26.11.2009 11:09
-kr-
Zpravodajství
zajímavosti
Zobrazeno
2582x
|
Častolovice - Setkání připravil okresní výbor Svazu PTP (pomocných technických praporů) okresního klubu Rychnov nad Kněžnou na 24. listopad od 14 hodin do sálu restaurace Beseda v Častolovicích.
Hosty setkání byli Jan Němeček, předseda oblastního výboru PTP východní Čechy, Jiří Krčmář, předseda Klubu politických vězňů okresu Rychnov nad Kněžnou, a JUDr. Josef Juza, donedávna ředitel Státního okresního archivu v Rychnově nad Kněžnou a autor publikace Svědectví o PTP okresu Rychnov nad Kněžnou.
Z Trutnova přijel i bývalý rychnovský děkan Jan Rybář, pozdrav poslal i 94letý (*25. 11. 1915 ThDr. František Hašek, farář v Černíkovicích, kam nastoupil v roce 1947 a odkud po 53 letech služby odešel koncem na odpočinek do kněžského domova ve Staré Boleslavi. Velkou pozornost vyvolal dopis Josefa Čejky (*1928) z Dolů u Luže, původním bydlištěm Slatina nad Zdobicí. Než přečetl předseda okresního klubu PTP Josef Smetana z Borohrádku jeho dopis, připomněl jeho krutý životní příběh: Kvůli dodržování své adventistické víry odseděl 2 roky tvrdého žaláře, pak narukoval k PTP do Svaté Dobrotivé, kde po 20 měsících onemocněl obrnou, po roční rehabilitaci ho naučili chodit s kanadskými holemi, ale pak už to dál nešlo a od té doby je upoután na invalidní vozík. Jeden z pétépáků - Lubor Bořek z Vamberka - přibyl na invalidním vozíku a s pétépáckou čepičkou ludvíkovců (podle zařazení na důl Ludvík v Radvanicích).
V České republice je organizováno 3100 příslušníků PTP a vojenských táborů nucených prací, z toho ve východočeské oblasti 800. Z rychnovského okresu bylo 126 pétépáků, nyní je členy rychnovského klubu PTP 51 mužů a tři vdovy po pétépácích. Rychnovská organizace PTP připravuje pro své - v průměru 80leté členy - ročně dvě setkání, zatímco podzimní je vysloveně pracovní, to jarní je spojeno s besedou. V proslovu uvedl Josef Smetana mj.: " Scházíme se týden po 17. listopadu, dni, kdy jsme slavili pád komunismu. Jistě si vy, stejně jako já, představovali ten pád trochu jinak. Vždyť co je to za pád, že za dvacet let nemůžeme zvolit komisaře do Evropského parlamentu, a nakonec tam jde komunista. To není pád, to snad není ani pokleknutí."
Pod názvem Svědectví o PTP okresu Rychnov nad Kněžnou roku 1996 vyšla 349stránková publikace, již vydaly společně Státní okresní archiv, Okresní úřad a Svaz PTP - okresní klub Rychnov nad Kněžnou - nákladem 1000 kusů. Starším generacím oživuje to, co znala, a mladým podává svědectví o době, kterou nezažili. Po ediční stránce zvolil autor Josef Jůza šťastné řešení publikováním individuálních vzpomínek. Velmi cenné jsou rejstříky a zejména Předmluva, Stručné slovo o táborech nucených prací a Vznik a vývoj PTP. V posledně jmenované kapitolce je mj. citace šokujícího textu : "Příslušníci PTP byli určeni po pětileté službě v armádě k transportu do sovětských likvidačních táborů. Že k tomu nedošlo, bylo následkem náhlého odchodu Stalina a Gottwalda. Příslušné rozkazy jsou uloženy v archívních trezorech KSSS a byly zveřejněny až po nástupu Gorbačova" (str. 46). V publikaci jsou zpracovány osudy 126 příslušníků PTP z rychnovského okresu, z nichž nejvíc bylo syny soukromých zemědělců - 55, dělníky - 25, syny podnikatelů - 13, studenty - 9, podnikateli - 6, kněžími římskokatolické církve - 6 atd. Nejstaršími muži, kteří byli takto opětně povoláni z rychnovského okresu na vojnu, byli 50letý Jaroslav Dohnálek z Rychnova nad Kněžnou (jméno však v této publikaci není, chybí i v evidenci OV PTP), 48letý Jan Seifert z Rychnova nad Kněžnou a 47letý Vilém Porkert ze Skuhrova nad Bělou.
|