Starosta Rychnova mezi seniory prozradil pravděpodobnou výši vratky za bazén
V rychnovském klubu seniorů, netradičně za přítomnosti šéfa finančního výboru Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, vystoupil 21. března 2012 odpoledne starosta Rychnova nad Kněžnou Jan Skořepa. Byla to, jak slíbil před volbami, další pravidelná skoro jedenapůlhodinová beseda o životě města.
Nemůžete číst? Pusťte si audio.
Ideální na cesty autem nebo při práci.
Témat bylo hodně - od parkování, poplatků, popelnic, úklidu a chodníků. Tím základním, vnímaným posluchači velmi pozorně, bylo dřívější a současné hospodaření města.
"Loňský přebytek hospodaření města byl 6,7 milionu korun, příští týden v pátek nás čeká definitivní rozuzlení kauzy bazén. Pokud vše dobře dopadne, tak Rychnov vyjde s nejmenší vratkou dotace podle toho, jak je systém nastaven. Na druhou stranu si myslím, že budeme v České republice unikát - pokuta 5% z poskytnuté dotace na výstavbu bazénu je 6,8 milionu korun. Tedy zhruba to, co jsme loni ušetřili,
odevzdáme. Dosavadní vratky dotací v jiných případech se pohybovaly v rozmezí jeden až jeden a půl milionu korun. I když Rychnov nad Kněžnou bude vracet "jen" pět procent z poskytnuté dotace, částka 6,8 milionu výrazně překračuje dosavadní praxi.
Předpokládám, pokud se neobjeví žádné další problémy, které by bylo nutné financovat, že hospodaření města pomalu přejde do normálního stavu. Ale co to je normální stav? Nepovažuji za normální stav, abychom ročně spláceli 10 a tři čtvrtě milionu korun na splátkách z předchozích úvěrů a k tomu úroky. Takový stav ale je. Napadla mě alegorie se vzkazem ve filmu Pupendo, až jej někdo najde v plastice za
několik generací. Předchozí představitelé města nám i vám poslali vzkaz budoucím generacím také: zaplaťte dluhy, které jsme nadělali, až na to budete mít.
Promiňte, že se vyjadřuji tak, jak se vyjadřuji, ale ono to odpovídá skutečnosti. Měli byste vědět, z čeho se finanční problémy generují. V roce 2002 mělo město dva úvěry - jeden byl cca 1,2 milionu švýcarských franků a druhý asi 1,8 milionu euro. Nikdo dopředu neví, jak se budou vyvíjet kurzy vůči české koruně, bylo zde obrovské kurzové riziko, ale dopadlo to dobře. Tyto dva úvěry se v roce 2002 zaplatily novým úvěrem ve výši 78 milionů korun. U eurového úvěru byly ještě v letech 2003 a 2004 doplatky ve výši cca 2,5 milionu korun v každém z uvedených let, ale v zásadě došlo ke splacení předchozích úvěrů úvěrem novým. Tento nový úvěr byl snížen splátkami v roce 2004 a 2005 v celkové výši 7,5 milionu korun a následně v roce 2008 splacen dalším novým úvěrem ve výši 70,5 milionu korun. Ten byl splácen částkou 400 tisíc korun v roce 2009 a od roku 2010, což byl poslední rok předchozího volebního období, pak splátky činí téměř 4 miliony ročně. Tento úvěr se bude splácet až do roku 2027!
Když jsem si prohlédl historii tohoto úvěru, dospěl jsem k názoru, že to je výše zmíněný vzkaz budoucím generacím. Celkově splátky úvěrů činí ročně 10 a tři čtvrtě milionu korun plus úroky a takhle to půjde až do roku 2019, kdy se splátky mírně snižují díky úplnému splacení jednoho z úvěrů, které město má. Z toho titulu nelze realizovat nějaké smělé plány. Majetek města se dostává do stádia značné opotřebovanosti, hodně peněz stojí a ještě bude stát jeho údržba i rekonstrukce.
Když jsem zde před vámi stál před volbami a žádal o vaši podporu, řekl jsem vám, že nic nebudu slibovat, protože jsem si nebyl jist, v jakém stavu jsou finance města. A ono to bylo horší, než jsem si myslel." řekl starosta Jan Skořepa.