Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií ilustrační foto
hash tag #koronavirus
10.03.2020 21:12

Aktualizováno
10.03.2020 21:35

(rup)

Zpravodajství
události

Zobrazeno 13055x
Počet lidí nakažených novým koronavirem v Česku roste. Ministr zdravotnictví v České televozi před osmou hodinou večerní uvedl, že aktuální počet případů nakažených koronavirem je 61 a pro dnešní den to nemusí být konečné číslo. Svého prvního nakaženého hlásí Pardubický kraj.
"Během dnešního dne byl proveden odběr dle nově nastaveného systému u muže důchodového věku z Pardubic, který se před dvěma dny vrátil z dovolené v Rakousku a objevily se u něj obtíže typické pro koronavirus COVID-19. Odebraný vzorek je vysoce suspektní, tedy podezřelý. Rozbor provedla laboratoř v Hradci Králové, která doposud nemá certifikaci pro definitvní potvrzení přítomnosti uvedeného koronaviru, proto byl vzorek dále odeslán do Národní referenční laboratoře. Dá se očekávat, že dojde k potvrzení, což bude znamenat první pozitivní případ v rámci Pardubický kraj," napsal na sociální síti hejtma Pardubického kraje Martin Netolický. "Dobrou zprávou je, že muž byl nakažen v Rakousku, neproběhlo tedy komunitní šíření, lze provést epidemiologické šetření, tj. určení okruhu lidí, se kterými muž přišel do styku od svého návratu. Vzhledem k tomu, že byl od 8. března doma, je vysoce pravděpodobné, že karanténa se bude týkat především rodinných příslušníků," dodal hejtman.
V Královéhradeckém kraji první výskyt pacienta s koronavirem oznámil Vojtěch v nedělním televizním vysílání. U Američana byl výstyk koronaviru potvrzen v pondělí, muž by aktuálně nachází v domácí karanténě na své chatě u Týniště nad Orlicí.
Na webu ministerstva zdravotnictví je uveden aktuální počet domácích karantén nařízených příslušnou krajskou hygienickou stanicí. V Pardubickém kraji bylo k 6. březnu nařízeno 25 karantén, v Královéhradeckém kraji pak ke stejnému dni 89 karantén.

Koronavirové prázdniny bez sportovních a společenských akcí

Úderem úterní 18té hodiny začaly na území Česka platit mimořádná opatření, která dopoledne oznámila vláda. Uzavřely se základní, střední a vysoké školy a zakázány jsou akce pro 100 a více lidí.
"S účinností od 10. března 2020 od 18 hodin se zakazují divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, ochutnávky, trhy a veletrhy, a to jak veřejné, tak soukromé, s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob. Zároveň se s účinností od 11. března zakazuje osobní přítomnost žáků a studentů na základním, středním a vyšším odborném vzdělávání a na vysokých školách," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.
Podle ministerstva je nezbytné, aby byli lidé odpovědní a dodržovali základní hygienická pravidla. „Je důležité, aby si lidé častěji myli ruce, udržovali vzdálenost na cca 1,5 – 2 metry, vyhýbali se davům či větším shromážděním. Nedoporučujeme ani podávání rukou a jiný blízký kontakt. Budeme dělat maximum pro to, abychom zabránili rozšíření infekce po České republice. MHD i obchodní centra jsou zatím bez omezení,“ okomentoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Školky až na výjimky fungují dál. Některé bazény mohou být zavřené. Kina ruší preméry filmů

