Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií facebook
hash tag rekonstrukcesilnice
14.12.2023 10:26

(rup)

Zpravodajství
doprava

Zobrazeno 2875x
Rekonstrukce silnice z Deštného v Orlických horách na Šerlich nebyla dobře naprojektována. Královéhradecký kraj musel těsně před otevřením komunikaci nechat upravit. Úpravy za necelé dva miliony pomohly. Kraj navíc chce silnici v chráněné krajinné oblasti udržovat chemicky. Jenže to se nelíbí místním lidem, sepsali proti solení petici.
"Tento týden má Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) rozhodovat o udělení výjimky solení této silnice. Místní a chalupáři jsou touto informací zděšeni, naprostá většina si solení nepřeje a dokonce sepsali proti tomu petici," napsal do redakce on-line deníku Orlický.net Antonín Randa.
Autor petice proti solení silnice z Deštného na Šerlich je majitel chaty Luna Miroslav Vlastník, který žije v Orlickém Záhoří se svou rodinou. "Máme to tu rádi a solení silnice přírodě rozhodně uškodí. Navíc jsem přesvědčen, že solením nedojde k zlepšení sjízdnosti. Jde o horskou silnici, která vede přes hřeben hor. Že je pokrytá vrstvou ujetého sněhu je na horách normální. Za celou dobu, co tu žijeme, se mi nestalo, že bych přes Šerlich neprojel. Jezdím přitom běžným autem s náhonem na pření nápravu," říká Vlastník.
Petenti žádají neschválení výjimky ze zákazu solení na území chráněné krajinné oblasti Orlické hory. Místní ze Záhoří považují chemické udržování vozovky za nesmysl. Podle nich jen uškodí přírodě a situaci na silnici nevyřeší. "My, níže podepsaní občané, prostřednictvím této petice žádáme, aby nebylo uděleno povolení solit vozovku silnice II/311 v úseku Deštné v Orlických Horách – Šerlich, která se nachází v CHKO Orlické hory. Jedná se o hřebenové partie chráněné krajinné oblasti, které by měly podléhat nejpřísnější ochraně. Solení komunikací škodí volně žijícím živočichům, rostlinám, půdě a spodním vodám a majetku. V důsledku extrémních klimatických podmínek (množství sněhu, nízké teploty, silný vítr) se solením zhorší sjízdnost komunikace a zvýší riziko dopravních nehod. Běžná posypová je efektivně účinná pouze do -7 °C a na nízké vrstvy sněhu," píše se v petici.
"Nejprve vytvoří projekt, který kvůli ochraně přírody nepovolí rozšíření silnice ani o centimetr a pak začnou jednat o tom, že jí každou zimu budou zasypávat solí? Vždyť to je úplný Kocourkov!" zlobil se jeden z chalupářů, který si šel do obchodu, kde byla umístěna petice, koupit čerstvé pečivo a nemohl uvěřit, že se udělení výjimky solení v chráněném území projednává.
"SÚS podalo žádost o výjimku, protože v CHKO se dle zákona solit nesmí. Pod silnicí roste chráněná lilie zlatohlávek, ale CHKO to moc jako důležité nebere v potaz. Existují studie, jejimž výsledkem je, že sůl ovlivňuje okolí minimálně, současně se provádí měření v okolí silnice do Deštného, kde výjimka aktuálně je. Zadavatelem měření a studie je SÚS, což mluví za vše. Toď fakta. Za mě nepochopitelné, jak se lehce výjimky získávají," komentoval v debatě na sociální síti Jirka Trautenberk. "AOPK ČR ve svých výjimkách požaduje, aby bylo prováděno pravidelné sledování vlivů (monitoring) zimní údržby silnic solením na okolní přírodu. Dlouhobobě tento monitoring provádí firma Evernia," uvedla na dotaz on-line deníku Orlický.net mluvčí AOPK ČR Karolína Šůlová.
Auto petice Miroslav Vlastník petici odeslal v pondělí do datové schránky. "Petice s 280 podpisy byla v pondělí odeslána na AOPK Východní Čechy," uvedl pro on-line deník Orlický.net Vlastník.

