Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií ilustrační foto
hash tag #koronavirus
10.03.2020 21:12

Aktualizováno
10.03.2020 21:35

(rup)

Zpravodajství
události

Zobrazeno 13678x
Počet lidí nakažených novým koronavirem v Česku roste. Ministr zdravotnictví v České televozi před osmou hodinou večerní uvedl, že aktuální počet případů nakažených koronavirem je 61 a pro dnešní den to nemusí být konečné číslo. Svého prvního nakaženého hlásí Pardubický kraj.
"Během dnešního dne byl proveden odběr dle nově nastaveného systému u muže důchodového věku z Pardubic, který se před dvěma dny vrátil z dovolené v Rakousku a objevily se u něj obtíže typické pro koronavirus COVID-19. Odebraný vzorek je vysoce suspektní, tedy podezřelý. Rozbor provedla laboratoř v Hradci Králové, která doposud nemá certifikaci pro definitvní potvrzení přítomnosti uvedeného koronaviru, proto byl vzorek dále odeslán do Národní referenční laboratoře. Dá se očekávat, že dojde k potvrzení, což bude znamenat první pozitivní případ v rámci Pardubický kraj," napsal na sociální síti hejtma Pardubického kraje Martin Netolický. "Dobrou zprávou je, že muž byl nakažen v Rakousku, neproběhlo tedy komunitní šíření, lze provést epidemiologické šetření, tj. určení okruhu lidí, se kterými muž přišel do styku od svého návratu. Vzhledem k tomu, že byl od 8. března doma, je vysoce pravděpodobné, že karanténa se bude týkat především rodinných příslušníků," dodal hejtman.
V Královéhradeckém kraji první výskyt pacienta s koronavirem oznámil Vojtěch v nedělním televizním vysílání. U Američana byl výstyk koronaviru potvrzen v pondělí, muž by aktuálně nachází v domácí karanténě na své chatě u Týniště nad Orlicí.
Na webu ministerstva zdravotnictví je uveden aktuální počet domácích karantén nařízených příslušnou krajskou hygienickou stanicí. V Pardubickém kraji bylo k 6. březnu nařízeno 25 karantén, v Královéhradeckém kraji pak ke stejnému dni 89 karantén.

Koronavirové prázdniny bez sportovních a společenských akcí

Úderem úterní 18té hodiny začaly na území Česka platit mimořádná opatření, která dopoledne oznámila vláda. Uzavřely se základní, střední a vysoké školy a zakázány jsou akce pro 100 a více lidí.
"S účinností od 10. března 2020 od 18 hodin se zakazují divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, ochutnávky, trhy a veletrhy, a to jak veřejné, tak soukromé, s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob. Zároveň se s účinností od 11. března zakazuje osobní přítomnost žáků a studentů na základním, středním a vyšším odborném vzdělávání a na vysokých školách," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.
Podle ministerstva je nezbytné, aby byli lidé odpovědní a dodržovali základní hygienická pravidla. „Je důležité, aby si lidé častěji myli ruce, udržovali vzdálenost na cca 1,5 – 2 metry, vyhýbali se davům či větším shromážděním. Nedoporučujeme ani podávání rukou a jiný blízký kontakt. Budeme dělat maximum pro to, abychom zabránili rozšíření infekce po České republice. MHD i obchodní centra jsou zatím bez omezení,“ okomentoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Školky až na výjimky fungují dál. Některé bazény mohou být zavřené. Kina ruší preméry filmů

