Profil autora:
vložil Fletch
jméno Fletcher Martin
autor textu Jakub Novák/Martin Fletcher
autor fotografií Univerzita Hradec Králové
hash tag #univerzitahradeckralove
19.11.2020 14:14

Fletch

Zpravodajství
zajímavosti

Zobrazeno 2419x
Za normálních okolností by tradičně v tomto období některý z večerů patřil na Univerzitě Hradec Králové (UHK) společenskému setkání, v rámci kterého rektor pravidelně oceňuje významné osobnosti z řad vědců a studentů UHK, kteří se zasazují o šíření dobrého jména školy. Protože vzhledem k pandemii to letos není možné, osm výjimečných osobností představujeme alespoň tímto způsobem.

„V případě vědců a vědkyň jde většinou o vynikající výsledky na poli výzkumu, případně transferu znalostí, publikační činnosti apod. Univerzita Hradec Králové rok od roku stoupá v mezinárodně uznávaných žebříčcích a například právě i ve tvorbě kvalitních a vysoce hodnocených publikací. Tito lidé dělají UHK významným vědecko-výzkumným centrem konkurujícím tradičním vědeckým institucím,“ vysvětluje rektor UHK Kamil Kuča s tím, že ocenění je spojené s finanční odměnou od České spořitelny. Výjimečné počiny studentek a studentů UHK finančně podporuje zase společnost Elektrárny Opatovice.

„Zároveň jsem se rozhodl, alespoň symbolicky, ocenit všechny studentky a studenty UHK, kteří v rámci té tzv. první vlny nezištně pomáhali s péčí o děti zdravotníků, s péčí o ty nejzranitelnější v domovech pro seniory či vyráběli obličejové ochranné štíty. Můj díky patří zkrátka všem, kteří se do boje s pandemií zapojili. Tuto zvláštní mimořádnou cenu předám při nejbližší možné příležitosti zástupci našich studentů, tedy předsedovi Studentské komory Akademického senátu UHK,“ doplňuje rektor Kuča. Řeč je o desítkách studujících z UHK, kterým byla uložena pracovní povinnost, nebo pomáhali dobrovolně.

Ocenění rektora UHK získaly následující osobnosti, kterým bude diplom a odměna předána u nejbližší možné příležitosti, pakliže to epidemické poměry dovolí.

Pedagogická fakulta UHK

Mgr. Zdenka Sokolíčková, Ph.D.

Nominována zejména za zisk prestižního projektu (BO)REAL LIFE: OVERHEATING IN THE HIGH ARCTIC – QUALITATIVE ANTHROPOLOGICAL, který ji na dva roky pracovně odvedl do zahraničí na Špicberky a na Univerzitu v Oslo, a za kolektivní monografii Kyber a eko.

Odborné i osobní aspekty výzkumu zachycuje časosběrný dokument Návštěvníci v česko-slovensko-norské koprodukci (režie Veronika Lišková), který bude uveden do kin v roce 2022.

Doktorka Zdenka Sokolíčková vystudovala kulturologii a evropská kulturní studia, nyní se profiluje v oboru sociokulturní antropologie. Zajímá ji, jak se celosvětové procesy (změna klimatu, migrace, globalizace atd.) projevují lokálně, jak spolu vnitřně souvisejí a jak je lidé vnímají. Dalším předmětem jejího zájmu je ekologická etika.

Lenka Novotná

Nominována mj. za úspěch v celostátní soutěži Grafika roku 2019. Konkrétně za knihu Kroj –⁠ rodinné dědictví –⁠ ornament získala hlavní cenu v kategorii autorská kniha. Dále se s uvedenou autorskou knihou účastnila soutěže XVI. Trienále umělecké knižní vazby 2019 v Západočeském muzeu v Plzni. Kniha byla vystavena a publikována v katalogu soutěže.

Ve své tvůrčí činnosti se věnuje zejména knižní vazbě. Hledá nové cesty v osvojených technologických postupech, a proto zejména u autorských knih přizpůsobuje knižní vazbu zpracovávanému tématu tak, aby spolu korespondoval vizuál grafiky se zvolenou vazbou knihy.

