06.03.2021 12:28
Policie ČR
Zpravodajství
události
Zobrazeno
629x
|
V návaznosti na tragické události posledních dní, ve kterých sehrála zásadní roli nedostatečná pevnost ledové plochy, ale také lidská neopatrnost, připomínáme rizika spojená s pohybem po zamrzlých hladinách vodních ploch a toků.
Přestože v nížinách signalizuje počasí spíše jaro, najdeme napříč republikou řadu lokalit, kde vodní hladiny stále zakrývá led. Led, který láká děti i dospělé. Zamrzlá radost v sobě ale ukrývá obrovské riziko, které rozhodně nelze podceňovat. Před vstupem na led je zcela nezbytné přesvědčit se o jeho dostatečné síle a celistvosti. Riziko může představovat jarní obleva, proudění toku, předměty zamrzlé v ledu a řada dalších faktorů, které ovlivňují bezpečný pohyb po zamrzlé ploše.
Zkrátka by měl každý pečlivě zvážit, zda je bezpečné na zamrzlou hladinu vstoupit. Záchrana tonoucího z probořeného ledu je velmi náročná. Probořený se často neobejde bez pomoci druhých a do ohrožení života se tak dostávají i ti, kdo se o záchranu z ledu pokoušejí. Náročné jsou takové zásahy i pro školené záchranáře. Prolamující se led je nepředvídatelný a snadno člověka uvězní. Zásadní roli sehrává také rychlé podchlazení.
Policie ČR apeluje proto na všechny, aby nepodceňovali rizika spojená s pohybem na zamrzlých hladinách. Děti by měli i vzhledem ke stále probíhajícím jarním prázdninám o nástrahách ledních ploch důsledně poučit rodiče. Jen opatrností se dá předejít nešťastným událostem a tragédiím.
DOPORUČENÍ (Zdroj: bezpecnedetstvi.cz):
1. Rozhodně nedoporučujeme volně se pohybovat po ledu o stálé tloušťce menší než 10 cm (a více
s ohledem na typ lokality a kvalitu ledu) a v místech, kde není možnost pomoci v případě nouze!
2. Při pohybu po zamrzlé vodní ploše dbát co největší opatrnosti – možnost prasknutí ledové krusty je i u větší tloušťky ledu vysoká, zejména u ploch s přírodním přítokem a odtokem, kde jsou vyšší
teploty v místech průtoku, působí sluneční svit, u nádrží s většími pohyby hladiny, na okrajích,
travnaté dno apod.
3. Po ledové ploše se nepohybujte ve skupinách, může dojít k lokálnímu přetížení ledu vedoucí
k náhlému prasknutí.
4. Při pohybu po zamrzlé vodě se mezi jednotlivými osobami doporučuje udržovat vzdálenost min 2 metry a být navzájem spojeni pomocí lana, obdobně jako při zimní vysokohorské turistice.
5. Zatížení je vhodné rozložit na co největší plochu, proto při pohybu po ledové ploše s výhodou
využívejte pomůcky zvyšující zatěžovanou plochu (lyže, sněžnice apod.).
6. Výhodou je si s sebou, při chůzi či jízdě po zamrzlé hladině, vzít pomůcky připevněné na laně, které se po ocitnutí ve vodě udrží na hladině a kterých je možno se na základě jejich vztlaku přidržet
(prázdné větší PET lahve, balón, nafukovací pomůcky nebo i záchrannou vestu atd.).
7. Při plánované cestě na zamrzlou vodní plochu využijte oblečení z umělých vláken (tzv. funkční prádlo, polyester, polyamid apod.) – při propadnutí do vody nedochází k tak zásadnímu nasáknutí oděvu jako v případě přírodních materiálů (bavlna, vlna, peří apod.). Oblékněte se teple, ale střídmě.
8. Při samotné záchraně tonoucích osob z ledové vody po propadnutí je v prvé řadě nutné nejdříve
uvědomit složky IZS (Integrovaný Záchranný Systém) linky 112 nebo 150, 158 a 155. K okraji
propadlého ledu se pak přibližujte s ohledem na svoji vlastní bezpečnost velice opatrně, s využitím
co největší plochy (plazením, s použití žebříků, desek, klád nebo plavidel) a pokud možno upoutáni
na laně s jakýmikoliv i improvizovanými plovacími pomůckami.
9. Po vytažení tonoucího z vody u něj zajistěte základní životní funkce, případně zahajte resuscitaci a
vyčkejte příjezdu Zdravotnické záchranné služby (tel. 155). Pokud je tonoucí při vědomí, ihned jej zbavte mokrého oděvu a zabalte do suchého. Udržujte tepelný komfort.
|