Profil autora:
vložil HZS
jméno Hasičský záchranný sbor
autor textu Martina Götzová
zdroj textu tisková zpráva
autor fotografií HZS Královéhradeckého kraje - Michal Fanta
hash tag grimpday
19.06.2024 08:41

HZS

Zpravodajství
zajímavosti

Zobrazeno 899x
Nejlepší mezi světovou špičkou záchranných týmů využívajících lanové techniky – s tímto titulem se vrátil z Belgie český tým hasičů z Královéhradeckého kraje, který se třetí ročník po sobě zapojil do mezinárodní soutěže Grimpday. Za jejich úspěchem stála tvrdá příprava, zkušenosti z předchozích ročníků, týmový duch, ale i profesionalita každého jednotlivce.
Mezinárodní soutěž Grimpday se konala ve dnech 12. – 15. června 2024 v belgickém městě Namur, za disciplínami se týmy vydaly i do evropské metropole Brusel nebo na svého času nejvyšší lodní výtah na světě. A jsou to právě nezvyklé scenérie, které dělají samotný závod tak atraktivním. Tři závodní dny byly nabité dvanácti úkoly, při kterých musely týmy kombinovat technické dovednosti, rychlost, sílu, schopnost najít to nejlepší řešení a poradit si s naprosto neznámým okolím.Obsah zprávy


