostů dotčených měst k rušení 17 poboček České pošty v Pardubickém kraji
09.04.2023 | 09:49 | Pardubický kraj

Urban bouldering v Ústí nad Orlicí
08.06.2022 | 23:52 | Radio Orlicko

Otevírá se nejdelší visutý most na světě. Bude rarita přínosem?
13.05.2022 | 09:13 | Pardubický kraj

Ploty u nového úseku D35 kvůli zvěři pouze bouře ve sklenici vody? Měly být jednoznačně včas
06.01.2022 | 08:20 | Orlický.net

Nový vítr do plachet. Oblíbená vedoucí knihovny měla skončit pro nadbytečnost
08.09.2021 | 09:15 * | Orlický.net

Ministr Havlíček si zajel na nákup do Podorlicka. V sámošce si koupil rohlíky a uzeninu, slíbil až 100 tisíc na provoz malé prodejny
20.06.2021 | 08:14 * | (rup)

Vystudovala obor mechanik–opravář motorových vozidel, teď pracuje na montáži
21.03.2021 | 10:15 | Orlický.net

Nouzový stav ke zlepšení stavu nepomůže. Pojďme se ještě jednou sjednotit, zůstat doma
27.02.2021 | 09:00 | Orlický.net

Miroslava Antla v Senátu uznáváme jako odborníka na právo, bez ohledu na politickou příslušnost
08.10.2020 | 20:30 | Komerční sdělení

