Perný víkend pro silničáře. V Pardubickém kraji najezdili 61 tisíc kilometrů
První adventní víkend byl pro krajské silničáře v letošní zimní sezoně zatím tím nejnáročnějším, najezdili 61 tisíc kilometrů. Sněžilo na celém území Pardubického kraje, kde napadlo 20 až 35 centimetrů mokrého sněhu.
Nemůžete číst? Pusťte si audio.
Ideální na cesty autem nebo při práci.
Správa a údržba silnic Pardubického kraje (SÚS Pk), která zajišťuje zimní údržbu na komunikacích II. a III. třídy, musela do terénu poslat téměř všechnu techniku. „Od pátečního odpoledne do nedělních ranních hodin byly skoro nepřetržitě na výjezdu všechny sypače. Probíhalo pouze střídaní řidičů a doplňování pohonných hmot a posypových materiálů,“ řekl náměstek hejtmana zodpovědný za oblast dopravy Michal Kortyš.
Na silnice vyjížděly i traktory s pluhy a napříč celým krajem bylo současně v terénu i 150 strojů zajišťujících sjízdnost. Celkem najezdila vozidla SÚS Pk 61 tisíc kilometrů, spotřebovala 2.178 tun soli, 670 tisíc litrů solanky a 1.717 tun zdrsňovacího posypu. „Pro představu, v porovnání se stejným obdobím minulého týdne, se jedná o více než dvojnásobné výkony a například spotřeba suché soli se navýšila dokonce třikrát,“ sdělil ředitel SÚS Pk Zdeněk Vašák.
Práce silničářů pokračovala i v době, kdy už sněžení ustalo. V noci z neděle na pondělí silničáři obnovili posyp na všech udržovaných úsecích. „Děkuji za nasazení a velké úsilí řidičů a dispečerů na všech cestmistrovstvích, díky kterému se podařilo zabránit vyhlášení kalamitního stavu na komunikacích v naší správě,“ řekl náměstek hejtmana zodpovědný za oblast dopravy Michal Kortyš. Tento týden by měl být v Pardubickém kraji z pohledu zimní údržby klidnější. Meteorologové zatím neočekávají silnější sněžení.
Zimní údržbu na silnicích I. třídy v Pardubickém kraji mají na starosti soukromé firmy
V Pardubickém kraji zajišťuje údržbu silnic I. třídy Společnost pro údržbu silnic a dálnic Pardubického kraje, kterou tvoří společnosti Eurovia CS a AVE CZ odpadové hospodářství. Pro účel organizace zimní údržby jsou zřízeny 4 dispečerské obvody. Dispečink dispečerského obvodu Pardubice plní funkci pro okresy Pardubice a Chrudim, dispečink Svitavy plní funkci pro okresy Svitavy a Ústí nad Orlicí. Délka udržovaných silnic okrese Chrudim je 97,119 km, v Pardubicích je to 107,9 km, ve Svitavách je to 114,26 km a v Ústí nad Orlicí to je 126,998 km. Dispečinky jsou v Pardubicích, Svitavách a v Králíkách," uvádí tisková zpráva Ředitelství silnic a dálnic ČR, které silnice I. třídy spravuje. Organizace zimní zpravodajské služby vyplývá ze zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů a jeho prováděcí vyhlášky č. 104/1997 Sb. v platném znění.
Telefonní čísla pro veřejnost:
• pro dispečerský obvod Pardubice a Chrudim – 731 602 735
• pro dispečerský obvod Svitavy a Ústí nad Orlicí – 603 421 322
"Pro ošetření silnic I. třídy máme na letošní zimní sezón připraveno 7.800 tun posypové soli a inertních materiálů. 26 nákladních automobilů se sypačem, 6 traktorových radlic a 6 nakladačů," uvádí ŘSD.
Dálnici spravují vozidla ŘSD
Dálnici D35 v kilometrech 127 až 158,5 tedy od dálnice D11 na konec D35 u obce Stradouň udržuje Středisko správy a údržby dálnice Městec. Jedná se tedy o 31,5 kilometru dálnice a dva přivaděče k dálnici ze silnice I/17. Nejen sjízdnost v zimním období, ale veškeré údržbové práce na tomto úseku realizuje 18 dělníků dálniční údržby a 5 dispečerů v režimu 24/7.
"Pro zimní údržbu je připraveno pět dálničních sypačů s teleskopickými radlicemi. Každý sypač je osazen nástavbou o objemu 7 m3 posypové soli a nádržemi na 3.200 litrů solanky. Ve skladu soli je připraveno 2.069 tun posypové soli. V zásobnících solankového hospodářství je uskladněno 36 m3 chloridu vápenatého a 72 m3 solanky. Na dvou nejdelších mostech dálnice D35 nám v zimním období pomáhá systém automatického postřiku, který v nepříznivých klimatických podmínkách rozstřikuje solanku na vozovku mostu a výrazně tím snižuje riziko namrzání mostů před příjezdem techniky.
Na zimní sezonu 2023/24 je středisko Městec zcela připraveno," uzavírá ŘSD v tiskové zprávě.