Fakulta informatiky a managementu UHK

Ing. Ondřej Krejcar, Ph.D.
V oblasti vědy a výzkumu dosahuje průběžně vynikajících výsledků, v ročních hodnoceních vědecké činnosti se pravidelně umisťuje v TOP 5 vědců na Univerzitě Hradec Králové. Patří mezi řešitele a členy týmu řady projektů (např. TA ČR ÉTA, TA ČR DOPRAVA 2020+, MŠMT, MPO). Je nositelem ocenění od Web of Science – Publons Top reviewers in Cross-Field – September 2019 a Top reviewers for Multidisciplinary – September 2018. Dlouhodobě spolupracuje ze zahraničními výzkumnými pracovníky (Malajsie, Španělska, Německa, Indie, Japonska, USA, Norska, aj.).

Mezi výzkumná zaměření profesora Ondřeje Krejcara patří segmentace a rozpoznávání obrazu, biomedicína, technická kybernetika a ubiquitous computing. Jde o znalce kávy a mj. také chovatele ovcí.

Bc. Evangelina Šťastná

Nominována za záchranu lidského života. Studentka pohotově využila své znalosti a dovednosti poskytování první pomoci získané v rámci semestrálního kurzu Traumatologie pro cestovní ruch na FIM UHK. Když zjistila, že pán, kterého uviděla ležet na chodníku, nereaguje a správně vyhodnotila, že nedýchá, prováděla resuscitaci až do příjezdu záchranné služby. Událost se odehrála v německém Düsseldorfu. Se stejnou obětavostí poskytla první pomoc také u dvou dopravních nehod.

Evangelina Šťastná aktuálně plánuje roční dobrovolnictví – pomoc lidem s mentálním a kombinovaným postižením.

Bc. Evangelina Šťastná

Nominována za záchranu lidského života. Studentka pohotově využila své znalosti a dovednosti poskytování první pomoci získané v rámci semestrálního kurzu Traumatologie pro cestovní ruch na FIM UHK. Když zjistila, že pán, kterého uviděla ležet na chodníku, nereaguje a správně vyhodnotila, že nedýchá, prováděla resuscitaci až do příjezdu záchranné služby. Událost se odehrála v německém Düsseldorfu. Se stejnou obětavostí poskytla první pomoc také u dvou dopravních nehod.

Evangelina Šťastná aktuálně plánuje roční dobrovolnictví – pomoc lidem s mentálním a kombinovaným postižením.

Anežka Pařízková

Anežka Pařízková v rámci studentské zahraniční stáže na Honorárním konzulátu ČR v ekvádorském Quitu nad rámec svých povinností a se zcela mimořádným nasazením poskytovala konzulární pomoc v době pandemické krize covid-19 českým občanům. Anežka je studentkou oboru politologie-latinskoamerická studia. Nejenže svým příkladným přístupem bezezbytku naplňuje představu o uplatnění absolventů tohoto oboru schopných náročných organizačních úkolů v latinskoamerickém prostředí, ale tomto krizovém období také svým osobním přístupem prokázala empatii a ochotu pomáhat českým občanům v tíživých repatriačních situacích. Její mimořádnou aktivitu ocenil i velvyslanec ČR v Peru a Ekvádoru.

Přírodovědecká fakulta UHK

PharmDr. Kamil Musílek, Ph.D.

V průběhu roku 2019 byl profesor Kamil Musílek hlavním řešitelem 6 vědeckých projektů (poskytovatelé GA ČR, TA ČR Éta, AZV, Visegrad Fund, MŠMT). Ve stejném roce publikoval 13 původních vědeckých prací v prestižních vědeckých časopisech v databázi Web of Science, z toho 7 v nejlepším kvartilu časopisu a jeden v nejlepším decilu. Uvedené publikace jsou již v prvním roce po jejich uveřejnění hojně citované. O další projekty se prof. Musílek uchází i v roce 2020.

