Návštěva 4. ročníku Svátku knihy v Pelclově divadle
Orlický.net byl pozván rychnovským malířek Josefem Vašákem na 4. ročník Svátku knihy, který se konal 16.4. 2015 od 09:00 hod. do 17:00 hod. v Pelclově divadle.
Nemůžete číst? Pusťte si audio.
Ideální na cesty autem nebo při práci.
Pořadatelem 4. ročníku Svátků knihy byla Kultura Rychnov nad Kněžnou – Městská knihovna za podpory Královéhradeckého kraje.
Orlický.net oslovil ředitelku Městské knihovny Rychnov nad Kněžnou NaďuKaločovou s dotazem:
Jaký program je připraven na dnešní den Svátku knihy v Rychnově nad Kněžnou?
• Program nám začíná o půl desáté besedou se spisovatelem Hynkem Šustrem : Kaštánkova dobrodružství, jedná se o program pro menší děti jehož účelem je seznámení se s knihou. Potom následují různé bloky představení jednotlivých titulů a vydavatelství, která jsou tu přítomna. Současně od deseti hodin do šestnácti hodin probíhá sympózium „Pocta Magdaleně Dobromile Rettigové“. Odpoledne potom následuje scénické čtení pod názvem : „Život je zábavné drama“, je to v podstatě představení knihy podbarvené hudbou Anny Matějkové a Davida Andrše. Takovým hřebem dnešního dne je beseda se spisovatelem Vlastimilem Vondruškou.
Pelclovo divadlo během dne navštívily děti ze základních škol z Rychnova nad Kněžnou a také spoustu informací chtivých návštěvníků. Informací bylo pro návštěvníky opravdu hodně, jak u jednotlivých stánků nakladatelství a ostatních, tak i programem na tento den nachystaným.
Jedním ze slavnostních okamžiků tohoto dne bylo slavnostní představení knihy rychnovského malíře Josefa Vašáka nesoucí název: „A co ty...?“
Orlický.net se pochopitelně nemohl malíře Josefa Vašáka nezeptat:
Co vydání knihy pro Vás znamená?
• Chtěl bych říci, že to hlavní je, že jsem šokován, přesně řečeno překvapen tím, že vůbec ta kniha vznikla. Protože za jejím vznikem bez mého vědomí stojí moji přátelé, kteří tuto knihu vytvořili a vydali a pro mě je to zázrakem, který mne dojímá. Je krásné umět malovat, ale zároveň zapůsobit na lidi, tak svým chováním, že se vám odvděčí - a to říkám nesobecky-, tím, že vám ze srdce něco udělají. To mne opravdu přemohlo a zažil jsem při tom takové chvíle, jako přinejmenším při malování obrazu.
Nutno dodat, že se jedná o knihu, která je plná obrazů se zaměřením na Surrealismus, krajiny, zátiší a portréty, mapuje tak autorovu malířskou dráhu a jeho um. Kniha je doplněna moc pěknými textovými, myšlenkovými a duchovními vyjádřeními.