Podle ministerstva děti v mateřských školách nepředstavují nebezpečí, jedná se o malé kolektivy. Přesto někde přistoupili k větším restrikcím, než jaké požaduje vláda. Například v Dobrušce od středy nebudou v provozu hned dvě mateřské školy. "Vedení města Dobrušky v návaznosti na dnešní mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví vyhlášená v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 rozhodlo o uzavření mateřské školy J. A. Komenského (Komenského 577 a Za Univerzitou 875, Dobruška) s účinností od 11. března až do odvolání," uvádí se v prohlášení na městských facebookových stránkách. V návaznosti na mimořádná opatření radnice s okamžitou platností až do odvolání nechala uzavřít krytý bazén, společenské centrum - kino 70 a kulturní dům.
"Ruší se slavnostní předávání Cen města 12. března v Šemberově divadle, zákaz ovlivní i konání některých kulturních akcí v M-klubu. Od 11. března budou uzavřeny školní jídelny v domově mládeže v ulici Gen. Závady a v Základní škole Jiráskova, a to i pro veřejnost. Mateřských škol se opatření Ministerstva zdravotnictví netýká, proto zůstávají i nadále otevřeny," oznámila radnice ve Vysokém Mýtě.
Vedle základních a středních škol zavírají také základní umělecké školy. Mimo jiné také ta v Letohradu. Vedení města rodičům poradilo, kde získat tiskopis k žádosti o ošetřovné. "Vzhledem k uzavření obou základních škol z důvodu karantény, vystavuje tiskopis žádosti o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření školského/dětského zařízení (školy) mimořádně základní školy, nikoliv ošetřující lékař. Formuláře budou k dispozici přímo na základní škole," zveřejnila radnice důležitou informaci pro mnohé rodiče.
"Opatření se týká domu dětí a mládeže, základní umělecké školy, školních jídelen a družin. Zrušena jsou také všechna představení pořádaná Klubcentrem. Provoz sportovních zařízení provozovaných společností TEPVOS zatím omezen není," informovala občany radnice v Ústí nad Orlicí.
V Rychnově nad Kněžnou vedení radnice se svými občany příliš nekomunikuje. Na oficiálních webových stránkách města se objevily v úterý okolo poledne PDF dokumenty s texty ministerstva zdravotnictví o mimořádných opatřeních, ale vyjádření vedení města, co to konkrétně znamená pro život v tomto městě chybí. Naštěstí městské organizace na svých sociálních sítích jsou mnohem sdílnější. "Z důvodu rozhodnutí bezpečnostní rady státu se ruší následující akce: Katapult (13. 3., náhradní termín v jednání), Bazárek (14. 3., náhradní termín v jednání), Taneční odpoledne (15. 3., bez náhrady). Provoz kina zůstává nezměněn, kapacita do 100 míst," zveřejnila informace Kultura RK. Jenže o ukončení promítání některých filmů se postarala distribuční společnost. "Bohužel distributor zrušil premiéru filmu 3Bobule, Princezna zakletá v čase a Šarlatán. Vstupenky na březen můžete vrátit na pokladně kina, kde Vám budou vyplaceny peníze," uvádí facebooková stránka Kina Rychnov nad Kněžnou. "Na základě nařízení vlády ze dne 10.3.2020 se ruší školní povinná výuka plavání, která probíhá v dopoledních hodinách také u nás. Z tohoto důvodu upravujeme otevírací dobu, a to do odvolání. Kapacita je však omezena na 100 osob. Přijďte si zaplavat ve všední den již od 10:00 hodin," pozvali zájemce pracovníci rychnovského plaveckého bazénu.
Menší komplikace s filmovými premiérami zaznamela také kino v Novém Městě nad Metují. "Rozhodnutí bezpečnostní rady státu ohledně koronaviru se dotkne i našeho kina, a to následovně: Premiéra filmu 3Bobule se na základě rozhodnutí distributora odkládá. Místo 3Bobule přidáváme ve čtvrtek v 19:30 Bloodshot, v sobotu v 17:00 Ježek Sonic a v neděli v 19:30 V síti 15+. Do našeho kina choďte prosím zásadně zdraví a bez jakýchkoli příznaků onemocnění! Kapacita na všechny projekce je snížená na 100 míst. Při vstupu do sálu si můžete vybrat jakékoli místo dle vlastního uvážení," vzkazují pracovníci kina.


