Profil autora:
vložil Fletch
jméno Fletcher Martin
autor textu Markéta Grúňová/Martin Fletcher
autor fotografií Safari Park Dvůr Králové
hash tag #safariparkdvurkralove
24.05.2020 11:10

Fletch

Zpravodajství
zajímavosti

Zobrazeno 3468x
Významné opravy pavilonů, nové druhy zvířat i rostlin do expozic. Rekonstrukcí Vodních světů vrcholí projekt „Z tropů do tropů po polsko-českém pomezí“, díky kterému se podařilo zatraktivnit Safari Park Dvůr Králové a Palmiarniu Walbrzych pro návštěvníky.
Obě instituce začaly také spolupracovat na tom, aby si pomáhaly zvýšit návštěvnost a vyměňovaly know-how. Zatímco safari park poslal do Polska skupinu lemurů kata, z Walbrzychu připutovalo do Ptačího světa i dalších expozic velké množství rostlin.

„Chtěl bych za spolupráci velice poděkovat našim partnerům v projektu, tedy Gmině Walbrzych a zámku Ksiaz, a samozřejmě i Evropské unii za podporu,“ uvedl ředitel Safari Parku Dvůr Králové Přemysl Rabas. „Je skvělé, že se nám díky přeshraniční spolupráci podařilo pro návštěvníky připravit nové prostředí hned na třech místech – ve Vodních světech, v Ptačím světě a rovněž u šelem,“ dodává Přemysl Rabas.

Vzácní krokodýli či tlamovci z jezera Malawi
V pavilonu Vodní světy představí tři nové nádrže o celkovém objemu přes 90 tisíc litrů vody život v řekách a jezerech Afriky. „Chtěli jsme návštěvníkům ukázat život afrických jezer, řek a močálů v co největší pestrosti, ovšem živočichové z odlišných vodních biotopů mají také velmi specifické a odlišné nároky,“ popisuje zoolog Michal Podhrázský, který má na starosti ptáky, plazy, obojživelníky a ryby v safari parku. Odborníci se proto rozhodli vybudovat v rámci systému několik zcela oddělených oběhů, které svým obyvatelům zajistí ideální prostředí pro život. „S nadsázkou jsme v oblíbených Vodních světech vybudovali tři úplně nové světy,“ usmívá se.

Každá ze tří nových nádrží má objem kolem 30 tisíc litrů sladké vody. Hned po vstupu zaujme prostorné akvárium představující pestrý život jezera Malawi. V druhé se zabydlují krokodýli čelnatí. „V novém obrovském bazénu se zabydlovali postupně. Nejdříve jsme vypustili nejmenší samičku, aby si zvykla a našla si místa k případnému úkrytu, posléze ji doplní další dva krokodýlové – pár,“ doplňuje Michal Podhrázský. Třetí nádrž zatím obývají zajímavé africké ryby tlamouni nilští neboli tilapie, v budoucnu ovšem bude hostit mnohem větší nájemníky. „Čekáme na dvě samice mimořádně vzácných krokodýlů štítnatých. Bohužel omezení ke zpomalení šíření koronaviru zhatila naše plány a zatím jsme je nemohli dovézt,“ vysvětluje Michal Podhrázský.

Zatímco oba druhy krokodýlů jsou vážně ohrožené a zoologické zahrady se pokouší o ustavení co nejstabilnější populace v péči člověka, úloha tilapií bude odlišná. „Tilapie představují druh, který se rychle šíří Afrikou i dalšími částmi světa a škodí. Pro svůj rychlý příbytek na váze a snadný chov jsou ale pro mnoho oblastí Afriky potenciálně zajímavým zdrojem masa – třeba i u nás jde o oblíbenou konzumní rybu. A také Češi v současnosti učí místní obyvatele, jak tilapie na maso správně chovat,“ vysvětluje expert na ryby a plazy Pavel Moucha, který stojí s Podhrázským za zoologickou koncepcí nových Vodních světů. Přizpůsobivost tilapií dokresluje i fakt, že v minulosti již rybáři chytili původně tropickou tilapii na udici dokonce i v českých vodách.