Kraj zatím silnici pluhuje a kryje kamenivem, solení by prý pomohlo

"S ohledem na chráněnou krajinnou oblast, jíž předmětná silnice prochází, byl v zadání projektu na její rekonstrukci zohledněn požadavek CHKO Orlické hory na minimalizaci zásahu do přírodního prostředí sousedních pozemků a okolí vodního toku z důvodu výskytu chráněných rostlin. A tedy i minimalizaci případných nových záborů," vysvětluje Královéhradecký kraj důvod, proč byla silnice zrekonstruována nevhodným způsobem.
"Samotná realizace byla provedena podle projektové dokumentace, která byla zadána v roce 2016 s následnou aktualizací mostního objektu (SO 201). Dále se řešila aktualizace vlastností asfaltových vrstev s ohledem na životní prostředí a novou vyhlášku, a také rozsah oprav a sanací konstrukce vozovky včetně úpravy soupisu prací a rozpočtu. K projektové dokumentaci jsou doloženy kompletní stanoviska všech dotčených orgánů a jednotlivých správců inženýrských sítí. Projekt má pravomocné stavební povolení," upřesňuje kraj ve svém prohlášení.
Na začátku prosince silnici zasypal sníh a došlo k několika kolizím - především větších vozidel. Aktuálně se na tomto úseku používá inertní materiál. "Ten by se v budoucnu mohl kombinovat právě se solí, a tím ještě více zlepšit sjízdnost vozovky. Z pohledu zimní údržby probíhá v současné době jednání s CHKO Orlické hory o možnosti solit vozovku na této trase," uvádí se v prohlášení. Vozovku má ve své správě Údržba silnic Královéhradeckého kraje - cestmistrovství Rokytnice v Orlických horách, což je na druhé straně Orlických hor. Zeptali jsme se, jak bude probíhat údržba této silnice.Připomínky ke správnímu řízení už jen do zítra, pátku 15. prosince. Odeslaná petice zřejmě nebede mít na řízení vliv

Jak už bylo napsáno, v této době probíhá správní řízení o udělení výjimky ze zákazu dle zákona o ochraně přírody a krajiny, dle kterého je v základních ochranných podmínek chráněné krajinné oblasti (CHKO) na celém území zakázáno provádět chemický posyp cest.
"Standardně se posuzují veřejné zájmy, vychází se odborných podkladů. Správní řízení vede AOPK ČR. Konkrétně v případu silnice z Deštného vedoucí na Šerlich v CHKO Orlické hory dochází k významným problémům bezpečnosti silničního provozu, proto KÚ Královéhradeckého kraje zažádál o udělení výjimky ze zákazu chemického posypu cest. Nyní zde AOPK ČR vede správní řízení o udělení dané výjimky," Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení Ministerstva životního prostředí. "Aktuálně běží lhůta k vyjádření účastníků řízení. S ohledem na skutečnost, že správní řízení v této věci stále probíhá, sdělujeme, že výsledek tohoto řízení nelze předjímat. Podle našich velmi hrubých odhadů by k vydání stanoviska mohlo dojít před Vánoci," dodala Pospíšilová.
Podaná petice podle dostupných informací nebude zahrnuta do správního řízení. Požádali jsme AOPK ČR o vyjádření, kdo všechno je účastníkem správního řízení. "Účastníkem řízení je žadatel, dotčená obec, na jejímž území činnost probíhá, a případně spolky, které se do řízení přihlásí. V tomto případě je lhůta k vyjádření do pátku 15.12.2023," odpověděla tisková mluvčí Karolína Šůlová.
Zajímali jsme se také, jak bylo s peticí naloženo. "Petici AOPK ČR, Správa CHKO Orlické hory obržela datovou schránkou v pondělí 11.12., odpověď se připravuje, zakonná lhůta je 30 dnů," upřesnila Šůlová.
Z výše uvedeného vyplývá, že správní řízení vede AOPK ČR, kdežto peticí se bude zabývat správa CHKO. Tedy petenti nejsou účastníky řízení. Úsek silnice, kde je požadována výjimka, leží navíc v katastrálním území obce Deštné v Orlických horách a nikoliv Orlického Záhoří.