Jeden ze členů českého týmu vzpomíná na první soutěžní den, který strávili závodníci v Bruselu. „Úkoly, které pro nás organizátoři připravili, nás zavedli například na národní fotbalový stadion, slavné Atomium, ale jeden ze scénářů zahrnoval také pohyb po konstrukci historické budovy výstavního paláce Expo,“ řekl mjr. Tomáš Saifrt. „V úkolech jde často o využití specifických technik záchrany, při kterých musíme využívat nových prostředků. Takto jsme třeba přímo v ikonickém Atomiu využili při transportu raněné osoby do jedné z koulí budovy dálkově ovládaný akumulátorový naviják určený pro přepravu osob do obtížně přístupných prostor,“ doplnil Tomáš Saifrt. Všechny úkoly za navíc odehrály za plného provozu budov, které jsou běžně turisty navštěvované. I s tímto faktem se tak museli závodní týmy popasovat a dbát nejen na bezpečnost svou, ale i všech ostatních.
Druhý soutěžní den zavedl týmy až do útrob technického skvostu – úkoly plnili soutěžící na obří lodní zdviži v lokalitě Strépy-Thieu. Tento lodní výtah byl ještě před několika lety nejvyšší na světě, dosahuje až do výšky cca 125 metrů, přitom překonává rozdíl mezi vodními hladinami kolem 70 metrů. „Zdviž má fascinující konstrukci a přímo na ní jsme prováděli jeden z těch náročnějších úkolů. Přesunuli jsme se do podzemních prostor, kde byla přímo ke dnu plavební komory přivázána naše lana. Komora se pak začala zdvihat až do výšky přes 73 metrů a naším úkolem bylo tuto vzdálenost překonat. Nahoru po laně stoupala k sobě připoutaná dvojice, která musela navíc překonávat několik uzlů, čímž byl postup ztížen. Časový limit byl přitom nekompromisní – poznali jsme to hned ve chvíli, když se začala komora opět spouštět dolů,“ uvedl Tomáš Saifrt. Unikátní zařízení bylo využito i pro další nelehké scénáře, které se odehrály např. ve strojovně výtahu nebo v podzemí, kde museli lezci využít i dýchací přístroj. Připravené bylo také stanoviště zaměřeného přímo na zdravotní téma – ošetření a záchrana osoby zavěšené na lanech, která utrpěla trauma z visu.
Specialitou třetího dne byla disciplína plněná na historickém hradě Citadelle de Namur v hlavním dějišti mezinárodního klání. Tým musel provést transport obézní osoby na speciálních nosítkách určených pro pacienty nadměrné velikosti. Aby pořadatelé zajistili rovnost podmínek, nosítka byla vyložena závažími tak, aby každý tým pracoval se zátěží 180 kg. Po celém soutěžním maratonu čekala na závěr všechny jedna z nejtěžších disciplín, záchrana osoby přes vodní kanál z dělící zdi mezi řekou a kanálem. Klíčové bylo přijít na vhodnou techniku, jako jeden z mála týmů Češi tento úkol zdolali.
Při soutěži Grimpday platí pro všechny týmy zásady dvoulanové techniky, v českých podmínkách však provádíme záchranu systémem jednolanové techniky. Protože ale krajští hasiči-lezci sledují trendy ve světě, tvrdě trénují a sbírají nové zkušenosti, byli schopni se po zkušenostech z minulých ročníků přeorientovat na tento systém. V soutěži Grimpday předčili čeští hasiči týmy ze světové špičky, které se pravidelně umisťují na nejvyšších příčkách. Druhý byl záchranný tým ze Švédska, třetí ze švýcarské Ženevy, čtvrtý z Japonska.
Tým HZS Královéhradeckého kraje závodil ve složení: hasiči – lezci mjr. Tomáš Saifrt, kpt. Petr Urbanovský (oba z Učiliště požární ochrany ve Velkém Poříčí), pprap. Lukáš Němec, pprap. Vojtěch Hrubý (oba z centrální stanice Hradec Králové), Lukáš Neklan (školitel a instruktor SINGING ROCK) a Jana Saifrtová (figurant).
Letošní ročník hodnotí účastníci jako zatím technicky nejnáročnější. „Velmi nám pomohla dosavadní zkušenost z uplynulých ročníků a kvalita celého týmu jako celku, ale i jednotlivců. Obecně jsme patřili k rychlejším týmům, ale v celkovém hodnocení nemusí být vždy rychlost tím zásadním hodnotícím kritériem. Více se hledí na technické provedení disciplíny, v tomto ohledu nám přilepšila naše schopnost hledat jednoduchá řešení úkolů,“ líčí, co stálo za zlatým úspěchem české party Tomáš Saifrt. „Pro nás je účast na soutěži skvělá zkušenost, kterou zúročujeme také v profesním životě. Nejsou to jen nové poznatky v souvislosti s technickými prostředky. Je to pro nás také unikátní příležitost konzultovat naše postupy v mezinárodním kontextu, a to je skvělá zpětná vazba. Dalším pozitivem je, že se při plnění soutěžních disciplín dostáváme pod tlak. Vždy na nás čekají nevšední situace, které nás mohou zaskočit. Nutí nás to dělat chyby a vypořádat se s nimi, odstraňovat je. To je to, díky čemu se zlepšujeme a posouváme se. Zkušenosti pak přenášíme i do našich kurzů pro instruktory,“ uzavírá Tomáš Saifrt.
Ještě před odjezdem na soutěž absolvoval český tým důkladnou odbornou přípravu, která byla dalším zásadním důvodem celkového úspěchu. Trénovali nejen ve speciálním polygonu pro činnosti ve výšce a nad volnou hloubkou ve Velkém Poříčí, ale také v terénu, např. na hrázi přehrady Les Království. S tréninkem pomohli hasičům z Královéhradeckého kraje i kolegové lezečtí instruktoři z HZS Libereckého kraje. Ti připravili v neznámém prostředí modelové situace, které byly pro náš tým úplně nové a simulovaly podmínky, které mohly nastat na soutěži.

Celý vítězný tým děkuje za podporu všem kolegům a partnerům, díky kterým se mohl soutěže zúčastnit. Velký podíl na účasti hasičů na Grimpday mají zejména Královéhradecký kraj a firma Singing Rock, poděkování si zaslouží i další partneři – Sportovní klub hasičů Královéhradeckého kraje, HUDY, Scannable.io, Radioking s.r.o. a EXPRES MENU.


Podpoote redakci on-line deníku Orlický.net! Kliknite, prosím, na reklamní banner našich inzerentu. Tento zpravodajský portál funguje díky reklami jako je tato. Dikujeme.


