Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií (rup)
hash tag #zastupitelskyduel #hasickazbrojnice #mistnireferendum
07.11.2019 07:11

Aktualizováno
10.11.2019 18:30

(rup)

Zpravodajství
názory

Zobrazeno 5270x
Obyvatelé Potštejna minulý pátek v místním referendum odmítli výstavbu multifunkčního objektu s hasičskou zbrojnicí, veřejnými toaletami, infocentrem a obecním sálem v centru obce. Co bude dál s hasičskou zbrojnicí, získanou dotací 7,5 milionu korun či domkem infocentra v havarijním stavu?
Zeptali jsme se na tyto a další otázky dvou zastupitelů z jedenáctičlenného zastupitelského sboru obce.

Foto
Petr Dostál
/Sdružení nezávislých kandidátů/

Foto
Radek Hrdina
/Společně a rádi/


1. listopadu 2019 proběhlo ve vaší obci místní referendum týkající se výstavby multifunkčního objektu s hasičskou zbrojnicí a obecním sálem. Jak hodnotíte jeho výsledek?

Plně respektujeme rozhodnutí občanů obce.

Výsledek referenda v Potštejně a Brné hodnotím velmi pozitivně. Jsem rád, že zastupitelé rozhodli o konání referenda, dali možnost lidem svobodně vyjádřit svůj názor, a ti se rozhodli pro záchranu Genius loci centra Potštejna.


Proč podle Vás obyvatelé obce řekli projektu, který měl být připravován několik let, NE?

Každý měl pro své rozhodnutí jistě své důvody. Možná měla vliv i Vaše, dle našeho názoru neobjektivní reportáž obsahující 26 řádků pro NE a 9 řádků je jakoby pro ANO. Neobsahovala ani např. zásadní informaci o získané dotaci 7,5 mil. Kč o kterou můžeme přijít.

Dle mého názoru obyvatelé řekli NE, jelikož nesouhlasí s výstavbou tak velké a nevzhledné budovy v historickém centru Potštejna. Část obyvatel vnímá velmi citlivě i finanční náročnosti daného projektu s ohledem na další priority obce.


Co přesně výsledek referenda znamená pro budoucnost budovy, ve které se nachází infocentrum a je na ni demoliční výměr, či pro prostory hasičské zbrojnice? Jak je to s avizovanými dotačními tituly svázanými s projektem multifunkčního objektu? Podle Vás, v jakém stavebně-technickém stavu jsou prostory hasičské zbrojnice a klubovny?

Zastavení stavby objektu multifunkčního centra. Zabezpečení a řešení havarijního stavu objektu na základě posouzení statika.

Stávající budova hasičské zbrojnice by měla být uzavřena z důvodu havarijního stavu, a v budoucnu i zbořena. Otázkou pro statiky a stavaře je, co s obecním domkem z 19 století. Je možná jeho záchrana nebo jej bude nutné zbourat a postavit infocentrum, veřejné wc a prostory pro setkávání a prezentaci nově? K odpovědi by mohla pomoci veřejná diskuze, podrobný statický posudek a případná architektonická soutěž.
Dotační tituly, které byly získány jsou svázány s výstavbou hasičské zbrojnice a nikoliv celého multifunkčního objektu. Ihned v sobotu jsem vyzval všechny zastupitele, abychom se v nejkratší možné době sešli a probrali další postup. Budu iniciovat brzkou pracovní cestu na Ministerstvo vnitra a Královéhradecký kraj, kde musíme začít jednaní o změnách, které nám pomůžou dotace v Potštejně udržet.


Jak hodnotíte dostupnost projektové dokumentace a dalších informací včetně těch ekonomických o projektu výstavby multifunkčního objektu před uskutečněním místního referenda?

Dle nás byla dostupnost informací dobrá. O plánované stavbě multifunkčního objektu jsme zejména poslední 3 roky pravidelně a detailně informovali na každém veřejném zasedání. Na obou úředních deskách (internetové i fyzické) byly postupně uveřejňovány uzavírané smlouvy a rozhodnutí zastupitelů. Informace k hlasování před referendem byly dostupné např. na dvou velkých veřejných zasedáních (sál hotelu), stránkách obce, vývěskách obecního úřadu, internetových stránkách obce, v letácích odpůrců i příznivců stavby. Téměř 3 týdenní hlášení rozhlasem obecního úřadu upozorňovalo občany na vyvěšené pohledové části projektu (nejdiskutovanější téma) s popisem, a také informací o možnosti prohlédnout si kompletní projektovou dokumentaci, a to každý den v týdnu.