Podpoote redakci on-line deníku Orlický.net! Kliknite, prosím, na reklamní banner našich inzerentu. Tento zpravodajský portál funguje díky reklami jako je tato. Dikujeme.


Zajímavé zprávy z regionu
Další zprávy z lokality Orlické hory
Se silnou motorkou skončil za svodidly
Lesy České republiky v létě zrekonstruují oblíbenou rozhlednu v Orlických horách
Tvrz Bouda zahajuje turistickou sezonu s novým zábradlím, expozicemi a publikacemi
Řidič BMW na uzké silnici vyjel na krajnici a zastavil o strom
Noční déšť přinesl na hřebeny hor extrémní srážky. Platí výstraha meteorologů
Závod psích spřežení ovládne Orlické hory. Startuje dnes v podvečer
Silnice na Šerlich se zatím solit nebude. Ochranáři požadují udržovat sjízdnost za použití inertního posypu
Linkové autobusové spoje budou jezdit přes hřeben. Nahradí zrušenou kyvadlovou dopravu na Šerlich
Odstartovala zimní sezóna na Šerlichu. Policie vyzývá k dodržování dopravního značení
Evropská unie přispěje na rekonstrukci tvrze Bouda
Na hřebenu Orlických hor je rušno, pokračuje rekonstrukce silnice na Šerlich
Dobrovolní hasiči před letními prázdninami uklidili hřebenovku
Kontrolně preventivní akce v polském příhraničí
Při západu slunce se ztratil autistický chlapec. Našli ho nedaleko Velké Deštné
Na silnici na Šerlich začne rekonstrukce za 80 milionů korun. Objízdná trasa je dlouhá přes 60 kilometrů
Kraj připravuje obnovu zábradlí tvrzi Bouda pro zvýšení bezpečnosti návštěvníků
Silnice přes Šerlich stále uzavřená. Kvůli popadaným stromům
Nasněžilo! Šediváčkův long se od úterý pojede
Lyžařská sezona v Orlických horách začala, otevřena jsou zatím jen dvě střediska
Na Šerlich budou v zimě posíleny autobusové linky. Mají zabránit zahlcení tamního parkoviště
Rozvoj tvrze Bouda pokračuje, a to i díky přeshraniční spolupráci
Poblíž Zemské brány se v zatáčce nevešel cyklobus s protijedoucím autem. Osobák zůstal zaklíněný mezi svodidly a autobusem
Jak je to s houbařením v CHKO Orlické hory? Hrozí sankce motoristům
Plánujete adrenalinový sjezd na kolech či koloběžkách? Mějte se na pozoru
Srazily se dva osobáky. Jedoucí vůz měl narazit do stojícího
Jezdíte na Šerlich? A zkracujete si cestu od parkoviště k Masarykově chatě po modré turistické značce?
Zaměstnanci ze závodu v Kvasinách opět vyrazí uklízet Česko. Zamíří na Šerlich
Na tvrzi Bouda začala nová turistická sezona
Na horách likvidovali hasiči dvě nehody osobních aut
Hasiči měli ruce plné práce s vyprošťováním zapadlých autobusů a sypače


Proběhla úprava režimu semaforů u Avionu. Ty reagují dynamicky na množství aut v jednotlivých směrech
18.07.2024 | 11:52 | Ústí nad Orlicí

Rekonstrukce křižovatky Mileta pokračuje. Stavbaři začali stavět podchody
18.07.2024 | 09:48 | Hradec Králové

Probíhá přestavba okružní křižovatky u muzea
16.07.2024 | 09:46 | Ústí nad Orlicí

Proběhla změna dopravního značení na vytížené silnici. Řidiči by se měli mít na pozoru
12.07.2024 | 08:04 | Náchod

Stavbaři zahájili opravu silnice I/35 v úseku Hřebeč – Moravská Třebová. Objížďky jsou dlouhé
11.07.2024 | 10:45 | Orlický.net

Průjezd Vrchovinami na silnici I/14 uzavřela rekonstrukce kruháku
09.07.2024 | 10:38 | Nové Město nad Metují