V roce 2019 se ve svých 39 letech stal profesorem a jako první Čech v historii byl ve stejném roce oceněn cenou „Young Medicinal Chemist in Academia“, kterou uděluje European Federation for Medicinal Chemistry.

Lucie Vinklářová

Nominována za vynikající experimentální výsledky, které publikovala v 5 článcích v impaktovaných časopisech v kategoriích Q1 a Q2 dle Web of Science. Byla zapojena do 2 úspěšně řešených externích projektů v roli členky týmu i do projektů specifického výzkumu v roli hlavní řešitelky nebo členky týmu. Také se aktivně podílela na výuce pregraduálních studentů a popularizačních akcích Přírodovědecké fakulty UHK, které byly vždy velmi kladně hodnoceny studenty a účastníky.Zajímavost z regionu
Další zprávy z lokality Hradec Králové
Srazila se dvě nákladní vozidla. Jednoho řidiče museli hasiči vyprostit
Adventní trhy letos nahradí virtuální Advent v Hradci
Kocour vylezl na vysoký strom. Dolů mu pomohl přivolaný hasič
Votroci si s chutí zastříleli. Dvakrát se trefil Prekop
Řidič si rozbil superba po nárazu do stromu. Byl v tom alkohol
Výstava fotografií z 31. ročníku soutěže Premiéra 2020 bude k vidění v ulicích
Žena prodávala pervitin. Měla to jako přivýdělek k rodičovské
Univerzita Hradec Králové opět pomáhá. Její počítače poslouží dětem při distančním vzdělávání
Do škol se vrátili žáci prvních a druhých tříd
Festival Cinema Open zná své vítěze
Řepa z převráceného kamionu zasypala městský okruh
17. listopad v Klicperově divadle – setkejme se on-line
Hradečtí hokejisté bojují po vynucené covidové přestávce v Tipsport extralize o další body
Řidič nákladního auta za volantem zřejmě usnul. Naštěstí ho zastavila svodidla
Na křižovatce došlo k poškození několika aut
Opilý recidivista poškodil v létě několik zaparkovaných aut. Později napadl dvě starší ženy
Mobilní odběrový tým hradeckých hasičů odebral první stovky vzorků
Herci Klicperova divadla v širších nominacích na Ceny Thálie
Kraj vede nová koalice v čele s hejtmanem Martinem Červíčkem
Lesy ČR chystají vánoční stromky do nemocnic
Váleční veteráni bojovali za naši svobodu. Teď potřebují naši pomoc oni!
Klicperovo divadlo se vrací ke streamování Podkroví Live
V noci se měnil čas z letního na zimní. Jak probíhá změna na Bílé věži?
Bývalý Prior se po dlouhých měsících opět otevírá kupujícím
Hradecký kraj povede čtyřkoalice. Hejtmanem se stane Červíček z ODS
Mladá řidička přejela do protisměru a způsobila škodu za 150 tisíc
Zkáza uměleckých děl tvořených z plastů – Záchrana Milenců ze sbírek královéhradecké galerie
V garážích obchodního centra neměl co dělat. Střechou auta mladý řidič poškodil vybavení parkoviště
Chtěl jen přeparkovat dodávku. Řidič nadýchal téměř 4 promile
Hráčská výměna v kádru Votroků, z Teplic přichází Petr Kodeš a odchází Robert Jukl


Psí tulácká cesta dopadla tentokrát dobře. Hlídejte si své psí miláčky
27.11.2020 | 11:05 | Policie ČR

Radnice provedla modernizaci městského kamerového systému
26.11.2020 | 09:55 | Vysoké Mýto

Poctivá nálezkyně ohlásila zapomenuté peníze v bankomatu
25.11.2020 | 11:07 | Policie ČR

Kocour vylezl na vysoký strom. Dolů mu pomohl přivolaný hasič
24.11.2020 | 09:59 | HZS

