Profil autora:
vložil Fletch
jméno Fletcher Martin
autor textu Markéta Grúňová/Martin Fletcher
autor fotografií Safari Park Dvůr Králové
hash tag #safariparkdvurkralove
24.05.2020 11:10

Fletch

Zpravodajství
zajímavosti

Zobrazeno 3932x
Významné opravy pavilonů, nové druhy zvířat i rostlin do expozic. Rekonstrukcí Vodních světů vrcholí projekt „Z tropů do tropů po polsko-českém pomezí“, díky kterému se podařilo zatraktivnit Safari Park Dvůr Králové a Palmiarniu Walbrzych pro návštěvníky.
Obě instituce začaly také spolupracovat na tom, aby si pomáhaly zvýšit návštěvnost a vyměňovaly know-how. Zatímco safari park poslal do Polska skupinu lemurů kata, z Walbrzychu připutovalo do Ptačího světa i dalších expozic velké množství rostlin.

„Chtěl bych za spolupráci velice poděkovat našim partnerům v projektu, tedy Gmině Walbrzych a zámku Ksiaz, a samozřejmě i Evropské unii za podporu,“ uvedl ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas. „Je skvělé, že se nám díky přeshraniční spolupráci podařilo pro návštěvníky připravit nové prostředí hned na třech místech – ve Vodních světech, v Ptačím světě a rovněž u šelem,“ dodává Přemysl Rabas.

Vzácní krokodýli či tlamovci z jezera Malawi
V pavilonu Vodní světy představí tři nové nádrže o celkovém objemu přes 90 tisíc litrů vody život v řekách a jezerech Afriky. „Chtěli jsme návštěvníkům ukázat život afrických jezer, řek a močálů v co největší pestrosti, ovšem živočichové z odlišných vodních biotopů mají také velmi specifické a odlišné nároky,“ popisuje zoolog Michal Podhrázský, který má na starosti ptáky, plazy, obojživelníky a ryby v safari parku. Odborníci se proto rozhodli vybudovat v rámci systému několik zcela oddělených oběhů, které svým obyvatelům zajistí ideální prostředí pro život. „S nadsázkou jsme v oblíbených Vodních světech vybudovali tři úplně nové světy,“ usmívá se.

Každá ze tří nových nádrží má objem kolem 30 tisíc litrů sladké vody. Hned po vstupu zaujme prostorné akvárium představující pestrý život jezera Malawi. V druhé se zabydlují krokodýli čelnatí. „V novém obrovském bazénu se zabydlovali postupně. Nejdříve jsme vypustili nejmenší samičku, aby si zvykla a našla si místa k případnému úkrytu, posléze ji doplní další dva krokodýlové – pár,“ doplňuje Michal Podhrázský. Třetí nádrž zatím obývají zajímavé africké ryby tlamouni nilští neboli tilapie, v budoucnu ovšem bude hostit mnohem větší nájemníky. „Čekáme na dvě samice mimořádně vzácných krokodýlů štítnatých. Bohužel omezení ke zpomalení šíření koronaviru zhatila naše plány a zatím jsme je nemohli dovézt,“ vysvětluje Michal Podhrázský.

Zatímco oba druhy krokodýlů jsou vážně ohrožené a zoologické zahrady se pokouší o ustavení co nejstabilnější populace v péči člověka, úloha tilapií bude odlišná. „Tilapie představují druh, který se rychle šíří Afrikou i dalšími částmi světa a škodí. Pro svůj rychlý příbytek na váze a snadný chov jsou ale pro mnoho oblastí Afriky potenciálně zajímavým zdrojem masa – třeba i u nás jde o oblíbenou konzumní rybu. A také Češi v současnosti učí místní obyvatele, jak tilapie na maso správně chovat,“ vysvětluje expert na ryby a plazy Pavel Moucha, který stojí s Podhrázským za zoologickou koncepcí nových Vodních světů. Přizpůsobivost tilapií dokresluje i fakt, že v minulosti již rybáři chytili původně tropickou tilapii na udici dokonce i v českých vodách.

Konstrukce nových akvárií je převážně z betonu, ovšem brzy zmizí pod bujnou vegetací. Čelní panel, přes který život pod vodou budou sledovat návštěvníci, je z plastu. Měří na délku necelých osm metrů a je osm centimetrů silný.