Na Benešově třídě startuje oprava dvou ocelových lávek
09.07.2024 | 09:37 | Hradec Králové

Začala třetí fáze výstavby okružní křižovatky. Kvůli úplné uzávěře do průmyslové zóny jen po objízdných trasách
08.07.2024 | 10:39 | (rup)

Obchvat Rokytna už slouží řidičům. Jako přivaděč na dálnici ze silnice I/35
03.07.2024 | 10:21 | Pardubický kraj

Silnice I/36 z Čestic na Borohrádek je uzavřena. Stavbaři opravují křižovatku v Moravsku
02.07.2024 | 10:27 | Orlický.net

Město je bez tranzitní dopravy. Řidiči ode dneška mohou jezdit po kompletním ochvatu
27.06.2024 | 16:33 | Královéhradecký kraj

Správa a údržba silnic aplikuje na "okresky" emulzní nátěry. Pomáhají zacelit povrch silnice
26.06.2024 | 09:27 | Orlický.net

V kraji začala největší obnova vlaků v historii. Na zdejší tratě vyjede 40 nových jednotek za čtyři miliardy Kč
26.06.2024 | 06:24 | Královéhradecký kraj

Solární lampy osvětlují část cyklostezky
25.06.2024 | 12:37 | Letohrad

Skončila úplná uzavírka silnice I/14 v ulici U Zázvorky
21.06.2024 | 09:51 | Nové Město nad Metujízprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Začala třetí fáze výstavby okružní křižovatky. Kvůli úplné uzávěře do průmyslové zóny jen po objízdných trasách
Hasiči likvidovali havárii vody na úřadě
Vzpomínání na Šlitra: Myslím si, že na Rychnov dost zanevřel
Šlitr své vztahy zakládal na dobru a slušném až noblesním vztahu člověka k člověku
Ústí nad Orlicí
Proběhla úprava režimu semaforů u Avionu. Ty reagují dynamicky na množství aut v jednotlivých směrech
Probíhá přestavba okružní křižovatky u muzea
Dětské hřiště projde proměnou. Kvůli konci licence nesmí nést svůj původní název
Radnice řeší dílčí opravy ulice, na které přívalový déšť vytrhal žulovou dlažbu
Žamberk
V hlavě 2 trhalo rekordy v USA, nyní míří do českých kin
Nová moderní expozice s Ďáblovou biblí
Letní kino v Žamberku
Na muže spadl slisovaný balík papíru. Svědci na záchranu nasadili vysokozdvižný vozík
Lanškroun
Město podniklo první krok k nové vizuální identitě. Zájemci mohou radnici pomoci
Zastupitelé dali obnově přírodního koupaliště zelenou. Referendum nebude
Obnova areálu koupaliště u Dlouhého rybníka
Dvě ulice nově propojí chodník. Zvýší se bezpečnost
Nové Město nad Metují
Mladí plavci zakončili letní plaveckou sezónu
Skončila úplná uzavírka silnice I/14 v ulici U Zázvorky
Hořelo v prostoru zásobovací rampy obchodu s potravinami. Hasiči evakuovali nakupující i zaměstnance
Vzniká nový domov pro klienty se zdravotním postižením. Bude dobře sloužit 18 klientům?
Dobruška
Osobní auto narazilo do stromu
Složky IZS se předvedly na náměstí
Další nehoda na přehledné křižovatce. Tentokrát se srazilo osobní auto s motorkou
Žena neoprávněně čerpala dávky. Přišla si téměř na čtvrt milionu
Letohrad
Solární lampy osvětlují část cyklostezky
Letohrad investuje do oprav místních silnic
Kluci a holky projektovali domy, stavěli klenbu a rozpoznávali žárovky
Dlouho plánovaná oprava krajské silnice se blíží. Řidiče čekají komplikace
Kostelec nad Orlicí
Bikerka Miculyčová jede na olympiádu
Dobrovolní hasiči objeli kvůli zásahům během dvou hodin půlku okresu
Začalo rozšiřování školního statku střední zemědělské školy
Zlatý hattrick i zlatá premiéra
Choceň
Během dvou dní dva požáry. Hořela střecha i jídlo na plotně
