Na rok 2020 připadá výročí 175 let od zahájení železničního provozu v České Třebové. V srpnu 1845 projel přes město z Olomouce do Prahy první slavnostní vlak. Od té doby pak tisíce dalších. V roce 2020 se mohlo slavit, ale oslavy se nikde na železnici nekonaly. Připomeňme si změny českotřebovského železničního uzlu za posledních 25 let...
Před 25 lety byla Česká Třebová svědkem velkolepých oslav 150 let železnice a proto se oslavy očekávaly i v roce letošním. Česká Třebová je městem železnice, a proto takové výročí nemůžeme vynechat.
Připomeňme si co všechno se u nás na železnici změnilo alespoň za posledních 25 let. Není toho málo. Přes řadu provedených reorganizací a privatizaci části sektoru železniční dopravy si Česká Třebová svůj význam na české železnici nadále zachovává.
Naši procházku železničním uzlem začneme v městském muzeu. Zde bylo v roce 2012 jako součást nové trvalé expozice otevřeno také železniční oddělení. Procházka železničním uzlem pokračuje v železniční stanici, prohlédneme si dopravní terminál Jana Pernera, dispečink přeprav společnosti ČD CARGO, logistický terminál Metrans.
Součástí železničního uzlu Česká Třebová byly od roku 1849 železniční dílny. Byla zde v jednom celku výtopna i dílny pro opravu lokomotiv a vozů. Po roce 1873 však došlo k přesunu téměř veškerého zařízení a personálu do Vídně. Význam třebovských dílen byl obnoven až v prvních letech 20. století. S nástupem elektrické trakce parní éra skončila. Od roku 1966 se v dílnách postupně přecházelo na opravy motorových lokomotiv. V devadesátých letech s sebou nutnost zeštíhlení státních drah přinesla privatizaci železničního opravárenství. V roce 1992 tak vznikla firma ŽELEZNIČNÍ OPRAVNY A STROJÍRNY. Noví vlastníci pak po roce 2000 vytvořili akciovou společnost, od roku 2007 již s názvem CZLOKO, jako moderní silnou firmu s evropskými ambicemi. Patří dnes k pilířům českého železničního průmyslu a k největším zaměstnavatelům ve městě a regionu. To vše díky velkému úsilí, investicím a vývoji vlastního portfólia lokomotiv a speciálních drážních vozidel.
Poslední zastávka ve filmu je na seřaďovacím nádraží. I zde proběhla před několika lety velká modernizace. Nové českotřebovské seřaďovací nádraží bylo budováno v rámci přestavby uzlu v šedesátých letech. V roce 1978 pak bylo doplněno zařízení pro cílové brzdění odvěsů na hlavním spádovišti. V devadesátých letech počet přeprav slábnul. Dokonce se zvažovalo uzavření seřaďovacího nádraží. Po přelomu století se však přepravy stabilizovaly a velkou posilou se stalo otevření kontejnerového terminálu Metrans. V letech 2015 a 16 pak došlo nákladné rekonstrukci čtvrtého svazku směrové skupiny která zajistila velkou modernizaci a rozvoj. Práce na seřaďovacím nádraží spočívá v řazení vlakových souprav do relací podle potřeb nákladního dopravce ČD Cargo. Nákladní vlaky dojíždějí do České Třebové a končí na vjezdovém nádraží. Po odstoupení vlakové lokomotivy z vlaku je provedena příprava k posunu. Na konec vlaku najede posunová lokomotiva a přes svážný pahrbek sune soupravu. Na svážném pahrbku posunovači rozvěšují vozy, nebo skupiny vozů a ty pak samotíží pokračují na jednotlivé relační koleje. Brzdění a přestavování výhybek je řízeno ze stavědla 015. Na relačních kolejích jsou pak vozy svěšeny a souprava nového vlaku je sepsána a odbavena pro odjezd. Ve směru na Prahu již soupravu odváží ke svému cíli vlaková lokomotiva. Vlaky ve směry Olomouc a Brno sveze posunová lokomotiva do odjezdové skupiny. Zajišťuje také místní posun a obsluhu vleček. V současnosti jsou v České Třebové řazeny vlaky pro Ostravu, Třinec, Plzeň, Hněvice, Nymburk, Most, Děčín a také pro Bratislavu, Vídeň a Halle v Německu. K tomu se tvoří manipulační vlaky do okolních stanic.
provozuje (c) Pro Junior, z.s. 2006-2020 | ISSN 1803-6317 |
za obsah ručí autoři jednotlivých příspěvků zprávy z volně přístupných zdrojů jsou označeny zkratkou zdroje |
|
|
gdpr |
ceník inzerce |
admin