Jirka Rejfíř alias Jay Diesel nejen o své charitativní činnosti
13.04.2020 | 19:15 | Orlická TVzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Bílého hyundaie neudržel na nové asfaltce a poslal ho do škarpy
V křižovatce se střetlo auto s motorkou, jedna osoba skončila v péči záchranářů
Na křižovatce, která bude za pár měsíců okružní, komplikovala během dopravní špičky nehoda
Žena se opakovaně domáhala zásahu policistů: "Syn má schizofrenii a pije". Jednalo se ale o zneužití tísňového volání
Ústí nad Orlicí
Obrazem: Majáles gymnázia lákal na Kociánku
Ohnivá rozhledna přivítala nejtvrdší hasiče
Laureátkou Kociánky se stala francouzká houslistka Lavorgna
Na průtahu městem startuje měření rychlosti
Žamberk
Gustav Husák rozdával párky a pivo v Divišově divadle
Zážitková exkurze k vodě: Výlet do světa živočichů a rostlin kolem Divoké Orlice
Květnová představení v Divišově divadle
Děti z Anima zahrály Čertovskou pohádku v Divišově divadle
Lanškroun
Rada města spouští přípravy projektu krytého koupání
Čarodějnické" TECHNOhrátky odpočítaly 18 000. jubilantku a poradily, jak na pleť, účesy i lžíci na boty
Město připravuje stavbu sportovní haly. Mohly by ji využívat i krajské střední školy
Krvavé rány a strach v očích. Útulek přijal šest psů z nezvládnutého chovu
Nové Město nad Metují
Brány města dokořán ve znamení slunečného počasí
Archeologové při opravě silnice objevili torzo historické krajské brány
Dramatický obrat: Kohouti z České Třebové otočili zápas v posledních minutách
Příjezd na historické náměstí bude uzavřen. Čeká ho rekonstrukce
Dobruška
Žena neoprávněně čerpala dávky. Přišla si téměř na čtvrt milionu
Vlastnil auto jen jeden den, zběsile ujížděl před policisty, auto zastavil o strom
Řidič se před jízdou posilnil rumem, od nehody odešel
Město shání peníze na opravu krytého plaveckého bazénu. Ten je starý přes 40 let
Letohrad
Letohrad investuje do oprav místních silnic
Kluci a holky projektovali domy, stavěli klenbu a rozpoznávali žárovky
Dlouho plánovaná oprava krajské silnice se blíží. Řidiče čekají komplikace
U autoservisu shořelo osobní auto
Kostelec nad Orlicí
Víc než dvě promile v žíle u řidiče oktávky normou?
Půlnoční jízda osobáku skončila koly vzhůru
Po cyklostezce se mohou nyní pohybovat už také inlajnisté a maminky s kočárky
PŘEDNÁŠKA O ALZHEIMEROVĚ CHOROBĚ
Choceň
Během dvou dní dva požáry. Hořela střecha i jídlo na plotně
Radnice představila informační panely pro osvětovou činnost. Aktuálním tématem je kompostování
Na lesní cestě našli lidé mrtvého cyklistu. Policie hledá svědky
Ohořelý parapet okna, začouzený strop. Na balkoně hořel plastový kbelík s popelem z krbu. Škoda za nedbalost je vysoká
Týniště nad Orlicí
ČARODĚJNICE 2024 SE POVEDLY
ČARODĚJNICE V TÝNIŠTI NAD ORLICÍ JIŽ POPATNÁCTÉ
Ztratil se senior ve špatném zdravotním stavu. Muže se podařilo nalézen do dvou hodin od nahlášení
Renault se čelně srazil s bavorákem. Prý za to může ranní slunce
Vamberk
Auto vzhůru kolama, řidič opilý
Vrbické léto má svůj happy end. Hendikepovaná dívka dostala novou postel
Začíná stavba retailového parku. Obyvatelé města se dočkají nových obchodů včetně potravin
Ve vambereckých lesích se srazila dvě auta. Tři zranění
Česká Skalice
Hasiči varují před nebezpečnými jezy. A nacvičovali záchranu tonoucího z podvěsu
Zaklíněním řidiče skončila ranní nehoda dvou aut, náklaďáku a autobusu
Kvůli alkoholu a mokré silnici se řidič audiny nevešel na silnici
Sezóna morotkářům pomalu, ale jistě začíná
Rokytnice v Orlických horách
Horské město bylo rok bez lékárny. Od včerejška už lidé nemusí jezdit do podhůří
Po vzájemném konfliktu jeden muž napadl druhého. Útočníkovi hrozí deset let
Pevnost Hanička má 3D houfnici
Rokytničtí hasiči bojují o titul Dobrovolní hasiči roku 2023
Česká Třebová
Odhalili pamětní desky válečným hrdinům
Odhalili pamětní desky válečným hrdinům
Náhlý konec slavné éry: Jak mistři HC Kohouti Česká Třebová opouštějí hokejovou scénu
Majálesové veselí ovládlo ulice města
Opočno
Vloupal se do kanceláře. Nepoznáváte muže z videa?
Plameny v letní kuchyni. Požár se díky pohotové reakci majitele nerozšířil
Klášterní zahrada žije. Projekt startu oživení areálu končí
Vánoční setkání s koncertem v Opočně
Náchod