Konstrukce nových akvárií je převážně z betonu, ovšem brzy zmizí pod bujnou vegetací. Čelní panel, přes který život pod vodou budou sledovat návštěvníci, je z plastu. Měří na délku necelých osm metrů a je osm centimetrů silný.

Každá nádrž má samostatnou filtraci, což umožní udržovat odlišnou kvalitu vody podle nároku chovanců v nádrži. Filtrační systém se skládá z mechanického pískového filtru, biologického filtru – bakterií, které rozkládají odpadní látky, a UV filtru, který hubí patogeny i zelené řasy plovoucí ve vodě. Každá nádrž má také samostatný ohřev vody.

Výraznými úpravami prošel i zbytek pavilonu. Hned za vstupem z expozice Jedovatá Afrika přivítají návštěvníky prudce jedovaté kobry černé a varani nilští. Jejich příbytky dostaly nové skály i další vybavení. Změnami prochází i poslední nádrž v pavilonu – do té se po příjezdu krokodýlů štítnatých nastěhují právě tilapie.

Rekonstrukce Vodních světů vyšla na 15,9 milionu korun. Podíl 85 procent z nákladů se povedlo získat díky projektu Evropské unie „Z tropů do tropů po polsko-českém pomezí“. Zbytek stavby financovaly safari park a stát.

Nový Madagaskar – snášely želvy paprsčité a fosy dostaly novou venkovní voliéru
Vylepšit se podařilo rovněž pavilon Ptačí svět, který v současnosti představuje expozice Madagaskar a tropický les. „Stále se tady něco děje. Teď se nám konečně povedlo plně obsadit terária a novými obyvateli jsou i výrečci malí nebo ježci bělobřiší,“ popisuje zoolog Michal Podhrázský. Mezi novinky madagaskarské haly imitující vyschlý kaňon pohoří Makay patří také dvě chovatelské rarity. „Husičky krátkoocasé chovají v současnosti pouze tři zoo v Evropě, mimořádné jsou i kachničky pestré, které má v současnosti devět evropských zoologických zahrad,“ doplňuje Michal Podhrázský.

To, že odborníci královédvorského safari parku odvedli při plánování expozic skvělou práci, potvrzuje i úspěch v chovu choulostivých želv paprsčitých. Ty se na dně kaňonu zabydlely na konci roku 2019 a v průběhu května 2020 začaly snášet vejce. „Jde o kriticky ohrožený druh, který jsme ve Dvoře dosud neodchovali. Mláďata nejsou ani u ostatních chovatelů obvyklá, a tak napjatě čekáme, jak vše dopadne,“ vysvětluje Michal Podhrázský. Ošetřovatelé vajíčka umístili do líhně, kde jim poskytnou ideální podmínky. Mláďata by se mohla líhnout za 110-230 dnů.

Novinkou Madagaskaru bude i venkovní voliéra pro fosy. Tyto velké madagaskarské šelmy rády šplhají, a tak je výběh opatřen řadou kmenů. Nechybí ani jezírko. Do expozice se nejprve nastěhoval samec, samička se k němu připojí později.

V průběhu nuceného uzavření chovatelé zvládli umístit zcela nové druhy i do průletové haly představující konžský prales. Tu obydlili špačci laločnatí nebo astrildi oranžovolící. „Pokoušíme se také o návrat atraktivních banánovců chocholatých. V minulosti se nepříliš dobře snášeli s našimi vlajkovými turaky velkými, ale věříme, že upravená hala poskytne domov oběma,“ pokračuje Michal Podhrázský. Nové nájemníky mají i terária, která představují pestrou škálu madagaskarských plazů a žab.

Rozsáhlá rekonstrukce Madagaskaru a tropického lesa stála takřka 5,6 milionu korun a stejně jako u ostatních pavilonů Evropská unie projekt financovala 85 procenty, o zbytek si podělily safari park a stát. Právě pro Ptačí svět Palmiarnia Walbrzych poskytla kamion exotických rostlin.

