16.08.2016 16:30
Aktualizováno 16.08.2016 12:30
Fletch
Zpravodajství
sport
Zobrazeno
4328x
|
Japonské bojové umění není v Čechách úplně neznámé, ale pro většinu lidí je to však stále, i když zajímavý, přesto tajemný druh boje legendárních Samurajů. I z toho důvodu Sportovní klub Nozomi Dojo Hradec Králové, který se věnuje vyučování tradičního boje v kendó a iaidó, rozšířil svoji působnost o další bojové umění – džódó. To si rychle získalo oblibu mezi stávajícími členy i nováčky.
Džódó je japonské bojové umění využívající džó – střední hůl z tvrdého dřeva – délka 128 cm, a překládá se jako „cesta hole“. Cvičení džódó poskytuje variabilitu pohybu, umožňuje rozvinout pohyblivost kloubní a svalové soustavy kontrolovaným způsobem. Jako většina bojových umění rozvíjí i jeho vnitřní stránku, sebedůvěru, postoj k ostatním a smysl pro hodnoty lidského života. Cvičení džódó vyžaduje velkou dávku vnitřní disciplíny, spoustu odvahy, celoživotního úsilí a práce. Přirozeným způsobem rozvíjí běžné lidské dovednosti.
V Českém Meziříčí se ve dnech 29. – 31. 7. 2016 konal NOZOMI DŽÓDÓ SEMINÁŘ - otevřený trénink reprezentace a zkoušky na stupně kjú. Seminář pořádal sportovní klub Nozomi Dojo Hradec Králové. Organizátorem a garantem akce byl Pavel Tomeš, současný Mistr Polska v džódó pro rok 2016, vedoucí reprezentace džódó, který v Hradci Králové a Českém Meziříčí vede džódó cvičení. Akce probíhala pod patronací České Federace Kendó. Sjeli se sem nejen začátečníci, ale i úspěšní sportovci, a tak byl seminář velkým zážitkem pro všechny.
Seminář byl rozdělen do třech dní. V pátek postupně přijížděli účastníci a večer se všichni věnovali volnému cvičení. V sobotu již celý den probíhal seminář pod vedením Mariána Bartka (Hikari Dojo Košice) a v podvečer se konaly zkoušky džódó stupně kjú. Zkušební komise hodnotila účastníky ve složení Marián Bartko, Adriana Nagyová (Hikari Dojo Košice) a Jaroslav Čuřík (Šinbukan Praha).
Zkoušky probíhaly podle Zkušebního řádu České Federace Kendó, hodnocení je rozděleno do několika částí a je velmi přísné. Celý průběh zkoušek je písemně zaznamenávám a po zakončení archivován. Součástí zkoušky je písemný test. Písemná část zkoušky obsahuje průřez základními znalostmi danou osnovou příslušného bojového umění, např. z názvosloví: výstroj, výzbroj, názvy technik apod., a principy příslušného bojového umění. Písemný test se skládá před vlastní zkouškou a je součástí hodnocení uchazečů.
V neděli se konal otevřený trénink reprezentace. To již z účastníků opadla zkoušková tréma a cvičení probíhalo ve velmi uvolněné atmosféře.
Zázemí účastníkům semináře poskytl Sokol České Meziříčí ve své Sokolovně.
Měla jsem možnost několik hodin strávit ve společnosti těchto „bojovníků“ a byl to pro mne opět nevšední zážitek. Mohla jsem zhlédnout část sobotního semináře, včetně zkoušek, procházet se mezi jednotlivými cvičícími a fotografovat je. Na tvářích účastníků bylo vidět velké zaujetí a zapálení pro tento sport a velká disciplína. Cvičení probíhalo podle pravidel, přesně podle plánu. Po semináři následovaly zkoušky a bylo zajímavé sledovat, jak účastníci s největší snahou vykonávají pokyny zkoušejícího. Všichni byli dokonale sladění. Určitě velkou radost a úlevu závodníci pociťovali při závěrečném vyhodnocení, když organizátor semináře Pavel Tomeš vyhlásil, že všichni zkoušení zkoušku vykonali.
Spolupráce Nozomi Dojo Hradec Králové s Hikari Dojo Košice určitě není náhodná. Vedoucí semináře Marián Bartko je druhým vícemistrem z Mistrovství Evropy v iaidó. Adriana Nagyová je dvojnásobnou Mistryní Evropy v džódó. Zároveň složila zkoušky 3. DAN, čím Hikari Dojo a Slovenské Kendo Federace získali druhý 3. dan, což je nejvyšší technický stupeň v džódó na Slovensku.
O přestávkách jsem některým účastníkům semináře položila pár otázek, jak dlouho se věnují tomuto umění, jakých úspěchů dosáhli a jak se jim líbilo v Českém Meziříčí.
Marián Bartko - 3. dan džódó, 4. dan iaidóm (Hikari Dojo Košice)
Na semináři v Českém Meziříčí se mi líbilo. Je to pěkné městečko, kde si člověk může skutečně oddychnout od každodenního blázince. Sokolovna je úžasná. Člověk z ní cítí generace, které tam cvičily. Velmi, velmi příjemné místo.
