Začínají se sběrem tuků po smažení. Lidé je budou sbírat do PET lahví
Tuky nevylévejte do WC, do kanalizace nepatří. Ničíte si tím odpad. S tuky a oleji po smažení by se mělo nakládat jako s odpadem. Občané Letohradu je mohou nyní nalévat do použitých PET obalů a ukládat do určených separačních nádob.
Nemůžete číst? Pusťte si audio.
Ideální na cesty autem nebo při práci.
Označené nádoby - 240l zelené plastové popelnice - obyvatelé města najdou již v nejbližší době na místech určených ke sběru tříděného odpadu.
A důvod proč by lidé měli tuky separovat jako například papír či plasty? "Pokud bude tento odpad končit tím, že vysmažený olej a tuk bude vyléván do WC, výlevek a dřezů v domácnostech, je nanejvýš pravděpodobné, že nastane dříve či později havarijní stav na domovní kanalizaci. Kanalizace bude neprůchodná," říká místostarosta Letohradu Martin Hatka.
Tuky a oleje do kanalizace nepatří. Po ochlazení odpadní vody v kanalizaci dojde k vysrážení tohoto odpadu a postupně k jeho zanesení, respektive zalepení odpadních systémů v domácnostech. "Nejčastější případy nastávají v přečerpávacích jímkách a nádržích, kde dochází po ochlazení tuků k ucpání čerpadel a to z důvodu obalení spínacích plováků tuky. Tuky se v kanalizaci také částečně rozkládají, tím vznikají mastné kyseliny a ty zvyšují korozi stěn kanalizačního potrubí. Současnou kombinací nečistot v odpadních vodách, kde se střetávají vody z mycího procesu jako jsou zbytky jídel, tuky, cukry, pracího procesu a splaškové vody vzniká pozitivní prostředí pro výše uvedený problém. Pokud jde o separaci potravinářských olejů a tuků, pak je to první krok k prodloužení životnosti a akceschopnosti odpadních potrubních systémů v domácnostech," vysvětlil místostarosta.
Město Letohrad ve spolupráci se společností EKO-PF připravuje sběr potravinářských olejů a tuků. V květnu se objeví v Letohradě na vybraných místech zelené nádoby o objemu 240 litrů k ukládání olejů, pokud obyvatelé začnou je využívat, pak ještě více budou přispívat k ochraně životního prostředí.