Bilancují běžkování v Orlicku v zimě 2014-2015
S přicházejícím jarem je čas hodnotit končící zimu z pohledu Sdružení obcí Orlicko jako subjektu snažícího se provozovat kvalitní lyžařské běžecké stopy na Orlicku. V této zimě poprvé nejen v tradičním regionu Bukové hory a Suchého vrchu, ale nově na Dolní Moravě a s novou rolbou i v oblasti Jeřábu mezi Červenou Vodou a Králíky.
Nemůžete číst? Pusťte si audio.
Ideální na cesty autem nebo při práci.
Na Dolní Moravě se podařilo ve spolupráci s obcí Dolní Morava vytvořit a hlavně výborně udržovat desítky kilometrů stop a to jak pod Klepáčem a Malým Sněžníkem, ta i na druhém hřebeni v okolí Slamníku s napojením na stopy nad Starým Městem pod Sněžníkem. A pokud se polským partnerům podaří v příštích letech zprůjezdnit trasu na Schronisko, získá tento region další desítky kilometrů strojově upravovaných stop.
V oblasti Jeřábu, kde novou rolbu provozuje obec Červená Voda, jsou tratě upravovány již řadu let. Letos nepřálo počasí, kdy málo sněhu a nástupy do tras v nižších polohách limitovaly počty dnů, kdy se dalo upravovat lyžařské trasy.
Trasy v okolí Bukovky a Suchého vrchu již tradičně přilákaly stovky a tisíce běžkařů na desítky kilometrů upravovaných stop. Rolba poprvé vyjela sice až 19. ledna, ale od té doby minimálně dvakrát týdně upravovala stopy mezi Mladkovem, Suchým vrchem, Červenovodským sedlem, Bukovou horou a Štíty. Díky nižší sněhové pokrývce v polohách pod 700 m. n.m. se nepodařilo upravovat stopy do okolních obcích po celou zimu, ve vyšších polohách však stopa zůstává kvalitní i do těchto jarních dnů. S provozem lyžařských stop souvisí jak výběr parkovného na Červenovodském sedle, tak i zájem sponzorů. Všem platícím parkujícím i sponzorům patří poděkování za přízeň a za pomoc obcím snížit náklady na úpravu stop. Děkujeme i všem obcím a městům Orlicka, které ze svých rozpočtů provoz lyžařských tratí významně podporují.
S letošní zimou se rozloučíme s příznivci kvalitních lyžařských stop v sobotu 21.3. na Suchém vrchu grilovanou kýtou a vzpomínáním, jak to bylo v letošní bílé stopě krásné.
Petr Fiala, předseda Sdružení obcí Orlicko