Druhý ročník participativního rozpočtu má své tři vítězné projekty
24.11.2020 | 11:16 | Lanškroun

Listopadové novinky z města: Nové sportoviště, infokiosek či štípačka dříví
23.11.2020 | 11:18 | Choceň

Stopy náchodského architekta Jana Letzela v japonské prefektuře Miyagi
22.11.2020 | 11:36 | Fletch

Automobilka na Rychnovsku podpoří komunitní život a výzkum veřejného mínění
20.11.2020 | 17:42 | (rup)

Krabice na vyhození? Desítky e-shopů chtějí použité obaly.
19.11.2020 | 10:20 | Fletch

Finišují stavební práce na komunikacích či pokračuje výsadba zeleně
19.11.2020 | 11:36 | Ústí nad Orlicí

První nález Šalvěje Hispánské zaznamenal botanik ve východních Čechách
18.11.2020 | 08:46 | Orlický.net

Festival Cinema Open zná své vítěze
17.11.2020 | 20:03 | Fletch

Samet na školách: studenti a učitelé si připomínají výročí 17. listopadu
16.11.2020 | 20:06 | Fletch

Věžní hodiny na městském muzeu opět odbíjejí
16.11.2020 | 11:19 | Králíky

Do Klopotovského údolí se po téměř půl roce vrátilo stádo jelenů
16.11.2020 | 09:48 | ČRozprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
První nález Šalvěje Hispánské zaznamenal botanik ve východních Čechách
Osobák skončil v poli kolama vzhůru
Z kamionu vytekla kyselina, hasiči ji museli naředit
Na křižovatce se srazila celkem čtyři auta. Naštěstí byla zraněna jen jedna osoba
Ústí nad Orlicí
Finišují stavební práce na komunikacích či pokračuje výsadba zeleně
Muž spadl ze střechy státního zastupitelství. Do nemocnice jej transportoval vrtulník
Připomenuli si Den válečných veteránů. Bez veřejného pietního aktu
Pietním aktem připomněli 102. výročí vzniku samostatného Československa
Žamberk
Mistr světla a temnoty ve virtuálním kině. Caravaggio – Duše a Krev. Kino Žamberk zve na jedinečný snímek.
V rámci online streamu Moje kino Live proběhne v sobotu 28. listopadu projekce filmu Země medu.
Moje kino LIVE – herecký koncert ve filmu Staříci uvidíte v pátek 27. listopadu. Zve kino Žamberk.
Nejnovější film Bohdana Slámy Krajina ve stínu u vás doma jako v kině.
Lanškroun
Druhý ročník participativního rozpočtu má své tři vítězné projekty
Obyvatelé rozhodnou o dalších projektech, které se stanou součástí města
Neutažené šrouby neudržely kola. Ta se za jízdy vydala jinou cestou
Nad ránem hořelo v kuchyni. Kvůli technické závadě
Nové Město nad Metují
Ve městě instalují radarové měřiče rychlosti
Do Klopotovského údolí se po téměř půl roce vrátilo stádo jelenů
Oslavy 28. října v době nouzového stavu v omezené podobě
Policisté pátrají po dívce. Ta se nevrátila do ústavu
Dobruška
Rosvícení vánočního stromu proběhne letos on-line. Odstartuje tak Advent aneb Světlo v temných časech
Výstava Paměti národa Z totality do totality je k vidění v Dobrušce
Obavy o maminku vystřídala radost
Kvůli obálce s neznámou látkou evakuovali 15 lidí
Letohrad
Starosta Fiala: Referendum o Domu kultury bude až v lednu
Železniční stanice má díky rekonstrukci moderní nástupiště. Stát to přišlo na miliardu, část by měla proplatit Evropská unie
Unavený muž si dal ohřát jídlo. Z plotny jej sundali až přivolaní hasiči
Vznikne další část cyklostezky a chodník. Stát poskytne víc jak deset milionů
Kostelec nad Orlicí