Každá nádrž má samostatnou filtraci, což umožní udržovat odlišnou kvalitu vody podle nároku chovanců v nádrži. Filtrační systém se skládá z mechanického pískového filtru, biologického filtru – bakterií, které rozkládají odpadní látky, a UV filtru, který hubí patogeny i zelené řasy plovoucí ve vodě. Každá nádrž má také samostatný ohřev vody.

Výraznými úpravami prošel i zbytek pavilonu. Hned za vstupem z expozice Jedovatá Afrika přivítají návštěvníky prudce jedovaté kobry černé a varani nilští. Jejich příbytky dostaly nové skály i další vybavení. Změnami prochází i poslední nádrž v pavilonu – do té se po příjezdu krokodýlů štítnatých nastěhují právě tilapie.

Rekonstrukce Vodních světů vyšla na 15,9 milionu korun. Podíl 85 procent z nákladů se povedlo získat díky projektu Evropské unie „Z tropů do tropů po polsko-českém pomezí“. Zbytek stavby financovaly safari park a stát.

Nový Madagaskar – snášely želvy paprsčité a fosy dostaly novou venkovní voliéru
Vylepšit se podařilo rovněž pavilon Ptačí svět, který v současnosti představuje expozice Madagaskar a tropický les. „Stále se tady něco děje. Teď se nám konečně povedlo plně obsadit terária a novými obyvateli jsou i výrečci malí nebo ježci bělobřiší,“ popisuje zoolog Michal Podhrázský. Mezi novinky madagaskarské haly imitující vyschlý kaňon pohoří Makay patří také dvě chovatelské rarity. „Husičky krátkoocasé chovají v současnosti pouze tři zoo v Evropě, mimořádné jsou i kachničky pestré, které má v současnosti devět evropských zoologických zahrad,“ doplňuje Michal Podhrázský.

To, že odborníci královédvorského safari parku odvedli při plánování expozic skvělou práci, potvrzuje i úspěch v chovu choulostivých želv paprsčitých. Ty se na dně kaňonu zabydlely na konci roku 2019 a v průběhu května 2020 začaly snášet vejce. „Jde o kriticky ohrožený druh, který jsme ve Dvoře dosud neodchovali. Mláďata nejsou ani u ostatních chovatelů obvyklá, a tak napjatě čekáme, jak vše dopadne,“ vysvětluje Michal Podhrázský. Ošetřovatelé vajíčka umístili do líhně, kde jim poskytnou ideální podmínky. Mláďata by se mohla líhnout za 110-230 dnů.

Novinkou Madagaskaru bude i venkovní voliéra pro fosy. Tyto velké madagaskarské šelmy rády šplhají, a tak je výběh opatřen řadou kmenů. Nechybí ani jezírko. Do expozice se nejprve nastěhoval samec, samička se k němu připojí později.

V průběhu nuceného uzavření chovatelé zvládli umístit zcela nové druhy i do průletové haly představující konžský prales. Tu obydlili špačci laločnatí nebo astrildi oranžovolící. „Pokoušíme se také o návrat atraktivních banánovců chocholatých. V minulosti se nepříliš dobře snášeli s našimi vlajkovými turaky velkými, ale věříme, že upravená hala poskytne domov oběma,“ pokračuje Michal Podhrázský. Nové nájemníky mají i terária, která představují pestrou škálu madagaskarských plazů a žab.

Rozsáhlá rekonstrukce Madagaskaru a tropického lesa stála takřka 5,6 milionu korun a stejně jako u ostatních pavilonů Evropská unie projekt financovala 85 procenty, o zbytek si podělily safari park a stát. Právě pro Ptačí svět Palmiarnia Walbrzych poskytla kamion exotických rostlin.

Šelmy za vodou. Gepardy a hyeny dělí od návštěvníků pouze vodní příkopy
Úplně nový pohled na africké predátory nabízí pavilon šelem. Hyeny Baraka a Spoty a dvojici mladých gepardích bratrů Thomase a Toulouse je totiž možné obdivovat pouze přes vodní příkopy a návštěvník tak může mít dojem, jako by byly na dosah ruky. „Zatímco hyeny už výběh znaly a novinkou pro ně bylo jen více vody, dva samci geparda byli v expozici vůbec poprvé. Hned začali hledat vyvýšená místa, odkud by měli rozhled, a začali si výběh pečlivě značkovat,“ říká zooložka Gabriela Linhart. Příkopy mají šířku 2,5, respektive 4 metry, takže zážitek ze setkání s gepardy je opravdu intenzivní.