Šelmy za vodou. Gepardy a hyeny dělí od návštěvníků pouze vodní příkopy
Úplně nový pohled na africké predátory nabízí pavilon šelem. Hyeny Baraka a Spoty a dvojici mladých gepardích bratrů Thomase a Toulouse je totiž možné obdivovat pouze přes vodní příkopy a návštěvník tak může mít dojem, jako by byly na dosah ruky. „Zatímco hyeny už výběh znaly a novinkou pro ně bylo jen více vody, dva samci geparda byli v expozici vůbec poprvé. Hned začali hledat vyvýšená místa, odkud by měli rozhled, a začali si výběh pečlivě značkovat,“ říká zooložka Gabriela Linhart. Příkopy mají šířku 2,5, respektive 4 metry, takže zážitek ze setkání s gepardy je opravdu intenzivní.

Příjemnější a bezprostřednější dojem budou ale mít milovníci šelem takřka u všech výběhů pavilonu šelem. Někde skleněné tabule nahradilo pletivo doplněné o popínavé a další rostliny. To aby šelmy měly více soukromí. „Některé šelmy ne úplně dobře snášejí vzájemné sousedství, ani v přírodě se nevyhledávají. Chtěli jsme opticky i funkčně výběhy od sebe oddělit,“ vysvětluje ke změnám Gabriela Linhart.

V některých výbězích se objevila nová výsadba nebo parkosy ke šplhu, jinde šelmy dostaly nové kameny ke slunění. Velmi zajímavý je i pachový prožitek – třeba skupinku psů hyenových mohou lidé nyní mnohem silněji také cítit. Náklady na přestavbu výběhů šelem se vyšplhaly na takřka 5 milionů a povedlo se je získat opět díky podpoře z evropského projektu „Z tropů do tropů po polsko-českém pomezí“. EU akci podpořila 85 procenty, zbytek financovaly safari park a stát.


Fotogalerie
Foto: Safari Park Dvůr Králové

Doporueujeme k poeetení
Další zprávy z lokality Dvůr Králové nad Labem
Madagaskar plný mláďat. Ve zbrusu novém pavilonu můžete obdivovat malé tenkozobce, vzácné čírky, chameleony i miniaturní poloopice makie
Světový den žiraf připomene tiché vymírání. Úspěšní řešitelé vědomostního kvízu se setkají se žirafami zblízka
Safari park má novou žirafí samici. Omezení v souvislosti s COVID-19 však i dál vážně komplikují přesuny vzácných zvířat a jejich chov
Koťata servalů po devíti letech. O potomky pečují netradičně samice i samec
Safari Park Dvůr Králové bude od 27. dubna znovu otevřen. Vstup je možný pouze s předem zakoupenou vstupenkou
Měsíc bez návštěvníků. Jak se s omezeným chodem vyrovnávají zvířata a zaměstnanci Safari Parku Dvůr Králové
V tanzanské rezervaci Mkomazi se nosorožcům ze Dvora Králové narodilo další mládě
Safariběh ČSOB 2020: Běžíme pro antilopy!
Safari Park Dvůr Králové: Nově vytvořené embryo posílilo naději na přežití nosorožců bílých severních
Nejlepší vánoční dárek dostaly v Safari Parku Dvůr Králové žirafy. Užívají si nové zimoviště
Studenti natáčí vlastní film. O víkendu padly první klapky
Největší stěhování nosorožců do Afriky začíná
Z rybníka ve Dvoře Králové nad Labem vytáhli traktor
Jít konci života naproti
Královéhradečtí celníci strážili rohy z nosorožců
ZOO chce ochránit své nosorožce. Začala jim odstraňovat rohovinu
ZOO Dvůr Králové otevře o víkendu Africké safari a zahájí už 70. hlavní sezonu
VIDEO: Výroba vánočních ozdob ve Dvoře Králové
Vítězi Mistrovství ČR v klasických disciplínách CTIF se stali královéhradečtí profesionální hasiči
VIDEO: Lví safari v zoologické zahradě je adrenalinový zážitek
Chcete se dívat lvům přímo do očí? Zajeďte autem do ZOO
VIDEO: Zoologická zahrada ve Dvoře Králové se připravuje na novou sezónu
Dobrovolnictví a občanská společnost - Jiří Tošner
Ve dvorské zoo spálili padesát kilo nosorožčích rohů
Chodec nepřežil střet s nákladním autem. Šel po silnici místo po chodníku.

