Profil autora:
vložil Alisha Alisha
jméno Laimuté Ališauskiené
autor textu Jakub Eichler/Laimuté Ališauskiené
autor fotografií CZ.BASKETBALL/Václav Mudra
hash tag #basketbal
24.01.2024 11:48

Alisha Alisha

Zpravodajství
sport

Zobrazeno 4973x
Na rychlou třídenní přípravnou vizitu dorazil v neděli do Česka kouč mužské reprezentace Diego Ocampo, aby s nejbližšími kolegy nachystal půdu pro únorové bitvy kvalifikace EuroBasketu 2025 v Řecku a doma s Velkou Británií.

Už teď je velmi spokojen s tím, že k dispozici bude mít prakticky veškeré dostupné české zlato, a proto se i fanoušci mohou těšit zejména na duel s Brity v Pardubicích 26. února.

Trenére, co všechno vás přivedlo do Prahy už měsíc před únorovým dvojzápasem?

Vyšetřil jsem teď několik dní, abych sem mohl přijet, protože musíme naplánovat vše na kvalifikační okno. Pak toho bude hodně ve stresu a je lepší se potkat dopředu osobně, než vše řešit jen emaily a telefony. V neděli jsme tak měli celé dopoledne schůzky, v pondělí večer jsem se zastavil na tréninku v Nymburce a v úterý jsem navštívil trénink pražského USK plus jsme měli další mítinky.

Snad kromě dvojice Krejčí - Auda byste měl vést tu nejlepší dostupnou sestavu, o kolik jiné to bude oproti olympijské předkvalifikaci z loňského léta?

Oproti létu to bude zcela jiné. Loni jsem se tu se vším seznamoval a musel respektovat, že některé opory se kvůli náročnému programu omluvily. Využili jsme tak léto k adaptaci, vzájemnému poznání a nakonec jsme sestavili konkurenceschopný tým. Já byl hrdý na to, jak jsme se prezentovali. Teď budeme už po pár společných trénincích hrát zápas v Řecku s jeho novým realizačním týmem (kouče Itoudise v říjnu nahradil bývalý vynikající rozehrávač Spanoulis - pozn.), který ještě neznáme. Velmi nás ale těší, že všichni dostupní hráči chtěli přijet, jejich oddanost je úžasná.

Únorové okno bude skutečně přelomové, neboť díky loňské dohodě Euroligy s mezinárodní federací FIBA budou i uprostřed sezony euroligové hvězdy moct reprezentovat. Je to i pro vás převratná změna?

Prvním dobrým krokem nové dohody mezi FIBA a Euroligou je, že bylo umožněno těm nejlepším hráčům reprezentovat i během sezony. Druhým krokem teď bude se o tyto hráče co nejlépe postarat, protože už hrají možná příliš mnoho zápasů. A pak se i snižuje kvalita těchto utkání. Není to tedy jen o dostupnosti hráčů, ale musíme pečovat i o jejich zdraví.

Sraz s národním týmem máte v neděli 18. února. Bude k dispozici hned kompletní sestava, nebo budete na někoho čekat?

Nebude tam moc času, proto jsme toho co nejvíc chtěli připravit teď v lednu, co a jak bude, a koho nominujeme. Z širší čtyřiadvacítky vybereme 16 hráčů, kteří se okna zúčastní. Šestnáct to bude proto, že musíme vzít v potaz, že ne všichni budou k dispozici už v neděli 18. února. Bude po Španělském poháru, kde doufáme, že oba naši hráči s Barcelonou budou hrát nedělní finále. Budou potřebovat nejméně den na odpočinek a cestu, než se k nám v úterý připojí. Nechceme to příliš uspěchat.

V Řecku vás bude čekat zřejmě velmi žhavý zápas s nejspíš rovněž nabitým domácím týmem. Co od něj čekáte?