   
Další zprávy z lokality Východní Čechy
Nadace ČEZ spouští bleskovou Krizovou pomoc pro boj s epidemií COVID-19
Lesy ČR svolávají studenty: Přijďte, pomozte v lese a vydělejte si
Raego a Olga Lounová děkují a vzkazují: Nesmíš to vzdát!
Do regionu ještě dnes zamíří 120 tisíc ústenek a 25 tisíc respirátorů
V autobusech veřejné linkové dopravy jezdí cestující zadarmo. Nastupovat musí pouze zadními dveřmi a musí mít na sobě roušku
Zakrývání dýchacích cest na veřejnosti je nyní povinné. Hradecký kraj to nařídil od 12:00, Pardubický kraj od 18 hodin a vláda pro celou ČR od půlnoci
První várka ochranných pomůcek od státu dorazila. Je jich ale krutě málo
Na východě Čech již 4 lidé s koronavirem. Polsko zavádí kontroly na hraničních přechodech
Velké přehrady jsou na sucho připraveny, hlásí ministerstvo. Kvůli nedostatku sněhu může na jaře chybět voda v tocích
Na Hučák a do Poříčí se do odvolání nepodíváte. Kvůli koronaviru
Seznamka ho stála více jak půl miliónu
Orkán Sabine: Poškozené střechy, popadané stromy, poničená auta
Sabine zatím kácela jen stromy
Varování meteorologů: Na náš region se žene orkán Sabine
Popadané stromy, zaplavené sklepy, uvízlé kamiony
Sirény se rozezní k uctění památky Jaroslava Kubery
Z Polska si vezli větší množství cigaret a tabáku. Kuřivo nedovezli
Policie varuje před falešnými žádostmi o přátelství na sociálních sítích. Následují požadavky o bankovní převod
Policisté pátrají po 55letém muži. Ten je nezvěstný již několik let
Ministerstvo neshledalo závažné porušení povinnosti v Pardubické nemocnici. Na rozdíl od hrubého porušení v nemocnici v Rychnově nad Kněžnou
Čipování psů je od nového roku povinné. Existuje ale jedna výjimka
Poslední výjezdy hasičů ve starém roce a první události roku 2020
Na Kupni.cz najdete slevové kódy na vše
Na dveře klepe nový standard digitálního pozemního televizního vysílání DVBT-2. Kdy, jak a proč?
Senioři sledují internetové zpravodajství, dvě pětiny z nich si ale neověřují zdroj zprávy
Ceny jízdného se od prosince změní
Muž ukradl na Moravě luxusní auto. Na Náchodsku se začal honit s policií
Silný vítr zaměstnal hasiče. Ti odstraňovali stromy či poškozené střechy
Hasiči se ptají: Máte v pořádku komín?
Nebojte se čoček!
Mohlo by Vás zajímat
loading...

Nemocnice spouští odběrné místo na Covid-19. Musíte tam přijet vlastním autem a jen s doporučením od lékaře
31.03.2020 | 10:13 | (rup)

Kostelelečtí se pro dobro dokáží semknout
30.03.2020 | 13:08 | sl

Lékaři už dostávají tolik potřebné ochranné prostředky
30.03.2020 | 09:36 | Vysoké Mýto

Město zajistilo dezinfekci na ruce pro všechny občany 65+
26.03.2020 | 08:18 | (jad)

Ministerstvo nařídilo pobývat na veřejně dostupných místech nejvýše v počtu dvou osob
25.03.2020 | 20:22 | Orlický.net

Seniorům rozdali 1000 roušek
24.03.2020 | 08:53 | Ústí nad Orlicí

Do regionu ještě dnes zamíří 120 tisíc ústenek a 25 tisíc respirátorů
22.03.2020 | 20:39 | Orlický.net

Ruslan dopravil do Čech obří zásilku ochranného materiálu
22.03.2020 | 07:02 | Orlický.net

Zakrývání dýchacích cest na veřejnosti je nyní povinné. Hradecký kraj to nařídil od 12:00, Pardubický kraj od 18 hodin a vláda pro celou ČR od půlnoci
18.03.2020 | 13:58 | Orlický.net

