Lidé ze Žamberecka a Novoměstska digitální ČT nemusí naladit a budou i nadále sledovat analogovou ČT2
Foto: Česká televize

Lidé ze Žamberecka a Novoměstska digitální ČT nemusí naladit a budou i nadále sledovat analogovou ČT2

Dave Ruppert | 31.08.2009 | 09:01 | 2 min 3 min

Podorlicko - Přechod na digitální zemské vysílání na 40. kanálu z Černé hory nemusí diváci ze Žamberecka a Novoměstska vůbec naladit. A to i přesto, že na svých televizích na programu ČT2 mají od července piktogram a textové informace o ukončení vysílání analogu 31. srpna.

Nemůžete číst? Pusťte si audio.
Ideální na cesty autem nebo při práci.

Důvodem je systém převaděčů v hornatých částech regionu, který signál programu ČT2 přebírá. Převaděče totiž budou analogový signál distribuovat i po 1. září 2009, kdy vysílač velkého výkonu Trutnov - Černá hora bude vysílat na 40. kanálu již jen digitálně. V regionu se tato situace mimo jiné týká převaděčů Rozárka v Žamberku a Na popluží v Novém Městě nad Metují. "O této situaci nás pracovníci České televize informovali, proto jsme informaci okamžitě zveřejnili na internetových stránkách města," uvedl pro Orlický.net starosta Žamberka Jiří Dytrt. "Analogový převaděč ČT2 Žamberk přebírá analogové vysílání druhého programu České televize z Černé hory, které 31. 8. 2009 skončí, a tak je od 2. 7. 2009 označené známým piktogramem (čtyři čtverečky v pravém spodním rohu obrazovky). Tento grafický symbol se tedy nyní zobrazuje také divákům přijímajícím ČT2 z analogového převaděče Žamberk, přestože tento po 31. 8. 2009 nebude vypnutý - během krátké výluky bude přeladěn na nový zdroj a poté bude pokračovat beze změny v analogovém vysílání ČT2," uvedl mluvčí České televize Ladislav Šticha. Lidé ze Žamberecka a Novoměstska by se tak před koupí set top boxu, který umožňuje příjem digitálního vysílání, měli nejdřív informovat o tom, z jakého vysílače program ČT2 v současné době přijímají. Pokud přijímají signál z některé z níže uvedených převaděčů, pak bude nákup zařízení v této době zcela zbytečný. Podle dostupných informací by analogový signál ČT2 měly převaděče šířit až do listopadu 2011.

Síť 1: Multiplex veřejné služby – digitální zemské vysílání České televize
Vysílač velkého výkonu spuštěný 1. září 2009

Pokrytí digitálním signálem ČT z vysílače Trutnov - Černá hora Pokrytí digitálním signálem ČT od 1. 9. 2009
Trutnov – Černá hora
Od 1. 9. 2009
40. kanál, horizontálně

Síť 1
Pokrytí ČR od 1. 9. 2009

Orientační mapy pokrytí (výpočetní modely)
Zdroj: České Radiokomunikace, a. s.


Analogové převaděče ČT2
napojené na vysílač Trutnov – Černá hora (40. kanál)

Název převaděče
StanovištěKanál
Benešov 45
Bernartice
Špičák
43
Bohuslavice nad Úpou 57
Česká Čermná
50
Česká Metuje
43
Desná
(u Sokolské ch.)
55
Desná
R10
Dolní Dobrouč 60
Harrachov
Čertův vrch
59
Hostinné
53
Chocerady
Komorní Hrádek
42
Jablonec nad Jizerou
29
Jilemnice (Benecko)
Kozinec
55
Jince
44
Košťálov 28
Libňatov 37
Líšnice 32
Lomnice nad PopelkouNová Ves
36
Machov 56
Malá Skála 59
Modrá 44
Náchod - BělovesKašparák
26
Nové Město nad MetujíNa Popluží
49
Písečná 48
Police nad MetujíNa Havlatce48
Pořící u TrutnovaPoříčský hřbet56
Rataje nad Sázavou 27
Rudník 45
Semily 49
TanvaldMuchov
46
Úpice R10
ŽamberkNa Rozárce 34
Železný BrodHrubá Horka
46

Tyto analogové převaděče ČT2 budou po 31. 8. 2009 přeladěné na nový zdroj a zůstanou zatím v provozu.

Související články:
Na Černé hoře skončí analogová ČT2 a začne digitální vysílání ČT

"Analogové zemské vysílání ČT2 z vysílače Trutnov – Černá hora včetně grafických prvků a spotu slouží jako zdrojový signál pro 33 analogových převaděčů. Tyto vysílače malého výkonu, lokálního významu tak sice vysílají v obrazu ČT2 piktogram, lištu i spot. Jedná se však pouze o důsledek jediného reálného technického řešení a i po 31. 8. 2009 zůstanou v provozu. Novým zdrojem se jim stane digitální zemské vysílání veřejnoprávního multiplexu z Černé hory spuštěné 1. 9 2009 v brzkých hodinách. Na něj pak budou přeladěné během krátké výluky v rozmezí několika hodin až dnů. Divákům přijímajícím signál z daných analogových převaděčů ČT2 (viz tabulka) tedy zůstane analogový příjem druhého programu ČT zachován bez potřeby změn na anténách nebo přijímačích. Česká televize o tomto informovala místní samosprávu v dotčených obcích," uvádí se v pátečním tiskovém prohlášení České televize ke spuštění digitálního vysílání z Černé hory.
Cover
Orlický CLUTCH ⚡

0

✍️ OG: Dave Ruppert
⚡ Views: 0

👀 TL;DR: SHRNUTÍ

  • 0
0
31.08.2009 | 09:01
🔥 W 💀 L

Doporučené články