Zajímavé zprávy z regionu
Další zprávy z lokality Hradec Králové
Rekonstrukce křižovatky Mileta pokračuje. Stavbaři začali stavět podchody
Na sportoviště se v létě vrátili řemeslníci
Slibovali velké zisky ze sportovních sázek. Šest podvodníků zadrželi policisté
Policisté kontrolovali muže spícího v autě na vlakovém nádraží. Z jistých důvodů mu za to hrozí dva roky v base
Škody po bouřkách: voda potrápila plavecký bazén i školy
Na vysoké teploty a sucho je město připraveno. Nasadilo i mlžné brány
Setkání vyšetřovatelů z Čech a Ukrajiny: Vyšetřování případu falešných bankéřů z Ukrajiny pokračuje
Na Benešově třídě startuje oprava dvou ocelových lávek
Předskokanem na dvou blížících se koncertech Eda Sheerana bude Ewa Farna
Nedbalost při manipulaci s popelem. Výsledkem požár se škodou dva miliony a dva poškozené domy
Letecký záchranář Marek Dvořák: U vody z dítěte nespusťte oči. Ani na minutu…
Univerzita Hradec Králové má nové vedení. Školu povede fyzik Jan Kříž
Začíná nová destinační společnost, přijdou novinky v cestovním ruchu
Hradec dolaďuje detaily dopravních opatření pro návštěvníky koncertů Eda Sheerana
Vozítka s pedály svištěla ulicemi města
„Nezdržujte mne, jdu do práce!“ hlásila nad ránem opilá řidička. Pak chtěla utéct
Po střetu s jízdním kolem řidič zastavil, cyklista ale nepožadoval policii. Pak si to rozmyslel
Vyhrožoval na sociální síti i na tísňové lince. Pro muže si došla zásahová jednotka
Festival Rock for People dnes otevře brány pro 40 tisíc návštěvníků
Úspěšná sezóna hradecké volejbalové Slavie: Fans Volley HK bilancují
Kraj znovu podpoří studenty medicíny, kteří budou v regionu pracovat jako lékaři
Od června nové půlnoční vlaky z krajské metropole do Podorlicka, naváží na rychlík od Prahy
Nad parkováním v placených zónách bude dohlížet CamCar. A nejen tam
Na křižovatce se srazila dodávka a osobák
Tradiční Muzejní noc proběhne nejen na Hučáku
Nenechte své rostlinky zahálet! Přijďte na swappovací akci v Bio Central a najděte jim nové domovy
V parkovacím domě hořelo Volvo. Plameny pomáhal hasit sprinklerový systém
Štěpán Černý: Z juniorky až do A-týmu Mountfieldu HK
Unikátní exteriérová výstava poukazuje na nutnost změny myšlení a chování dnešní společnosti
Vyřazené cisterny nahradí u dobrovolných hasičů i desítky let starou techniku


Zachraňovali leguána na paneláku a zamotaného hada v pletivu
18.07.2024 | 10:26 | HZS

Začali instalovat chytré vodoměry. Cílem je ušetřit
17.07.2024 | 11:31 | Orlický.net

Město podniklo první krok k nové vizuální identitě. Zájemci mohou radnici pomoci
17.07.2024 | 08:37 | Lanškroun

Alergická reakce po bodnutí včelou, vosou nebo sršněm. Víte, co dělat?
16.07.2024 | 08:20 | ZZS

Dětské hřiště projde proměnou. Kvůli konci licence nesmí nést svůj původní název
14.07.2024 | 08:26 | Ústí nad Orlicí

Z pole po pradědovi chce mladý včelař udělat ráj pro včely
13.07.2024 | 10:55 | ČRo

Textilka v krvi. Výstava o historii doudlebské fabriky
10.07.2024 | 10:07 | Orlická TV

