Sýpku v loňském roce navštívilo víc jak osm tisíc návštěvníků
Město Rokytnice v Orlických horách je vlastníkem budovy bývalé sýpky, kde byla v prosinci 2013 otevřena stálá expozice muzea Orlických hor. Provozovatelem muzea je Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, která je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje.
Nemůžete číst? Pusťte si audio.
Ideální na cesty autem nebo při práci.
Důvodem rekonstrukce této historické budovy z 2. poloviny 19. století a instalace expozice o přírodě a řemeslech v Orlických horách byl zájem nadále rozšířit a podpořit vznik turistických cílů v Orlických horách. První rok provozu muzea, tedy rok 2014, prokázal správnost rozhodnutí zastupitelstva města, které tuto investici schválilo. V roce 2014 navštívilo muzeum 8043 platících návštěvníků. Budova muzea navíc slouží nejen jako muzejní prostor, ale stala se také kulturním a vzdělávacím centrem pro školy a obyvatelstvo našeho regionu. Slušná návštěvnost různých akcí typu velikonočního pletení pomlázek, ale i vzdělávací akce o historii regionu tuto skutečnost jen dokládají. Pro úplnost je třeba dodat, že město je "pouze" vlastníkem této budovy a muzeum jako takové ve své režii neprovozuje. Z provozních výdajů hradí technické zásahy na budově a jeho zařízení a revize jednotlivých částí budovy. Rekonstrukce budovy včetně vnitřního vybavení byla hrazena z prostředků EU, prostřednistvím Regionálního operačního programu Severovýchod a státního rozpočtu ČR. Výše dotace činila 92,5 % nákladů z celého projektu. Zbývajících 7,5 % nákladů hradilo město ze vého rozpočtu a tuto částku získá v horizontu 10 let zpět formou výběru nájmu od provozovatele muzea. Stavební náklady projektu činily 31,5 milionů korun včetně DPH.