Profil autora:
vložil Bludička Mokřinka
jméno Dagmar Honsnejmanová
autor textu Dagmar Honsnejmanová a ČAS
autor fotografií Dagmar Honsnejmanová, Petr Horálek a účastníci soutěže 2019
hash tag #knihovnaumokrinky#
21.01.2020 23:40

Bludička Mokřinka

Zpravodajství
události

Zobrazeno 1160x
Příjem fotografií do 6. ročníku fotografické soutěže Knihovny U Mokřinky v Mokrém se pomalu blíží ke svému závěru. Ještě do 2. února 2020, do 24.00 hodin, mohou zájemci zasílat fotografie na téma „Nebeské kouzlení“ na e-mailovou adresu foto-vesmir@seznam.cz.
Fotogalerie se již plní nádhernými snímky fotografů z Čech a Slovenska. Není to ale jen o astrofotografii. Soutěž je určená především laickým fotografům, kteří milují zvláštní nebeské a pozemské úkazy, ač při jejich focení na ně čekali mnoho hodin nebo je vyfotili zcela náhodně. Vždy vnikne fotogalerie snímků, nad kterými se tají dech (dnes již z celého světa) a jejichž autoři se tak mohou pochlubit svými úlovky.

Soutěž podporují Česká astronomická společnost – ČAS, především zapojením www.astro.cz a facebooku, dále Hvězdárna Žebrák, Hvězdárna barona Artura Krause Pardubice a Petr Horálek, mezinárodně uznávaný astrofotograf, spisovatel, cestovatel a popularizátor astronomie, který se těší mnoha světovým fotografickým úspěchům.

Veškeré pokyny pro soutěžící jsou na http://knihovna.obecmokre.cz/fotograficka-soutez-nebeske-kouzleni-2019. Každý z účastníků může zaslat dvě fotografie, spolu s povinnou přihláškou. Soutěžit mohou i děti, pro které je vytvořena kategorie do 15 let, regionální fotografové, prostě všichni, kteří mají doma v šuplíku ojedinělý snímek, který pomohlo vytvořit samotné nebe. Na oceněné snímky čekají pěkné ceny dalších hvězdných partnerů, ke kterým patří:

Dalekohledy SUPRA, Jiří Mára – cestovatel, kameraman, spisovatel. Stejně jako loni se připojili AM Art, časopis Moje země, Syndikát novinářů ČR, Hvězdárna Žebrák, Orlický týdeník, Orlický net a časopis Čechoaustralan. Dále časopis Vesmír, Science Café a Mapcards.net, společnost Czech Tourism, cestovatel, spisovatel, fotograf Leoš Šimánek www.leossimanek.cz, časopis Revue50+. Významným partnerem se opět stal Královéhradecký kraj. Ale po zkušenostech z minulých let je pro fotografy největším uznáním zveřejnění oceněné fotografie a diplom, nejlépe podepsaný Petrem Horálkem, který tradičně vyhodnocení soutěže moderuje. Právě na osobní setkání, právě s ním, se těší většina účastníků, kteří do Mokrého přijedou.

Petr Horálek se díky svému nadšení, pracovitosti a píli, vypracoval, a stal se z něj vynikající fotograf, který je dnes znám po celém světě. Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) publikoval na konci roku 2019 již jeho dvacátou fotografii jako prestižní Astronomický snímek dne NASA. Petr Horálek se tak zařadil do úzké skupiny fotografů z celého světa, kterým se takového milníku podařilo dosáhnout. Na jubilejním 20. snímku je pohádkově zasněžená krajina slovenské Oravské Lesné s uskupením jasných hvězd tzv. Zimního šestiúhelníku.

Astronomický snímek dne NASA (Astronomy Picture Of the Day, zkráceně APOD) je prestižní ocenění nejzajímavější astronomické fotografie dne, kterou pro každý den pečlivě vybírají a následně doplňují popisem editoři prof. Jerry Bonnell (z Michiganské Technologiské Univerzity) a prof. Robert Nemiroff (z Univerzity v Marylandu), spolupracovníci NASA. Mottem APODu je „Objevujte vesmír“ a od roku 1995, kdy byl výběr zahájen, se stal jedním z nejuznávanějších svého typu po celém světě. Průvodní texty jsou překládány do 23 světových jazyků včetně češtiny a na sociálních sítích je APOD sledován stamilióny návštěvníků denně.