Podle ministerstva děti v mateřských školách nepředstavují nebezpečí, jedná se o malé kolektivy. Přesto někde přistoupili k větším restrikcím, než jaké požaduje vláda. Například v Dobrušce od středy nebudou v provozu hned dvě mateřské školy. "Vedení města Dobrušky v návaznosti na dnešní mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví vyhlášená v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 rozhodlo o uzavření mateřské školy J. A. Komenského (Komenského 577 a Za Univerzitou 875, Dobruška) s účinností od 11. března až do odvolání," uvádí se v prohlášení na městských facebookových stránkách. V návaznosti na mimořádná opatření radnice s okamžitou platností až do odvolání nechala uzavřít krytý bazén, společenské centrum - kino 70 a kulturní dům.
"Ruší se slavnostní předávání Cen města 12. března v Šemberově divadle, zákaz ovlivní i konání některých kulturních akcí v M-klubu. Od 11. března budou uzavřeny školní jídelny v domově mládeže v ulici Gen. Závady a v Základní škole Jiráskova, a to i pro veřejnost. Mateřských škol se opatření Ministerstva zdravotnictví netýká, proto zůstávají i nadále otevřeny," oznámila radnice ve Vysokém Mýtě.
Vedle základních a středních škol zavírají také základní umělecké školy. Mimo jiné také ta v Letohradu. Vedení města rodičům poradilo, kde získat tiskopis k žádosti o ošetřovné. "Vzhledem k uzavření obou základních škol z důvodu karantény, vystavuje tiskopis žádosti o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření školského/dětského zařízení (školy) mimořádně základní školy, nikoliv ošetřující lékař. Formuláře budou k dispozici přímo na základní škole," zveřejnila radnice důležitou informaci pro mnohé rodiče.
"Opatření se týká domu dětí a mládeže, základní umělecké školy, školních jídelen a družin. Zrušena jsou také všechna představení pořádaná Klubcentrem. Provoz sportovních zařízení provozovaných společností TEPVOS zatím omezen není," informovala občany radnice v Ústí nad Orlicí.
V Rychnově nad Kněžnou vedení radnice se svými občany příliš nekomunikuje. Na oficiálních webových stránkách města se objevily v úterý okolo poledne PDF dokumenty s texty ministerstva zdravotnictví o mimořádných opatřeních, ale vyjádření vedení města, co to konkrétně znamená pro život v tomto městě chybí. Naštěstí městské organizace na svých sociálních sítích jsou mnohem sdílnější. "Z důvodu rozhodnutí bezpečnostní rady státu se ruší následující akce: Katapult (13. 3., náhradní termín v jednání), Bazárek (14. 3., náhradní termín v jednání), Taneční odpoledne (15. 3., bez náhrady). Provoz kina zůstává nezměněn, kapacita do 100 míst," zveřejnila informace Kultura RK. Jenže o ukončení promítání některých filmů se postarala distribuční společnost. "Bohužel distributor zrušil premiéru filmu 3Bobule, Princezna zakletá v čase a Šarlatán. Vstupenky na březen můžete vrátit na pokladně kina, kde Vám budou vyplaceny peníze," uvádí facebooková stránka Kina Rychnov nad Kněžnou. "Na základě nařízení vlády ze dne 10.3.2020 se ruší školní povinná výuka plavání, která probíhá v dopoledních hodinách také u nás. Z tohoto důvodu upravujeme otevírací dobu, a to do odvolání. Kapacita je však omezena na 100 osob. Přijďte si zaplavat ve všední den již od 10:00 hodin," pozvali zájemce pracovníci rychnovského plaveckého bazénu.
Menší komplikace s filmovými premiérami zaznamela také kino v Novém Městě nad Metují. "Rozhodnutí bezpečnostní rady státu ohledně koronaviru se dotkne i našeho kina, a to následovně: Premiéra filmu 3Bobule se na základě rozhodnutí distributora odkládá. Místo 3Bobule přidáváme ve čtvrtek v 19:30 Bloodshot, v sobotu v 17:00 Ježek Sonic a v neděli v 19:30 V síti 15+. Do našeho kina choďte prosím zásadně zdraví a bez jakýchkoli příznaků onemocnění! Kapacita na všechny projekce je snížená na 100 míst. Při vstupu do sálu si můžete vybrat jakékoli místo dle vlastního uvážení," vzkazují pracovníci kina.


