03.11.2023 08:20
Policie ČR
Zpravodajství
krimi
Zobrazeno
2328x
|
Hlídka policistů z OOP Červený Kostelec v těchto dnech v rámci běžného výkonu služby zastavila řidiče a vyzvala ho k předložení dokladů potřebných pro řízení a provoz motorových vozidel. Osmapadesátiletý cizinec potřebné doklady předložil. Problém však nastal u dechové zkoušky.
Policisté jej vyzvali k provedení dechové zkoušky, se kterou muž souhlasil. Naměřená hodnota ukázala 2,7 promile alkoholu v dechu. Policisté cizince zadrželi a sdělili mu podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu hrozí až jeden rok ve vězení.
Od začátku roku do konce října bylo v celém Královéhradeckém kraji přistiženo přes 1.350 řidičů pod vlivem alkoholu, z nichž necelých 500 se dopustilo trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, protože nadýchalo přes 1 promile. Dalších téměř 860 řidičů řídilo pod vlivem drog.
Česko patří k zemím, které rozhodně alkoholem nepohrdá. Přesto existují chvíle a místa, kde je třeba tuhle touhu potlačit. Alkohol, jako jedna z nejškodlivějších návykových látek, nepatří ani za volant automobilu, ani za řídítka motocyklů nebo třeba jízdních kol. Podle veřejně dostupných údajů je přibližně čtvrtina tragických nehod v Evropské unii s přítomností alkoholu. A i když se člověk po konzumaci alkoholu cítí lépe, rozhodně nesmí usednout za volant. Útlum, narušení vnímání reality a zkreslení aktuální situace jsou spouštěčem rizikových situací, které člověk sice vnímá, ale neuvědomuje si možná rizika, naopak je podhodnocuje. A důležité je si i uvědomit, že hladina alkoholu v krvi stoupá ještě určitou dobu po dopití poslední sklenice. Nebezpečnou jízdou, bezohledností řidičů a nedodržováním předpisů následně dochází k vážným dopravním nehodám.
|