Dvacet snímků Petra Horálka publikovaných NASA zobrazuje nejrůznější astronomické jevy a noční pohledy zachycené po celém světě. Mezi publikovanými snímky je i pět, které vznikly v Česku (z toho 4 na Ústupkách u Sečské přehrady) a 4 na území Slovenska (právě i jubilejní dvacátý). Petr Horálek je tak autorem více jak poloviny všech publikovaných snímků NASA, které vznikly na česko-slovenském území. Celý seznam autorových snímků publikovaných jako APOD je zde:

• 26. prosince 2019: Severní zimní šestiúhelník (Oravská Lesná, Slovensko)
• 28. listopadu 2019: Měsíc a planety za soumraku (Ganzi, Čína)
• 14. září 2019: Malá planeta pro exoplanety (Paranal, Chile)
• 12. srpna 2019: Perseidy nad Slovenskem (Kolonica, Slovensko)
• 5. července 2019: Sekvence zatmění z La Silla (La Silla, Chile)
• 1. července 2019: Velká korona (Guernsey SP, USA; více autorů)
• 25. ledna 2019: Zásah Měsíce (Boa Vista, Kapverdy)
• 22. prosince 2018: Mrazivá prosincová noc (Ústupky, Česká republika)
• 17. srpna 2018: Perseida a trvající stopa (Kolonica, Slovensko)
• 7. prosince 2017: Všechna zatmění roku 2017 (Česká republika, Argentina, Německo, USA)
• 10. srpna 2017: Noc Perseid (Vrchteplá, Slovensko)
• 30. května 2017: Nebe nad Kalahari (Dqae Qare, Botswana)
• 23. prosince 2016: Kdysi dávno za zimního slunovratu (Ústupky, Česká republika)
• 16. září 2016: Úplněk nad Brnem (Brno, Česká republika)
• 31. března 2016: Od Velkého vozu k Jižnímu kříži (Halmahera, Indonésie)
• 3. listopadu 2015: Vyhlížení Venuše pod obloukem Spitzkoppe (Spitzkoppe, Namibie)
• 14. října 2015: Zatmění Měsíce v protisvitu (Sesriem, Namibie)
• 13. srpna 2015: Bezměsíčné meteory a Mléčná dráha (Hvar, Chorvatsko)
• července 2015: Venuše, Jupiter a noční svítící mraky (Ústupky, Česká republika)
• 29. července 2014: Nebeská brána na Novém Zélandu (Te Mata Peak, Nový Zéland)

S dvaceti vybranými fotografiemi se Horálek řadí k těm nejúspěšnějším astrofotografům světa, jejichž snímky NASA publikovala. Sám však skromně dodává, že k těm nejuznávanějším má ještě daleko. Uspět ve výběru NASA je opravdu náročné. Editoři vybírají každý den z několika stovek i tisíců obrázků. Sám od roku 2012 zaslal již na 300 snímků, z nich bylo 20 oceněno. Motivací pro ostatní fotografy je tedy obrnit se velkou trpělivostí. Člověk se nesmí nevzdávat hned po prvním neúspěchu, ale rovněž sledovat dění v astronomii a na obloze – nejčastěji se totiž do výběru dostanou ty snímky, které reflektují aktuální dění.