Sténající kontejner na textil překvapil
09.07.2024 | 11:49 | Policie ČR

V rybníčku docházel vzduch. Starosta povolal místní hasiče
02.07.2024 | 08:18 | (rup)

Proběhla rekonstrukce bitvy u Chlumu. Nová expozice v Muzeu války 1866 začne vznikat ještě letos
01.07.2024 | 09:46 | SDH

Čeští středoškoláci oslnili v NASA. Součástí týmu byl i absolvent Gymnázia Ústí nad Orlicí
24.06.2024 | 09:37 | Pardubický kraj

Zastupitelé neomezili používání zábavní pyrotechniky. Rozšíření obchodní zóny a výstavbu bytového domu pro klienty se zdravotním postižením podpořili
21.06.2024 | 11:37 | Ústí nad Orlicí

Oslava století basketbalu: Jedinečné pamětní listy odhaleny
20.06.2024 | 17:33 | Fletch

Obnova areálu koupaliště u Dlouhého rybníka
20.06.2024 | 10:24 | Lanškroun

V areálu bývalé textilky začíná stavba ateliérů krajské umprumky
18.06.2024 | 09:50 | Pardubický krajzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Začala třetí fáze výstavby okružní křižovatky. Kvůli úplné uzávěře do průmyslové zóny jen po objízdných trasách
Hasiči likvidovali havárii vody na úřadě
Vzpomínání na Šlitra: Myslím si, že na Rychnov dost zanevřel
Šlitr své vztahy zakládal na dobru a slušném až noblesním vztahu člověka k člověku
Ústí nad Orlicí
Proběhla úprava režimu semaforů u Avionu. Ty reagují dynamicky na množství aut v jednotlivých směrech
Probíhá přestavba okružní křižovatky u muzea
Dětské hřiště projde proměnou. Kvůli konci licence nesmí nést svůj původní název
Radnice řeší dílčí opravy ulice, na které přívalový déšť vytrhal žulovou dlažbu
Žamberk
V hlavě 2 trhalo rekordy v USA, nyní míří do českých kin
Nová moderní expozice s Ďáblovou biblí
Letní kino v Žamberku
Na muže spadl slisovaný balík papíru. Svědci na záchranu nasadili vysokozdvižný vozík
Lanškroun
Město podniklo první krok k nové vizuální identitě. Zájemci mohou radnici pomoci
Zastupitelé dali obnově přírodního koupaliště zelenou. Referendum nebude
Obnova areálu koupaliště u Dlouhého rybníka
Dvě ulice nově propojí chodník. Zvýší se bezpečnost
Nové Město nad Metují
Mladí plavci zakončili letní plaveckou sezónu
Skončila úplná uzavírka silnice I/14 v ulici U Zázvorky
Hořelo v prostoru zásobovací rampy obchodu s potravinami. Hasiči evakuovali nakupující i zaměstnance
Vzniká nový domov pro klienty se zdravotním postižením. Bude dobře sloužit 18 klientům?
Dobruška
Osobní auto narazilo do stromu
Složky IZS se předvedly na náměstí
Další nehoda na přehledné křižovatce. Tentokrát se srazilo osobní auto s motorkou
Žena neoprávněně čerpala dávky. Přišla si téměř na čtvrt milionu
Letohrad
Solární lampy osvětlují část cyklostezky
Letohrad investuje do oprav místních silnic
Kluci a holky projektovali domy, stavěli klenbu a rozpoznávali žárovky
Dlouho plánovaná oprava krajské silnice se blíží. Řidiče čekají komplikace
Kostelec nad Orlicí
Bikerka Miculyčová jede na olympiádu
Dobrovolní hasiči objeli kvůli zásahům během dvou hodin půlku okresu
Začalo rozšiřování školního statku střední zemědělské školy
Zlatý hattrick i zlatá premiéra
Choceň
Během dvou dní dva požáry. Hořela střecha i jídlo na plotně
Radnice představila informační panely pro osvětovou činnost. Aktuálním tématem je kompostování