V Řecku to bude úžasný zápas, ve skvělé hale s výbornými fanoušky. Bude to pro nás velká výzva sestavit tým během tří dnů, ale stejné to bude pro domácí. Budeme muset hodně zabojovat, ale já už znám hráče, jejich oddanost a odhodlání a jsem si jistý, že budeme určitě konkurenceschopní.
Pro český tým to bude odveta za osmifinále posledního EuroBasketu, jaké šance si dáváte?

Hlavní je, že tenhle celek hraje jako skutečný tým, který má svého ducha. Bude to hodně o nás, o naší chytrosti, o tom vědět, co máme dělat. Dopředu se nedá odhadnout vývoj toho zápasu. Řekové budou už mít nejspíš nového kouče, nový tým, jinou hru.

Mluvil jste s Tomášem Satoranským a Janem Veselý během sezony ohledně jejich účasti?

Mluvil jsem s oběma osobně už před několika měsíci a od obou jsem slyšel závazek přijet na únorové okno. Jsme za to velmi rádi. Jsme ale rádi i za ostatní hráče. Kvalita týmu tak bude velice vysoká. Pro mě ale nejvyšší hodnotou je jejich oddanost, charakter a mentalita. To je dobrý příklad nejen pro mladé hráče v našem týmu, ale i pro děti, které teprve začaly hrát. Jasně, umět dobře driblovat nebo střílet trojky je fajn, ale tohle je důležité jak pro basketbal, tak i pro život.

Hovoříte s hráči před nominací víc, nebo je tohle především kompetence generálního manažera mužských reprezentací Jiřího Welsche?

Jiří má tohle na starosti a pomáhá mi hodně. Jinak by to nešlo zvládnout. Jako generální manažer pomáhá českému basketbalu hodně, přemýšlí o tom, a má mentální nastavení na tuhle práci. Dosadit ho do této role bylo velmi důležité a samozřejmě je důležitý pro mě, protože vím, že se můžeme opřít o takovou osobnost českého basketbalu. A potřebujeme i další členy realizačního týmu. Stavíme na předchozí úspěšné éře, ale máme tu nové tváře a nové hráče, bez nichž to nejde. Se všemi musíme být na jedné vlně a v prvním zápase musíme ukázat, že děláme dobrou práci.

David Jelínek se vrací poprvé od listopadu 2021, kdy měl vážně zraněný kotník v utkání s Litvou. Byl jste v kontaktu i s ním?

Vždy když jsme spolu mluvili, dal mi najevo své odhodlání reprezentovat. Pře pár týdny mi řekl, že bude připraven na únorové okno, za což jsem moc rád. Řekl jsem mu, že jeho místo v týmu je, je to velmi talentovaný hráč a my ho tu potřebujeme.
Tomáš Kyzlink čerstvě přestoupil z Brindisi do Wloclawku, je to pro něj dobrý krok a konzultovali jste to spolu?

Mluvili jsme spolu krátce předtím, než odešel do Itálie. Před přestupem do Wloclawku ne, ale platí, že hráči jako Tomáš by měli hrát. Sedět na lavičce není pro takového hráče dobré. Viděl jsem na něm, že si užíval i herní styl Brindisi. Teď v Polsku určitě ukáže svou energii a užitečnost ve hře.

Do svého druholigového týmu v Burgosu jste si na začátku sezony přivedl Davida Böhma z USK. Co vás k tomu přimělo a jak se mu zatím daří (průměrně hraje 14 minut s 5 body)?

Rozhodli jsme se pro něj, protože v něm vidíme spoustu talentu. A teď je to ještě lepší. Potřebuje ale ještě nějaký čas, adaptaci na španělskou basketbalovou kulturu a na ligu. Poslední zápasy už ukazoval, že je schopen zahrát velmi dobře. Jsem s ním spokojen, věřím, že se mu v Burgosu líbí, ale ještě potřebuje čas. A zároveň bych chtěl poděkovat USK Praha, že chápalo situaci a umožnilo Davidovi vyzkoušet druhou španělskou ligu. Ukázali, že jsou připraveni mu pomoct k dalšímu rozvoji.