Petr Horálek se narodil v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu a později v ní působil jako jeden z průvodců. V letech 2009-2017 byl vedoucím redaktorem serveru České astronomické společnosti Astro.cz. Během studií Teoretické fyziky a astrofyziky na Masarykově univerzitě v Brně začal pracovat jako astronom v Astronomickém ústavu Akademie věd ČR. V té době propadl astrofotografii, a proto v roce 2014 Česko na rok opustil a vydal se na pouť po celém světě, aby poznal pravou krásu tmavé noční oblohy daleko od světelného znečištění v Evropě a zlepšil se ve svých fotografických schopnostech. V roce 2015 se stal prvním českým a druhým nejmladším Fotoambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). V témže roce po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Je autorem či spoluautorem tří populárních knih: Tajemná zatmění (2015, dr. vydání 2018), Dobytí jižního hvězdnatého ráje (2016) a Nebeské symfonie (2017). Po návratu do Česka se věnuje zejména popularizaci astronomie prostřednictvím spisovatelské činnosti, přednáškové činnosti na školách a v knihovnách, učí fotografii na svých kurzech a pokračuje v astrofotografii, pomocí níž zachycuje (nejen) „perly astronomie“ (nejpozoruhodnější nebeské úkazy), aby se s nimi vzápětí podělil s veřejností po celém světě.

Za všechny informace o Petrovi Horálkovi děkuji Pavlu Suchanovi (Tiskový tajemník České astronomické společnosti), který mi dovolil využít informace z Tiskové zprávy č. 263, ze dne 26. 12. 2019, kterou vydala Česká astronomická společnost.

Spolu s Petrem a ostatními partnery se těšíme na fotografie, které nám přijdou. Sice máme vždy problém vybrat tu nej, ale i ti, co cenu nezískají, se mohou těšit z její prezentace. Nebude chybět ani hlasování veřejnosti a všichni se tak mohou zapojit do hlasování.

Vyhodnocení se bude konat v březnu. Termín bude upřesněn na stránkách knihovny http://knihovna.obecmokre.cz a médiích. Součástí vyhodnocení bude opět beseda s fotografickou a video projekcí.

Přílohy:
Úvodní fotografie – Petr Horálek – říjen 2019 Tibet
20. oceněná fotografie NASA – Petr Horálek – Severní zimní šestiúhelník, Oravská Lesná, Slovensko
Výběr sedmi fotografií z 5. ročníku soutěže
Plakát „Nebeské Kouzlení“


Dagmar Honsnejmanová, knihovnice a organizátorka soutěže


Fotogalerie

Petr Horálek - Severní zimní šestiúhelník

Nebeské kouzlení 2020 plakát

Měsíční servis - vítězná fotografie 5. ročníku

Celým mým vesmírem je můj kraj

Ledové sklíčko

Pozvánka do vesmíru

Slunce spadlo mezi stromy

Snění

Tajemno přichází
Foto: Dagmar Honsnejmanová, Petr Horálek a účastníci soutěže 2019

Zajímavost z regionu
Další zprávy z lokality Mokré
Knihovna U Mokřinky a poslední akce…
Setkání seniorů za zvuku swingu
Nalezený poklad v dějinách obce
Vyhodnocení mezinárodní fotografické soutěže Pohlednice z mého vesmíru
"Upečeno s láskou" aneb beseda s autorkou knihy v Čajovně u bludičky
Senioři a prevence s Policií ČR
Souboj Superbu a Mercedesu: Jedno auto nedalo přednost druhému
Mokerský receptář je na světě
Křest Mokerského receptáře
Tradiční nohejbalové posvícení
Květinový den
Pojďte navštívit Vietnam a Barmu
MiniGalerie „Na síti“ představuje vítězné astrofotografie
Balkánem na „mustafoj“
Ema Švábenská z filmu Pohádky pro Emu v Mokrém
Beseda s Emou z vánočního příběhu
Posvícení ve znamení kachny i sportu
Beseda mezi hmoždíři a astrofotografiemi v knihovně U Mokřinky
Knihovna U Mokřinky vyhlásila 4. ročník fotografické soutěže
Král českých rychlopalníků v Mokrém
Samurajové zamířili do knihovny U Mokřinky
Knihovna U Mokřinky ocenila čtenáře a besedníky
Nejvyšší čas inspirovat se na dovolenou
Příběh psaný do vody a pyšná strana 27
Za marmeládovou královnou k víle Mokřince do Mokrého
Lidé byli ke Třem králům štědří
Cenu Odpadový Oskar získalo také Mokré
Známe vítěze v anketě Zpravodaj Rychnovska 2015
Sledujte záznam slavnostního vyhlášení výsledků ankety Zpravodaj Rychnovska 2015
Knihovna U Mokřinky Mokré : „Který Měsíc bude nejkrásnější?“