Příjemnější a bezprostřednější dojem budou ale mít milovníci šelem takřka u všech výběhů pavilonu šelem. Někde skleněné tabule nahradilo pletivo doplněné o popínavé a další rostliny. To aby šelmy měly více soukromí. „Některé šelmy ne úplně dobře snášejí vzájemné sousedství, ani v přírodě se nevyhledávají. Chtěli jsme opticky i funkčně výběhy od sebe oddělit,“ vysvětluje ke změnám Gabriela Linhart.

V některých výbězích se objevila nová výsadba nebo parkosy ke šplhu, jinde šelmy dostaly nové kameny ke slunění. Velmi zajímavý je i pachový prožitek – třeba skupinku psů hyenových mohou lidé nyní mnohem silněji také cítit. Náklady na přestavbu výběhů šelem se vyšplhaly na takřka 5 milionů a povedlo se je získat opět díky podpoře z evropského projektu „Z tropů do tropů po polsko-českém pomezí“. EU akci podpořila 85 procenty, zbytek financovaly safari park a stát.


Fotogalerie
Foto: Safari Park Dvůr Králové

Zajímavé zprávy z regionu
Další zprávy z lokality Dvůr Králové nad Labem
Výstava Paměti národa Z totality do totality se nachází ve Dvoře Králové
Ve velkém jezeře se poprvé narodil malý hroch. S celou skupinou je k vidění denně
Khalila pečuje o tři malé lvice. Lvíčata přestěhovala z porodního boxu na jiné místo zázemí
Pokračování úspěšné ságy: dvorští hadilovové vychovávají dvě mláďata. Rodiče pocházejí přímo z Afriky
Lví smečka v safari parku se rozrostla o tři členy. S matkou zatím lvíčata zůstávají v porodním boxu
Madagaskar plný mláďat. Ve zbrusu novém pavilonu můžete obdivovat malé tenkozobce, vzácné čírky, chameleony i miniaturní poloopice makie
Světový den žiraf připomene tiché vymírání. Úspěšní řešitelé vědomostního kvízu se setkají se žirafami zblízka
Safari park má novou žirafí samici. Omezení v souvislosti s COVID-19 však i dál vážně komplikují přesuny vzácných zvířat a jejich chov
Koťata servalů po devíti letech. O potomky pečují netradičně samice i samec
Safari Park Dvůr Králové bude od 27. dubna znovu otevřen. Vstup je možný pouze s předem zakoupenou vstupenkou
Měsíc bez návštěvníků. Jak se s omezeným chodem vyrovnávají zvířata a zaměstnanci Safari Parku Dvůr Králové
V tanzanské rezervaci Mkomazi se nosorožcům ze Dvora Králové narodilo další mládě
Safariběh ČSOB 2020: Běžíme pro antilopy!
Safari Park Dvůr Králové: Nově vytvořené embryo posílilo naději na přežití nosorožců bílých severních
Nejlepší vánoční dárek dostaly v Safari Parku Dvůr Králové žirafy. Užívají si nové zimoviště
Studenti natáčí vlastní film. O víkendu padly první klapky
Největší stěhování nosorožců do Afriky začíná
Z rybníka ve Dvoře Králové nad Labem vytáhli traktor
Jít konci života naproti
Královéhradečtí celníci strážili rohy z nosorožců
ZOO chce ochránit své nosorožce. Začala jim odstraňovat rohovinu
ZOO Dvůr Králové otevře o víkendu Africké safari a zahájí už 70. hlavní sezonu
VIDEO: Výroba vánočních ozdob ve Dvoře Králové
Vítězi Mistrovství ČR v klasických disciplínách CTIF se stali královéhradečtí profesionální hasiči
VIDEO: Lví safari v zoologické zahradě je adrenalinový zážitek
Chcete se dívat lvům přímo do očí? Zajeďte autem do ZOO
VIDEO: Zoologická zahrada ve Dvoře Králové se připravuje na novou sezónu
Dobrovolnictví a občanská společnost - Jiří Tošner
Ve dvorské zoo spálili padesát kilo nosorožčích rohů
Chodec nepřežil střet s nákladním autem. Šel po silnici místo po chodníku.


