11.11.2020 08:16
Policie ČR
Zpravodajství
z regionu
Zobrazeno
639x
|
Díky aktuální situaci s omezením prodeje zboží v kamenných obchodech sílí před blížícími se vánočními svátky prodej či nákup přes internet. Jak předejít podvodnému nákupu a zprostředkování prodeje v on-line prostředí radí prodejcům i zákazníkům Europol pomocí infografiky.
"Do projektu jsme se aktivně zapojili a základní bezpečnostní pravidla poskytujeme občanům Pardubického kraje. Oslovujeme také instituce, organizace a média, tak aby se důležité informace více dostaly k internetovým prodejcům a k nakupujícím, ale i k osloveným osobám přeposílat zboží zákazníkům," uvedla tisková mluvčí Policie ČR v Ústí nad Orlicí Lenka Vilímková.
European Cybercrime Centre spadající pod mezinárodní organizaci Europol vydala v rámci projektu "eComm Action" několik infografik, ve kterých jsou poskytovatelům obchodních služeb a zákazníkům v internetovém prostředí ilustrovány základní rizika spojená s on-line prodejem. "Souhrn bezpečnostních pravidel, na jejichž tvorbě se podíleli zkušení kriminalisté z různých evropských zemí včetně České republiky, se zaměřuje nejen na internetové prodejce, kterým radí, jak bezpečně provozovat svojí činnost a na co si dát pozor, ale také na koncové zákazníky, jimž je na konkrétních případech ukázáno, jaká jsou největší úskalí internetového nakupování," doplnil Ondřej Moravčík z Policejního prezidia ČR.
Základní pravidla
1. NAKUPUJTE Z OVĚŘENÝCH ZDROJŮ
Nakupujte pouze u Vám známých značek a obchodů.
2. PROJDĚTE SI RECENZE A HODNOCENÍ
Zvláště u neznámých obchodů a malých prodejců.
3. DOBŘE SI ROZMYSLETE, NEŽ ZAPLATÍTE
Seznamte se s případnými riziky online nakupování.
4. NEPOSÍLEJTE PENÍZE NIKOMU NEZNÁMÉMU
Náhodnému člověku na ulici byste peníze nedali, nedělejte to ani na internetu. Pokud je to možné, preferujte možnost zaplatit až po převzetí zboží.
5. PŘI ONLINE NÁKUPECH VYUŽÍVEJTE KREDITNÍ KARTY
Většina kreditních karet má dobře zajištěnu ochranu spotřebitele. Pokud neobdržíte objednané zboží, vydavatel platební karty Vás odškodní.
6. NIKDY NEPOSÍLEJTE ÚDAJE O VAŠÍ PLATEBNÍ KARTĚ E-MAILEM
Nikdy nikomu neposílejte kopii Vaší platební karty, číslo, PIN či jakékoliv jiné údaje o kartě e-mailem.
7. NEBUDETE NAKUPOVAT? NEZANECHÁVEJTE ÚDAJE O SVÉ KARTĚ
Pokud nebudete nic nakupovat, nesdílejte a neukládejte údaje o své platební kartě.
8. KONTROLUJTE SVÉ PRAVIDELNÉ PLATBY
Než poskytnete údaje o své platební kartě za účelem opakované platby přes internet, ověřte si předem možnosti zrušení této služby.
9. UJISTĚTE SE O BEZPEČNOSTI PŘENOSU DAT
Během surfování používejte zabezpečené HTTPS a SSL protokoly. Pamatujte: ikona zámečku sama o sobě neznamená bezpečný web.
10. UCHOVÁVEJTE VŠECHNY DOKUMENTY TÝKAJÍCÍ SE VAŠICH ONLINE NÁKUPŮ
Můžete je potřebovat k prokázání právních podmínek prodeje nebo dokázat, že jste za zboží opravdu zaplatili.
11. ZKONTROLUJTE NA STRÁNCE ÚROVEŇ ZABEZPEČENÍ PLATEB
Nakupujte pouze na stránkách, které využívají plnohodnotné ověřovací systémy (např. Verified by Visa/ MasterCard Secure Code).
|