První česká psí fyzioterapeutka s prestižním britským vzděláním staví ochrnuté psy zpět na nohy
06.07.2020 | 09:00 | ČRo

Představujeme nové vedení a plány Univerzity Hradec Králové
02.07.2020 | 10:49 | Fletch

Park se postupně promění v oázu klidu a relaxace
30.06.2020 | 09:52 | Lanškroun

Nové akreditované programy a online kurzy prestižních světových univerzit. Taková je nabídka FIM UHK pod vedením jmenovaného děkana Hynka
29.06.2020 | 19:23 | Fletch

Potomci Františka Vladislava Heka věnovali knihovnu z pozůstalosti svého pra-pra-pra-pradědečka
28.06.2020 | 09:05 | Dobruška

Představeny finalistky Batist Nej sestřička !
25.06.2020 | 17:44 | Fletch

Bramborové Jabkance se dostaly na seznam tradiční kultur
25.06.2020 | 09:29 | Pardubický kraj

Podnikatelé dostanou od města více než sedm milionů korun
24.06.2020 | 11:41 | Hradec Králové

Místní firma pošle na účet města 3,5 milionu. Darem podpoří několik projektů
24.06.2020 | 10:01 | Letohrad

ZUŠka zakončuje letošní školní rok
23.06.2020 | 11:11 | Ústí nad Orlicí

Zámek je na prodej, předkupní právo má stát
23.06.2020 | 07:30 | (rup)

Pokřtili nové vozidlo péče o duševní zdraví
18.06.2020 | 10:22 | Ústí nad Orlicí

Automobilka půjčila dalších osm kombíků organizacím sociální péče
18.06.2020 | 06:53 * | Orlický.net

MPSV sociálním službám dofinancuje 1 miliardu na zvýšené náklady na provoz v souvislosti s COVID-19
16.06.2020 | 08:57 | Fletch