Na lesní cestě našli lidé mrtvého cyklistu. Policie hledá svědky
Ohořelý parapet okna, začouzený strop. Na balkoně hořel plastový kbelík s popelem z krbu. Škoda za nedbalost je vysoká
Týniště nad Orlicí
Výbuch munice během výcviku pyrotechniků má jednu oběť a osm zraněných. Vojáci byli z Podorlicka
Srazil se cyklista s elektrocyklistou. Policie hledá svědky
27. týnišťský swingový festival Jardy Marčíka 2024
ČARODĚJNICE 2024 SE POVEDLY
Vamberk
Auto vzhůru kolama, řidič opilý
Vrbické léto má svůj happy end. Hendikepovaná dívka dostala novou postel
Začíná stavba retailového parku. Obyvatelé města se dočkají nových obchodů včetně potravin
Ve vambereckých lesích se srazila dvě auta. Tři zranění
Česká Skalice
Dvě nehody během dvou dní. V jednom případě sehrál roli alkohol koloběžkaře
Hasiči varují před nebezpečnými jezy. A nacvičovali záchranu tonoucího z podvěsu
Zaklíněním řidiče skončila ranní nehoda dvou aut, náklaďáku a autobusu
Kvůli alkoholu a mokré silnici se řidič audiny nevešel na silnici
Rokytnice v Orlických horách
V bytě během nabíjení hořela baterie elektrokola. Majitel ji vyhodil z okna
Orientační běh v Orlických horách přilákal špičky i nováčky
Na Orienťák v Orlických horách přijede 1400 účastníků
Radnice oznámila dohodu na odkup kotelen od soukromého vlastníka
Česká Třebová
Cyklistické mistrovství ČR a SR U23 v České Třebové ovládli Dunár a Fiala
Nestraníci s podporou Třebováků PRO Zdraví a Sport vypověděli koaliční smlouvu, rada města bude dále působit se šesti členy
100 let od narození konstruktéra Velorexu
Místostarostka položila funkci, zastupitelé schválili mimo jiné financování budovy pro seniory
Opočno
Silnici po nehodě zablokovala převrácená cisterna. Z nádrže vytékalo na vozovku mléko
Osmikolový náklaďák vyjel z vozovky a narazil do mostku. Kabina následně začala hořet
Město je bez tranzitní dopravy. Řidiči ode dneška mohou jezdit po kompletním ochvatu
Vloupal se do kanceláře. Nepoznáváte muže z videa?
Náchod
Proběhla změna dopravního značení na vytížené silnici. Řidiči by se měli mít na pozoru
Plameny zničily skladovací halu ve stavebninách, hasičům se však podařilo ubránit okolní budovy
Vezl z Polska cigarety bez kolků a ve velkém množsví. Přišel o ně
Mladík ukryl dvě kila léků s pseudoefedrinem do kalhot. Hrdina ale tvrdil, že neví co to je
Jablonné nad Orlicí
Prosluněný den volna lákal k vyjížďce. V serpentinách se srazily dva motocykly
Srazila se dvě osobní auta, šest zraněných
Osobnímu vlaku se do cesty postavila dodávka. Její řidič skončil v nemocnici
Po čelním střetu dvou aut museli jednoho z účastníků z vraku vozidla vyprostit. Do nemocnice letěl vrtulníkem
Borohrádek
V rybníčku docházel vzduch. Starosta povolal místní hasiče
Ze zajištěného prostoru utekl skot, varuje radnice
Na křižovatce se srazily dva osobáky. Děti z havarovaných aut dostaly plyšovou hračku
Linkový autobus sjel ze silnice a narazil do stromu. Spolu s řidičem se zranilo jedno ze dvou cestujicích dětí
Jaroměř
Řídil dodávku s propadlým tachografem. Cizinec uhradil kauci 100 tisíc
Na kruhovém objezdu došlo k tragickému střetu
Nezletilí sprejeři v noci posprejovali betonovou zídku
Během odpoledne tři nehody
Králíky
