Nejstarším restauračním zařízením v České Třebové je hostinec Na Horách, který slouží svému účelu rovných 250 let. Postaven byl v krásném přírodním prostředí, ležícím nad Českou Třebovou ve výši cca 500 m, 2 km jihozápadně od města
Hory jsou ze všech stran obklopeny hlubokými lesy a svojí dokonalou polohou od dávných časů lákají k odpočinku a rekreaci.
Hory bývaly v minulosti lázněmi s hostincem. Jejich popularita vešla ve známost z pramene, údajně léčivé vody, vyvěrajícího pod kaplí P. Marie Pomocné.
Hostinec Na Horách byl až do února roku 1868 dřevěný. Pak celý objekt, tedy včetně lázní, vyhořel. Neštěstí zavinila služebná Tereza, která si o masopustní merendě svítila na cestu do spíže loučí a od spadlého oharku vznikl právě tento požár, který celý komplex budov do základů zničil.
V roce 1869 vystavěl první třebovský stavitel, Jan Žák, novou, tentokrát již zděnou budovu, ukrývající ve svém nitru, kromě hostince se sálem a lázní, také hospodářské prostory. Jedná se o budovu, jejíž pravá část, tedy hostinec, zde zůstala zachována dodnes. Voda do lázní byla sváděna železným potrubím z nedalekého pramene. V lázních vznikly kabiny s vanami a pokojíky k ubytování hostů.
Majitel restaurace a lázní Jan Rybička se věnoval své obchodní činnosti v domě čp. 74 a Hory pronajímal. Jako první se zde objevil František Minihofer z Prahy. Již tehdy se na Horách, v prostorách sálu hostince, v zimním období odbývaly plesy. V roce 1888 Hory získal nový majitel. Stal se jím Theodor Tobolář, nájemce hotelu Hvězda v Litomyšli. Nový majitel však po roce zemřel a majitelkou Hor se stala jeho manželka Anna. Roku 1892 Hory zakoupil českotřebovský občan Antonín Hýbl. Ten však na Horách špatně hospodařil a celý objekt přišel do soudní dražby. V ní Hory zakoupil Alois Klaschka, rodák z Třebovice, občan německé národnosti, spolu se svou manželkou, ovdovělou Tobolářovou.
Po roce 1945 působil na Horách rodák z Parníka, Felix Křížek, vyučený číšník v Nádražní restauraci Arnošta Egerta. Na Hory přišel jako národní správce, později se stal jejich majitelem. Na Horách žil spolu s manželkou Janou, která kralovala ve zdejší kuchyni a také spolu s dětmi, synem Felixem ml. a dcerou Janou ml. Na Horách Felix Křížek zavedl zdejší specialitu – olomoucké syrečky a stal se zde populárním hostinským a celého areálu si velice hleděl. Spojení Hory - Křížek – syrečky se brzy stalo pojmem.
Po roce 1960, kdy byly Hory znárodněny se staly se součástí n. p. R a J, Vysoké Mýto. V této době Hory doslovně chátraly před očima. Od 1. ledna 1967 se Hory dostaly do správy Východočeské armaturky, n. p. Česká Třebová, která zahájila rekonstrukci hostince.
Po roce 1989 se začala psát novodobá historie Hor. Došlo k jejich navrácení Felixu Křížkovi a objevuje se zde nový nájemce, Miloš Popelka se svojí rodinou, který se snažil navázat na někdejší popularitu Hor. V poslední době opět Hory změnily majitele. Stal se jím pan Miroslav Seďa a Hory jsou stále cílem vycházek občanů z našeho města nebo okolních chatařů.
provozuje (c) Pro Junior, z.s. 2006-2020 | ISSN 1803-6317 |
za obsah ručí autoři jednotlivých příspěvků zprávy z volně přístupných zdrojů jsou označeny zkratkou zdroje |
|
|
gdpr |
ceník inzerce |
admin