Pokračuje obnova vojenské pevnosti. Hotová je hrubá stavba nového návštěvnického centra
16.06.2020 | 10:28 | ČRozprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Ženská krása v díle Věry Jičínské
Žáci Praktické školy Kolowratská úspěšně složili zkoušky
Přívalový déšť zasáhl Rychnov nad Kněžnou. Za dvě hodiny napršelo 70 litrů na metr
Automobilka půjčila dalších osm kombíků organizacím sociální péče
Ústí nad Orlicí
Srážka osobníko a nákladního auta uzavřela výjezd z města
Letní kino promítá po celé léto. Dnes Po čem muži touží
Po 29. závodili O Černého výra
Tělo mladíka bylo nalezeno. Dva dny od osudného koupání
Žamberk
Zachraňovali tonoucího muže, vrtulník ho transportoval do nemocnice
Dopolední prázdninové promítání v kině Žamberk.
Dokončení rekonstrukce budovy Městského úřadu Žamberk
Na kole dětem v Žamberku
Lanškroun
Park se postupně promění v oázu klidu a relaxace
Poliklinika má za sebou první měsíc stavebních prací
Nová venkovní učebna zatraktivní výuku i volný čas
Řidiči využívají nové parkovací automaty
Nové Město nad Metují
Vedení města diskutovalo s občany v Kině 70
Zámek je na prodej, předkupní právo má stát
Nové Město nad Metují má od června nový moderní web
Na radnici skončila čtyřkoalice kvůli rozhádané ODS
Dobruška
Dva muži se vloupali do baru. Jeden na druhého volal: "Peťo, poslední". Odnesli si trezor a cigarety
Potomci Františka Vladislava Heka věnovali knihovnu z pozůstalosti svého pra-pra-pra-pradědečka
Od zahrádkářské kolonie dojel jen na křižovatku. Tam narazil do projíždějícího auta
Těšila ses do kina? - Těšila! - No já na Vás taky, a jak!
Letohrad
Vznikne další část cyklostezky a chodník. Stát poskytne víc jak deset milionů
Místní firma pošle na účet města 3,5 milionu. Darem podpoří několik projektů
Muž boural starou boudu. Ta na něho spadla
Starosta položil věnce na pietních místech ve městě, lidé se mohou dnes také připojit
Kostelec nad Orlicí
Přes noc zmizelo sto tisíc a elektrotechnika za další desítky tisíc korun
Dobrovolní hasiči nacvičovali resuscitaci osob při použití AED
Fabia narazila do zdi, jeden člověk se zranil
Oktávka nabourala do stromu, řidič zmizel
Choceň
Akční brácha vzal sestřičku místo na houpačky na vlakové nádraží. Na volající policisty byl sprostý
Auto přes střechu, navíc uprostřed mostu. Na vině byl alkohol
Svištěl stovkou do kopce. Ulici v obytné zástavbě si spetl se závodní dráhou
Město spouští placené parkování na náměstí a v nejbližším okolí. První půlhodina je zdarma
Týniště nad Orlicí
Ve vojenském areálu zahynul po střelbě policista
Ve dvou dnech seděli za volantem různých aut tři muži se zákazem řízení
Týnišťské letní muzeum Vodárenská věž zahajuje 30. května
Sprejer v ulicích. Neviděl někdo autora?
Vamberk
Nákup bez placení je krádež
Osobák havaroval na mostě
Dívce uvízla noha mezi kmeny stromu. Pomohli hasiči
Člověk spadl do řeky. Na břeh ho dostali přivolaní hasiči
Česká Skalice
Rozhovor s kapelou Čechomor
Skupina Čechomor zahraje v akustické sestavě.
Dodávka projížděla ve zúžení. Po nehodě skončila na střeše a zablokovala silnici
Další příklad výborné pomoci výroby ochranných štítů
Rokytnice v Orlických horách
Na hřišti vzniká zázemí pro fotbalisty
Ministr kultury si prohlédl pevnost Hanička. Za poslední rok se vrátila v čase
Města s oběma kraji koupila lokomotivu z 50. let minulého století. Proč?
Zapište si do kalendáře: Historická akce v historickou chvíli. Den za obnovu lesa
Česká Třebová
V parku a na sídlišti instalovali veřejná griloviště
Bramborové Jabkance se dostaly na seznam tradiční kultur
Lokomotiváři stále hledají nové zaměstnance. Krizi navzdory
Radnice nechala vloni vysadit nové stromy. Neznámý vandal tři z nich zničil
Opočno
Pivovar Baron přivítal seniory
Pavlína Moskalyková Solo mezi seniory
Spanilá jízda Opočno-Přepychy
Ústavní soud zamítl ústavní stížnost Kristiny Colloredo-Mansfeldové ve věci restituce areálu zámku Opočno