Šestice lidí z podvodného ukrajinského callcentra skončila v české vazbě
Finalizují se přípravy krajského obchvatu města, stavět se začne v srpnu
Spolkový dům se otevřel veřejnosti
Projekt nových trailů má zelenou. Trať bude dlouhá několik kilometrů
Jablonné nad Orlicí
Prosluněný den volna lákal k vyjížďce. V serpentinách se srazily dva motocykly
Srazila se dvě osobní auta, šest zraněných
Osobnímu vlaku se do cesty postavila dodávka. Její řidič skončil v nemocnici
Po čelním střetu dvou aut museli jednoho z účastníků z vraku vozidla vyprostit. Do nemocnice letěl vrtulníkem
Borohrádek
Linkový autobus sjel ze silnice a narazil do stromu. Spolu s řidičem se zranilo jedno ze dvou cestujicích dětí
Silnice jeden led. Dvě auta havarovala, další sjelo do příkopu samo
Řepa pod mostem, tahač nebezpečně nakloněný a návěs nabodnutý na zábradlí
Dvanáct jednotek ze širokého okolí likvidovalo celé odpoledne požár štěpky
Jaroměř
Na kruhovém objezdu došlo k tragickému střetu
Nezletilí sprejeři v noci posprejovali betonovou zídku
Během odpoledne tři nehody
Streetart na odstaveném vagónu. Škoda dosahuje 50 tisíc korun
Králíky
TECHNOhrátky: Dokonalý průřez oborem opravář zemědělských strojů
V Králíkách se řešilo posílení kapacity energetické sítě
Opilý mladík si z cizí garáže půjčil BMW k nočnímu výletu. Zastavil ale o protější plot
Jazyková bariéra nevadila, žáci vyráběli šroubek, kovový štítek a hlavolam
Hradec Králové
Královéhradecký kraj nabízí pomoc uchazečům, kteří se nedostali na žádnou ze zvolených škol
Video: Opilý řidič po zastavení na parkovišti začal utíkat před policisty. Marně
Mají nové Oranžové hřiště. Dominuje mu ale modrá a zelená barva
Za požárem tújí stála zřejmě jiskra ze sekačky
Vysoké Mýto
Na náměstí slavili Den Země
Na chodníku došlo ke kolizi jízdního kola a kočárku s dítětem. Cyklista raději ujel
Před konferencí s tématem dopravy se předávaly ceny za obnovu památek
Auto bez řidiče opustilo parkoviště. Naštěstí se zastavilo o nedaleký dům
Pardubice
Kraj plánuje více používat recyklát při opravách silnic
V odpolední dopravní špičce přeskočila se superbem vyvýšený ostrůvek a nabořila další auto. Řidička nadýchala 2,98 promile
Muž oblečený v mikině s písmenem "Z" může dál chodit po městě. Nejednalo se o trestný čin
Budil dojem úspěšného investora. Z lidí vylákal téměř 52 milionů korun
Litomyšl
Odborníci na dopravní infrastrukturu rokují v Litomyšli
Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek!
Bedříšek slaví 200. narozeniny, má svoji eurobankovku
V domku hořelo pod střechou
Solnice
Vedení kraje schválilo podmínky pro prodej pozemků v nové průmyslové zóně Solnice-jih
Začala rozsáhlá údržba dřevin. V lokalitě Šárka bylo nutné pokácet desítky starých stromů
Osobák vyjel ze silnice a zastavil o strom
Podél silnice vyrostou další průmyslové haly. Investor hledá najemce
Orlické hory
Tvrz Bouda zahajuje turistickou sezonu s novým zábradlím, expozicemi a publikacemi
Řidič BMW na uzké silnici vyjel na krajnici a zastavil o strom
Noční déšť přinesl na hřebeny hor extrémní srážky. Platí výstraha meteorologů
Závod psích spřežení ovládne Orlické hory. Startuje dnes v podvečer
Podorlicko
Rodiče už vědí, zda se jejich děti dostaly na vybranou střední školu
Na východ Čech dorazila polární záře. Byla vidět pouhým okem
Během svátečního dne dvě auta skončila mimo vozovku mezi stromy. Jedno z nich nemělo řidiče a ani registrační značky
Konec II. světové války si připomínají kladením květin, věnců i ohňostrojem
Rychnovsko
Po dvou dnech od nalezení policisté opět pátrají po pohřešovaném chlapci
Z obývacího pokoje ukradl flobertku. Z obavy, že by mu majitel mohl něco udělat
Škodovka se střetla s kamionem. Řidiče osobáku museli hasiči vyprostit
Během odpoledne dvě nehody s nárazem do sloupu
Orlickoústecko
Koupání Fábie v potoce nebylo dobrovolné
Mazda skončila koly vzhůru. Řidička putovala do nemocnice, dítě vyvázlo bez zranění
Lodního inženýra se ženě zachtělo. Ten z ní vylákal přes čtvrt milionu korun
Hořel mladý les
Náchodsko
Žena řídila pod vlivem drog
Nehoda kamionu: Nová SUVčka vyskladnil do příkopu
Chtěli si jen přivydělat. Jenže i nevědomá legalizace výnosů z trestné činnosti je trestná
Podvod na seznamce: Láska procházela bankovním účtem