Profil autora:
vložil Alisha Alisha
jméno Laimuté Ališauskiené
autor textu PetrHamták/Laimuté Ališauskiené
autor fotografií CZ.BASKETBALL
hash tag #vojtechhruban
26.10.2023 16:26

Alisha Alisha

Zpravodajství
sport

Zobrazeno 5251x
Byla to situace jako ze staré dobré francouzské kriminálky. S dramatem až do posledních sekund a nečekaným zvratem na závěr. A nad tím vším čněla velká událost se zlatým českým podpisem reprezentačního kapitána. Pro něj i pro jeho Cholet nakonec vše skončilo happy endem a tak si i Vojtěch Hruban po skončení spousty rozhovorů mohl doma o půlnoci konečně oddychnout a dát si jedno solidní lokální pivo na usnutí.

Jako první basketbalista této planety, který byl dosud top skórerem dějin soutěže, se v Lize mistrů prostřílel na víc než úctyhodnou metu 1000 bodů. Tenhle úspěch byl o to sladší, že jej dosáhl při nejtěsnějším domácím vítězství nad Rigou (74-73). Při vítězství, které týmu zachránil až pozorný lokální reportér s očima na šťopkách!

Rozhovor s Vojtěchem Hrubanem:

Vojto, máte za sebou pořádně bláznivý zápas. Ten došel do dramatického závěru i z vašeho 16bodového vedení osm minut do konce. Co se to pak dělo?

Upřímně, pak jsme se docela rozložili. Začali jsme prohrávat osobní souboje na doskoku, přestali jsme hrát plynule v útoku, brali si těžké střely a Riga se dokázala vrátit. Ta koncovka byla od nás hodně špatná a už se nám to párkrát stalo, že v podstatě vypneme, přestaneme hrát, jako bychom měli pocit, že už je hotovo. Tohle nás zatím docela trápí, i když jsme většinu těchhle zápasů nakonec zvládli vyhrát. Může se ale stát, že nám pak budou chybět nějaké body ve skore.

Ještě v poslední půlminutě jste vedli podle tehdy platného skore o čtyři body, aby soupeř ještě stihl vyrovnat a měl i dvojkovou střelu na výhru. Tam už jste se klepali hodně?

Ta poslední střela Rigy byla něco přes vteřinu do konce, ale vlastně už ani neměla přijít, protože tam došlo k blbosti, kdy my jsme předtím, jak jsem si po zápase ověřil na videu, stihli včas odpoutat střelu před koncem limitu, míč se odrazil od desky a měl být konec čtvrté čtvrtiny, jenže rozhodčí odpískali vypršení limitu na útok, aniž to šli zkontrolovat, a ještě tam nechali asi dvě vteřiny. A kdyby pak Riga v tom zbylém čase dala poslední střelu, bylo by to ještě „veselejší”. Jinak my tam selhávali na obranném doskoku. Několikrát jsme dokázali ubránit, ale pak se to i smůlou, kdy jim metrový „air ball” (střela, která se ani nedotkne obroučky) spadl rovnou do ruky, a byly z toho šestky, načež po druhé minuté se to zase odrazilo k nim, což tak někdy v koncovkách jako naschvál bývá. Z naší strany to ale bylo hodně hodně špatné. Jinak ovšem ta situace, kdy nám špatně odpískali vypršení času, byla to nejmenší v tomhle zápase…

Povídejte.

Tu situaci večer řešili úplně všichni. Ještě za vedení asi o dvanáct bodů pro nás měla Riga šestky, a ač ani jednu nedala, stolek zapisovatelů jí z neznámého důvodu připsal jeden bod. Nikdo v hale si toho nevšiml, tedy nikdo kromě jednoho staršího reportéra z místních novin. Nějakou dobu ale trvalo, než se dostal ke stolku a upozornil na to. Oni to začali dohledávat, ale než se to potvrdilo, byl najednou konec se skore 74-74. Samozřejmě ale zjistili, že došlo k chybě a že má mít Riga o bod míň. Takže místo prodloužení, s kterým jsme v tu chvíli všichni počítali, byl zápas ukončen.

