Na obchvatu Litomyšle duní exploze: Dálnici D35 stojí v cestě skála, kterou nikdo nečekal. Stavbaři musí střílet
Stavba dálničního obchvatu Litomyšle na D35 nabrala doslova výbušný spád. Silničáři při zemních pracích narazili na nečekanou překážku – tvrdou skálu v podloží, kterou geologické průzkumy nepředpověděly. Běžná těžká technika na masiv nestačí, ke slovu se tak musely dostat tuny trhaviny.
Nemůžete číst? Pusťte si audio.
Ideální na cesty autem nebo při práci.
Dělníci na úseku D35 Litomyšl – Janov musí postupovat radikální metodou. „Skalní fréza nestačí, tak jsou na řadě výbušniny,“ uvedlo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Odstřely probíhají v pravidelném týdenním intervalu a stavebníci jich mají za sebou již čtyři. Dalších osm plánovaných detonací je ještě čeká.
Devět tun trhaviny na jeden odpal
Rozsah trhacích prací je obrovský. Aktuálně se odstraňuje dálniční zářez s průměrnou výškou hmoty 5,5 metru. Příprava na každý odpal vyžaduje navrtání děr ve vzdálenosti zhruba dvou metrů od sebe na padesátimetrovém úseku.
Tyto vrty se následně naplní explozivní směsí. „U jednoho odstřelu se používá přibližně 9 000 kg trhaviny,“ upřesnili silničáři. Síla výbuchu rozdrtí zhruba 8 000 metrů krychlových materiálu, který se následně musí dále zpracovat a odvézt.
I přes tyto komplikace stavba pokračuje podle plánu. Obchvat Litomyšle bude měřit necelých 11 kilometrů a řidičům by se měl otevřít v létě roku 2027.