V ložnici vzplálo mobilní plynové topení. Zasáhl pohotový soused - hasič s ručním hasičákem
Mladý značně opilý řidič sejmul dopravní značku i zaparkované osobní auto
Auto skončilo v příkopu, řidiče vyprostili hasiči
Multižánrový hudební festival F. I. Tůmy není zrušen. Na diváky čeká atraktivní program
Choceň
Listopadové novinky z města: Nové sportoviště, infokiosek či štípačka dříví
Hasiči ve speciálních oblecích likvidovali nebezpečnou látku
Lidem v domovech důchodců chybí sociální kontakt s blízkými. Pomůže bezkontaktní návštěvní systém
Další stavba bez kolaudace. Nové obchodní centrum zůstalo uzavřeno
Týniště nad Orlicí
Opilý muž za volantem zahraničního náklaďáku nadýchal 3 promile. Během vykládky vypil osm piv
Den okresního fotbalu v Týništi nad Orlicí
Protijedoucímu kamionu rozbil zrcátko a ujel od nehody. Řidič přesto skončil u soudu
Sedm tisíc modelů „angličáků“: Encyklopedii aut sbírá Eduard Pařízek od svých 6 let
Vamberk
Auto skončilo v příkopu, nikdo se naštěstí nezranil
Plameny v kalící peci způsobily škodu za sto tisíc
Čtvrtý hudební festival Criss Cross se uskuteční v srpnu. Headlajnery Lake Malawi či Portless
Šli koupit holicí strojky. Místo do nákupního košíku je uložili do kočárku
Česká Skalice
Prodejní výstava Nostalgické Vánoce bude letos on-line
Modeláři z České Skalice dnes otevřeli výstavu vláčků a modelů
Cyklista narazil do zděného rozvaděče. Dvě hodiny po poledni nadýchal přes 2,5 promile
Rozhovor s kapelou Čechomor
Rokytnice v Orlických horách
Místo hub našli protitankovou minu
Muzejníci připravili tři akce v Sýpce
Na hřišti vzniká zázemí pro fotbalisty
Ministr kultury si prohlédl pevnost Hanička. Za poslední rok se vrátila v čase
Česká Třebová
Péefko z Parníka
Českotřebovský vánoční strom přijel z Parníka
Jabkance doma
Vzpomínky na českotřebovskou Jabkancovou pouť 1960 - 1989
Opočno
Muž zaútočil na manželku a tchána. Je obviněn z pokusu o dvojnásobnou vraždu
Zastupitelé dali zelenou rekonstrukci léta chátrající budovy bývalé Zámecké vinárny
Zraněný cyklista po střetu s autem. Buďte za tmy vidět!
Úřad má všechny podklady pro vydání souhlasu se zahájením zkušebního provozu. Obchvat by se mohl otevřít v příštích několika dnech
Náchod
Mateřská škola U Kočovny má nové oplocení
Stopy náchodského architekta Jana Letzela v japonské prefektuře Miyagi
Probační a mediační služba v Náchodě slaví kulaté narozeniny
Projekt multifunkční haly je na samotném začátku
Jablonné nad Orlicí
Silnici mají umytou od saponátu do myčky
Městský stadion nabídne sportovcům tartanovou dráhu. Zatěžkávací zkouškou bude štafetový marathon
Střet kamionu s chodci. Pomozte objasnit okolnosti dopravní nehody
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Borohrádek
Dvě dopravní nehody v lesním úseku. Auta narazila do stromu u silnice
Hasič likvidovali havárii auta do zahradního domku a neohlášené pálení
Na noční požár výměníku nasadili prášek a suchou pěnu
Poškozená silnice je opět průjezdná. Alespoň kyvadlově
Jaroměř
V muzeu Výtopna hořely historické železniční vagony
Jaroměřský hokej: posila pro áčko i kvalitní mládež
Ptáci, žijící v mokřadu, by měli mít lepší podmínky pro život. Postarají se o to pratuři
Řidička strhla řízení. Narazila do stromu a auto se převrátilo na bok