Ve vlaku cestovala osoba podezřelá z nákazy koronavirem
18.03.2020 | 07:19 | HZS

Stav nouze ukázal holou pravdu. Stát není schopen zajistit bezpečnost obyvatel! Ještě že Češi mají zlaté ruce
16.03.2020 | 21:36 | (rup)

Rząd ograniczył swobodny przepływ osób do niezbędnego minimum / Уряд обмежив вільний рух людей
16.03.2020 | 12:39 | Orlický.net

Vláda kvůli šíření epidemie koronaviru omezila volný pohyb osob na nezbytné minimum
16.03.2020 | 07:05 | Orlický.net

Vládá vyhlašuje "karanténu". Zakazuje pohyb ve veřejném prostoru mimo cesty do práce či na nákup
15.03.2020 | 23:13 * | Orlický.net

První várka ochranných pomůcek od státu dorazila. Je jich ale krutě málo
14.03.2020 | 13:49 | (rup)zprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Nemocnice spouští odběrné místo na Covid-19. Musíte tam přijet vlastním autem a jen s doporučením od lékaře
Rouškovník Jájovník nabízí roušky zdarma
Město zajistilo dezinfekci na ruce pro všechny občany 65+
Kino, bazén i zimní stadion jedou dál. Mezi lidmi se strhla kritika
Ústí nad Orlicí
Seniorům rozdali 1000 roušek
Polského sprejera zadržela zásahová jednotka
Připomněli si 170. výročí narození T. G. Masaryka
Začala divadelní přehlídka Orlická maska 2020
Žamberk
Aktuálně z Divišova divadla
Oscarový březen v kině Žamberk
Jak poznáte, že se blíží jaro? V Divišově divadle zahajují Žamberské jarní slavnosti!
V Žamberku ocenili mladé talenty
Lanškroun
V těžké době pomáhají dobrovolníci i město
Dobrovolníci budou rozvážet nákupy seniorům
Horor s pohádkovým koncem: Seniorku okradl o téměř 131 tisíc korun
Masopustní průvod prošel městem
Nové Město nad Metují
Nouzový stav je proti lidovým tradicím. Kolednice by letošní dívčí koledu měly vynechat
Poražené směrové sloupky a náraz do stromu. Na vině zřejmě nepřizpůsobená rychlost
Královéhradecký kraj ubytuje všechny klienty Domova seniorů Metuj
Končí soukromý domov seniorů Metuj. Klienti řeší svou budoucnost
Dobruška
Řidič po střetu vypadl ze svého auta a skončil pod koly dalšího vozu
Auto skončilo v příkopu převrácené na střechu. Nehoda naštěstí neměla tragické následky
Jeden osobák předjížděl druhý. Následoval střet, v příkopu pak přetočení na střechu
Podvodníci za klávesnicí byli opět úspěšní. Důvěřiví lidé přišli o víc jak padesát tisíc
Letohrad
Starosta vyzval občany k omezení návštěv městského úřadu. Jako náhradu doporučil elektronickou komunikaci
I v Letohradu řeší parkování. Podle starosty o peníze do kasy nejde
Od Nového roku mohou řidiči platit parkovné také pomocí aplikace ParkSimply
Kraj s radnicí plánuje postavit novou tělocvičnu. Ta s parametry pro mistrovská utkání řady sportů ve městě dosud chybí
Kostelec nad Orlicí
Kostelelečtí se pro dobro dokáží semknout
Osobák skončil v příkopu. Řidičce pomohli z vozu přivolaní hasiči
MS juniorů rozlosováno
Litr ropné látky znečistil řeku. Na pomoc byli vysláni hasiči
Choceň
Svištěl stovkou do kopce. Ulici v obytné zástavbě si spetl se závodní dráhou
Město spouští placené parkování na náměstí a v nejbližším okolí. První půlhodina je zdarma
Novou vedoucí kultury se stane Tereza Dobešová
V přádelně zahořela bavlna ve spřádacím stroji. Podobný zásah byl už před rokem
