Počínaje dubnem budou muset obce zajistit třídění bioodpadu
Někde už ho třídí, jinde - hlavně na vesnicích - to bude úplná novinka, která zatíží obecní pokladny. Obce musejí letos poprvé zajistit třídění biodpadu a kovů. Do biologicky rozložitelného odpadu patří například zbytky ovoce a zeleniny, větve nebo tráva, mezi kovový odpad pak plechovky nebo i víčka od jogurtů.
Nemůžete číst? Pusťte si audio.
Ideální na cesty autem nebo při práci.
Z nové vyhlášky sice plyne povinnost zajistit sběrná místa konkrétně pro bioodpad rostlinného původu od dubna do října - ale neurčuje jejich počet. Vyhláška zavádí povinnost, že musí mít místa pro oddělený sběr bioodpadu. To už dlouhodobě splňuje například Rychnov nad Kněžnou, Náchod a další města. Rozdali kompostéry, přistavují kontejnery a provozují sběrný dvůr. Obce si sami mohou určit, jakým způsobem zajistí třídění bioodpadu. Mohlo by tedy dojít i k tomu, že lidé budou odpad ze zahrádek vozit do sousedního města. Stačí k tomu smlouva mezi radnicemi. Podrobnosti v reportáži Kristýny Štanderové.
Článek v úplném znění naleznete na portálu Českého rozhlasu Hradec Králové.