Před vyhlášením referenda byla ochota ze strany obce, něco zveřejnit a komunikovat, zcela minimální. Ke zlepšení došlo až 9. 5. 2019, kdy na základě výzvy obyvatel došlo k zveřejnění navrhované podoby. Dle mého názoru by však u tak velkého projektu měla obec v předstihu s obyvateli komunikovat pomocí zpravodaje, webových stránek nebo veřejných debat, a nespoléhat pouze na účast obyvatel na veřejném zastupitelstvu. Nebýt občanské inciativy a vytvoření webových stránek https://hasicarnapotstejn.webnode.cz neměli zpočátku občané přístup téměř k žádným informacím, vizualizacím a číslům. Po vyhlášení referenda se situace o něco zlepšila a došlo k zpřístupnění projektové dokumentace na vývěskách u obecního úřadu.


Jak bude/by měla nyní postupovat obec dál? Bude připravovat jiný projekt rekonstrukce hasičské zbrojnice? Pokud ano, v jakém rozsahu? Pokud ano, ve stávající lokalitě nebo na jiném místě v obci?

Další postup je předmětem probíhajících jednání a snahou nepřijít o dotace 7,5 mil. Kč.

Věřím, že většina obyvatel stejně jako já podporuje výstavbu nové hasičské zbrojnice, ale na jiném místě než byla plánována. Vhodný pozemek obec v majetku má. Dle mého názoru se musíme zaměřit na řešení, které povede k výstavbě hasičské zbrojnice vycházející ze stávající projektové dokumentace, bez veřejných záchodů, infocentra a veřejného sálu. Taková budova by splňovala normy nutné k udržení získané dotace, je v souladu s požadavky JSDH a SDH a mohl by ještě vzniknout skladovací prostor pro potřebu obce.
Rád podpořím i variantu, kdy zůstane hasičská zbrojnice, infocentrum, veřejné WC a společenská místnost v centru obce, pokud bude řešena citlivě a šetrně k místu umístění za pomoci architektonické soutěže.


Jaké jsou aktuální finanční možnosti obce z pohledu budoucích investic a jaké má/by měla mít priority. Co je potřeba, co si může a co nemůže dovolit stavět?

Finanční situace obce je dlouhodobě stabilní. Finančně náročné projekty jsou zásadně ovlivněny možností získat dotace. Plánovaných investic je velmi mnoho. Např. do ZŠ a MŠ, komunikací, sítí, kanalizace, vystrojení vrtu, sportoviště, hasičárna atd.

Finanční možnosti obce vycházejí z rozpočtu, který není nafukovací. Mělo by dojít ke stanovení priorit za které považuji rozšíření základní školy, nový vrt pitné vody, realizaci kanalizace a čistírny odpadních vod, rekultivace obecní skládky, rekonstrukce školky a výstavba chybějících komunikací.


Občané Potštejna komentovali nedostatečnou komunikaci ze strany obce. Jaký je váš názor na veřejné debaty s občany o projektech mimo zasedání zastupitelstva či využívání oficiálních profilů obce Potštejn na sociálních sítích (facebook, twitter)?

S občany probíhala komunikace standartním způsobem. Na veřejných zasedáních jsme podávali detailní informace o probíhajících a připravovaných projektech a záměrech obce. Výstupy z VZ byly dostupné na obou stránkách obce (internetové i fyzické). S ohledem na chybějící zpětnou vazbu od občanů, jak se ukázalo, rozhodně rozšíříme možnosti komunikace s občany např. i na sociálních sítích.

Plně podporuji veřejné debaty občanů se zastupiteli. Rád se jich budu účastnit, přinášet témata k debatě, a hledat společná řešení. Obec nemá kvalitní webové stránky, obyvatelé se na nich špatně orientují a nenacházejí jednoduše potřebné informace. Například na facebookovém profilu obce, který sleduje cca 1000 uživatelů, informace o připravovaném referendu nebyla uvedena ani jednou! Proč?


•••
Díky za poskytnuté odpovědi. V případě Petra Dostála jde o společnou odpověď jeho osoby jako starosty Potštejna a 6 zastupitelů obce za Sdružení nezávislých kandidátů.


