Orlické hory jsou mi nejmilejší, říká mistr světa Dušan Salfický
Rozhovor s někdejším brankářem, dvojnásobným mistrem světa a současným sportovním manažerem klubu HC ČSOB Pojišťovna Pardubice Dušanem Salfickým, který se chystá na Orlický maraton.
Nemůžete číst? Pusťte si audio.
Ideální na cesty autem nebo při práci.
Bronzový medailista z olympiády v Turíně a dvojnásobný mistr světa Dušan Salfický tak, jak ho neznáte. Někdejší hokejový brankář a současný sportovní manažer klubu HC ČSOB Pojišťovna Pardubice se totiž chystá na Orlický maraton, tedy závod na běžkách, který se koná 31. 1.–1. 2. Společně se svou manželkou absolvuje 20km trasu skejtem.
Jak často běžkujete?
„Během mé hráčské kariéry na běžky moc času nebylo, tak když jsem se během zimy dostal dvakrát na hory, byl to úspěch. V dětství to bývalo častěji, vždy během školních lyžařských výcviků a s rodiči o zimních prázdninách.“
Už jste někdy absolvoval závod na běžkách?
„Závod na běžkách jsem absolvoval jen neoficiální, a to ve škole.“
Jak vám osobně se líbí krajina Orlických hor?
„Krajina Orlických hor mě okouzlila už v mém dětství, kdy jsem jezdil s rodiči do Deštného na lyže. Byly to vlastně první hory, které jsem poznal. I když jsem později poznal třeba i Alpy, Orlické hory mi zůstaly nejmilejší, a proto jsem si zde pořídil i chalupu.“
Jak jste na tom s fyzičkou?
„Co se týče mé fyzické kondice, tak vzhledem k tomu, že jsem svoji aktivní kariéru ukončil loni v dubnu a stále se udržuji různými sporty (ne hokejem), si myslím, že je pořád na dobré úrovni.“
Je pravda, že mají aktivní hokejisté běžkování zakázáno?
„Aktivní hokejisté mají zakázáno ve smlouvě nejen běžkování, ale i jiné rizikové sporty, aby se předešlo nějakému vážnému zranění. Ovšem z vlastní zkušenosti vím, že ne vždy se to dodržuje. Hráči tím však riskují, že jim v případě úrazu bude smlouva vypovězena nebo nebude plněna v plném rozsahu.“