Nebýt onoho všímavého reportéra, hrálo se tedy nastavení.Jo, je to tak. Podle mě lavička Rigy věděla, že dostala bod navíc a možná věřili, že to nějak uhrají. Byla to absolutně šílená situace a bylo to nefér na obě strany. Předpokládám, že náš klub za stolek dostane nějakou pokutu. Lidský faktor tentokrát selhal v pořádné šíři.

A do tohoto šrumce jste pronikl i vy se svým tisícím bodem v Lize mistrů, na nějž vám stačily čtyři z vašich pěti bodů. Byl to po trefení té milníkové šestky speciální pocit pro současného kapitána národního týmu, který na konci dorostu měl pocit, že není dost dobrý pro profesionální úroveň basketbalu?

Určitě jsem za to rád, ale hlavně mě těší, že už je hotovo a je to za mnou. Tyhle věci jsou hrozně složité, všichni o tom pořád dokola mluvili, někde se to teď neustále objevovalo, už ti chybí jen čtyři body, to máš hned, dneska bude oslava, samozřejmě sociální sítě tomu taky nepomáhají a mě pak hned v prvním zápase skupiny Tenerife nenechalo ani vystřelit. Člověk se najednou dostane do takového bloku, takže jsem byl rád, že jsem to včera setřásl. A je to fajn, hezký pocit, něco, čeho si hodně vážím, i proto, kolik lidí, a jací hráči tu soutěž hrají. Je tak super, že se mi to povedlo jako prvnímu. A teď už se můžu soustředit hlavně na basket, protože dosud to bylo už takové nepříjemné a drželo mě to zpátky. Ono se to řešilo už od kvalifikace, jestli se z ní dostaneme, tak že to budu mít blízko a tak pořád dokola.

Od klubu nebo od federace FIBA vás čeká nějaká upomínka?

Nemám tušení, já jen požádal, jestli bych si mohl nechat zápasový balon, a asi si ho budu moct vyzvednout. A ten mi to bude napořád připomínat.

Byla příležitost si s týmem po zápase, nebo aspoň doma na tenhle úspěch připít?

Vzhledem k tomu, že domů jsem dorazil asi v půl dvanácté, než se ten blázinec usadil, tak nic moc. Samozřejmě mi pogratulovala manželka a ještě jsme si volali s Martinem Křížem (hráčem Nymburka), kdy jsme ten šílený večer trochu probrali. A pak jsem si dal jen jedno slušné místní pivo na spaní. Jmenuje se 1664.

Jaký má klub cíl po návratu do Ligy mistrů a jaký ve francouzské ProA?

V lize nám to jde poměrně slušně (čtvrté místo s bilancí 5-2), vyhráli jsme už čtyřikrát venku, což se povedlo jen euroligovému Monaku. Liga je extrémně vyrovnaná, takže každá výhra zvenku se hodně počítá. Chceme se pohybovat kolem čtvrtého až šestého místa, abychom měli šanci na slušnou pozici pro play-off, ale bude to ještě dlouhé. A v Lize mistrů je cílem postup ze skupiny, ať z prvního, nebo druhého místa. Pravděpodobně se nám nevyhne série o postup, ale jít dál je v našich silách.

Když jste loni odcházel do Londýna, se kterým jste hrál EuroCup, myslel jste si, že se ještě do Ligy mistrů vrátíte?

Doufal jsem. Ligu mistrů mám rád, je to super soutěž, v tuhle chvíli je lepší než EuroCup (pod křídly Euroligy) přestože herní systém by ve srovnání s EuroCupem potřeboval trochu vylepšit. Já měl při odchodu do Londýna smlouvu na rok a říkal si, že aspoň jednou si Ligu mistrů ještě zahraju, protože venku ještě pár let chci odehrát.

V pořadí střelců vás mohutně stíhá gruzínský obr Šermadini z Tenerife, bude velkou hrozbou?

Asi jo. Nejspíš to bude otázka času, než mě překoná. Nějaký malý náskok ještě mám, ale Tenerife pravděpodobně bude letos hrát víc zápasů než my a pak mě přeskočit může. Mě to letos v Lize mistrů navíc nějak extra nejde, takže to bude mít poměrně jednoduché. Zkusím se tam ale udržet.

Jakou herní i jinou změnou je francouzská liga po Londýnu?

