12.10.2018 15:26
MMŽamberk
Zpravodajství
kultura
Zobrazeno
2262x
|
Výstava připomínající 100. výročí vzniku první Československé republiky v Městském muzeu Žamberk je veskrze celorepublikovým unikátem.
Většina muzeí představuje více či méně stejný obsah svých výstav, ve kterých připomínají toto významné jubileum naší republiky. Nicméně žamberské muzeum se vydalo úplně jiným směrem.
Na výstavě nesoucí jednoduchý název „100 let republiky“ se představují známky, bankovky a tzv. znárodněná razítka, se kterými se naše republika narodila.
Za zmínku jistě stojí kolkované bankovky, kterými se oddělila nově vzniklá československá koruna od koruny Rakousko-uherské. Jedná se o původní rakousko-uherské bankovky v jejichž rohu je nalepen kolek se státním znakem a hodnotou, kterou daná bankovka představuje v československých korunách. Zvláštností jsou také první československé státovky. Tedy papírová platidla vydávaná přímo státem, a ne centrální bankou.
Ve výstavě si na své jistě přijdou i milovníci díla Alfonse Muchy a filatelisté. K vidění jsou nejen první československé bankovky, pro které se stal otcem autor Slovanské epopeje, ale také první československé známky, které také sám navrhoval. Na těchto známkách se dodnes nechají najít mnohá zednářská skrytá i poodhalená tajemství. Žamberští muzejníci dokonce představují i dva obrazy od Alfonse Muchy, které mají přímou spojitost s dnešním Letohradem.
Velký prostor je také věnován trojrozměrným exponátům. Dominantou výstavy se tak stal obraz prvního prezidenta Masaryka na koni, který svými rozměry připomíná téměř životní velikost. Představeny jsou také uniformy tělovýchovných jednot Sokola a Orla, které svou činností přispěly ke vzniku samostatného státu Čechů a Slováků.
Přes to všechno je největší vzácností výstavy malý model sedícího Tomáše Garrigua Masaryka v proutěném křesle. Jedná se o naprosto unikátní studii nerealizovaného pomníku od Leoše Kubíčka, sochaře z Pěčína.
K výstavě je zároveň připraven doprovodný program pro školy i individuální návštěvy, který připomíná vznik státních symbolů a jejich vývoj.

Podpořte redakci on-line deníku Orlický.net! Klikněte, prosím, na reklamní banner našich inzerentů. Tento zpravodajský portál funguje díky reklamě jako je tato. Děkujeme.
|