Vedení radnice žádá o ochranu před útočníkem
Už několik let čelí vedení radnice v Třebechovicích pod Orebem útokům sprejera a zřejmě také již útočníka na soukromý majetek starosty a dalších lidí. Rada města se proto s žádostí o pomoc obrátila na ministra vnitra a další kompetentní orgány.
Nemůžete číst? Pusťte si audio.
Ideální na cesty autem nebo při práci.
Události odstartovalo anonymní trestní oznámení adresované na Ministerstvo vnitra ČR, které se nezakládalo na faktických skutečnostech. "Následoval vandalský sprejerský útok na rodinný dům starosty, který byl posprejován hanlivými a vulgárními nápisy, postříkán naftou a nafta byla současně nalita do studny. Ataky pokračovaly průběžně sérií dalších sprejerských útoků s urážlivými, vulgárními a výhružnými nápisy na nemovitostech fyzických i právnických osob ve městě a okolí, rozesíláním hanlivých a vulgárních dopisů fyzickým a právnickým osobám, opakovanými krádežemi fotopastí v majetku města, vyvěšením hanlivých letáků na hřbitově. Záležitost řeší od prvopočátku Policie ČR aniž by došlo k objasnění páchané trestné činnosti a k dopadení pachatelů," píše se v tiskovém prohlášení rady města.
"Na všech zadokumentovaných případech hradečtí policisté intenzivně pracují. Zajištěné stopy vyhodnocují, nicméně s ohledem na probíhající vyšetřování nebudeme v tuto chvíli dílčí informace zveřejňovat," okomentovala pro Orlický.net činnost policie její mluvčí Ivana Ježková.
Události se vystupňovaly do přímé agrese vůči majetku starosty města v neděli 14. června, kdy byl neznámým pachatelem v dopoledních hodinách na parkovišti nedaleko Třebechovic zcela zdemolován osobní automobil starosty Hyundai IX 20. Následně se v pondělí 15. června v nedaleké obci Běleč objevily na viditelných soukromých objektech sprejerské nápisy hanobící představitele města a 16. června byly na radnici a dalším fyzickým osobám doručeny další vulgární, zastrašující a urážlivé dopisy. "Je tedy zřejmé, že útoky z posledních dnů jsou dílem totožné skupiny pachatelů, jako tomu bylo v předchozích případech. Současně je zřejmé, že útoky přímo souvisí s výkonem veřejných funkcí a s výkonem státní správy a samosprávy ve městě," uvádí se dále v tiskovém prohlášení. "Máme stanovených několik vyšetřovacích verzí, které ale také s ohledem na taktiku vyšetřování nebudeme zveřejňovat," doplnila Ježková.
Podle vedení radnice tyto několikaleté ataky paralyzují výkon státní správy a samosprávy ve městě.
"Protože starosta, místostarosta a radní města vyhodnotili situaci jako kritickou, rozhodli se použít všechny dostupné prostředky k jejímu řešení. Požádali proto o pomoc při řešení bezpečnostní situace v našem městě ministra vnitra, policejního prezidenta a nejvyššího státního zástupce," uzavírá tiskové prohlášení radnice.
Zástupci policie se zúčastnili několika jednání s vedením města, poslední proběhlo v rámci setkání se zástupci mikroregionu Třebechovicko. "Mimo jiná témata ubezpečil pan starosta naše kolegy o důvěře v naší práci a vyjádřil nám podporu. Královéhradecká policie disponuje dostatečnými silami a prostředky k zajištění bezpečí obyvatel a s ohledem na události posledních dnů posiluje pro zvýšení pocitu bezpečí ve městě mimo jiné i výkon hlídkové služby," uzavřela Ježková.