Druhou španělskou ligu hraje od podzimu za Alicante i další reprezentant Richard Bálint, který točí 18 minut s 6 body. Očekával byste od něj třeba i lepší čísla?

Ne, ne, opět musím říct, že i Richard nejdřív potřebuje čas na aklimatizaci. Je to ještě hodně mladý hráč a nejde čekat, že přijde do Alicante a hned začne hrát na vysoké úrovni. Na svůj věk už má důležitou roli, zlepšuje se, hraje se stále větším sebevědomím a dělá velké pokroky.Podpořte redakci on-line deníku Orlický.net! Klikněte, prosím, na reklamní banner našich inzerentů. Tento zpravodajský portál funguje díky reklamě jako je tato. Děkujeme.


Zajímavé zprávy z regionu
Další zprávy z lokality Praha
Olympijské ambice: Suchanová se vrací na hřiště v nové basketbalové disciplíně
České volejbalové reprezentace se připravují na Zlatou ligu
Cesta nového poháru basketbalové ligy přes 2000 kilometrů a osm měst
Volejbalové reprezentační týmy zahajují přípravu v Kolíně a Táboře
Cesta českých basketbalistek k světovému šampionátu: Předkvalifikace v Mexiku
Škodovka dnes představí Škoda Vision Gran Turismo, auto pro počítačovou hru
Na vítěze NBL čeká nový unikátní pohár. Nese jméno Jiřího Zídka
Hradecké lvice padly s USK Praha, bude je čekat boj o bronz
V prvním utkání semifinálové série Chance Ženské basketbalové ligy se střetly Hradecké Lvice s týmem ZVVZ USK Praha
Hradecké Lvice se staly posledním semifinalistou letošního ročníku Chance ŽBL
Bez faulu předčilo očekávání. K Pražským jezdcům míří tři vozíky!
Sázka na doyena v duncích i bývalí šampioni
Pardubičtí basketbalisté si vezou z Folimanky výhru
Češi na úvod kvalifikace těsně podlehli Řecku
Jak vypadá nominace národního týmu? Chybět bude kvůli zranění Malá, vrací se Kordovská
Čeští basketbalisté dnes zahajují přípravu na vstup do bojů o EuroBasket 2025
Nymburský double večer pozlatil Královku
V Louda Auto FINAL 8 Česko-slovenském poháru bral bronz tým USK Praha
Levice z oblouku zlomily Děčín. Hitové finále na obzoru
První finalista Nymburk zničil Sovy obranou
Na pražské Královce ve středu otevírá brány unikátní česko-slovenské FINAL 8
Představují se kapitáni basketbalové All-Star
Máte řidičák? A mohla bych ho vidět?
Některé obce ruší novoroční ohňostroje, jiné ne. V Hradci použijí videomaping
Vláda rozhodla o vyhlášení státního smutku na památku obětí střelce na Filozofické fakultě v Praze. V sobotu v poledne budou znít zvony
Ikonická americká rocková kapela The Smashing Pumpkins se po pěti letech vrací do Prahy, aby u českých fanoušků znovu oživila své nezapomenutelné melodie
Česko VS Černá Hora 24:28. Lvice v posledním duelu padly a na mistrovství světa končí osmé
Německo VS Česko 32:26. Národní tým padl, o sedmé místo si zahraje s Černou Horou
Známe termíny Evropské Zlaté ligy pro rok 2024. Ženy odehrají Final Four v Česku
Francie VS Česko 33:22. Olympijské šampionky rozpustily sen o medaili, národní tým čekají další dva duely


Česká dominance v Teplicích: Rumunky poraženy
19.05.2024 | 13:27 | Fletch

Z Debrecínu do olympijského snu: Češky v kvalifikaci 3x3
17.05.2024 | 11:00 | Fletch

Dominance na síti: Český tým deklasoval Rakousko v úvodním zápase Zlaté ligy
17.05.2024 | 09:07 | Fletch

Olympijské ambice: Suchanová se vrací na hřiště v nové basketbalové disciplíně
14.05.2024 | 11:27 | Fletch

