Život ve stínu šibenice

Fletcher Martin | 11.05.2015 | 20:00 | 3 min 4 min

Muzeum českého, slovenského a rusínského exilu 20. století ve spolupráci s řadou národních i mezinárodních organizací realizoval projekt k 70. výročí ukončení 2. světové války. Má název "Život ve stínu šibenice" a záštitu mu poskytli prezident republiky Miloš Zeman a ministr kultury Daniel Herman. Je zaměřen nejen na československé vojáky obou dvou front, východní i západní, bojující v protihitlerovské koalici a také ty, kteří bojovali proti jiným totalitním režimům. Tématem projektu jsou osudy těchto hrdinů po roce 1945 a 1948 v Československu.

Nemůžete číst? Pusťte si audio.
Ideální na cesty autem nebo při práci.

Organizátoři akce se v této souvislosti obrátili na města a obce s prosbou o spolupráci při vyhledávání a doplňování informací o místních rodácích, bojovnících za svobodu, kteří zahynuli či během okupace pomáhali ostatním. Běžných lidí i vojáků z Československa, kteří za 2. světové války bojovali proti fašismu a po roce 1945-1948 místo ocenění byli buď uvězněni, popraveni, degradováni nebo museli odejít do exilu. Projekt slavnostně začal 7. května 2015 na Nové radnici – Křížové chodbě v Brně. Dále je realizován v řadě měst a obcí i na různých jiných místech světa a za finanční podpory mnoha veřejných i soukromých subjektů do 26.6.2015. Projekt připravilo Muzeum českého, slovenského a rusínského exilu 20.století ve spolupráci s Úřadem dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, Muzeem Policie ČR, řadou nezávislých historiků, velvyslanectvím Spojených států amerických, ruskými historiky a dalšími spolupracovníky ve Spojených státech, Izraeli, Velké Británii a dalších zemí, kde žijí rodiny účastníků boje protihitlerovské koalici. Podílí se na něm celá řada historiků a měla by i široká veřejnost. Kontakt: Muzeum českého a slovenského exilu 20. Století www.muzeumexil.cz Štefánikova 22, 602 00 Brno e-mail: muzeumexil@muzeumexil.cz, mobil: 603 552 351 Mokré a projekt: Obec Mokré se také zapojila do tohoto projektu a poskytla muzeu medailonky dvou mokerských občanů - Stanislava Baše a Václava Valeše. Obec Mokré projekt podpořila částkou 2 000 Kč. Slavnostní vernisáže dne 7.5.2015 v Brně se zúčastnily starostka obce Blanka Kučerová a kronikářka Dagmar Honsnejmanová. Pocta mokerským vojákům a bojovníkům světových válek Obec Mokré uspořádala dne 8.5.2015 pietní vzpomínku u příležitosti 70 let od ukončení 2. světové války na vojáky a občany, kteří se v této válce zapojili bud do přímých bojů nebo do protifašistického odboje. Tento den byl věnován mokerskému rodákovi Stanislavu Bašemu a pilotu RAF Václavu Valešovi. Hostem byl historik dr. Josef Ptáček z Dobrušky. Součástí tohoto pietního aktu bylo předání Čestného občanství Stanislavu Bašemu in memoriam, které převzala jeho dcera Jarmila Gruntová, dnes žijící v Opočně, které zastupitelstvo obce Mokré schválilo na návrh kronikářky obce dne13.2.2015.

Fotogalerie

Autor fotografií: Dagmar Honsnejmanová
Cover
Orlický CLUTCH ⚡

📍 Spot: Brno a Mokré
✍️ OG: Fletcher Martin
⚡ Views: 0

👀 TL;DR: SHRNUTÍ

11.05.2015 | 20:00
🔥 W 💀 L

📸 Need pics, nebo se to nestalo

Doporučené články