Z Londýna do Cholet je to změna velká (usmívá se). Cholet (přes 50 tisíc) má zhruba stejně obyvatel jako dva výškové domy vedle sebe, kde jsme bydleli v Londýně. Je to malé město, ale pro naši rodinu to stylově vyhovuje, i když londýnská zkušenost byla taky fajn. V Cholet je hodně co dělat, zatím jsme spokojení. Basketbalový začátek byl super, poslední dobou se to tedy trochu pokazilo, už nehrajeme tak jako na startu, i moje role se poslední zápasy trochu zmenšila, ale věřím, že se to srovná. Zatím to tak plní očekávání.

Ve středu vás, hráčů z reprezentačního okruhu, bylo v pohárové Evropě v akci víc. Týkalo se to i Prometeye s Ondřejem Balvínem a izraelským koučem Ronenem Ginzburgem. Mluvil jste s bývalým kormidelníkem národního týmu v posledních dnech, kdy se toho v jeho zemi tolik děje?

Jen minulý týden jsem s ním mluvil asi desetkrát, protože oni měli před zápasem s Londýnem, takže jsem dělal skauting hráčů. A vedle toho jsme si i popovídali o dalších věcech. Jsme dohodnutí, že až budeme hrát odvetu v Rize, tak si skočíme na večeři. Já jsem mu samozřejmě psal, jak to všechno vypadá. Je to šílené, těžko se o tom mluví a nám se to těžko chápe. Jedině můžeme vyjádřit soustrast a podporu.


Podpořte redakci on-line deníku Orlický.net! Klikněte, prosím, na reklamní banner našich inzerentů. Tento zpravodajský portál funguje díky reklamě jako je tato. Děkujeme.


Zajímavé zprávy z regionu
Další zprávy z lokality Praha
Češi na úvod kvalifikace těsně podlehli Řecku
Jak vypadá nominace národního týmu? Chybět bude kvůli zranění Malá, vrací se Kordovská
Čeští basketbalisté dnes zahajují přípravu na vstup do bojů o EuroBasket 2025
Nymburský double večer pozlatil Královku
V Louda Auto FINAL 8 Česko-slovenském poháru bral bronz tým USK Praha
Levice z oblouku zlomily Děčín. Hitové finále na obzoru
První finalista Nymburk zničil Sovy obranou
Na pražské Královce ve středu otevírá brány unikátní česko-slovenské FINAL 8
Představují se kapitáni basketbalové All-Star
Blesková návštěva kouče basktebalovýh lvů
Máte řidičák? A mohla bych ho vidět?
Některé obce ruší novoroční ohňostroje, jiné ne. V Hradci použijí videomaping
Vláda rozhodla o vyhlášení státního smutku na památku obětí střelce na Filozofické fakultě v Praze. V sobotu v poledne budou znít zvony
Ikonická americká rocková kapela The Smashing Pumpkins se po pěti letech vrací do Prahy, aby u českých fanoušků znovu oživila své nezapomenutelné melodie
Česko VS Černá Hora 24:28. Lvice v posledním duelu padly a na mistrovství světa končí osmé
Německo VS Česko 32:26. Národní tým padl, o sedmé místo si zahraje s Černou Horou
Známe termíny Evropské Zlaté ligy pro rok 2024. Ženy odehrají Final Four v Česku
Francie VS Česko 33:22. Olympijské šampionky rozpustily sen o medaili, národní tým čekají další dva duely
Poprvé se v Česku konala mezinárodní konference na téma Dlouhodobý rozvoj sportovce se zaměřením na děti a mládež
Česko VS Španělsko 30:22. Fantazie! Češky smetly favorita a pokračují v boji o postup
Pet Shop Boys se vrací do Prahy! Se svým turné Dreamworld: The Greatest Hits Live se českému publiku představí tentokrát v O2 universu
Potvrzeno! V Brně se v roce 2026 uskuteční evropský šampionát volejbalistek
Cirque du Soleil se vrací do Prahy, tentokrát s jednou z nejoblíbenějších inscenací CORTEO
Nizozemsko VS Česko 33:20. Národní tým nedokázal najít recept na favorizovaného soupeře
Česko VS Argentina 31:22. Postup ze skupiny! A pohodlná výhra o devět branek
Prosincové šílenství je tu, nominace odtajněna. Češky vyslala na MS i umělá inteligence
Český volejbal se přihlásil o pořadatelství evropského šampionátu žen. K úspěchu domácích má pomoct zkušený trenér
Řecké trojky ukradly Lvicím první výhru v kvalifikaci
MPV měsíce října je v Kooperativa NBL Vojtěch Sýkora
České basketbalistky na úvod kvalifikace o ME 2025 podlehly Německu