Co se týká mě, moje největší úspěchy jsou úspěchy Adrianiny medaile z Mistrovství Evropy v iaidó a džódó. Mě osobně moje medaile – 3. místo na ME iaidó v roce 2015 v Berlíně spíš překvapila. Znamená ale, že to co dělám, dělám dobře. Bojovým uměním jsem se začal zabývat již v roce 1980 (karate), iaidó od roku 2005 a džódó asi od roku 2007.
Adriana Nagyová - 3. dan džodó, 3. dan iaidó (Hikari Dojo Košice)
Víkendový seminář džódó se mi líbil. Bojovým uměním se věnuji od základní školy (karate), iaidó od roku 2007 a džódó od roku 2008.
K mým největším v iaidó úspěchům patří 3. místo na ME 2009 v Holandsku, 2. místo na ME 2001 v Andoře, medailové úspěchy na mezinárodních pohárových soutěžích a Mistrovství Polska a Maďarska. V džódó je to 2. místo ME 2012 v Belgii, 1. místo ME v Rakousku, 3. místo ME 2014 v Itálii a 1. místo ME 2015 ve Švédsku.
Tomáš Podhorec (Hikari Dojo Košice)
V současné době studuji v Košicích na Letecké fakultě Technické univerzity Košice, obor pracovník řízení leteckého provozu. Chtěl jsem vyplnit svůj volný čas nějakou zajímavou činností a našel jsem oddíl japonských bojových umění, a tak jsem to zkusil. Iaidó a džódó se věnuji již téměř rok. Zatím mám jen stupeň 3. kyu v džódó, což je žákovský stupeň, ale chtěl bych pokračovat. Doufám, že získám další stupně a přijde i úspěch.
V Českém Meziříčí jsem se cítil velmi dobře. Atmosféra na semináři měla svoje kouzlo. Přinesl mi mnoho nových zkušeností a zážitků. Poznal jsem tu hodně zajímavých lidí, kteří byli ochotní mi pomoc a poradit s tréninkem. Budu rád, když se sem budu moc vrátit na další seminář. Velmi si cením toho, že jsem v Hikari pod vedením Mariána a Adriany získal svůj první úspěch.
Jaroslav Čuřík - 2. dan džodó, 3. dan iaidó (Šinbukan Praha)
Kromě džódó se věnuji i iaido. Iaidó jsem začal cvičit v říjnu 2004 a džódó asi o půl roku později. Jako svůj největší úspěch považuji účast v reprezentaci na mistrovství Evropy v iaidó 2009, které se konalo v Mierlo v Holandsku. Ač jsem tehdy nepostoupil, byl to opravdu silný zážitek.
České Meziříčí jsem bohužel neměl moc možnost poznat blíže vzhledem ke krátkému pobytu pouze na zkoušky, ale mohu pochválit krásné okolí, které jsem si velmi užil ze sedla motocyklu.
Pavel Štěpán sr. - 3. dan kendó, 2. dan iaidó (Nozomi Dojo Hradec Králové)
Japonská bojová umění jsem začal cvičit v roce 2003, a to bylo bojové umění kendó, které je doposud mojí prioritou. O cca další rok jsem začal s iaidem a v loňském roce jsem se začal cvičit džódó. Ve svém věku se spíše než na závodní činnost zaměřuji na cestu, zdokonalování se v těchto uměních a také trenérské činnosti. Těší mne, že moje děti pokračují také po této cestě a jsou velmi úspěšné.
Třídenní seminář úžasně vedl Marián Bartko, který s sebou přivezl i další čtyři slovenské cvičence. Seminář byl velmi intenzivní a během tří dnů jsme navnímali mnoho detailů a naučili se nové věci. Teď jde o to je dále rozvíjet. Seminář byl rozsahem cvičenců menší, ale o to více se nám sensei mohl věnovat, a to i osobně. Probíhal ve velmi přátelské atmosféře, klidném prostředí, a tak bylo možné se dobře soustředit na samotné cvičení a také na zkoušky. Osobně jsem si jej velmi užil a udělal jsem, pevně věřím, velký posun na cestě džódó.
Nakonec jsem se zeptala organizátora celé akce Pavla Tomeše, jak byl spokojený s průběhem semináře, na jeho pocity.
Pavel Tomeš – 3. dan iaidó (Nozomi Dojo Hradec Králové)
Sešla se tu skvělá parta lidí, budu rád, když toto setkání nezůstane poslední a založíme tradici letních seminářů džódó.
Ve dnech 24. – 25. 9. 2016 se ve Švýcarsku koná Mistrovství Evropy v džódó. A tak určitě budeme přát všem českým i slovenským účastníkům, aby dosáhli co nejlepších výsledků.
Zdroj:
www.nozomi.cz
www.hikaridojo.sk
http://sbkopava.cz/index.php/dzodo
|