TECHNOhrátky: Dokonalý průřez oborem opravář zemědělských strojů
V Králíkách se řešilo posílení kapacity energetické sítě
Opilý mladík si z cizí garáže půjčil BMW k nočnímu výletu. Zastavil ale o protější plot
Jazyková bariéra nevadila, žáci vyráběli šroubek, kovový štítek a hlavolam
Hradec Králové
Rekonstrukce křižovatky Mileta pokračuje. Stavbaři začali stavět podchody
Na sportoviště se v létě vrátili řemeslníci
Slibovali velké zisky ze sportovních sázek. Šest podvodníků zadrželi policisté
Policisté kontrolovali muže spícího v autě na vlakovém nádraží. Z jistých důvodů mu za to hrozí dva roky v base
Vysoké Mýto
Mejťák Jakub Dudycha získal nominaci na olympiádu
Řidička dodržovala pitný režim. Jen si spletla vodu s vodkou
Sodomkovo Vysoké Mýto připomnělo slavnou automobilovou historii
V autobusu měli nahrávací studio a učebnu. Music Bus přispívá k rozvoji hudebního vzdělání dětí
Pardubice
Opilý cyklista spadl z kola poté, co zprava míjel náklaďák. "„Jsem schopnej vůbec jet na kole?“ ptal se po pádu policistů
V Labi plaval člověk a pak zmizel. Tělo našli potápěči
Zapršelo a centrum města bylo pod vodou
Sténající kontejner na textil překvapil
Litomyšl
Ze země ční černá roura. Už jste vyzkoušeli nový Poesiomat?
Litomyšl zasypaly odpoledne kroupy. Nad městem řádila supercela
Odborníci na dopravní infrastrukturu rokují v Litomyšli
Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek!
Solnice
Bavorák v poli "sklízel" nezralou řepku. Řidiči zjistili alkohol v dechu, spolujezdce transportoval vrtulník
Vedení kraje schválilo podmínky pro prodej pozemků v nové průmyslové zóně Solnice-jih
Začala rozsáhlá údržba dřevin. V lokalitě Šárka bylo nutné pokácet desítky starých stromů
Osobák vyjel ze silnice a zastavil o strom
Orlické hory
Se silnou motorkou skončil za svodidly
Lesy České republiky v létě zrekonstruují oblíbenou rozhlednu v Orlických horách
Tvrz Bouda zahajuje turistickou sezonu s novým zábradlím, expozicemi a publikacemi
Řidič BMW na uzké silnici vyjel na krajnici a zastavil o strom
Podorlicko
Měli jsme možnost vyzkoušet si novou Škodu Kodiaq
Měli jsme možnost vyzkoušet si čtvrtou generaci Škody Superb
Bouřka zasáhla Orlickoústecko a část Rychnovska. Stanice hlásí 30 litrů na metr
Silná bouřka zaplavila pole a silnice. Vyplaveny jsou sklepy, zřejmě se objevil i vzdušný vír
Rychnovsko
Potřeboval se dostat do fabriky. Prokazoval se falešným policejním odznakem
Tři dny, několik dopravních kolizí
Z odstavených aut mizela dojezdová kola. Už se ví, kdo je ukradl
Týden po propuštění zpět v policejní cele. Na nádraží oloupil mladistvé
Orlickoústecko
Bouřka řádila na Vysokomýtsku. Hasiči se prořezávali k zavalenému autu
Lípa spadla na stáje, další stromy na rodinné domy či auta
Během dne několik dopravních nehod
Na svou první parní jízdu letošního léta vyrazil historický express Kralický Sněžník. Stále můžete přistoupit
Náchodsko
Žena spadla do několikametrové skalní průrvy. Zachránili ji hasiči pomocí lezecké techniky
Měl zrenovovat prusko-rakouské militarie. Zhotovitel ale přestal komunikovat.
Seznamoval se s nezletilci na sociálních sítích. Kriminalisté muži sdělili obvinění hned z několika trestných činů
Nedbalostní jednání bylo příčinou vzniku lesního požáru