Českotřebovští hokejisté porazili v prvním čtvrtfinálovém utkání Nový Bydžov 5:1
26.02.2024 | 13:01 | Fletch

O návratu vítězných vzpomínek s Ondřejem Sehnalem
26.02.2024 | 12:44 | Fletch

Už zítra vyzve basketbalová reprezentace v kvalifikaci o EuroBasket 2025 Velkou Británii
25.02.2024 | 21:06 | Fletch

Češi na úvod kvalifikace těsně podlehli Řecku
24.02.2024 | 00:13 | Fletch

Basketbalová reprezentace se v Poděbradech připravovala na kvalifikaci o EuroBasket 2025
23.02.2024 | 12:32 | Fletch

Jak vypadá nominace národního týmu? Chybět bude kvůli zranění Malá, vrací se Kordovská
22.02.2024 | 14:24 | Fletch

Českotřebovští hokejoví Kohouti porazili Náchod 6:3
20.02.2024 | 13:42 | Fletch

Čeští basketbalisté dnes zahajují přípravu na vstup do bojů o EuroBasket 2025
18.02.2024 | 12:49 | Fletch

Nymburský double večer pozlatil Královku
17.02.2024 | 17:07 | Fletch

V Louda Auto FINAL 8 Česko-slovenském poháru bral bronz tým USK Praha
17.02.2024 | 16:45 | Fletch

Levice z oblouku zlomily Děčín. Hitové finále na obzoru
16.02.2024 | 08:05 | Fletch

První finalista Nymburk zničil Sovy obranou
15.02.2024 | 20:01 | Fletch

Další výhra hokejistů České Třebové, tentokrát deklasovali Dvůr Králové 11:0
15.02.2024 | 11:41 | Fletch

Na Orlickoústecku ocenili nejúspěšnější sportovce roku 2023
14.02.2024 | 09:35 | Ústí nad Orlicí