Radnice představila informační panely pro osvětovou činnost. Aktuálním tématem je kompostování
Na lesní cestě našli lidé mrtvého cyklistu. Policie hledá svědky
Ohořelý parapet okna, začouzený strop. Na balkoně hořel plastový kbelík s popelem z krbu. Škoda za nedbalost je vysoká
Týniště nad Orlicí
Výbuch munice během výcviku pyrotechniků má jednu oběť a osm zraněných. Vojáci byli z Podorlicka
Srazil se cyklista s elektrocyklistou. Policie hledá svědky
27. týnišťský swingový festival Jardy Marčíka 2024
ČARODĚJNICE 2024 SE POVEDLY
Vamberk
Auto vzhůru kolama, řidič opilý
Vrbické léto má svůj happy end. Hendikepovaná dívka dostala novou postel
Začíná stavba retailového parku. Obyvatelé města se dočkají nových obchodů včetně potravin
Ve vambereckých lesích se srazila dvě auta. Tři zranění
Česká Skalice
Dvě nehody během dvou dní. V jednom případě sehrál roli alkohol koloběžkaře
Hasiči varují před nebezpečnými jezy. A nacvičovali záchranu tonoucího z podvěsu
Zaklíněním řidiče skončila ranní nehoda dvou aut, náklaďáku a autobusu
Kvůli alkoholu a mokré silnici se řidič audiny nevešel na silnici
Rokytnice v Orlických horách
V bytě během nabíjení hořela baterie elektrokola. Majitel ji vyhodil z okna
Orientační běh v Orlických horách přilákal špičky i nováčky
Na Orienťák v Orlických horách přijede 1400 účastníků
Radnice oznámila dohodu na odkup kotelen od soukromého vlastníka
Česká Třebová
Cyklistické mistrovství ČR a SR U23 v České Třebové ovládli Dunár a Fiala
Nestraníci s podporou Třebováků PRO Zdraví a Sport vypověděli koaliční smlouvu, rada města bude dále působit se šesti členy
100 let od narození konstruktéra Velorexu
Místostarostka položila funkci, zastupitelé schválili mimo jiné financování budovy pro seniory
Opočno
Silnici po nehodě zablokovala převrácená cisterna. Z nádrže vytékalo na vozovku mléko
Osmikolový náklaďák vyjel z vozovky a narazil do mostku. Kabina následně začala hořet
Město je bez tranzitní dopravy. Řidiči ode dneška mohou jezdit po kompletním ochvatu
Vloupal se do kanceláře. Nepoznáváte muže z videa?
Náchod
Proběhla změna dopravního značení na vytížené silnici. Řidiči by se měli mít na pozoru
Plameny zničily skladovací halu ve stavebninách, hasičům se však podařilo ubránit okolní budovy
Vezl z Polska cigarety bez kolků a ve velkém množsví. Přišel o ně
Mladík ukryl dvě kila léků s pseudoefedrinem do kalhot. Hrdina ale tvrdil, že neví co to je
Jablonné nad Orlicí
Prosluněný den volna lákal k vyjížďce. V serpentinách se srazily dva motocykly
Srazila se dvě osobní auta, šest zraněných
Osobnímu vlaku se do cesty postavila dodávka. Její řidič skončil v nemocnici
Po čelním střetu dvou aut museli jednoho z účastníků z vraku vozidla vyprostit. Do nemocnice letěl vrtulníkem
Borohrádek
V rybníčku docházel vzduch. Starosta povolal místní hasiče
Ze zajištěného prostoru utekl skot, varuje radnice
Na křižovatce se srazily dva osobáky. Děti z havarovaných aut dostaly plyšovou hračku
Linkový autobus sjel ze silnice a narazil do stromu. Spolu s řidičem se zranilo jedno ze dvou cestujicích dětí
Jaroměř
Řídil dodávku s propadlým tachografem. Cizinec uhradil kauci 100 tisíc
Na kruhovém objezdu došlo k tragickému střetu
Nezletilí sprejeři v noci posprejovali betonovou zídku
