27.06.2024 09:38
Lanškroun
Zpravodajství
události
Zobrazeno
1734x
|
Jeden z prvních bodů jednání středečního zastupitelstva města se týkal dlouho připravovaného projektu obnovy přírodního koupaliště u Dlouhého rybníka. Zastupitelé svými hlasy podpořili pokračování příprav a dali projektu zelenou.
Projekt obnovy přírodního koupaliště v současné podobě řeší vedení města již od roku 2017. Myšlenka zasazení koupaliště do této lokality se ale v různých podobách objevuje již od 90. let. Od začátku chtěli radní navázat na historii areálu, který má na rozdíl od jiných míst potenciál nabídnout návštěvníkům mnohem víc. Město bylo historicky vyhlášené právě kaskádovou soustavou sedmi rybníků a dodnes je tato oblast největším turistickým lákadlem. Cílem projektu je nejen zajistit čisté koupání pro občany, jde o celkové oživení této oblasti a zvýšení návštěvnosti, které prospěje také okolním provozům.
V loňském roce byly veškeré plány představeny široké veřejnosti i všem zastupitelům v rámci veřejného projednání. „Veřejného projednání v dubnu minulého roku se zúčastnily asi čtyři desítky občanů, kteří měli možnost zapojit se do diskuze, klást otázky a řešit své výhrady. Pozvánku obdrželi i všichni zastupitelé města. Nezazněly zde žádné zásadní výtky. Projektové přípravy tedy pokračovaly až do nynější fáze, kdy je projekt těsně před soutěží o jeho zhotovitele. Jsem rád, že s obnovou letního areálu bude opravena i restaurace, která bude sloužit svému účelu. Zabráníme tak jejímu zchátrání či prodeji,“ říká místostarosta Miloš Smola.
Ve snaze vyjít vstříc názorům občanů řešila rada města také revizi nutnosti kácení stromů. Došlo tak k úpravám projektu a posunutí stezky vedoucí kolem areálu. Počet stromů, které budou muset ustoupit stavbě se tak významně snížil. Zároveň dojde k náhradní výsadbě, která společně se zbylými stromy zajistí dostatečný stín pro návštěvníky, ale také generační a druhovu různorodost dřevin.
Areál koupaliště u Dlouhého rybníka nyní již desítky let pro mnohé dospělé, ale hlavně pro děti neplní svou funkci koupaliště. Jde totiž především o chovný rybník. Ryby jsou zde nejen dokrmovány, dochází zde ke splachům hnojiv z polí, ve vodě bují vodní trávy. V teplém létě dochází k úhynu ryb či přemnožení sinic a samotné koupání je mnohdy hygienickou stanicí zakázáno. V letošním roce tato situace nastala již na konci měsíce června.
Revitalizace areálu je tak jediný životaschopný projekt, který může obnovit původní funkci koupaliště za srovnatelné náklady, které by bylo třeba vynaložit i v případě výstavby na zelené louce „Nepřekvapilo mě, že část opozice znovu brojí proti pěknému projektu, stejně jako v minulosti u výstavby polikliniky či LArtu. Jejich snažení přispívá pouze k rozdělení společnosti na dva tábory. Tyto snahy nepřinesou dokončení investiční akce, protože s tímto přístupem by ani jeden z projektů realizován nebyl,“ uzavírá starosta města Radim Vetchý. „Vedení města udělalo vše pro to, aby v Lanškrouně vzniklo místo pro čisté koupání,“ shodují se Radim Vetchý a Miloš Smola.
|