25.10.2009 15:56
-kr-
Zpravodajství
zajímavosti
Zobrazeno
3614x
|
Rychnov nad Kněžnou - V souvislosti se sobotní letem armádního speciálu, který přivezl do Prahy ostatky neznámého vojína z bitvy u Zborova, přinášíme dodatek o nezvěstné pamětní desce věnované Karlu Vašátkovi, hrdinovi od Zborova, která bývala umístěna na průčelí tzv. ředitelské vily gymnázia v Rychnově nad Kněžnou.
Deska, odhalená rychnovskou jednotou Československé obce legionářské 1937 u příležitosti oslav 20. výročí bitvy u Zborova, byla vedle balkonu „ředitelské“ části budovy. Ale už tam není, a nikdo neví, kde je.
Karel Vašátko (*1882 Litohrady, místní část Rychnova nad Kněžnou, †1919 Čeljabinsk) vedl v bitvě u Zborova 2. července 1917 skupinu granátníků do boje. 1933 byly jeho pozůstatky spolu s ostatky plk. Josefa Švece (po něm byla v Rychnově pojmenována spojnice Panské a Kolowratské ulice, nyní Hradební) převezeny z Ruska do Prahy, uloženy v Památníku osvobození na Vítkově a začátkem 2. světové války pohřbeny v Solnici.
V Litohradech mu byla v roce 1922 odhalena pamětní deska, 1939 byla sejmuta, ukryta v zemi na zahrádce statku a jeho ostatky byly tajně převezeny z Prahy na solnický hřbitov. Přes německý zákaz se uložení ostatků zúčastnilo tisíc lidí. 1946 při druhém odhalení Vašátkovy pamětní desky byl pod ní umístěn lipový věnec z tepané mědi, který zdobil jeho hrob v Čeljabinsku. Po něm byla za 1. republiky pojmenována Panská ulice, tak i těsně po 2. světové válce, za komunizmu přejmenována na Fučíkovu a po revoluci 1989 je opět Panská.
Pamětní deska Karlu Vašátkovi
O slavnostním odhalení této desky v Rychnově nad Kněžnou v roce 1937 existuje kratinký 9,5mm amatérský film rychnovského knihkupce Rathouského. Informace zde publikované vychází z DVD průvodce Rychnovem nad Kněžnou.
O Karlu Vašátkovi se podrobně píše také v publikaci Josefa Juzy Čs. legionáři okresu Rychnov nad Kněžnou 1914-1921, str. 385-389, kterou vydal Okresní úřad Rychnov nad Kněžnou 1998. Tam se v závěru - na rozdíl od prezentace - píše odlišně o osudech ostatků Karla Vašátka.
|
|