České volejbalové reprezentace se připravují na Zlatou ligu
13.05.2024 | 15:28 | Fletch

Ohnivá rozhledna přivítala nejtvrdší hasiče
11.05.2024 | 12:20 | HZS

Hradecké hráčky pozemního hokeje čelí největší výzvě
10.05.2024 | 20:58 | Fletch

Hradecké lvice triumfovali na MČR v kategorii U17: Dominance a dramatické momenty
07.05.2024 | 20:35 | Fletch

Náhlý konec slavné éry: Jak mistři HC Kohouti Česká Třebová opouštějí hokejovou scénu
07.05.2024 | 13:39 | Fletch

Zázrak z Žiliny: Stanislav Škorvánek posiluje Mountfield HK
01.05.2024 | 21:35 | Fletch

Cesta nového poháru basketbalové ligy přes 2000 kilometrů a osm měst
01.05.2024 | 10:13 | Fletch

Volejbalové reprezentační týmy zahajují přípravu v Kolíně a Táboře
29.04.2024 | 11:23 | Fletch

Po pětadvacáté se konal jarní běh
29.04.2024 | 11:32 | Ústí nad Orlicí

Mountfield HK získal lotyšského útočníka Oskarse Batnu
27.04.2024 | 10:20 | Fletch

Nejen volejbalové hvězdy soupeřily o pohár starosty města
26.04.2024 | 12:30 | Česká Třebovázprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Bílého hyundaie neudržel na nové asfaltce a poslal ho do škarpy
V křižovatce se střetlo auto s motorkou, jedna osoba skončila v péči záchranářů
Na křižovatce, která bude za pár měsíců okružní, komplikovala během dopravní špičky nehoda
Žena se opakovaně domáhala zásahu policistů: "Syn má schizofrenii a pije". Jednalo se ale o zneužití tísňového volání
Ústí nad Orlicí
Video: Přes město se přehnala silná bouře s krupobitím. Voda zaplavila obvyklá místa
Obrazem: Majáles gymnázia lákal na Kociánku
Ohnivá rozhledna přivítala nejtvrdší hasiče
Laureátkou Kociánky se stala francouzká houslistka Lavorgna
Žamberk
Gustav Husák rozdával párky a pivo v Divišově divadle
Zážitková exkurze k vodě: Výlet do světa živočichů a rostlin kolem Divoké Orlice
Květnová představení v Divišově divadle
Děti z Anima zahrály Čertovskou pohádku v Divišově divadle
Lanškroun
Rada města spouští přípravy projektu krytého koupání
Čarodějnické" TECHNOhrátky odpočítaly 18 000. jubilantku a poradily, jak na pleť, účesy i lžíci na boty
Město připravuje stavbu sportovní haly. Mohly by ji využívat i krajské střední školy
Krvavé rány a strach v očích. Útulek přijal šest psů z nezvládnutého chovu
Nové Město nad Metují
Brány města dokořán ve znamení slunečného počasí
Archeologové při opravě silnice objevili torzo historické krajské brány
Dramatický obrat: Kohouti z České Třebové otočili zápas v posledních minutách
Příjezd na historické náměstí bude uzavřen. Čeká ho rekonstrukce
Dobruška
Žena neoprávněně čerpala dávky. Přišla si téměř na čtvrt milionu
Vlastnil auto jen jeden den, zběsile ujížděl před policisty, auto zastavil o strom
Řidič se před jízdou posilnil rumem, od nehody odešel
Město shání peníze na opravu krytého plaveckého bazénu. Ten je starý přes 40 let
Letohrad
Letohrad investuje do oprav místních silnic
Kluci a holky projektovali domy, stavěli klenbu a rozpoznávali žárovky
Dlouho plánovaná oprava krajské silnice se blíží. Řidiče čekají komplikace
U autoservisu shořelo osobní auto
Kostelec nad Orlicí
Víc než dvě promile v žíle u řidiče oktávky normou?