Jednou to je užovka, podruhé třeba krajta královská. Lidé kvůli hadům volají hasiče
03.08.2021 | 07:05 | HZS

Papoušek ulétl z domu na strom. Tam ale uvázl za postroj
01.08.2021 | 18:43 | HZS

Polské tržnice a obchody jsou zase plné Čechů. Ti by ale měli mít u sebe potřebná covidová potvrzení
31.07.2021 | 10:31 | ČRo

O titul krajské stavby roku se utká 16 staveb - autobusové nádraží, knihovna či rozhledna
30.07.2021 | 12:20 | Královéhradecký kraj

Zbraňová amnestice přináší své ovoce. Odevzdali pevnostní kanón či historickou zbraň
30.07.2021 | 11:39 | Policie ČR

Nové hrušky do Hrušek. Pomozte obnovit stromy zničené tornádem
29.07.2021 | 09:57 | Orlický.net

Digitální svět vyžaduje nové metody. Neziskovka přišla s pojízdnou učebnou pro seniory
28.07.2021 | 08:36 | Orlický.net

Ochránci přírody varují před invazivními a nepůvodními rostlinami
27.07.2021 | 09:42 | Orlický.net

Ve stodole si postavil dostavník jako z Divokého západu
26.07.2021 | 09:22 | Orlický.net

Kůň nemohl z koryta potoku. Hasiči na záchranu nasadili jeřáb
23.07.2021 | 10:36 | HZS

Kraj hledá využití pro areál kláštera
23.07.2021 | 09:23 | Královéhradecký kraj

Ve školách panuje o prázdninách čilý stavební ruch
22.07.2021 | 10:23 | Vysoké Mýto

O prázdninách probíhají práce na všech třech základních školách ve městě
19.07.2021 | 08:49 | Česká Třebová

Město nemá vlajku podle pravidel, navržena je nová
17.07.2021 | 08:53 | Ústí nad Orlicí

