50 let ÚSP Chotělice
V sobotu slunného 3. října zažil Ústav sociální péče pro mentálně postiženou mládež Chotělice významný den a to jak pro klienty zařízení, tak pracovníky zařízení, hosty a širokou veřejnost. V Chotělicích se slavilo kulaté jubileum, zařízení totiž bez přerušení funguje krásných 50 let.
Nemůžete číst? Pusťte si audio.
Ideální na cesty autem nebo při práci.
Klienti a pracovníci zařízení si pro všechny, kteří mezi ně zavítali připravili Den otevřených dveří, kdy bylo možné si prohlídnout celé zařízení a zázemí ve kterém klienti žijí. Klienti a pracovníci si pro návštěvníky jejich zařízení také připravili doprovodný program, jako například hudebně divadelní představení, které mapovalo celých 50 let zařízení. Toto představení s úctou ke klientům a pracovníkům uvedl ředitel zařízení Milan Jánský. Návštěvníci si mohli prohlédnout pracovní dílny klientů a zakoupit si drobný výrobek.
Jak nám sdělil ředitel zařízení Milan Jánský, tak byl moc rád, že se na akci vydařilo počasí a tipoval, že zařízení navštívilo na 500 návštěvníků. Měl velkou radost z klientů i za klienty za krásně hudebně divadelní představení, které hodnotil jako moc hezky provedené.
Oslavu navštívil předseda Sociálního výboru Královéhradeckého kraje Otakar Kalenda a tak jsme ho oslovili s otázkou: "Jak hodnotíte oslavu 50 - tých narozenin v Chotělicích".
- „Myslím, že oslavy se po všech stránkách, krásným podzimním počasím počínaje, vydařily. Zkratkou bych to vyjádřil jako příjemně strávený den v příjemném prostředí. Moc pěkné a působivé bylo kulturní vystoupení, které si připravili klienti ÚSP, a divadelní představení, které připomnělo významné milníky v historii fungování zařízení a ve kterém vedle klientů účinkovalo i několik jeho zaměstnanců v čele s panem ředitelem M. Jánským. S nadšením odehrané a potleskem odměněné představení plně potvrdilo známé rčení "Není malých rolí", stejně jako fakt, že heslo na jedné z rekvizit "Milujeme převelice naše krásné Chotělice" je více než autentické. :-) Návštěvníci z řad veřejnosti se v rámci dne otevřených dveří, kdy si mohli prohlédnout celý zámecký areál ÚSP, mohli přesvědčit, že zařízení je v opravdu výborném stavu (což je dobrou vizitkou jak organizace, tak Královéhradeckého kraje jako jejího zřizovatele), že je pro své klienty skutečným domovem, že jde zkrátka o místo dobré nálady”.
Akce se nadmíru vydařila, návštěvníci, hosté, klienti a pracovníci si spolu užili krásný den plných přátelských hovorů a úsměvů, vzniklo také nemalé množství fotografií.
Ústav sociální péče pro mentálně postiženou mládež Chotělice je umístěn v pěkném prostředí rozlehlého parku,cca 10km od Nového Bydžova,v zámku vystavěném na pokraji lesa v pseudorenesančním slohu roku 1875 majitelem papíren v městečku Hostinné Janem Jindřichem Lorencem.Roku 1893 byl zámeček prodán vdovou po Janu Jindřichovi Lorencovi hraběti Westphalen - Türstenberg.Ten ho však daroval věnem své dceři,která se provdala za hraběte Emanuela Mendsdorf - Poulily. Mensdorfské panství trvalo až do roku 1945.Po válce, od roku 1945 sloužil zámek jako útulek pro děti a potom jako domov důchodců.V roce 1965 byl domov důchodců přestěhován do Hradce Králové a zámku bylo využito jako Ústavu sociální péče pro mentálně postiženou mládež.Tomuto účelu slouží dodnes.
Prvním ředitelem v nově vzniklém ústavu byl až do roku 1972 p.Řehák ze Smrkovic. V roce 1972 z ústavu odešly řádové sestry a byly nahrazeny civilními zdravotními sestrami.V roce 1996 došlo novou přístavbou k rozšíření hlavní budovy zámku a tím i zvýšení kapacity ubytovaných klientů.