Půlnoční jízda osobáku skončila koly vzhůru
Po cyklostezce se mohou nyní pohybovat už také inlajnisté a maminky s kočárky
PŘEDNÁŠKA O ALZHEIMEROVĚ CHOROBĚ
Choceň
Během dvou dní dva požáry. Hořela střecha i jídlo na plotně
Radnice představila informační panely pro osvětovou činnost. Aktuálním tématem je kompostování
Na lesní cestě našli lidé mrtvého cyklistu. Policie hledá svědky
Ohořelý parapet okna, začouzený strop. Na balkoně hořel plastový kbelík s popelem z krbu. Škoda za nedbalost je vysoká
Týniště nad Orlicí
ČARODĚJNICE 2024 SE POVEDLY
ČARODĚJNICE V TÝNIŠTI NAD ORLICÍ JIŽ POPATNÁCTÉ
Ztratil se senior ve špatném zdravotním stavu. Muže se podařilo nalézen do dvou hodin od nahlášení
Renault se čelně srazil s bavorákem. Prý za to může ranní slunce
Vamberk
Auto vzhůru kolama, řidič opilý
Vrbické léto má svůj happy end. Hendikepovaná dívka dostala novou postel
Začíná stavba retailového parku. Obyvatelé města se dočkají nových obchodů včetně potravin
Ve vambereckých lesích se srazila dvě auta. Tři zranění
Česká Skalice
Hasiči varují před nebezpečnými jezy. A nacvičovali záchranu tonoucího z podvěsu
Zaklíněním řidiče skončila ranní nehoda dvou aut, náklaďáku a autobusu
Kvůli alkoholu a mokré silnici se řidič audiny nevešel na silnici
Sezóna morotkářům pomalu, ale jistě začíná
Rokytnice v Orlických horách
Horské město bylo rok bez lékárny. Od včerejška už lidé nemusí jezdit do podhůří
Po vzájemném konfliktu jeden muž napadl druhého. Útočníkovi hrozí deset let
Pevnost Hanička má 3D houfnici
Rokytničtí hasiči bojují o titul Dobrovolní hasiči roku 2023
Česká Třebová
Odhalili pamětní desky válečným hrdinům
Odhalili pamětní desky válečným hrdinům
Náhlý konec slavné éry: Jak mistři HC Kohouti Česká Třebová opouštějí hokejovou scénu
Majálesové veselí ovládlo ulice města
Opočno
Vloupal se do kanceláře. Nepoznáváte muže z videa?
Plameny v letní kuchyni. Požár se díky pohotové reakci majitele nerozšířil
Klášterní zahrada žije. Projekt startu oživení areálu končí
Vánoční setkání s koncertem v Opočně
Náchod
Šestice lidí z podvodného ukrajinského callcentra skončila v české vazbě
Finalizují se přípravy krajského obchvatu města, stavět se začne v srpnu
Spolkový dům se otevřel veřejnosti
Projekt nových trailů má zelenou. Trať bude dlouhá několik kilometrů
Jablonné nad Orlicí
Prosluněný den volna lákal k vyjížďce. V serpentinách se srazily dva motocykly
Srazila se dvě osobní auta, šest zraněných
Osobnímu vlaku se do cesty postavila dodávka. Její řidič skončil v nemocnici
Po čelním střetu dvou aut museli jednoho z účastníků z vraku vozidla vyprostit. Do nemocnice letěl vrtulníkem
Borohrádek
Linkový autobus sjel ze silnice a narazil do stromu. Spolu s řidičem se zranilo jedno ze dvou cestujicích dětí
Silnice jeden led. Dvě auta havarovala, další sjelo do příkopu samo
Řepa pod mostem, tahač nebezpečně nakloněný a návěs nabodnutý na zábradlí
Dvanáct jednotek ze širokého okolí likvidovalo celé odpoledne požár štěpky
Jaroměř
Na kruhovém objezdu došlo k tragickému střetu
Nezletilí sprejeři v noci posprejovali betonovou zídku
Během odpoledne tři nehody
Streetart na odstaveném vagónu. Škoda dosahuje 50 tisíc korun