Doporueujeme k poeetení
Další zprávy z lokality Východní Čechy
Extrémní nebezpečí povodní stále trvá, hasiči situaci monitorovali pomocí dronu
Sanitky budou houkat zdravotním sestřičkám
Rozvolňování: Co se dnes otevírá a jaká platí pravidla
Filipojakubská noc byla klidná
Prohlédněte si nejlepší dřevěné stavby roku 2020
Otevírají se řemeslné provozovny či farmářské trhy. Budou se moct konat malé svatby
Nadace ČEZ pomáhá také na východě Čech. Neziskovým organizacím poslala víc jak 2 miliony korun
Pomoc dětem při domácí výuce fyziky! ČEZ zpřístupnil tisíc videí s pokusy a návody, chystá i soutěž o 200 000 korun
Policie pátrá po dvou dívkách. Včera utekly z hradeckého dětského domova
Nadace ČEZ spouští bleskovou Krizovou pomoc pro boj s epidemií COVID-19
Lesy ČR svolávají studenty: Přijďte, pomozte v lese a vydělejte si
Raego a Olga Lounová děkují a vzkazují: Nesmíš to vzdát!
Do regionu ještě dnes zamíří 120 tisíc ústenek a 25 tisíc respirátorů
V autobusech veřejné linkové dopravy jezdí cestující zadarmo. Nastupovat musí pouze zadními dveřmi a musí mít na sobě roušku
Zakrývání dýchacích cest na veřejnosti je nyní povinné. Hradecký kraj to nařídil od 12:00, Pardubický kraj od 18 hodin a vláda pro celou ČR od půlnoci
První várka ochranných pomůcek od státu dorazila. Je jich ale krutě málo
Na východě Čech již 4 lidé s koronavirem. Polsko zavádí kontroly na hraničních přechodech
Velké přehrady jsou na sucho připraveny, hlásí ministerstvo. Kvůli nedostatku sněhu může na jaře chybět voda v tocích
Na Hučák a do Poříčí se do odvolání nepodíváte. Kvůli koronaviru
Seznamka ho stála více jak půl miliónu
Orkán Sabine: Poškozené střechy, popadané stromy, poničená auta
Sabine zatím kácela jen stromy
Varování meteorologů: Na náš region se žene orkán Sabine
Popadané stromy, zaplavené sklepy, uvízlé kamiony
Sirény se rozezní k uctění památky Jaroslava Kubery
Z Polska si vezli větší množství cigaret a tabáku. Kuřivo nedovezli
Policie varuje před falešnými žádostmi o přátelství na sociálních sítích. Následují požadavky o bankovní převod
Policisté pátrají po 55letém muži. Ten je nezvěstný již několik let
Ministerstvo neshledalo závažné porušení povinnosti v Pardubické nemocnici. Na rozdíl od hrubého porušení v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou
Čipování psů je od nového roku povinné. Existuje ale jedna výjimka

Dva zastupitelé vypověděli koaliční smlouvu na radnici
13.07.2020 | 14:30 | Česká Třebová

Tisíce metrů filamentu a tisíce náhradních fólií. Orlický.net pomáhal lidem v první linii
12.07.2020 | 00:04 | Orlický.net

Muž uváznul na ostrově uprostřed řeky. Na břeh jej převezli hasiči na člunu
07.07.2020 | 11:42 | HZS

Roušky můžete nechat doma, pokud nejedete metrem a nebo nejste na Ostravsku. A pařit můžete v barech až do rána
01.07.2020 | 09:00 | Orlický.net

Začaly stavební práce na obchvatu
26.06.2020 | 15:49 | Vrbík

Dnes dochází k dalšímu rozvolnění hygienických opatření
15.06.2020 | 06:37 | Orlický.net

Vláda připravila zákon zmírňující dopady nižšího výběru daní na obce. Na hlavu každého občana poskytne 1200 Kč
09.06.2020 | 07:08 | (rup)

Na radnici skončila čtyřkoalice kvůli rozhádané ODS
02.06.2020 | 09:08 | (rup)

Polští pracovníci průmyslové zóny se v pondělí vrátí do práce. Z více jak dvou tisíc testovaných nebyl nikdo pozitivní
29.05.2020 | 10:34 | (rup)

Je tu poslední vlna rozvolnění. Roušky jsou povinné především uvnitř budov
25.05.2020 | 00:00 | (rup)

Ústavní soud zamítl ústavní stížnost Kristiny Colloredo-Mansfeldové ve věci restituce areálu zámku Opočno
20.05.2020 | 20:09 | (rup)

Parkoviště se změní na testovací místo pendlerů
18.05.2020 | 11:34 | (rup)

Po 66 dnech skončil nouzový stav. Pro lidi se toho mnoho nemění
18.05.2020 | 00:00 | (rup)

Rozvolňování: Co se dnes otevírá a jaká platí pravidla
11.05.2020 | 06:32 | Orlický.net