Na pražské Královce ve středu otevírá brány unikátní česko-slovenské FINAL 8
13.02.2024 | 18:52 | Fletchzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Další náraz auta do stromu, další mladý člověk přišel o život
Bavorák narazil do stromu a následně se převrátil na střechu. Jeden z pasažérů v nemocnici zemřel
Známe nejúspěšnější sportovce a sportovní osobnost loňského roku
Hrubá stavba nového nemocničního pavilonu už stojí. Práce pokračují za plného provozu
Ústí nad Orlicí
Klub českých turistů zruší žlutou turistickou trasu Okolo Staré Oustí
MHD v lednu svezla 16 tisíc lidí
Na Orlickoústecku ocenili nejúspěšnější sportovce roku 2023
Fotografie Jadrana Šetlíka Pod radnicí
Žamberk
Žamberské jarní slavnosti odstartují 1. 3. 2024.
Legendární Simona Stašová se předvede v roli bláznivé matky
Známý břichomluvec Zdenek Polach přijede do Žamberka se svojí show pro děti.
Poslední možnost vidět Provaz o jednom konci v podání žamberských ochotníků!
Lanškroun
Úředníkům i městským strážníkům se ode dneška můžete prokázat místo plastové karty aplikací eDoklady
Město zavádí nový benefit při narození dítěte
Srazila se dvě auta jedoucí za sebou
Nedělní požár likvidovali hasiči z 15 jednotek déle než osm hodin
Nové Město nad Metují
Pátrali po seniorce. Nemělo šťastný konec
Kohouti uhájili první místo
Na vytížené křižovatce nainstalovali technici chytré semafory. Dnes startuje jejich provoz
Včasné nahlášení plamenů = včasná likvidace požáru
Dobruška
Na křižovatce se střetla dvě auta. Jednu osobu museli hasiči vyprostit
První letošní divadelní lahůdka je připravena v Dobrušce
Ranní čelní střet dvou aut uzavřel obchvat města
Loutna česká a varhanní slavnost na Festivalu F. L. Věka
Letohrad
S dopravou zdravotně oslabených v Letohradě pomáhá nová služba
Průmyslovka obnovila provoz vodní elektrárny. Ta pokryje velkou část spotřeby školy
Do práce nedojel, během cesty mu začalo hořet auto
Na plotně se vznítil hrnec s olejem. Muž se rozhodl plameny uhasit vodou
Kostelec nad Orlicí
PŘEDNÁŠKA O ALZHEIMEROVĚ CHOROBĚ
III. SETKÁNÍ ZDRAVOTNÍKŮ A POSKYTOVATELŮ SOCIÁLNÍCH SLUŽEB
Iphone ležel na silnici a zavolal si o pomoc. Hasiči měli planý poplach
Během dvaceti minut dvakrát likvidovali obtížný hmyz
Choceň
V komerčním chovu slepic potvrzeno ohnisko ptačí chřipky. Z důvodu zamezení strádání bude zbývající drůbež v chovu utracena
Zamykejte si branky i hlavní dveře. Policisté upozorňují na nezvaného hosta
Hořelo na ubytovně. Evakuovali se děti, dospělí a jeden pes
V gólové přestřelce brali výhru českotřebovští Kohouti nad Chocní 9:5
Týniště nad Orlicí
Ukončení botanických vycházek spojené s promítáním fotografií
Starosta ke kauze chybějících milionů za neuskutečněnou rekonstrukci: "Jako chlapi jsme si řekli, tohle je celý špatně, seš blbec"
Band-a-SKA na Týnišťském posvícení pokřtila nové album
Tradiční týnišťské posvícení
Vamberk
Vrbické léto má svůj happy end. Hendikepovaná dívka dostala novou postel
Začíná stavba retailového parku. Obyvatelé města se dočkají nových obchodů včetně potravin
Ve vambereckých lesích se srazila dvě auta. Tři zranění
Město bude spravovat dříve státní nebo krajské komunikace
Česká Skalice
Nezahlédli jste tohoto muže? Vězeň odešel z nestřeženého pracoviště
Zbytkáč 2,22 promile. Na cestu autem do sámošky to nevadí
Průjezd na obchvatu ochromila nehoda dvou aut. Zranilo se pět lidí
Nepovedená pomlázka: Velikonoční tradice měla dohru na záchytce
Rokytnice v Orlických horách
Horské město bylo rok bez lékárny. Od včerejška už lidé nemusí jezdit do podhůří
Po vzájemném konfliktu jeden muž napadl druhého. Útočníkovi hrozí deset let
Pevnost Hanička má 3D houfnici
Rokytničtí hasiči bojují o titul Dobrovolní hasiči roku 2023
Česká Třebová
Českotřebovští hokejisté porazili v prvním čtvrtfinálovém utkání Nový Bydžov 5:1
Ministerská návštěva ve městě železnice a železničářů
Českotřebovští hokejoví Kohouti porazili Náchod 6:3
Další výhra hokejistů České Třebové, tentokrát deklasovali Dvůr Králové 11:0
Opočno
Plameny v letní kuchyni. Požár se díky pohotové reakci majitele nerozšířil
Klášterní zahrada žije. Projekt startu oživení areálu končí
Vánoční setkání s koncertem v Opočně
Silnice přes hráz Broumaru je průjezdná
Náchod