Králíky
TECHNOhrátky: Dokonalý průřez oborem opravář zemědělských strojů
V Králíkách se řešilo posílení kapacity energetické sítě
Opilý mladík si z cizí garáže půjčil BMW k nočnímu výletu. Zastavil ale o protější plot
Jazyková bariéra nevadila, žáci vyráběli šroubek, kovový štítek a hlavolam
Hradec Králové
Královéhradecký kraj nabízí pomoc uchazečům, kteří se nedostali na žádnou ze zvolených škol
Video: Opilý řidič po zastavení na parkovišti začal utíkat před policisty. Marně
Mají nové Oranžové hřiště. Dominuje mu ale modrá a zelená barva
Za požárem tújí stála zřejmě jiskra ze sekačky
Vysoké Mýto
Na náměstí slavili Den Země
Na chodníku došlo ke kolizi jízdního kola a kočárku s dítětem. Cyklista raději ujel
Před konferencí s tématem dopravy se předávaly ceny za obnovu památek
Auto bez řidiče opustilo parkoviště. Naštěstí se zastavilo o nedaleký dům
Pardubice
Kraj plánuje více používat recyklát při opravách silnic
V odpolední dopravní špičce přeskočila se superbem vyvýšený ostrůvek a nabořila další auto. Řidička nadýchala 2,98 promile
Muž oblečený v mikině s písmenem "Z" může dál chodit po městě. Nejednalo se o trestný čin
Budil dojem úspěšného investora. Z lidí vylákal téměř 52 milionů korun
Litomyšl
Odborníci na dopravní infrastrukturu rokují v Litomyšli
Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek!
Bedříšek slaví 200. narozeniny, má svoji eurobankovku
V domku hořelo pod střechou
Solnice
Vedení kraje schválilo podmínky pro prodej pozemků v nové průmyslové zóně Solnice-jih
Začala rozsáhlá údržba dřevin. V lokalitě Šárka bylo nutné pokácet desítky starých stromů
Osobák vyjel ze silnice a zastavil o strom
Podél silnice vyrostou další průmyslové haly. Investor hledá najemce
Orlické hory
Tvrz Bouda zahajuje turistickou sezonu s novým zábradlím, expozicemi a publikacemi
Řidič BMW na uzké silnici vyjel na krajnici a zastavil o strom
Noční déšť přinesl na hřebeny hor extrémní srážky. Platí výstraha meteorologů
Závod psích spřežení ovládne Orlické hory. Startuje dnes v podvečer
Podorlicko
V Rychnově hasiči ukáží speciální klecový polygon, lhotečtí a bohuslavičtí dostanou novou cisternu
Rodiče už vědí, zda se jejich děti dostaly na vybranou střední školu
Na východ Čech dorazila polární záře. Byla vidět pouhým okem
Během svátečního dne dvě auta skončila mimo vozovku mezi stromy. Jedno z nich nemělo řidiče a ani registrační značky
Rychnovsko
Po dvou dnech od nalezení policisté opět pátrají po pohřešovaném chlapci
Z obývacího pokoje ukradl flobertku. Z obavy, že by mu majitel mohl něco udělat
Škodovka se střetla s kamionem. Řidiče osobáku museli hasiči vyprostit
Během odpoledne dvě nehody s nárazem do sloupu
Orlickoústecko
Koupání Fábie v potoce nebylo dobrovolné
Mazda skončila koly vzhůru. Řidička putovala do nemocnice, dítě vyvázlo bez zranění
Lodního inženýra se ženě zachtělo. Ten z ní vylákal přes čtvrt milionu korun
Hořel mladý les
Náchodsko
Žena řídila pod vlivem drog
Nehoda kamionu: Nová SUVčka vyskladnil do příkopu
Chtěli si jen přivydělat. Jenže i nevědomá legalizace výnosů z trestné činnosti je trestná
Podvod na seznamce: Láska procházela bankovním účtem