Orlická galerie
Obrazy Václava Špály a Jana Slavíčka se po 87 letech opět setkaly
O prázdninách v roce 1928 se nedaleko Rybné sešli při společné práci malíři Jan Slavíček, Václav Špála a Bedřich Piskač. Malovali podobný motiv - krajinu těsně po žních s postavenými panáky na poli. Při malování je zachytil pohotový fotograf. Namalované obrazy se později rozešly do světa a letos se díky zápůjčce ze Středočeské galerie v Kutné Hoře opět po 87 letech setkaly v jednom výstavním sále.
Nemůžete číst? Pusťte si audio.
Ideální na cesty autem nebo při práci.
Jan Slavíček na tento okamžik vzpomínal v textu do katalogu výstavy v roce 1968:
„…Po válce, mně bylo tenkráte 18 let, byl jsem již žákem pražské Akademie umění, nepřestali jsme Rybnou navštěvovat a mnozí moji kamarádi z Akademie jezdívali tam do plenéru za mnou. Vzpomínám s láskou na přítele malíře Josefa Hubáčka, který bydlel nedaleko nás a s kterým jsme chodili malovat přes kopec do Litic n. Orl. Mnohé dobré obrazy tam vznikly, např. Údolí Orlice v Liticích, Lom, Z Litic nad Orlicí a mnohé jiné. Později se k nám přidal nezapomenutelný Bedřich Piskač, potom dobrý kamarád, malíř Bořivoj Žufan. Jsou známy obrazy těchto malířů: od Hubáčka Buk z roku 1923, Z Litic 1926, Německá Rybná (1927), Kytice (1928). Od Piskače: Německá Rybná (1927), Cesta, Krajina v Německé Rybné (1928), Z Orlických hor (1927-1928), Cesta s červeným domem a mnohé Kytice, které Piskač maloval u nás ve vile v mém pokoji v 1. patře. Od Žufana Dům paní Masarykové v Rybné a mnohé obrazy s polními motivy. … Jednou nás z blízkého Potštejna, kde bydlel přes léto, navštívil malíř a náš Mistr Václav Špála. Existuje obraz Žně, který jsme malovali spolu, jak svědčí přiložená fotografie. … Rád si na to vše vzpomínám, bohužel, všichni ti moji kamarádi už zemřeli, i Jan Trampota, který se usadil tehdy v blízkém Pěčíně. A také často přicházíval za námi všemi do Rybné. Debat malířských nebývalo konce, někdy až do rána bílého …“
Jan Slavíček, Malíři v Rybné, Orlická galerie 1968.