Rychnovské Staré náměstí by mohlo v následujících letech doznat změn. Tři studie architektů Františka Křeliny a Marcely Křelinové představí vedení města občanům na veřejné prezentaci.
Architekti František Křelina a Marcela Křelinová z architektonického atelieru Delta90 vytvořili tři studie, které spojuje společná myšlenka - snížení počtu aut na náměstí, neprůjezdný střed náměstí určený pro volný pohyb lidí a doprava pouze po obvodu náměstí.
"Náměstí v současné době nemá téměř žádnou kulturně společenskou funkci, protože z větší části je využívané jako parkoviště. To si myslím, že je jeden ze základních nedostatků rychnovského náměstí," říká architekt František Křelina a dodává: "Nechtěli jsme, aby náměstím vedla průjezdná doprava. Pokud by někdo chtěl náměstím projet, cesta bude komplikovaná tím, jak je doprava vedená." Sami autoři studií se přiklání ke třetí variantě (na obálce únorového zpravodaje a na titulní fotografii).
Doprava je ve všech třech případech řešena po obvodu náměstí. "Přijíždí se jednosměrně ulicí Svatohavelskou, náměstí se objíždí jižní stranou a odjíždí se ulicí Palackého. Městská hromadná doprava by po vjezdu Svatohaveskou ulicí vyjížděla ulicí Balbínovou,“ říká architektka Marcela Křelinová a popisuje i detaily třetí varianty. "Celý střed náměstí je koncipován tak, že umožňuje zcela volný pohyb lidí, jižní část je těžiště zeleně s kašnou uprostřed. Kašnu podporujeme jednou dlouhou vodní linií, která tvoří pocit, že voda dotéká k historické kašně. Dále je zde zeleň, která vytváří zastínění s částí, kde by mohli být stolky pro trhovce."
Žádné rozhodnutí zatím nepadlo
"Myslím, že by bylo dobře, aby se občané mohli se všemi variantami seznámit. Již na podzim 2020 jsme plánovali veřejnou prezentaci za účasti pana architekta Křeliny. Z důvodu vládních opatření se prezentace neuskutečnila a i nyní musíme počkat, až bude možné shromáždění tolika lidí, co se „vejde“ do Pelclova divadla. To je 300 osob. Bohužel se domnívám, že to nebude tak brzy,“ říká starosta Jan Skořepa a dodává: „Pak si představuji, že bychom udělali mezi občany anketu, která varianta je pro ně nejpřijatelnější. A podle výsledku by se následně zadalo zpracování projektové dokumentace.“
Ať zvítězí jakákoliv z variant, město musí počítat s investicí v řádu 80 až 90 milionů korun. Jen pro představu, takovou investici již představuje rekonstrukce čístírny odpadních vod, se kterou začne město v letošním roce. "Než dojde k samotné realizaci je potřeba učinit ještě řadu dílčích kroků a nedomnívám se, že to stihneme v tomto volebním období," shrnuje Jan Skořepa.
Podpořte redakci on-line deníku Orlický.net! Klikněte, prosím, na reklamní banner našich inzerentů. Tento zpravodajský portál funguje díky reklamě jako je tato. Děkujeme.
provozuje (c) Pro Junior, z.s. 2006-2023 | ISSN 1803-6317 |
za obsah ručí autoři jednotlivých příspěvků zprávy z volně přístupných zdrojů jsou označeny zkratkou zdroje |
|
|
gdpr |
ceník inzerce |
admin