V babyboxu někdo odložil miminko. Dědek Lu ho pojmenoval Ambrose
26.09.2020 | 16:27 | (rup)

Hasičům slouží zbrusu nová stanice
23.09.2020 | 11:37 | HZS

Pardubicko dnes v noci dokončí přechod na nový vysílací standard DVB-T2
22.09.2020 | 09:56 | Orlický.net

Den s hasiči "zpestřil" požár bývalé pekárny
21.09.2020 | 00:00 | Orlická TV

Investice Pardubického kraje v České Třebové
20.09.2020 | 10:33 * | Milan Mikolecký

Elektronické žádanky o vyšetření na Covid-19 hlásí výpadek. V Pardubicích a v Litomyšli nelze provádět odběry
18.09.2020 | 11:59 | (rup)

Jubilejní 10. Guláš festival v Přívratu
17.09.2020 | 13:30 | Milan Mikolecký

Srpnové události v České Třebové
15.09.2020 | 21:32 | Milan Mikolecký

Fakultní nemocnice omezuje návštěvy hospitalizovaných pacientů
15.09.2020 | 11:56 | Orlický.net

Hasiči provedli dezinfekci sanatoria
15.09.2020 | 07:07 | HZS

Hejtman Netolický: Soukromé sanatorium hlásí 102 nakažených
13.09.2020 | 20:20 * | Orlický.net

Zájem o testování se zvyšuje, laboratoře vyšetřují stovky vzorků denně. Důležitá je registrace v on-line systému
13.09.2020 | 13:37 | Orlický.net

Nasaďte roušky a dodržujte pravidlo 3R, vyhlásil ministr. Pro zaměstnance automobilky to platí už dnes před noční
09.09.2020 | 15:20 * | (rup)

Poslední rozloučení s národním hokejovým trenérem Milošem Říhou proběhne 9. září
08.09.2020 | 11:09 | Orlický.net