Fotogalerie

Foto: (rup)

Zajímavé zprávy z regionu
Další zprávy z lokality Potštejn
Zimní počasí, letní gumy, smyk, závory a auto skončilo na střeše v kolejišti
Doutnající podlaha a zakouřené pokoje. Zahořel v komíně zazděný trám
Srážka dvou aut se naštěstí obešla bez zranění
Hrad Potštejn se vrátí do časů Karla IV.
Na discopříběh na Václavák? Kdepak! Vyražte přímo pod hrad!
Rozhovor s frontmanem kapely Chinaski Michalem Malátným
Na křižovatce se srazil nákladní vůz s osobním autem
V řece se převrátila kanoe. Hasiči vyjeli na záchranu osoby
Nehoda na trati: Vlak narazil na obří dřevěný špalek
Kapela Chinaski bude hrát živě. Pod širým nebem přímo pod hradem Potštejn
Na projíždějící auto spadla bříza. Pád naštěstí skončil bez zranění
Hasiči kvůli poškozenému plynovému potrubí zakázali lidem vycházet z domů
Krásné počasí vytáhlo lidi ven. Mnozí z nich sundali povinné roušky a porušili i další platná pravidla pro nouzový stav
Zastavila v oplocení dětského domova. Na vině byla zřejmě zdravotní indispozice
Nová hasičská zbrojnice přes záporný výsledek místního referenda možná bude. Obec ale musela výrazně ořezat rozpočet a přepracovat projekt
Fenetra. Nová značka piva z Potštejna oživí zašlý brownfield
Hrad Potštejn mohl v minulosti vypadat jinak. Archeologové totiž objevili místo, kde možná původně stávala na hradě obranná věž
Obyvatelé v místním referendu řekli ne výstavbě hasičské zbrojnice
Kvůli sporné stavbě hasičské zbrojnice vyrazí lidé k hlasovací urně. Čeká je "utajené" místní referendum
Divadelní akce se blíží
Hasiči snesli zraněnou osobu z nepřístupného terénu
V lomu došlo po kolizi tatrovky a bagru k tragédii
Potštejnské TICčko navštívil polský cyklista
Divadlo na potštejnském hradě
V domku u hotelu našli nestabilní důlní trhavinu Permonex. Zlikvidovat ji musel přivolaný pyrotechnik
Českou Loirou projel peleton charitativní cyklotour Na kole dětem Podorlickem
Povídání o zámku, který vstal doslova z popela. 35 tisíc metrů čtverečních, kde se pořád něco děje
Zkolaboval při výšlapu na hrad. Záchranáři muže se zástavou srdce oživili
Cyklista bez helmy přepadl přes řidítka na silnici
Na místě současného minipivovaru stál pivovar. A co tam stálo ještě dřív?


Nouzový stav ke zlepšení stavu nepomůže. Pojďme se ještě jednou sjednotit, zůstat doma
27.02.2021 | 09:00 | Orlický.net

Miroslava Antla v Senátu uznáváme jako odborníka na právo, bez ohledu na politickou příslušnost
08.10.2020 | 20:30 | Komerční sdělení

Jirka Rejfíř alias Jay Diesel nejen o své charitativní činnosti
13.04.2020 | 19:15 | Orlická TV

I v Letohradu řeší parkování. Podle starosty o peníze do kasy nejde
11.02.2020 | 11:19 | ČRo

Příběh českotřebovského bezdomovce Františka Kováře
10.01.2020 | 11:29 | Milan Mikolecký

Zdeněk Hlaváček, polda tělem i duší končí profesní kariéru
08.12.2019 | 07:29 | (jad)

Na veřejném jednání vystoupil se svým názorem proti zájmům starosty. Krátce na to dostal zákaz obchodovat s radnicí
06.12.2019 | 10:34 | (rup)

Změna územního plánu jde do finále. Schválí zastupitelé námitky obyvatel?
26.11.2019 | 12:30 | Orlická TV

Klíčovou osobností listopadu 89 v Dobrušce byla Jana Marco
22.11.2019 | 11:45 | Dobruška

Jaké využití by měla mít louka nad Billou? Co si o tom myslí vybraní zastupitelé?
03.10.2019 | 10:40 * | (rup)

Rozhovor s Františkem Kinským, majitelem kosteleckého zámku
02.08.2019 | 09:41 | (jad)

Tomáš Zdechovský: Pět závazků, které hodlám dodržet
21.05.2019 | 11:00 | Komerční sdělení

Situace pardubického letiště je katastrofální. Hejtman se objednává na jednání s Letištěm Praha
13.04.2019 | 15:03 | Pardubický kraj

Vznikne poblíž průmyslové zóny protihlukový zemní val? Úředníci odpověď na otázky odmítli, starosta se tím ani nezabýval
01.04.2019 | 10:22 | (rup)