Týniště nad Orlicí
Obchvat města uzavřel střet cisterny s dodávkou. Nákladní auto skončilo na boku
V knihovně měl být cítit plyn
Kraj chce rozhýbat zablokovanou investici opravy silničních mostů
Na Boží hod si šli zaběhat. Na malého chlapce na vozíku vybrali 67 tisíc
Vamberk
Na konci loňského roku zmizela z firmy bruska. Kriminalisté krádež nyní objasnili
Ministr kultury přivezl potvrzení o zápisu vamberecké krajky na seznam české lidové kultury
Vamberecké krajkářství patří na celorepublikový seznam tradiční lidové kultury
Srazila se dvě auta, jeden člověk se zranil
Česká Skalice
Dobrovolníci zajišťují nákupy, dovoz jídel nebo léků. Mezi nimi i skupina skautů
18letý řidič čelně narazil do protijedoucího auta. Obě auta skončila na střeše, sedm lidí v péči doktorů
V polovině roku 2018 odcizil lodní motory vodním záchranářům. Policisté nyní motory předali zpět
Čelní náraz do oplocení domu. Řidič usedl za volant opilý
Rokytnice v Orlických horách
Ministr kultury si prohlédl pevnost Hanička. Za poslední rok se vrátila v čase
Města s oběma kraji koupila lokomotivu z 50. let minulého století. Proč?
Zapište si do kalendáře: Historická akce v historickou chvíli. Den za obnovu lesa
Sovětská okupační vojska se již nemají kam vrátit. Začala demolice vybydlené ubytovny mužstva a důstojníků
Česká Třebová
Radnice nechala vloni vysadit nové stromy. Neznámý vandal tři z nich zničil
Kohouti titul neobhájí
Hokejisté České Třebové nevyužili výhodu domácího prostředí a ve třetím čtvrtfinálovém střetnutí těsně prohráli s Chotěboří
Hejtman Netolický: Nový most zprovozníme v listopadu
Opočno
Opočno jednalo o oslavách výročí narození Františka Kupky
Na zámku čistí sbírku vzácného benátského skla. Křehké exponáty pamatují 16. až 19. století
Zámecký trezor skrýval několik krabic s překvapením
Největší ručně psaná kniha na světě je vystavena jen do úterý 17. prosince
Náchod
Město Náchod nabízí ode dneška pro občany ROUŠKOMAT
V náchodských mateřských školách se ani v těchto dnech nezahálí
Mimořádný dar polské ambasády do Náchoda
Ve čtvrtek odpoledne se opět sešel Krizový štáb města Náchoda
Jablonné nad Orlicí
Střet kamionu s chodci. Pomozte objasnit okolnosti dopravní nehody
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Dovolená za všechny prachy pod širým nebem. Prachy šly navíc na dobrou věc
Májový koncert k 30. výročí založení Jabloňky
Borohrádek
Seniorka ležela na podlaze zamčeného bytu a pečovatelky se k ní nemohly dostat. Pomohli hasiči
Řidiče zřejmě přemohl mikrospánek. Přejel do protisměru, kde se narazil do stromu
Hasiči uvolňovali zablokovaný říční náhon
Osobní auto skončilo na boku. Předcházel smyk a průjezd příkopem
Jaroměř
Auto narazilo do stromu. Jednu osobu museli hasiči vyprostit
Před dvaceti lety v noci z 9. na 10. března 2000 postihla Jaroměř a okolí povodeň o síle více jak stoleté vody
Senior nepřežil střet s autem na přechodu pro chodce
Policie byla při sklizni rychlejší. Pěstírnu prozradily i odběry elektřiny
Králíky
Tvrz Hůrka nabídne mimořádně tento víkend rozšířený provoz
Památník obětem internace se musí odstěhovat z kláštera na Hoře Matky Boží