Samoplátci se mohou nechat vyšetřit na Covid-19. V Pardubicích a v Litomyšli
10.05.2020 | 07:51 | Orlický.netzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Starosta: “Bojujte a nehledejte někoho, kdo bude bojovat za vás. Bojujte, jste-li přesvědčeni o své pravdě.”
Tisíce metrů filamentu a tisíce náhradních fólií. Orlický.net pomáhal lidem v první linii
Ženská krása v díle Věry Jičínské
Žáci Praktické školy Kolowratská úspěšně složili zkoušky
Ústí nad Orlicí
Stavbaři si uvolňují cestu pro napojení urgentního příjmu na budovu chirurgie
Srážka osobníko a nákladního auta uzavřela výjezd z města
Letní kino promítá po celé léto. Dnes Po čem muži touží
Po 29. závodili O Černého výra
Žamberk
Přehlídka TADY VARY v kině Žamberk vstupuje do druhé poloviny.
V kině Žamberk začíná filmová přehlídka Tady Vary.
Zachraňovali tonoucího muže, vrtulník ho transportoval do nemocnice
Dopolední prázdninové promítání v kině Žamberk.
Lanškroun
Park se postupně promění v oázu klidu a relaxace
Poliklinika má za sebou první měsíc stavebních prací
Nová venkovní učebna zatraktivní výuku i volný čas
Řidiči využívají nové parkovací automaty
Nové Město nad Metují
Vedení města diskutovalo s občany v Kině 70
Zámek je na prodej, předkupní právo má stát
Nové Město nad Metují má od června nový moderní web
Na radnici skončila čtyřkoalice kvůli rozhádané ODS
Dobruška
Frej, Krampol či Sobota. S těmito herci točí režisér Magnusek nový film
Dva muži se vloupali do baru. Jeden na druhého volal: "Peťo, poslední". Odnesli si trezor a cigarety
Potomci Františka Vladislava Heka věnovali knihovnu z pozůstalosti svého pra-pra-pra-pradědečka
Od zahrádkářské kolonie dojel jen na křižovatku. Tam narazil do projíždějícího auta
Letohrad
Vznikne další část cyklostezky a chodník. Stát poskytne víc jak deset milionů
Místní firma pošle na účet města 3,5 milionu. Darem podpoří několik projektů
Muž boural starou boudu. Ta na něho spadla
Starosta položil věnce na pietních místech ve městě, lidé se mohou dnes také připojit
Kostelec nad Orlicí
Přes noc zmizelo sto tisíc a elektrotechnika za další desítky tisíc korun
Dobrovolní hasiči nacvičovali resuscitaci osob při použití AED
Fabia narazila do zdi, jeden člověk se zranil
Oktávka nabourala do stromu, řidič zmizel
Choceň
Akční brácha vzal sestřičku místo na houpačky na vlakové nádraží. Na volající policisty byl sprostý
Auto přes střechu, navíc uprostřed mostu. Na vině byl alkohol
Svištěl stovkou do kopce. Ulici v obytné zástavbě si spetl se závodní dráhou
Město spouští placené parkování na náměstí a v nejbližším okolí. První půlhodina je zdarma
Týniště nad Orlicí
Písničkáři na paloučku pod věží
Ve vojenském areálu zahynul po střelbě policista
Ve dvou dnech seděli za volantem různých aut tři muži se zákazem řízení
Týnišťské letní muzeum Vodárenská věž zahajuje 30. května
Vamberk
Nákup bez placení je krádež
Osobák havaroval na mostě
Dívce uvízla noha mezi kmeny stromu. Pomohli hasiči
Člověk spadl do řeky. Na břeh ho dostali přivolaní hasiči
Česká Skalice
Rozhovor s kapelou Čechomor
Skupina Čechomor zahraje v akustické sestavě.
Dodávka projížděla ve zúžení. Po nehodě skončila na střeše a zablokovala silnici
Další příklad výborné pomoci výroby ochranných štítů
Rokytnice v Orlických horách
Na hřišti vzniká zázemí pro fotbalisty
Ministr kultury si prohlédl pevnost Hanička. Za poslední rok se vrátila v čase
Města s oběma kraji koupila lokomotivu z 50. let minulého století. Proč?
Zapište si do kalendáře: Historická akce v historickou chvíli. Den za obnovu lesa
Česká Třebová
Dva zastupitelé vypověděli koaliční smlouvu na radnici
V parku a na sídlišti instalovali veřejná griloviště
Bramborové Jabkance se dostaly na seznam tradiční kultur
Lokomotiváři stále hledají nové zaměstnance. Krizi navzdory
Opočno
Pivovar Baron přivítal seniory
Pavlína Moskalyková Solo mezi seniory
Spanilá jízda Opočno-Přepychy
Ústavní soud zamítl ústavní stížnost Kristiny Colloredo-Mansfeldové ve věci restituce areálu zámku Opočno