Náchod
Problematika toulavých koček v Náchodě má řešení
Nové parkourové hřiště v Náchodě
Uctění památky obětí komunismu v Náchodě
Splnění dlouhodobého snu města a Státního zámku Náchod – zahájení revitalizace zámeckého kopce
Jablonné nad Orlicí
Střet kamionu s chodci. Pomozte objasnit okolnosti dopravní nehody
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Dovolená za všechny prachy pod širým nebem. Prachy šly navíc na dobrou věc
Májový koncert k 30. výročí založení Jabloňky
Borohrádek
Nákladní souprava se střetla s přepravní sanitkou
Motorka narazila do stromu, mladý motorkář zemřel
Nové Domky Na Květné poslouží seniorům v Borohrádku
Seniorka ležela na podlaze zamčeného bytu a pečovatelky se k ní nemohly dostat. Pomohli hasiči
Jaroměř
Město se mění v moderní dopravní uzel. Nový je autobusový terminál a opravuje se vlakové nádraží
Hokejisté pomohli přírodě
Dopravní terminál je otevřen, kolaudace proběhla úspěšně
Cyklistka havarovala za obchodním centrem. Byla na mol opilá
Králíky
Letošní Cihelnu ani koronavir nezruší. Diváky bude lákat k televizním obrazovkám
Tvrz Hůrka nabídne mimořádně tento víkend rozšířený provoz
Památník obětem internace se musí odstěhovat z kláštera na Hoře Matky Boží
Ohlédnutí za 22. ročníkem Cihelny
Hradec Králové
První česká psí fyzioterapeutka s prestižním britským vzděláním staví ochrnuté psy zpět na nohy
Votroci porazili těsně Ústí nad Labem 1:0
Královéhradecký kraj a jeho muzea navazují užší spolupráci s hledači detektorem kovů
Představujeme nové vedení a plány Univerzity Hradec Králové
Vysoké Mýto
Pokáč zahájil koncertní léto v amfiteátru
Na Tyršově veřejné plovárně je vše připraveno na sezonu
Na Den dětí odstartovala interaktivní výstava
Údržba zeleně ve městě prochází zásadní změnou
Pardubice
Fotbalové derby vítěze nepoznalo
Retroměstečko... BUDE!
Stát by mohl dát krajům až osm miliard na silnice nižších tříd
Zdrogovaný řidič utekl od dopravní nehody. Na útěku byl ale jen pár minut
Litomyšl
Začala Smetanova Litomyšl, program je nabitý až do příštího víkendu
Střet tří aut: 3 hodiny uzavřená silnice, pro zraněného přiletěl vrtulník
Lázně ducha ani Gastroslavnosti letos nebudou
Auto narazilo do stromu, vrtulník odletěl prázdný
Solnice
Pracovní úraz při manipulaci s vysokozdvižným vozíkem
Srážka tří aut: Dvě z nich skončila mimo silnici
Dobročinná módní přehlídka vozíčkářů vybrala víc jak 160 tisíc korun
Sledujte živý přenos z charitativní módní přehlídky vozíčkářů Elegance bez bariér
Orlické hory
Odešel na nákup ve městě, jeho auto se ale našlo u Zemské brány
Polsko rozvolňuje cestování přes hranice
Policisté si vzali do hledáčku čtyřkolky i motorky. Jejich pohyb v lesích je zakázaný zákonem
Polsko zavírá hraniční přechody v Orlických horách
Podorlicko
Hasiči pomáhali s likvidací následků velké vody
Během jednoho dne tři požáry osobních aut
Cyklisté podporující onkologicky nemocné děti vyrazili napříč Českou republikou. Závěr bude pod Orlickými horami
Vydával se za poslíčka nebo balíkovou službu. Při odchodu bral seniorům peněženky
Rychnovsko
Policejní pes Meddy odhalil zloděje, který vykrádal chatky
Rychlost není vždy vítězstvím. Zvlášť pokud řidič nezvádne smyk
Vedle povodní likvidovali hasiči o víkendu také následky dopravních nehod
Hasiči o víkendu pomáhali s odklízením následků přívalových dešťů
Orlickoústecko
Strom na střeše auta, vírník na zemi mimo heliport
Pirát silnic přišel o BMW. Poté, co se honil s policií v ulicích města
Vzal si nářadí a odešel z práce. Již rok a půl ho hledá policie
Děti z dětského domova v Horní Čermné se přestěhují do Letohradu a Žichlínku
Náchodsko
Ultralight zavadil při přistávání o obilí, upadlo mu kolo a poškodil si vrtuli
Cizinec nabízel policistům úplatek. Při silniční kontrole nadýchal přes 3 promile alkoholu
Zaplatila 40 tisíc, štěně ale dosud neviděla
Způsobil postřik kvetoucího pole úhyn včel? Policie to prošetřuje

 
loading...