Obcí se řítila vysokou rychlostí. Tu nejvyšší povolenou překročila o 75 km/h!
Náchod mohou zasáhnout větší kolony, na polské straně budou demonstrovat zemědělci
Kouření je životu nebezpečné. Nedopalek cigarety stál za požárem rodinného domu
Žena pod vlivem drog usedla za volant dvakrát během jediného dne
Jablonné nad Orlicí
Prosluněný den volna lákal k vyjížďce. V serpentinách se srazily dva motocykly
Srazila se dvě osobní auta, šest zraněných
Osobnímu vlaku se do cesty postavila dodávka. Její řidič skončil v nemocnici
Po čelním střetu dvou aut museli jednoho z účastníků z vraku vozidla vyprostit. Do nemocnice letěl vrtulníkem
Borohrádek
Linkový autobus sjel ze silnice a narazil do stromu. Spolu s řidičem se zranilo jedno ze dvou cestujicích dětí
Silnice jeden led. Dvě auta havarovala, další sjelo do příkopu samo
Řepa pod mostem, tahač nebezpečně nakloněný a návěs nabodnutý na zábradlí
Dvanáct jednotek ze širokého okolí likvidovalo celé odpoledne požár štěpky
Jaroměř
Během odpoledne tři nehody
Streetart na odstaveném vagónu. Škoda dosahuje 50 tisíc korun
Hokejisté České Třebové deklasovali Jaroměř 9:1
Dálniční oddělení policie Jaroměř se přestěhovalo směrem do hor. Novým sídlem jsou Kocbeře
Králíky
V Králíkách se řešilo posílení kapacity energetické sítě
Opilý mladík si z cizí garáže půjčil BMW k nočnímu výletu. Zastavil ale o protější plot
Jazyková bariéra nevadila, žáci vyráběli šroubek, kovový štítek a hlavolam
Ohlédnutí za letošní Cihelnou
Hradec Králové
Příkaz nastupovat o víkendu předními dveřmi v MHD přes den končí
Na cyklostezku položili panely. Aby se cyklisté a chodci nemuseli brodit hlubokou kaluží
Okrádal a podváděl seniory po celé zemi. Pak se odjel schovat do Anglie
Kraj podpoří službu sdílených kol ve městech
Vysoké Mýto
Kraj vypsal soutěž na vybudování technického muzea
Hudba a tanec spojily děti napříč schopnostmi
Iveco lídrem na autobusovém trhu u nás a na Slovensku. Bude sázet stromy
Florbal slaví čtvrt století
Pardubice
O návratu vítězných vzpomínek s Ondřejem Sehnalem
Už zítra vyzve basketbalová reprezentace v kvalifikaci o EuroBasket 2025 Velkou Británii
Ukradené auto narazilo do stromu. Zloděj odešel
Dal dvě pivka a pár panáků. Přesto cizinec usedl za volant svého Audi a vydal se na projížďku
Litomyšl
V domku hořelo pod střechou
Ptačí chřipka se vrátila na Orlickoústecko. Zasaženy jsou chovy drůbeže
Litomyšl bude spolupracovat s albánským Gjirokastërem
U obchodního centra shořelo auto. Nebylo to ale kvůli nákupní horečce
Solnice
Osobák vyjel ze silnice a zastavil o strom
Podél silnice vyrostou další průmyslové haly. Investor hledá najemce
Napadení na náměstí. Zraněného transportoval vrtulník do nemocnice
Traktor nedal přednost projíždějícímu vlaku
Orlické hory
Noční déšť přinesl na hřebeny hor extrémní srážky. Platí výstraha meteorologů
Závod psích spřežení ovládne Orlické hory. Startuje dnes v podvečer
Silnice na Šerlich se zatím solit nebude. Ochranáři požadují udržovat sjízdnost za použití inertního posypu
Linkové autobusové spoje budou jezdit přes hřeben. Nahradí zrušenou kyvadlovou dopravu na Šerlich
Podorlicko
V příkopu skončila motorka i dva osobáky. Jeden převrácený na bok
Tři nehody, tři auta za krajnicí
Hasiči řešili střety několik aut
Ranní nehody zaměstnaly hasiče z Hradce Králové a Dobrušky
Rychnovsko
Řidič neudržel Mazdu na cestě a čelně narazil do stromu
Osoby v bezvědomí či se zdravotními komplikacemi: Hasiči a first respondeři v akci
Vánoční zásahy: dopravní nehoda, odstranění padlých stromů a otevření uzavřených prostor
Dnešním dnem dochází ke zrychlení autobusového spojení z Lična a Bolehoště do Hradce Králové
Orlickoústecko
Auto na střeše. Cestující vyvázli bez ranění
Rekonstrukce silnice mezi Ústím nad Orlicí a Letohradem začne ještě letos, nejprve se ale chystá oprava výtluků
Fichtl, střelná zbraň, sekačka. Muži ukradli věci za milion
Léky s pseudoefedrinem označil za spalovače tuku. Dovezl jich víc než pět kilo
Náchodsko
Nehoda linkového autobusu byla bez zranění
Na Valentýna přišel o řidičský průkaz. Cizinec jel s mercedesem po dálnici vysokou rychlostí
Pět jednotek hasičů zasahovalo u požáru rodinného domu. Způsobená škoda byla vyčíslena na milion
Mohu si zavolat z vašeho mobilního telefonu? Půjčené telefony už nevracel, někdy i útočil