13.12.2023 18:03
Fletch
Zpravodajství
sport
Zobrazeno
5467x
|
Evropská volejbalová konfederace CEV dnes oznámila termíny a nový formát CEV Evropské Zlaté ligy pro příští rok. V základní části si muži i ženy zahrají na třídenních turnajích. Dva z nich budou hostit i české volejbalové palubovky – pro ženy od 17. do 19. května a pro mužské výběry mezi 31. květnem a 2. červnem.
Nejlepší týmy si pak o ligový pohár a postup do FIVB Challenger Cupu zahrají ve Final Four. Finálový turnaj žen uspořádá 15. a 16. června Český volejbalový svaz a tuzemské hráčky tak mají jistou účast mezi nejlepší čtveřicí.
Pro příští volejbalovou sezónu přichází CEV s novým formátem Evropské Zlaté ligy. Namísto základních skupin, ve kterých hrály týmy systémem každý s každým, se v roce 2024 odehraje celkem 12 třídenních turnajů v obou kategoriích. Každý z účastníků tak bude hostit jeden z turnajů. Ty se uskuteční o třech po sobě jdoucích víkendech, konkrétně 17. – 19. května, 24. – 26. května a od 31. května do 2. června. A během těchto „rotací“ se 12 reprezentačních výběrů setká ve vzájemném zápase vždy s šesti soupeři. Výsledkem pak bude klasická ligová tabulka s pořadím po základní části Evropské Zlaté ligy. Do Final Four poté postoupí hostitelský tým a 3 nejlepší celky základní části (případně i 4. tým v pořadí, pokud je hostitelská reprezentace mezi nejlepší trojicí).
V České republice se tedy odehrají hned tři turnaje, přičemž pořadatelská města budou oznámena později. České hráčky, jako třetí nasazené z aktuálního evropského rankingu, se utkají s Rumunkami a Rakušankami mezi 17. a 19. květnem. Mužskému výběru Jiřího Nováka patří pozice čtvrtého nasazeného týmu a před domácími diváky je uvidíme na přelomu května a června v zápasech proti Finům a Rumunům. Stejně jako letos se mužské Final Four odehraje v Chorvatsku, o vyvrcholení Evropské Zlaté ligy žen 2024 se přihlásil Český volejbalový svaz a CEV mu pořadatelství přidělil. Vítěze mužské i ženské části ligy poznáme v neděli 16. června.
„Příští rok nás čeká nový formát Evropské Zlaté ligy, přihlášené týmy byly nasazeny dle rankingu CEV a každý z nich má zaručit jeden domácí a dva venkovní turnaje. Systém garantuje, že se utkáme s 6 různými soupeři, což vnímám jako výhodu,“ řekl k novému formátu soutěže manažer seniorských reprezentací Miloslav Javůrek. „U mužů se budeme snažit postoupit do Final Four, i když absolutní prioritu bude mít kvalifikace na mistrovství Evropy 2026 a postup na šampionát. Ženská reprezentace nemusí absolvovat kvalifikační cyklus na mistrovství Evropy 2026 díky postupu do čtvrtfinále na posledním šampionátu. Takže pro příští rok bude jediným velkým turnajem právě Zlatá liga. A cíl je pro obě reprezentace shodný – pokusit se postoupit do VNL, tedy do světové Volejbalové ligy národů,“ prozradil k ambicím národních výběrů Javůrek.
České volejbalistky se tedy postupně utkají s Rakouskem, Rumunskem, Španělskem, Slovinskem, s Ukrajinou a na závěr ligové fáze s Belgií. Jejich reprezentační kolegové vyzvou Estonce, Makedonce, Lucemburčany, Ukrajince, Finy a Rumuny. „V mých očích je tento formát zajímavější. Nestřetneme se pouze se třemi týmy systémem doma – venku, ale zahrajeme si se šesti různými týmy, což mi přijde jako zajímavá inovace. A během tří víkendových turnajů je v podstatě odehrána základní část Evropské Zlaté ligy. Los jsme trochu předvídali a co se týká cestování, nedopadli jsme až tak špatně. Výhodou je organizace třetího turnaje na domácí půdě. V tomto směru jsme stejně nějak kalkulovat nemohli, protože šlo o nasazení dle daného klíče. Bereme to tedy tak, jak to je. Ve starém systému bylo malinko jednodušší kalkulovat a predikovat cíle, respektive vypočítat si, co je třeba k postupu do Final Four. V tomto formátu je to složitější, protože s některými týmy se neutkáme, a rozhodující je komplexní tabulka, nikoliv tabulka jedné základní skupiny. To nutí týmy, aby šly v každém zápase na doraz a snažily se pokaždé uhrát co nejlepší výsledky,“ hodnotil plusy a mínusy nové podoby Evropské Zlaté ligy trenér mužského výběru Jiří Novák.
Velmi zajímavá je nový formát soutěže také podle vyjádření kouče Giannise Athanasopoulose, který i nadále povede ženskou volejbalovou reprezentaci. „Myslím, že by nám tento systém mohl pomoct, protože sezóna díky němu nebude tak dlouhá. V základní části navíc odehrajeme důležité zápasy proti silným soupeřům. Ale nedokážu říct, jak dobrý bude tento systém v budoucnosti. Například v roce 2025 se bude konat světový šampionát a o rok později mistrovství Evropy. A namísto snížení počtu zápasů jich budeme muset odehrát víc. Ale znovu, musíme si počkat, jaký tento nový formát bude, abychom mohli vyhodnotit, jestli je pro hráčky přínosem, anebo je utkání příliš mnoho,“ řekl řecký trenér. „K rozlosování moc není co dodat. Uvidíme, které hráčky se do národního týmu zapojí, nicméně důležité pro nás je, že odehrajeme utkání proti silným evropským týmům a doufám, že se nám podaří předvést dobré výkony. Také je pro nás důležité, že si zahrajeme Final Four, protože chceme postoupit do Challenger Cupu a odehrát co nejvíce těžkých zápasů. Věřím, že právě taková utkání pomohou našemu týmu ve zlepšení směrem k světovému a evropskému šampionátu,“ dodal Athanasopoulos.
V roce 2023 se tým trenéra Nováka probojoval do finální fáze, kde bral 4. místo. O rok dřív dokonce kapitán Adam Zajíček zvedl nad hlavu pohár pro vítěze. Michaela Mlejnková zase jako kapitánka v roce 2022 pověsila na krk stříbrnou medaili, letos svěřenkyně Giannise Athanasopoulose dokráčely až do semifinále, kde podlehly Ukrajinkám.
|