Hasiči zachraňují také zvířata - jalovice, labutě nebo třeba netopýra
16.07.2021 | 12:46 | HZSzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Dostavbu rychnovské nemocnice kraj zahájí příští rok s podporou státu
Střet nákladního auta s vlakem uzavřel průtah městem na půl dne
Policisté objasnili loupež a krádež. Odcizené elektrokolo vrátili majitelce
Srazili se na křižovatce za městem
Ústí nad Orlicí
Proběhl 8. ročník Ústeckého triatlonu. Na start se postavily také děti
Za divadlem denně promítá letní kino
Blesk během noční bouřky zřejmě způsobil požár chatky
Ve Wolkerově údolí si opět zkoušeli slackline. Odpoledne s různými aktivitami se vyvedlo
Žamberk
Letní komedie v letním kině! Matky na fotbalovém stadionu v Žamberku.
Vyšehrad: Seryjál a Jakub Štáfek jako Lavi dnes v letním kině v Žamberku.
Pulp Fiction: Historky z podsvětí uvidíte dnes v letním kině v Žamberku.
Den se psy a pro psy už dnes s kinem Žamberk.
Lanškroun
Při požáru rodinného domu zemřel starší muž
Mladí cyklisté z několika zemí změří své síly ve 35. ročníku závodu Regionem Orlicka
Cyklista havaroval do posekaného příkopu. Policisté hledají svědky jeho pádu
Chlapec nikomu nic neřekl a odešel z tábora domů. Naštěstí ho potkali na cyklostezce před městem
Nové Město nad Metují
Paraolympionici v lukostřelbě bojují o účast na olympiádě
Slavnostně otevřeli I. etapu parku Březinky
Senior se svojí dcerou si půjčovali velké prachy. Mělo to malou chybku, peníze nevraceli
Potravinová banka pomáhá obyvatelům v nouzi
Dobruška
Slavil narození 4. potomka a potřeboval si zajet koupit cigarety. Policistům nadýchal 2,48 promile
Služební pes Roky vystopoval a vyštěkal zloděje. Ten se ukrýval na stromě
Srazila se tři vozidla, nikdo nebyl naštěstí zraněn
Kameny zmizelých budou připomínat bývalé židovské obyvatele města
Letohrad
Byla zahájena výstavba cyklostezky do Šedivce
Lidé v referendu rozhodli o rekonstrukci kulturního domu
JamRock se kvůli pandemii odkládá na příští rok, oznámili organizátoři
Obce řeší financování cyklostezky či nákupu rolby na úpravu běžeckých tratí
Kostelec nad Orlicí
Softballové Mistrovství Evropy mužů do 18 let s kosteleckou účastí
Požár rodinného domu zavinila nedbalost
Na křižovatce se srazily dva osobáky. Řidička jednoho z nich byla otřesena
Hořící propanbutanový vařič uhasili až přivolaní hasiči
Choceň
Zahradní sklad v chatové oblasti v plamenech, zničeno bylo zahraní nářadí
Teploty vystoupaly na letní hodnoty. Proto pozor na přehřátá auta a zvířata v nich
Nuda vyústila v rozhazování pytlíků na psí hovínka. Děti si vše musely uklidit
Formanská, borůvková a nebo Orlická? Můžete vyrazit na vznikající kolostezky
Týniště nad Orlicí
Osobák zezadu narazil do dodávky. Nehoda blokovala jeden jízdní pruh
Osivo z loňské úrody dřevin připraveno pro vypěstování lesů nové generace
Opilý muž za volantem zahraničního náklaďáku nadýchal 3 promile. Během vykládky vypil osm piv
Den okresního fotbalu v Týništi nad Orlicí
Vamberk
V korytě řeky Zdobnice nalezli utonulého muže. Policisté pátrají po jeho totožnosti
Silnici zablokovala srážka tří aut. Dvě z nich se srazila čelně
Muzeum krajky se může nově pochlubit dvěma exponáty, které byste tam určitě nehledali
Hasiči likvidovali únik neznámé látky do řeky
Česká Skalice
Pes pokousal malého chlapce. Ten byl letecky transportován do nemocnice
Nákladní automobil při couvání odtlačil zaparkovanou škodovku o desítky metrů
Betlém s více než půlmetrovými figurami zdobí každoročně interiér kostela. Zdobí ho i letos
Prodejní výstava Nostalgické Vánoce bude letos on-line
Rokytnice v Orlických horách
Muzeum si pochvaluje letošní sezónu a zve k návštěvě
V Sýpce připravují tvůrčí dílnu na téma hmyzí hotýlky
Hořící olej v kastrolu, kuchyňská linka v plamenech
Hledá se ulomená vrtule letadla
Česká Třebová
Letecký den v České Třebové
Naboural osobák a z místa nehody odjel
O prázdninách probíhají práce na všech třech základních školách ve městě
12. Českotřebovský cyklomaraton je minulostí, vyhrál ho pětadvacetiletý bajker Filip Rydval
Opočno
Kraj hledá využití pro areál kláštera
Rybáři soupeřili v lovu ryb na Zámeckém poháru
Letošní oslavy 150. výročí narození Františka Kupky startují. Sobota nabídne pestrý program
V opočenském informačním centru bude krátce vystaven portrét F. Z. Skuherského, který učil i Leoše Janáčka
Náchod
Od svíčky začala hořet dřevěná podlaha. Požár balkonu zlikvidovali hasiči během půl hodiny