Dnes opět povinně s rouškou. A to do vybraných vnitřních prostor
01.09.2020 | 00:00 | Orlický.netzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Vernisáž odstartovala podzimní sezonu Orlické galerie
Den s hasiči "zpestřil" požár bývalé pekárny
Slavný spisovatel doprovázel TGM. Coby redaktor
62. ročník Rychnovské osmičky zlomil loňský rekord
Ústí nad Orlicí
Konal se další ročník integračního dne. Poprvé na Kociánce
Střet autobusu s chodkyní má tragické následky. Policie hledá svědky
Začal festival Jeden svět 2020
Běželi olympijský běh. Už počtvrté
Žamberk
Pardubičtí „Marieni“ v Žamberku.
Nákladní auto skončilo v příkopu. Hasiči museli přeložit necelou dvacítku prasat
Ohlédnutí za Dny evropského dědictví
Přímý přenos z Divadla Na zábradlí v kině Žamberk.
Lanškroun
Skautská regata na Dlouhém rybníku v Lanškrouně
Výstavba nové polikliniky pokračuje
Kvůli požáru bytu v bytovce museli hasiči evakuovat několik desítek lidí
Občané města v druhém ročníku participativního rozpočtu navrhli 40 projektů
Nové Město nad Metují
Agresivní opilec nadával v parku. Policisté u něj našli i drogy
Automobilem narazil do dvou stromů. Alkohol vše vysvětlil
Vedení města diskutovalo s občany v Kině 70
Zámek je na prodej, předkupní právo má stát
Dobruška
Druhý řidič v řadě nedodržel bezpečnou vzdálenost. Škoda přes 100 tisíc
V premiéře sopranistky Heleny Hozové na Festivalu F. L. Věka zazní i slavné Mozartovo Alejuja
Slavnostní zahájení X. ročníku F. L. Věka proběhne za zvuku žesťů
Vzduchem létalo mistrovské frisbee. Titul putuje do Prahy a do Českých Budějovic
Letohrad
Železniční stanice má díky rekonstrukci moderní nástupiště. Stát to přišlo na miliardu, část by měla proplatit Evropská unie
Unavený muž si dal ohřát jídlo. Z plotny jej sundali až přivolaní hasiči
Vznikne další část cyklostezky a chodník. Stát poskytne víc jak deset milionů
Místní firma pošle na účet města 3,5 milionu. Darem podpoří několik projektů
Kostelec nad Orlicí
Multižánrový hudební festival F. I. Tůmy není zrušen. Na diváky čeká atraktivní program
Hasiči likvidovali uniklé ropné látky na polní cestě
Nábor mažoretek Marlen
Vlezl do cizího stanu, sebral klíče od auta. V autě ukradl peníze ukryté v kabelce
Choceň
Přes železniční koridor by mohl vzniknout nový most
Akční brácha vzal sestřičku místo na houpačky na vlakové nádraží. Na volající policisty byl sprostý
Auto přes střechu, navíc uprostřed mostu. Na vině byl alkohol
Svištěl stovkou do kopce. Ulici v obytné zástavbě si spetl se závodní dráhou
Týniště nad Orlicí
Den okresního fotbalu v Týništi nad Orlicí
Protijedoucímu kamionu rozbil zrcátko a ujel od nehody. Řidič přesto skončil u soudu
Sedm tisíc modelů „angličáků“: Encyklopedii aut sbírá Eduard Pařízek od svých 6 let
Písničkáři na paloučku pod věží
Vamberk
Plameny v kalící peci způsobily škodu za sto tisíc
Čtvrtý hudební festival Criss Cross se uskuteční v srpnu. Headlajnery Lake Malawi či Portless
Šli koupit holicí strojky. Místo do nákupního košíku je uložili do kočárku
Nákup bez placení je krádež
Česká Skalice
Modeláři z České Skalice dnes otevřeli výstavu vláčků a modelů
Cyklista narazil do zděného rozvaděče. Dvě hodiny po poledni nadýchal přes 2,5 promile
Rozhovor s kapelou Čechomor
Skupina Čechomor zahraje v akustické sestavě.
Rokytnice v Orlických horách
Muzejníci připravili tři akce v Sýpce
Na hřišti vzniká zázemí pro fotbalisty
Ministr kultury si prohlédl pevnost Hanička. Za poslední rok se vrátila v čase
Města s oběma kraji koupila lokomotivu z 50. let minulého století. Proč?
Česká Třebová
Výstava Pavly Klimešové v českotřebovském KC
Investice Pardubického kraje v České Třebové
Odstartovala výstava Dělal jsem toho moře
Turnaj o pohár starostky města Česká Třebová 2020
Opočno
Plameny olizovaly budovu bývalé porodnice, hořel tu stavební odpad
Obchvat je stále zavřený. Úředníci silničního úřadu mají všechny podklady pro rozhodnutí
Slavnostně otevřeli a po pár dnech zase uzavřeli obchvat města. Nemá stavební povolení
Stavbaři předali do užívání nový obchvat města. Už se po něm jezdí
Náchod
V babyboxu někdo odložil miminko. Dědek Lu ho pojmenoval Ambrose
