05.02.2025 11:05
Alisha Alisha
Zpravodajství
z regionu
Zobrazeno
4365x
|
Královéhradecký kraj si připisuje další významný úspěch. Ministerstvo kultury zapsalo výrobu modrotiskových forem na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Tento významný zápis obohatil kraj o již třetí položku na tomto seznamu, vedle Východočeského loutkářství a tradice krajkářství na Vamberecku. Nominaci předložilo Muzeum východních Čech v Hradci Králové.
„Zápis výroby modrotiskových forem na národní Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury je obrovským oceněním nejen pro samotné nositele této jedinečné tradice, ale i pro celý Královéhradecký kraj. Náš region je bohatý na tradice, které se díky lidem uchovávají a předávají z generace na generaci, často po staletí. Modrotisk a jeho formy jsou krásným příkladem toho, jak lze tradiční řemeslo spojit s moderní dobou a přitom neztratit jeho původní hodnoty,“ uvedl náměstek pro kulturu Jiří Štěpán.
Tento úspěch je výsledkem dlouholeté spolupráce mezi Muzeem východních Čech v Hradci Králové, formíry Milanem Bartošem a Jaroslavem Pluchou, a Městským muzeem ve Dvoře Králové nad Labem. Prvním krokem k tomuto úspěchu byl zápis do krajského seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury v roce 2022.
„Výroba modrotiskových forem patří k řemeslům ohroženým zánikem. Milan Bartoš a Jaroslav Plucha jsou posledními zástupci tohoto řemesla, které je pro výrobu modrotisku zásadní. Aby tiskařská tradice nezanikla, je nesmírně důležité nenarušit tradiční technologické postupy založené na profesionální práci formíře a modrotiskových dílen,“ vysvětluje etnografka Martina Vlčková z Muzea východních Čech v Hradci Králové.
Modrotiskové formy představují základní pomůcku pro tiskaře, sloužící k negativnímu potiskování při výrobě modrotisku. Výroba těchto forem je typická pro severovýchodní Čechy, zejména Dvůr Králové nad Labem, Novou Paku a Semily.
Formíři Milan Bartoš a Jaroslav Plucha dnes pracují v dílně vybavené stroji ze třicátých let 20. století. Opravují staré formy, zhotovují kopie a vyrábí nové pro různé účely, například pro edukační programy nebo módní návrháře. Významnou spoluprací byla výroba formy pro nástupovou kolekci českého olympijského týmu pro hry v Tokiu. Za udržování tradičního modrotisku získali ocenění Zlatý kolovrat.
Dnešní formířství se přizpůsobuje požadavkům zadavatelů a tradiční řemeslo obohacuje novým estetickým pojetím. Hlavním cílem Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky je ochrana, zachování a podpora nemateriálního kulturního dědictví. V současné době obsahuje seznam 36 položek.
|