Proti "azyláku" v Králíkách vystupují další lidé, nesouhlas vyjádřilo i sdružení obcí
Vznik záložního azylového střediska pro uprchlíky v areálu bývalého diagnostického výchovného ústavu pro mládež v Králíkách, jak to mělo v plánu ministerstvo vnitra, se vedle tamních obyvatel nelíbí ani regionálním politikům. Po hejtmanovi Pardubického kraje se veřejně proti vzniku zařízení postavilo také sdružení obcí Orlicko.
Nemůžete číst? Pusťte si audio.
Ideální na cesty autem nebo při práci.
"Po získání nadpolovičního souhlasu členů sdružení byl v pondělí odeslán dopis předsedovi vlády ČR a ministrovi vnitra ČR, ve kterém vyjadřujeme nesouhlas s tímto záměrem," uvedl předseda Sdružení obcí Orlicko a starosta Letohradu Petr Fiala. "Region Králicka má velmi pohnutou historii a lidé zde obdobné záležitosti vnímají výjimečně citlivě. Jednalo by se také o zmaření dlouholeté snahy našeho sdružení o pozvednutí tohoto regionu, který byl dlouhá léta pouhou příhraniční popelkou. Společně jsme sdružovali prostředky a rozvíjeli infrastrukturu pro cestovní ruch, sháněli zaměstnavatele. Dlouholetá snaha v této době konečně začala přinášet své výsledky, klesla nezaměstnanost, region se stal velmi vyhledávaným místem turistického ruchu, občané se zde začali cítit dobře. Víme, že pomáhat je potřeba, ale je tak potřeba činit s rozmyslem a rozvahou. Umístění zařízení obdobného typu v turisticky zajímavé oblasti tomu, podle nás, odporuje," vysvětlil Fiala stanovisko sdružení obcí.
O první adventní neděli před bránou bývalého diagnostického výchovného ústavu proběhlo setkání občanů, kteří zapálili desítky svíček. "Lidé přišli podpořit společný boj proti vzniku azylového domu v Králíkách. V projevu zaznělo poděkování ministru vnitra Milanu Chovancovi za pozastavení zřízení azylového centra," uvedl na facebooku králický aktivista Michal Souček.
Ve středu v podvečer by se v kulturním domě Střelnice v Králíkách mělo konat veřejné setkání k tématu vzniku azylového zařízení. Úředníci ministerstva svoji účast ale odvolali. "Ministerstvo vnitra jako jediný kompetentní orgán k rozhodnutí o zřízení azylového domu v bývalém areálu výchovného ústavu zrušilo podle sdělení 1. náměstka ministra vnitra Jiřího Nováčka účast zástupců složek resortu ministerstva vnitra na této schůzce, a to bez uvedení dalších podrobností. Přesto jsme se rozhodli společně s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým schůzku nerušit a v 17:00 hodin se s občany města setkat," uvedla starostka Králík Jana Ponocná. Sál kulturního domu pojme zhruba dvě stovky lidí, vedení města je ale připraveno v případě většího zájmu ozvučit také vestibul. "I když se zmínění pracovníci schůzky nezúčastní, jsme schopni zprostředkovat informace, které jsme od nich získali na setkání zastupitelů města a zástupců samospráv z okolních obcí 24. listopadu," dodala Ponocná.
Související články:
Hejtman Netolický: Pobytové zařízení v Králíkách nikdo nechce