Králíky
Věžní hodiny na městském muzeu opět odbíjejí
Otrávení psi a kočky? Policisté prověřují okolnosti úhynu zvířat
Výstava Paměti národa Osvobození bez svobody je k shlédnutí v Králíkách
Rodina pohřešuje seniora. Ten v pantoflích sedl do svého auta a odjel neznámo kam
Hradec Králové
Srazila se dvě nákladní vozidla. Jednoho řidiče museli hasiči vyprostit
Adventní trhy letos nahradí virtuální Advent v Hradci
Kocour vylezl na vysoký strom. Dolů mu pomohl přivolaný hasič
Votroci si s chutí zastříleli. Dvakrát se trefil Prekop
Vysoké Mýto
Radnice provedla modernizaci městského kamerového systému
Lokalita za pivovarem mění svoji podobu
Radnice připravuje zásadní změny v třídění odpadů
Okna městské galerie se změnila na jeden den v originální orloj
Pardubice
Přijeďte nám sestavit rozpočet, vyzývá hejtman Netolický předsedu vlády
Strážníci a policisté našli tajně otevřenou hospodu. Hosté utíkali přes kuchyň
Zdravotníci obdrží mimořádné prémie. Peníze půjdou do Žamberka, Vysokého Mýta nebo třeba do Brandýsa
Noví krajští zastupitelé složili slib. Hejtmanem zůstává Martin Netolický
Litomyšl
Kradl motorové pily. Po svém zadržení skončil ve vazební věznici
Na zahradě měl prales z rostlin marihuany. Chtěl prý vypěstovat nejvyšší konopí
Nehorázná drzost zlodějky v samoobsluze. Přišla ke starší ženě a bez okolků jí z košíku ukradla kabelku
Přistihl svého staršího bratra inflagranti se svojí přítelkyní. V zápalu žárlivosti vzal na ně sekeru
Solnice
Srazila se tři auta. Jejich řidiči zřejmě nedobrzdili
Nehoda tří aut komplikovala příjezd do města. Silnice byla zcela uzavřena
Po střetu dvou osobních aut skončilo jedno z nich ve zdi
Pracovní úraz při manipulaci s vysokozdvižným vozíkem
Orlické hory
Blíží se zima. Lyžaři, znáte základní pravidla pohybu na sjezdovce?
V Orlických horách se usadil vlk. Trvalý výskyt potvrdily snímky z fotopastí a pozorování tzv. Vlčích hlídek
Lesy ČR mění potoky v Orlických horách. Cílem je zadržení vody v krajině
Senior byl nalezen v pořádku. Na polské straně hranice
Podorlicko
Dva osobáky šly přes střechu. U první nehody jeden zraněný, u druhé hasiči nikoho nenašli
S vidinou společného života poslala žena do ciziny statisíce. A nebyla jediná
Začali v Ústí, skončili pod Homolí. Policisté honičku ukončili varovnými výstřely
Odvysílali jsme třetí Taneční proud proti blbé náladě
Rychnovsko
Dvě vážné nehody komplikovaly dopravu
Automobilka na Rychnovsku podpoří komunitní život a výzkum veřejného mínění
Hasiči zasahovali u střetu dvou aut a také u převrácené čtyřkolky
Krádež v kostele: Pachatel vybral kasičku a odcizil potraviny
Orlickoústecko
Nedbalost stála za požárem dílny i udírny
Z Lanškrouna do Skuhrova doveze řidiče opravená silnice za 143 milionů
Policejní letka našla pohřešovaného naštěstí včas
Auto tým v akci: Pokuty padaly za rychlou jízdu a telefonování
Náchodsko
Přetlačovaná osobáku s lokomotivou měla jasného vítěze. Nehoda se neobešla bez zranění.
Řidič v kradené škodovce ujížděl celníkům. Auto skončilo na turistické stezce, prchající muž zmizel v lese
Při předjíždění vytlačil protijedoucí auto do příkopu. Z místa nehody ujel
Hala plná sena v plamenech. Hasiči se snažili ochránit zvířata v přilehlém kravínu