21.07.2020 11:07
MOH
Zpravodajství
kultura
Zobrazeno
1012x
|
Ani během letních měsíců neustala Orlická galerie ve své činnosti. Nyní, na konci července, přináší veřejnosti hned tři nové výstavy. Vernisáž letního cyklu výstav proběhne v pátek 24. července 2020 od 17 hodin. Úvodním slovem je představí kurátor Orlické galerie, Mgr. Vlastislav Tokoš.
Již na konci tohoto měsíce nabídne Orlická galerie zájemcům tři nové a velice různorodé výstavy. „První výstava s názvem „Sjednocující pocit“ představuje prostřednictvím site-specifik instalace Břetislava Malého jednu z mnoha poloh současného umění. Druhá z výstav připomene 110. výročí narození významného umělce Františka Doležala (1910-1989), který se narodil v Kostelci nad Orlicí. Samotná výstava je také projevem vděčnosti za jeho úsilí při založení a formování Orlické galerie a její sbírky ve druhé polovině 60. let. Poslední výstava prezentuje soubory a cykly fotografií herce, komika, moderátora, textaře i hudebníka Igora Chmely, v nichž autor autentickým způsobem dokumentuje nejen divadelní svět,“ říká na úvod kurátor Orlické galerie, Mgr. Vlastislav Tokoš. Pojďme se však na jednotlivé výstavy podívat podrobněji.
Instalace rodáka z Hradce Králové, Břetislava Malého, vychází z úvahy J. W. Goetheho „O barvě“, což je jeden ze základních textů, které ovlivnily malířství 20. století. „Goethe v ní uvažuje o barvě, jako o prostoru mezi světlem a stínem. Světlem v obraze je chápána bílá a stínem je černá. Břetislav Malý vychází tak z mramorové podlahy výstavního sálu Orlické galerie, která tento prostor definuje. Černá a bílá jsou tedy konstanty, ve kterých se odehrává živá proměna a barevné děje,“ upřesňuje V. Tokoš. Zmíněná instalace je tvořena několika objekty, dvou v šedých odstínech a patnácti plechových osmistěnů, na jejichž povrch je v několika tenkých vrstvách nanesen různý barevný pigment.
V pořadí druhá výstava z nového letního cyklu s názvem „František Doležal: Poesie a život“ mapuje mnohovrstevnatou tvorbu tohoto pozoruhodného malíře, typografa, grafika, kurátora, básníka, dramatika, výtvarného kritika a publicisty. „Na výstavě jsou zastoupeny nejen malby, kresby, ale i grafiky, kvaše a ukázky typografické práce. Výstava představuje téměř sto uměleckých děl ze sbírky Orlické galerie, Východočeské galerie v Pardubicích, Galerie moderního umění v Hradci Králové, Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích, ale i ze soukromých sbírek,“ říká V. Tokoš. Několika málo pracemi je zastoupena i tvorba z let 30. a 40. minulého století, kterých se mnoho nedochovalo. Velmi vzácné, nejen z uměleckého hlediska, jsou kresby a karikatury z kostelecké reálky, kde najdeme nejen spolužáky, profesory, ale i politiky a významné osobnosti doby.
Výstavu fotografií Igora Chmely připravila Orlická galerie původně k oblíbenému divadelnímu festivalu „Poláčkovo léto“, který byl vlivem epidemie způsobené virem COVID-19 zrušen. I přes organizační změny v programu byla výstava ponechána, neboť má své výtvarné a estetické kvality. Návštěvníci se mohou těšit na snímky z prostředí Divadla Na Zábradlí, kde sám Chmela dvanáct let působil, ale též na portréty zajímavých osobností, fotografické anekdoty či momentky z rodinného prostředí. „K vidění budou převážně černobílé fotografie pořízené nejen „digitálem“, ale také historickými fotoaparáty Diana a Pionýr. Igor Chmela však pro pořizování fotografií používá také vlastnoručně konstruované camery obscury např. z krabičky od zápalek, odkud vznikl i samotný název výstavy „Sirkoň“, doplňuje kurátor výstavy Mgr. Vlastislav Tokoš.
|