01.04.2013 22:03
-kr-
Zpravodajství
volný čas
Zobrazeno
4163x
|
Za jarního sluníčka došlo k němu slavnostním přestřižením pásky v pivním šenku Městského podorlického pivovaru 30. března odpoledne. Odtud pak turisté procházeli až do obnoveného letoviska Studánka kolem jednotlivých zastavení s ilustracemi výborné sedloňovské výtvarnice Jarmily Haldové a s texty Josefa Kráma, autora Kněženskorychnovského průvodce.
Objektivně můžeme říct, že jde o rozvinutí marketingového projektu tzv. pivních stezek (známé jsou za našimi hranicemi), o nichž se u nás sice mluví od roku 1995, ale teprve asi desítka pivovarů se jí aktivně věnuje od roku 2003, kdy o ně začal zájem lidí. Jinými slovy incommingové agentury nabízejí – po vzoru Německa – zájezd za poznáním i za pivem v jednom, tzv. pivní cesty. Objektivně můžeme dodat, že pivo příchozím chutná (a to české zvlášť), a tak jim přijde vhod poznat i něco z okolí, počínaje zámky, hrady a konče tradičními regionálními pivovary i jejich nenápadným okolím. A taková PPPS právě je – hned vedle rychnovského pivovaru bývala Boučkova továrna na hračky, kousek odtud rodný domek prvního profesora české řeči a literatury na pražské univerzitě Františka Martina Pelcla a na druhou stranu dál rodný domek básníka a překladatele Aloise Junga, pověstmi opředená stařičká babyka, zavalená Machova díra, kdysi hojně navštěvované letní Vostřebalovo divadlo, Habrovská skála, samozřejmě Habrová – připomenuti tu jsou Habrováci z Poláčkovy knihy Bylo nás pět, pověstná Ivanská skála (i tady nás provázel poustevník Ivan). Je toho vskutku hodně,
Chce se říct: Dobrá věc se podařila. A podle pravdy uveďme, že za tím stojí hotel Studánka a Městský podorlický pivovar. Kdysi se o takovou práci staral místní okrašlovací spolek, už není, a tak dávám k úvaze postavit rozhlednu na Studánce. Plány jsou.
|