Žena způsobila škodu za stovky tisíc korun. Nejméně 30 lidem neposlala objednanou elektroniku
Na věž staré radnice se vrátila korouhvička s makovicí
V centru Náchoda vzniká nová komunikace – propojí ulice Kladskou a Borskou
Jablonné nad Orlicí
Silnici mají umytou od saponátu do myčky
Městský stadion nabídne sportovcům tartanovou dráhu. Zatěžkávací zkouškou bude štafetový marathon
Střet kamionu s chodci. Pomozte objasnit okolnosti dopravní nehody
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Borohrádek
Silničáři uzavřou na několik měsíců další spojnici s krajským městem
Za sporákem hořel přívodní kabel. Do bytu přijely dvě jednotky hasičů
Stromy spadly do prostoru složiště Superbů. Větve poškodily pět zcela nových aut
Pomuchlaný bavorák v pangejtu a řidič s vysokou hodnotou alkoholu v dechu
Jaroměř
Muž podvedl víc jak tři desítky lidí či firem. Škoda se vyšvihla na sedm milionů
Silničáři rekonstruují silnici na Rychnovek, musí opravit most přes řeku Úpu
Mladý řidič za zatáčkou dostal smyk a vyjel ze silnice. V cestě mu stál strom
Usednout na jízdní kolo opilý se nemusí vyplatit. 63letý cyklista spadl a zranil se
Králíky
Bývalý výchovný ústav našel nového majitele. Ten v něm plánuje vybudovat byty
Vypadalo to na únos. Prý šlo ale jen o rozepři
Žena nasypala žhavý popel do plastového kbelíku. Rodinný dům před požárem zachránil soused
Věžní hodiny na městském muzeu opět odbíjejí
Hradec Králové
Řidič vyjíždějící z vedlejší silnice nedal přednost projíždějícímu autu. Po střetu jedno z aut skončilo na střeše
Mladík havaroval na elektrokoloběžce. Byl značně opilý
Dvojice sympatických muzikantů CANN a DOM pracují na novém albu a potřebují k tomu vaši pomoc
Recidivista skončil ve vazbě. Spolu s mladším kumpánem kradl různé zboží
Vysoké Mýto
Autodrom byl poprvé v historii dějištěm Mistrovství světa Supermoto
Divokej Bill zahraje v rámci Marathon Tour 2021
Dopolední nehoda uzavřela silnici. Srazila se tři osobní a dvě nákladní auta
Střet vozidla a motokoloběžky: Policisté hledají svědky dopravní nehody.
Pardubice
Plameny zcela spolykaly dřevěnou chatku
Víte co udělat, když vám začne hořet auto?
Zmizel bleskosvod ze střechy domu. Škoda v desítkách tisíc
Hasiči stále likvidují následky ničivého tornáda a zajišťují střechy před deštěm
Litomyšl
Modernizovaná světelná křižovatka umožní plynulejší průjezd městem
Obchodoval s pervitinem a sám ho dlouhodobě užíval. Zadržela ho zásahovka
Kdy bude Smetanova Litomyšl? „V létě,“ říkají pořadatelé
Vydatný déšť ve čtvrtek odpoledne zasáhl Litomyšl. Hasiči likvidovali během jedné hodiny pět událostí
Solnice
Festival F. L. Věka zahájí úspěšný crossoverový projekt Felixe Slováčka ml.
Srazilo se osobní auto se sanitkou, pacienta museli přeložit do jiné sanitky
Kamion sjel do příkopu, komplikoval průjezd řidičům z noční směny
Srazila se tři auta. Jejich řidiči zřejmě nedobrzdili
Orlické hory
Ochránci přírody varují před invazivními a nepůvodními rostlinami
Dělostřelecká tvrz Bouda vítá své prázdninové návštěvníky v novém
V sobotu zahájí provoz mezinárodní vlaky a cyklobusy do Polska
Cyklistka bez helmy na hlavě v klesání havarovala. Letěl pro ni vrtulník
Podorlicko
Před 23 lety zasáhla Orlické hory a Podorlicko ničivá povodeň
Jedenáctý Festival F. L. Věka proběhne netradičně během letních měsíců
Hasiči zachraňují také zvířata - jalovice, labutě nebo třeba netopýra
Hasiči evakuují dva dětské tábory. Jeden se nachází u Divoké Orlice
Rychnovsko
Z obecního úřadu ukradl trezor a peníze. Dlouho se z peněz neradoval a skončil ve vazbě
Zbraňová amnestice přináší své ovoce. Odevzdali pevnostní kanón či historickou zbraň
Pondělní dopravní nehody: náklaďák ve stromě či osobák na střeše
Archeologické léto s rychnovským muzeem: nálezy pod budoucí silnicí, časem zašlé hrady či vsi
Orlickoústecko
Mladí cyklisté jeli po pětatřicáté Regionem Orlicka
Síť cyklostezek funguje jako venkovní tělocvična, provoz na části je ale omezen kvůli jiným stavbám
Rekordní hodnoty: Dva řidiči pod vlivem alkoholu
Při kopání latríny pro skautské táborníky našli granát z druhé světové války
Náchodsko
Jedno ráno, dvě auta na boku
Hasiči likvidovali střet osobního auta s dodávkou, druhý den osobáku s kamionem
Cyklista ze čtvrteční nehody s motorkou zemřel. Na vině má být vysoká rychlost motocyklu a nepřizpůsobení jízdy
Střetla se motorka s cyklistou, dva zranění