Náchod
Hřiště v Trojické ulici v Náchodě má nový povrch
Hasiči zachraňovali kachní mláďata
Senior taxi jezdí dál! V červenci si přijďte pro novou průkazku!
Problematika toulavých koček v Náchodě má řešení
Jablonné nad Orlicí
Střet kamionu s chodci. Pomozte objasnit okolnosti dopravní nehody
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Dovolená za všechny prachy pod širým nebem. Prachy šly navíc na dobrou věc
Májový koncert k 30. výročí založení Jabloňky
Borohrádek
Nákladní souprava se střetla s přepravní sanitkou
Motorka narazila do stromu, mladý motorkář zemřel
Nové Domky Na Květné poslouží seniorům v Borohrádku
Seniorka ležela na podlaze zamčeného bytu a pečovatelky se k ní nemohly dostat. Pomohli hasiči
Jaroměř
Město se mění v moderní dopravní uzel. Nový je autobusový terminál a opravuje se vlakové nádraží
Hokejisté pomohli přírodě
Dopravní terminál je otevřen, kolaudace proběhla úspěšně
Cyklistka havarovala za obchodním centrem. Byla na mol opilá
Králíky
Letošní Cihelnu ani koronavir nezruší. Diváky bude lákat k televizním obrazovkám
Tvrz Hůrka nabídne mimořádně tento víkend rozšířený provoz
Památník obětem internace se musí odstěhovat z kláštera na Hoře Matky Boží
Ohlédnutí za 22. ročníkem Cihelny
Hradec Králové
Tým z FIMky je jediným českým účastníkem v mezinárodní soutěži, vyrábí robota jménem FIM Bot
Po vlně rušení festivalů přichází nová akce Letokruh
Revitalizace Severních teras a Žižkových sadů má územní rozhodnutí
Recidivista s bohatou trestní minulostí opět zaútočil, přepadl dvě ženy
Vysoké Mýto
Pokáč zahájil koncertní léto v amfiteátru
Na Tyršově veřejné plovárně je vše připraveno na sezonu
Na Den dětí odstartovala interaktivní výstava
Údržba zeleně ve městě prochází zásadní změnou
Pardubice
České dráhy představily modernizovaný železniční vůz pro Pardubický kraj
Fotbalové derby vítěze nepoznalo
Retroměstečko... BUDE!
Stát by mohl dát krajům až osm miliard na silnice nižších tříd
Litomyšl
Začala Smetanova Litomyšl, program je nabitý až do příštího víkendu
Střet tří aut: 3 hodiny uzavřená silnice, pro zraněného přiletěl vrtulník
Lázně ducha ani Gastroslavnosti letos nebudou
Auto narazilo do stromu, vrtulník odletěl prázdný
Solnice
Pracovní úraz při manipulaci s vysokozdvižným vozíkem
Srážka tří aut: Dvě z nich skončila mimo silnici
Dobročinná módní přehlídka vozíčkářů vybrala víc jak 160 tisíc korun
Sledujte živý přenos z charitativní módní přehlídky vozíčkářů Elegance bez bariér
Orlické hory
Odešel na nákup ve městě, jeho auto se ale našlo u Zemské brány
Polsko rozvolňuje cestování přes hranice
Policisté si vzali do hledáčku čtyřkolky i motorky. Jejich pohyb v lesích je zakázaný zákonem
Polsko zavírá hraniční přechody v Orlických horách
Podorlicko
Hasiči pomáhali s likvidací následků velké vody
Během jednoho dne tři požáry osobních aut
Cyklisté podporující onkologicky nemocné děti vyrazili napříč Českou republikou. Závěr bude pod Orlickými horami
Vydával se za poslíčka nebo balíkovou službu. Při odchodu bral seniorům peněženky
Rychnovsko
Muž bez řidičáku ujížděl před policisty. Při pátrání pomohl policejní psovod
Profesionální, dobrovolní a drážní hasiči likvidovali následky silné bouřky
Policejní pes Meddy odhalil zloděje, který vykrádal chatky
Rychlost není vždy vítězstvím. Zvlášť pokud řidič nezvádne smyk
Orlickoústecko
Strom na střeše auta, vírník na zemi mimo heliport
Pirát silnic přišel o BMW. Poté, co se honil s policií v ulicích města
Vzal si nářadí a odešel z práce. Již rok a půl ho hledá policie
Děti z dětského domova v Horní Čermné se přestěhují do Letohradu a Žichlínku
Náchodsko
Ultralight zavadil při přistávání o obilí, upadlo mu kolo a poškodil si vrtuli
Cizinec nabízel policistům úplatek. Při silniční kontrole nadýchal přes 3 promile alkoholu
Zaplatila 40 tisíc, štěně ale dosud neviděla
Způsobil postřik kvetoucího pole úhyn včel? Policie to prošetřuje

 
loading...