25.01.2020 09:11
(rup)
Zpravodajství
volný čas
Zobrazeno
2958x
|
V areálu zdejší Obchodní akademie TGM (OA TGM) bylo v polovině ledna slavnostně uvedeno do provozu syntetické kluziště. Tyto plochy jsou již mnoho desetiletí vyvíjené jako náhrada či alternativa k chlazeným ledovým kluzištím.
"Ledová kluziště jsou příliš energeticky náročná, těžko je lze přenášet a údržba vyžaduje další energii a náklady. V posledních letech i na našem území dochází ke zvýšené poptávce po alternativě k ledu, zvlášť proto, že zimy již neznamenají stabilní podmínky pro výrobu přírodního ledu a chlazená kluziště mají větší energetickou spotřebu," popsal neduhy klasické ledové plochy ředitel školy Václav Pavelka. "V zahraničí jsou umělá neboli syntetická kluziště více známá než u nás. Kvalita materiálů nahrazujících led je dnes již na tak vysoké úrovni, že lze bruslení na umělém kluzišti téměř srovnat s bruslením na ledu. To znamená, že pohyb na bruslích na ledu je téměř stejný jako na umělém kluzišti," dodal ředitel.
Kluziště od švýcarského výrobce Glice bylo slavnostně otevřeno za účasti náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Martiny Berdychové a dalších vážených hostů. V programu slavnostního otevření se přestavili Míša Kavalková s dcerou Anetkou, žáci domu dětí a mládeže pod vedením Jana Dostálka, krasobruslařky Petra Kitlerová a Tereza Bělonohá pod vedením trenérky Liany Karlíčkové, studenti OA TGM se svým rybníkovým hokejem a ve sranda mači také hokejisté z Kostelce nad Orlicí a Týniště nad Orlicí.
Na kluzišti o rozměrech 26 x 14 metrů se může bruslit nezávisle na ročním období. "V dopoledních hodinách plochu budou využívat žáci a studenti kosteleckých škol, odpoledne bude k dispozici pro DDM, sportovní kluby a širokou veřejnost. V případě zájmu veřejnosti nebo organizovaných skupin lze nabídnout i večerní bruslení - areál kluziště je osvětlen," upřesnil Pavelka.
Nositelem projektu byla Obchodní akademie T. G. Masaryka v Kostelci nad Orlicí ve spolupráci s městem Kostelec nad Orlicí. Celkové náklady na syntetické kluziště se vyšplhaly přes tři miliony korun. Polovinu rozpočtu poskytl zřizovatel školy, kterým je Královéhradecký kraj. "Město Kostelec nad Orlicí pomohlo s dofinancováním projektu a poskytlo jeden milion korun," řekl on-line deníku Orlický.net místostarosta města Tomáš Langr. Zbývající část financí se škole podařilo získat z darů firem z regionu - finance poskytla Škoda Auto, TTV Group, Mados MT, Pivovar Clock, účetní a daňová kancelář ESOP, AQUA Servis či firmy Reklamy Špaček, Autoškola Podorlicko, Wienerberger a
Tipsport Net.
|