Královéhradecký kraj dokončil největší investici ve své historii. Náchodské nemocnici přibyly dva moderní pavilony
Nová svítidla v Náchodě
V ulici Ryšavého postaví město nový chodník
Jablonné nad Orlicí
Městský stadion nabídne sportovcům tartanovou dráhu. Zatěžkávací zkouškou bude štafetový marathon
Střet kamionu s chodci. Pomozte objasnit okolnosti dopravní nehody
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Dovolená za všechny prachy pod širým nebem. Prachy šly navíc na dobrou věc
Borohrádek
Dvě dopravní nehody v lesním úseku. Auta narazila do stromu u silnice
Hasič likvidovali havárii auta do zahradního domku a neohlášené pálení
Na noční požár výměníku nasadili prášek a suchou pěnu
Poškozená silnice je opět průjezdná. Alespoň kyvadlově
Jaroměř
Hasičům slouží zbrusu nová stanice
Osobák skončil ve škarpě. Mělo ho vytlačit terénní auto s přívěsným vozíkem
Senior nezvládl řízení. Najel na chodník a narazil do sloupu veřejného osvětlení
Ministryně navštívila unikátní pevnostní památku. Hledala možnosti řešení její záchrany
Králíky
Bývalý výchovný ústav možná změní majitele, areál jde do dražby
Cihelnu uvidíte jen v televizi. Veterány pak na spanilé jízdě Orlickoústeckem
Region Králicka zažívá turistický boom, a s tím spojené nároky na dodávku energie
Letošní Cihelnu ani koronavir nezruší. Diváky bude lákat k televizním obrazovkám
Hradec Králové
Zítra se poprvé v novém ročníku Tipsport extraligy 2020/21 představí na domácím ledě Mountfield HK
Studijní a vědecká knihovna chystá zajímavou výstavu s podtitulem Politické kresby Josefa Čapka 1933-1938
Pedagogická fakulta otevírá nový studijní obor pro zájemce o vizuální kulturu a tvorbu
Hradecká galerie představí opomíjenou část tvorby Jiřího Hilmara
Vysoké Mýto
Učňové stavařských oborů změřili své dovednosti
Starší žena si myslela, že vidí požár. Byla to ale svítící lampa
Ze sváření se vyklubal požár ponku. Čtyři jednotky hasičů uchránily hodnoty ve výši 5 milionu korun
Malí i velcí závodili na městských trailech
Pardubice
Požár v panelovém domě: Obyvatelé museli opustit své byty přes balkon na hasičském žebříku
TECHNOhrátky doplatily na dvoumetrové rozestupy. Pardubický kraj po jediné akci projekt opět přerušil
Kasárna opět ožila
Míříte do centra města? Počítejte s dopravními komplikacemi kvůli poškozeným semaforům
Litomyšl
Utrhl kolo o ostrůvek, zranilo se pět lidí
Školu protnulo více než 30 kilometrů kabelů
Létající hadi, houbožravé želvy a duhové krajty budou mít brzy klid
Dožadoval se nasazení policejní hlídky u svého kurníku
Solnice
Nehoda tří aut komplikovala příjezd do města. Silnice byla zcela uzavřena
Po střetu dvou osobních aut skončilo jedno z nich ve zdi
Pracovní úraz při manipulaci s vysokozdvižným vozíkem
Srážka tří aut: Dvě z nich skončila mimo silnici
Orlické hory
Senior byl nalezen v pořádku. Na polské straně hranice
Hasiči u Zemské brány zachránili Vydrýska
Zastavte se v Orlických horách a Podorlicku
Odešel na nákup ve městě, jeho auto se ale našlo u Zemské brány
Podorlicko
Na Festivalu F. L. Věka zazní obnovené královské nástroje v Podorlicku
Ženě naměřili 3 promile v poledne, muži v odpoledních hodinách
Jubilejní Festival F. L. Věka nabídne mimořádné hudební zážitky
Dobrodružství jménem KTM Adventure
Rychnovsko
Muž, označovaný jako Demolition man, skončil ve vazbě
Muž nikdy neměl řidičák. Přesto si půjčoval cizí auto a ničil s ním majetek za stovky tisíc korun
Auto vjelo do dveří benzínky, jinde narazilo do autobusové zastávky a odpadových kontejnerů
Nákladní auta skončila v příkopech
Orlickoústecko
Policejní letka našla pohřešovaného naštěstí včas
Auto tým v akci: Pokuty padaly za rychlou jízdu a telefonování
Přišla o 40 tisíc korun. Když se ženě vše rozleželo v hlavě, bylo již pozdě
Nehody cyklistů: Jedna z nich skončila tragicky
Náchodsko
19letý řidič přehlédl na přejezdu lokálku. Auto po střetu s vlakem skončilo v příkopu
Čtrnáct obcí má zájem o měření rychlosti ve svých katastrech. Hledají se vhodná místa
Nelehká záchrana retrívra se šťastným koncem. Pes spadl do hluboké průrvy
Ultralight zavadil při přistávání o obilí, upadlo mu kolo a poškodil si vrtuli