Dnes proběhne slavnostní ukončení
Rekonstrukce ČOV: Končí druhý největší projekt v Pardubickém kraji
Projekt „Ústí nad Orlicí – kanalizace a ČOV“ je podle finančního objemu druhým největším projektem v Pardubickém kraji podpořeným z prostředků Evropské unie v rámci Operačního programu Životního prostředí. Předpokládané náklady celého projektu činí cca 687 milionů bez daně, přičemž městská společnost TEPVOS obdržela na projekt dotaci dosahující 495 milionů Kč.
Nemůžete číst? Pusťte si audio.
Ideální na cesty autem nebo při práci.
Cílem projektu bylo vytvořit předpoklad pro připojení dalších 2900 obyvatel na kanalizační síť zakončenou čistírnou odpadních vod, tzn. vybudovat 26 km nových kanalizačních sítí
s 25 čerpacími stanicemi, zrekonstruovat cca 6 km stávajících kanalizačních sítí a intenzifikovat čistírnu odpadních vod v Ústí nad Orlicí za účelem snížení množství vypouštěného znečištění u vybraných ukazatelů. Všechny tyto závazné parametry byly realizací splněny.
Začátky nebyly jednoduché. Již v roce 2005 byla zahájena příprava projektu na zlepšení kvality vod v povodí řeky Třebovky, jehož účastníky byla městská společnost TEPVOS, Vodárenské společnost Česká Třebová a obec Dlouhá Třebová, která z důvodu velké finanční náročnosti v říjnu 2006 z projektu odstoupila. V roce 2008 došlo k rozdělení projektu na dva samostatné projekty Ústí nad Orlicí a Česká Třebová a projekt získal nový název. Rok 2009 byl rokem zpracování a podání žádosti o finanční podporu z OPŽP, v rámci které bylo nově řešeno připojení kanalizace v obci Libchavy na čistírnu odpadních vod a vybudování nové kanalizační sítě v obci Dlouhá Třebová. Následovala projektová příprava a zajištění potřebných povolení. Výběrové řízení na zhotovitele stavebních prací probíhalo téměř rok a vítězně z něj v lednu 2012 vyšlo Sdružení pro Ústí nad Orlicí – kanalizace a ČOV. V polovině května 2012 bylo předáno staveniště zhotoviteli a o několik dní později byla zahájena vlastní realizace. Ke dni 31. 5. 2015 byly veškeré stavební práce ukončeny a stavba převzata. Slavnostní ukončení projektu se uskuteční právě dnes.
"Úskalí při vlastní realizaci bylo mnoho. Za největší lze považovat úspěšnou koordinaci s realizací rozsáhlé stavby průjezdu železničním uzlem Ústí nad Orlicí, která byla rovněž spolufinancovaná z prostředků Evropské unie a platila pro ni tak jako pro náš projekt přísná pravidla. Dále potom koordinace s investičními akcemi Města Ústí nad Orlicí a ostatních správců sítí, řešení uzavírek silnic a zajištění provizorní sjízdnosti komunikací. Ve Wolkerově údolí jsme se pak potýkali se sesuvem půdy a muselo dojít ke změně způsobu odkanalizování a v bývalém areálu Prádelny a čistírny Podniku služeb v ulici Na Ostrově jsme narazili na starou ekologickou zátěž,“ uvedla Iveta Doležalová, ředitelka divize Vodohospodářské služby.
Velký zásah do života všech obyvatel v Ústí nad Orlicí a okolí mimo jiné přinese snížení míry znečišťování půdy a podzemních vod vyloučením septiků a jímek a umožněním přímého připojení jednotlivých nemovitostí na nově vybudovaný systém odvádění a čištění odpadních vod. Intenzifikovaná ČOV dále zajistí snížení vypouštěného znečištění (zejména dusíku a fosforu) do vodního toku tak, aby byly splněny požadavky příslušné legislativy ČR a EU v oblasti životního prostředí. Věříme, že současná i budoucí generace odvedenou práci ocení zejména v kvalitě životního prostředí.