Ohlédnutí za 22. ročníkem Cihelny
Vyražte na Cihelnu. Mimo vojenských ukázek uvidíte v akci také jízdní policii
Hradec Králové
Drogy na prvním místě. Jednu pěstírnu policie odhalila, druhou si muž založil vzápětí
Utržený přívěsný vozík narazil do autobusu a rozbil boční dveře
Fakultní nemocnice Hradec Králové shání další dodavatele ochranných štítů
Podkroví Live pokračuje i v příštím týdnu
Vysoké Mýto
Lékaři už dostávají tolik potřebné ochranné prostředky
Žáci proměnili v architekty, vodohospodáře, zedníky či instalatéry
Zloděje zlákaly kudličky. Škoda je na odcizeném zboží a poškozené výloze 10 tisíc korun
Plavecký klub vychovává už čtvrtou generaci plavců
Pardubice
Roušky spojují celé město Pardubice, do distribuce jsou zapojeny všechny městské obvody
Na čtyřpruhové silnici došlo za tmy ke střetu auta s chodcem. Policie hledá případné svědky
Opilý muž bez roušky pokousal strážnici městské policie. Nakonec ho čekala sankce 10 tisíc korun
Chemická průmyslovka dodala první hektolitry dezinfekce
Litomyšl
Kraj nechal opravit tělocvičnu na gymnáziu
Hokejistům České Třebové chybělo k výhře na Litomyšlí 47 vteřin
Nákladní auto blokovalo křižovatku. Z jeho přívěsu spadla na silnici elektrocentrála
S nožem v ruce zaútočila na svoji matku a sousedy. Silně opilá dvaatřicetiletá žena skončila na záchytce
Solnice
Srážka tří aut: Dvě z nich skončila mimo silnici
Dobročinná módní přehlídka vozíčkářů vybrala víc jak 160 tisíc korun
Sledujte živý přenos z charitativní módní přehlídky vozíčkářů Elegance bez bariér
Na ubytovnu zavítal nezvaný host. Zmizela herní elektronika
Orlické hory
Polsko zavírá hraniční přechody v Orlických horách
Vlci poprvé zaútočili na hospodářská zvířata v Orlických horách. V lokalitě Šediviny zabili dvě ovce
Klub přátel rozhleden vyhlásil výsledky ankety Rozhledna roku 2019. Zvítězila ta na Velké Deštné
Bezpečně na horách. Spolupráce s horskou službou přispěje k prevenci ochrany života, zdraví a majetku
Podorlicko
Rozbila se vám právě v těchto dnech pračka nebo lednička? Poradíme vám
Stav nouze ukázal holou pravdu. Stát není schopen zajistit bezpečnost obyvatel! Ještě že Češi mají zlaté ruce
Zaostřeno na čočky
Silný vítr potrápil hasiče. Nejvíc škod způsobily popadané stromy
Rychnovsko
Dostal chuť na čokoládu. Mladý recidivista nejprve kradl v obchodě, následně neoprávněně řídil cizí vozidlo
Auta skončila v příkopech či v oplocení, hasiči zasahovali také u požáru, prasklé vody či odstraňovali spadlé větve
Cizinecká policie zkontrolovala přes 40 osob, některé čeká vyhoštění
Krásy Rychnovska zachytí nová kniha leteckých fotografií
Orlickoústecko
Připravují dvě stavby pro cyklisty
Pršelo. Přesto podvacáté hledali Stromoucha
Nízkopodlažní autobusy a personál informující cestující. Leo Express představil výlukový jízdní řád
Klučina zapomněl vystoupit na správné zastávce. Školáčkovi pomohla osmnáctiletá slečna
Náchodsko
Hasiči s rouškami na obličeji likvidovali dvě dopravní kolize
Uprostřed noci zachránili podchlazenou seniorku
Nejasné úmrtí seniorky. Z letošního prvního případu dokonané vraždy obviněna 61letá žena
Kopání ani facky nejsou argumenty. Fyzické napadení řeší policisté