21.07.2019 23:34
Bludička Mokřinka
Zpravodajství
události
Zobrazeno
1795x
|
Dne 15. 7. 2019 bylo v knihovně v Mokrém uděleno Čestné občanství in memoriam významné osobnosti nadregionálního charakteru, zdejšímu řídícímu učiteli, správci školy, spisovateli, pedagogovi a překladateli, Emilu Musilu-Daňkovskému. Při této příležitosti byla zahájena výstava dobových dokumentů a děl z jeho života.
Knihovna U Mokřinky v letošním roce slaví 130 let od svého založení, přesně dne 15. 7. 1889. Jejím zakladatelem byl právě Emil Musil- Daňkovský (od roku 2014 také patron knihovny), kterému zastupitelstvo obce Mokré schválilo udělit Čestné občanství in memoriam. A tak přesně na den 15. 7. 2019, jen o 130 let později byl pamětní dokument v knihovně slavnostně vyvěšen.
Průvodního slova se ujali Dagmar Honsnejmanová, kronikářka obce a Dr. Josef Ptáček z Dobrušky, historik, kteří společně napsali knihu o historii obce "Obec Mokré v dějinách i současnosti 1390 - 2010", kde byla zveřejněna vůbec první zmínka o Emilu Musilu-Daňkovském.
Současně byla v knihovně nainstalována výstava "Život a dílo Emila Musila-Daňkovského", kterou tvořily fotografie a různé dokumenty z jeho soukromého i školního života (kopie), kopie Mokerské školní kroniky z roku 1883, originální díla (vlastní i zapůjčené).
Emil Musil-Daňkovský (7. 11. 1857 – 8. 2. 1941) se věnoval mnoha oborům – literárním (psal básně i prózu), pedagogice, myslivosti, lesnictví, pěstitelství, chovatelství, sadařství, přírodopisu, vlastivědě a dalším.
Jeho literární činnost je obsáhlá, přispěl nejméně do 150 časopisů s několika sty úvah, pojednání, básní a povídek, počet jeho knižních spisů – původních, přeložených a redigovaných dospěl čísla 56. Překládal z němčiny (Karla Maye), z francouzštiny (např. Nový Robinson) a také z angličtiny (např. články Charlese Darwina). Na literárním poli používal podpis E. M-D., často též pseudonymů, jako E. Lubinský, Konst. Tichý, K. Zástěra, Cyril Sekáček, Sylvanus, J. Kutnohorský, E. ze Lví hory a jiné.
Byl redaktorem časopisu Lovecká besídka sbírky poučného a zábavného čtení pro přátele myslivosti a přírody. V sešitových vydáních v měsíčních lhůtách tento časopis přinášel básně, romány, novely, fejetony, úvahy, povídky a články s loveckou a přírodopisnou tématikou. Publikoval zde např. Alois Jirásek nebo F. S. Kodym. Redakce časopisu byla v mokerské škole.
Emil Musil-Daňkovský se na důchod odstěhoval do Kutné Hory, kde byl také ještě literárně a pedagogicky činný. Měl syna Ladislava Musila, který byl malířem. Bohužel o jeho životě v Kutné Hoře zatím mnoho nevíme a ani o jeho synovi, zda měl děti, zda žijí jeho potomci. Stále pátráme a postupně skládáme střípky jeho života. Byli bychom rádi za každou informaci, která nás dovede zase o kousek dál a případně dokumenty, fotografie i jeho díla. Již máme hezkou sbírku, kterou budeme rozšiřovat. Pokud něco objevíte, můžete nás kontaktovat na tel. 601 339 859 nebo knihovna.u.mokrinky@seznam.cz.
K zahájení výstavy se podařilo sehnat zajímavé dokumenty a také originální díla E. Musila-Daňkovského, vlastní i půjčené.
Poděkování za zapůjčená díla patří:
Městská knihovna Kyjov (1 kniha)
Městská knihovna Rumburk (6 knih)
Krajská knihovna Františka Bartoše Zlín (2 knihy)
Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, Praha (17 knih), z nichž nejstarší je z roku 1881 Podivný vánoční stromek
Knihu Petrolejový princ nám při této příležitosti darovala Městská knihovna Sedlčany.
K milým hostům této výjimečné akce patřili:
Miloň Čepelka - český básník, prozaik, textař, herec, scenárista, moderátor a cimrmanolog, s manželkou Hanou
Jiří Králíček - Spolek ABAKUS Opočno, autor rodného kraje Františka Kupky
Jarmila Gruntová - dcera kronikáře obce Stanislava Baše
Eva Ženíšková - Syndikát novinářů ČR
Michal Sedláček - šéfredaktor Orlický týdeník
Zdeňka Seidelová - starostka obce Přepychy
a za mokerskou čajovnu Emílie Vávrová, Věra Hrubá, Libuše Šolínová, Marie Vaňková
z Hradce Králové přijel pan Karel Renc, amatérský historik a příznivec knihovny
Výstava „Život a dílo Emila Musila-Daňkovského“ v knihovně potrvá do konce roku, s tím, že některá zapůjčená díla se budou postupně vracet a další třeba získáme. Tímto zveme všechny příznivce historie, pedagogické, překladatelské a literární, k její návštěvě. Přístupná je v době otevření obecního úřadu a knihovny, případně na objednávku.
Obec Mokré k výročí 130 let knihovny vydala pamětní pohlednice, kalendářík, pamětní razítko, průvodní dokument k výstavě a další prezentační materiály.
Stručný životopis Emila Musila-Daňkovského, podrobnosti z výstavy, najdete na stránkách knihovny a kroniky obce Mokré:
http://knihovna.obecmokre.cz
www.obecmokre.cz/kronika
Těším se na vaši návštěvu. Dagmar Honsnejmanová, knihovnice a kronikářka obce Mokré
|