Během odpoledne tři nehody
Králíky
TECHNOhrátky: Dokonalý průřez oborem opravář zemědělských strojů
V Králíkách se řešilo posílení kapacity energetické sítě
Opilý mladík si z cizí garáže půjčil BMW k nočnímu výletu. Zastavil ale o protější plot
Jazyková bariéra nevadila, žáci vyráběli šroubek, kovový štítek a hlavolam
Hradec Králové
Rekonstrukce křižovatky Mileta pokračuje. Stavbaři začali stavět podchody
Na sportoviště se v létě vrátili řemeslníci
Slibovali velké zisky ze sportovních sázek. Šest podvodníků zadrželi policisté
Policisté kontrolovali muže spícího v autě na vlakovém nádraží. Z jistých důvodů mu za to hrozí dva roky v base
Vysoké Mýto
Mejťák Jakub Dudycha získal nominaci na olympiádu
Řidička dodržovala pitný režim. Jen si spletla vodu s vodkou
Sodomkovo Vysoké Mýto připomnělo slavnou automobilovou historii
V autobusu měli nahrávací studio a učebnu. Music Bus přispívá k rozvoji hudebního vzdělání dětí
Pardubice
Opilý cyklista spadl z kola poté, co zprava míjel náklaďák. "„Jsem schopnej vůbec jet na kole?“ ptal se po pádu policistů
V Labi plaval člověk a pak zmizel. Tělo našli potápěči
Zapršelo a centrum města bylo pod vodou
Sténající kontejner na textil překvapil
Litomyšl
Ze země ční černá roura. Už jste vyzkoušeli nový Poesiomat?
Litomyšl zasypaly odpoledne kroupy. Nad městem řádila supercela
Odborníci na dopravní infrastrukturu rokují v Litomyšli
Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek!
Solnice
Bavorák v poli "sklízel" nezralou řepku. Řidiči zjistili alkohol v dechu, spolujezdce transportoval vrtulník
Vedení kraje schválilo podmínky pro prodej pozemků v nové průmyslové zóně Solnice-jih
Začala rozsáhlá údržba dřevin. V lokalitě Šárka bylo nutné pokácet desítky starých stromů
Osobák vyjel ze silnice a zastavil o strom
Orlické hory
Se silnou motorkou skončil za svodidly
Lesy České republiky v létě zrekonstruují oblíbenou rozhlednu v Orlických horách
Tvrz Bouda zahajuje turistickou sezonu s novým zábradlím, expozicemi a publikacemi
Řidič BMW na uzké silnici vyjel na krajnici a zastavil o strom
Podorlicko
Měli jsme možnost vyzkoušet si novou Škodu Kodiaq
Měli jsme možnost vyzkoušet si čtvrtou generaci Škody Superb
Bouřka zasáhla Orlickoústecko a část Rychnovska. Stanice hlásí 30 litrů na metr
Silná bouřka zaplavila pole a silnice. Vyplaveny jsou sklepy, zřejmě se objevil i vzdušný vír
Rychnovsko
Potřeboval se dostat do fabriky. Prokazoval se falešným policejním odznakem
Tři dny, několik dopravních kolizí
Z odstavených aut mizela dojezdová kola. Už se ví, kdo je ukradl
Týden po propuštění zpět v policejní cele. Na nádraží oloupil mladistvé
Orlickoústecko
Bouřka řádila na Vysokomýtsku. Hasiči se prořezávali k zavalenému autu
Lípa spadla na stáje, další stromy na rodinné domy či auta
Během dne několik dopravních nehod
Na svou první parní jízdu letošního léta vyrazil historický express Kralický Sněžník. Stále můžete přistoupit
Náchodsko
Žena spadla do několikametrové skalní průrvy. Zachránili ji hasiči pomocí lezecké techniky
Měl zrenovovat prusko-rakouské militarie. Zhotovitel ale přestal komunikovat.
Seznamoval se s nezletilci na sociálních sítích. Kriminalisté muži sdělili obvinění hned z několika trestných činů
Nedbalostní jednání bylo příčinou vzniku lesního požáru