Příroda volá o pomoc! Zachraňme společně písečné pláže Husích ostrovů na Labi
Léto už pomalu klepe na dveře a mnozí z nás přemýšlejí, jak smysluplně trávit blížící se volné víkendy. Co takhle spojit příjemné s užitečným, vyrazit na čerstvý vzduch a ještě přitom podat pomocnou ruku naší přírodě? V Němčicích se chystá výjimečná dobrovolnická akce zaměřená na údržbu pláží na Husích ostrovech na Labi.
Nemůžete číst? Pusťte si audio.
Ideální na cesty autem nebo při práci.
Zdejší unikátní písečné a štěrkové náplavy totiž aktuálně velmi trpí – dusí je přebujelé invazivní rostliny a trápí hromadící se odpadky. Vydejte se s námi oživit tento vzácný kousek říční krajiny, aby se na břehy mohli v klidu vrátit vzácní brouci, ptáci a vážky. Uděláte něco krásného pro krajinu a odměnou vám bude smysluplně strávený čas ve skvělé společnosti.
Zachraňme Husí ostrovy: Oblečte montérky pro dobrou věc
Ekologie & DobrovolnictvíŘeka Labe a její okolí tvoří nádhernou tepnu naší krajiny, ale příroda sama si se vším neporadí. Na oblíbených Husích ostrovech se bohužel hromadí nejen odpadky z náplav, ale šíří se zde i agresivní invazivní rostliny, které dusí původní flóru. Máte o víkendu volno, nechcete sedět doma a rádi byste udělali něco hmatatelného pro své okolí? Připojte se k partě nadšenců a pojďme společně vrátit tomuto koutu přírody jeho původní krásu. Čeká vás smysluplná práce na čerstvém vzduchu, skvělá komunita a jako bonus i zasloužená odměna!
Praktické informace k akci
Termín a sraz
Sobota 13. června 2026
Start přesně v 9:00 hodin
Husí ostrovy na Labi, Němčice
(Souřadnice: 50.0956436N, 15.8075111)
Náplň práce a organizace
- Údržba znečištěných pláží.
- Fyzické odstraňování nebezpečných invazivních rostlin.
- Sběr naplavených odpadků na březích řeky.
Nezbytná výbava
Pozor! Kapacity a stravování
Nutná registrace předem
Z důvodu zajištění dostatečného množství pracovních nástrojů a nákupu občerstvení je nezbytně nutné, abyste svou účast pořadatelům předem potvrdili.
Práce kolem řeky může být zrádná, zvlášť po ránu, kdy bývá terén rozbahněný a tráva mokrá od rosy. Ačkoliv vám komunitní pracovnice Monika Konířová správně radí vzít si vhodný oděv a obuv do terénu, určitě nepodceňte jejich nepromokavost – plátěné tenisky si raději nechte na městskou procházku. I když organizátoři slibují zajištěné občerstvení, přibalte si do batůžku kvalitní repelent proti komárům a klíšťatům. Břehy Labe jsou na jaře a v létě jejich královstvím, a vy se díky malé prevenci vyhnete nepříjemnému svědění v následujících dnech.