Jaká je budoucnost rychnovské nemocnice? Vznikne tu také LDNka?
21.03.2019 | 09:03 | (rup)zprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Četli pohádku z výlohy. A dětem se to líbilo
Pojďte si zacvičit. Distančně v bezpečí vlastního domova
Nezisková organizace Pferda čelí útoku počítačových hackerů. Ti za odemknutí zašifrovaných dat požadují 3 miliony
Řidič projel rychle kruhový objezd, převážený buldozer sjel z podvalu
Ústí nad Orlicí
Radnice vyhlásila dotace v oblasti životního prostředí
Mrazivé počasí přeje zimním radovánkám
Nová hra na zahradě Hernychovy vily
Očkovací centrum v nemocnici zahájilo činnost
Žamberk
Program kina Žamberk na pátek 26. února: strhující snímek Proxima.
Přenos komorního vystoupení audiovizuálního projektu „Malé zvíře“ z žižkovského kina Aero vám zprostředkuje kino Žamberk.
Kino Žamberk zve na film oscarového režiséra Paola Sorrentina Oni a Silvio. Dívejte se v úterý 22. února.
Historický snímek Komorná vás v pondělí večer zavede na venkovské panství. Zve kino Žamberk.
Lanškroun
Auto narazilo do dvou stromů
Po krátké honičce zadrželi policisté mladého řidiče bez řidičáku
Plameny pohltily adventní věnec
Radnice řeší problém s nedostatkem dětských lékařů
Nové Město nad Metují
Divadlo na dálku? Ochotníci bojují za přežití kultury všemi dostupnými prostředky
Radnice před koncem loňského roku nechala nainstalovat nové osvětlení skal Na Hradčanech. Úsporná světla svítí každý den
Radary jdou dnešním dnem do ostrého provozu
Město má nový silniční radar. Bude měřit na osmi místech
Dobruška
Požár poničil osobní vozidlo
Na okraji zástavby začíná vznikat druhý supermarket ve městě
Rosvícení vánočního stromu proběhne letos on-line. Odstartuje tak Advent aneb Světlo v temných časech
Výstava Paměti národa Z totality do totality je k vidění v Dobrušce
Letohrad
Letištní terminál z vlnité lepenky ve finále
Maringotka v plamenech, plynový vařič ve vaně
Festival JamRock se stěhuje. Do sousedního města k cyklostezce
Starosta Fiala: Referendum o Domu kultury bude až v lednu
Kostelec nad Orlicí
Osobák skončil v příkopu na boku a částečně v potoce
Dobrovolní hasiči vyprošťovali zapadlý nákladní automobil. Ten blokoval jednu z ulic
Hejtman ocenil ředitele zdejší obchodní akademie
Osobák narazil do dalších dvou aut. Ta stála u krajnice
Choceň
Opilý agresor útočil na partnerku. Žáhu si schladil i na policejním autě
Muž se pohyboval v kolejišti hlavního železničního koridoru. Z místa jej vykázala přivolaná policie
Listopadové novinky z města: Nové sportoviště, infokiosek či štípačka dříví
Hasiči ve speciálních oblecích likvidovali nebezpečnou látku
Týniště nad Orlicí
Osivo z loňské úrody dřevin připraveno pro vypěstování lesů nové generace
Opilý muž za volantem zahraničního náklaďáku nadýchal 3 promile. Během vykládky vypil osm piv
Den okresního fotbalu v Týništi nad Orlicí
Protijedoucímu kamionu rozbil zrcátko a ujel od nehody. Řidič přesto skončil u soudu
Vamberk
Muzeum krajky se může nově pochlubit dvěma exponáty, které byste tam určitě nehledali
Hasiči likvidovali únik neznámé látky do řeky
Auto skončilo v příkopu, nikdo se naštěstí nezranil
Plameny v kalící peci způsobily škodu za sto tisíc
Česká Skalice
Betlém s více než půlmetrovými figurami zdobí každoročně interiér kostela. Zdobí ho i letos
Prodejní výstava Nostalgické Vánoce bude letos on-line
Modeláři z České Skalice dnes otevřeli výstavu vláčků a modelů
Cyklista narazil do zděného rozvaděče. Dvě hodiny po poledni nadýchal přes 2,5 promile
Rokytnice v Orlických horách
Hledá se ulomená vrtule letadla
Likvidovali požár propanbutanové lahve
Místo hub našli protitankovou minu
Muzejníci připravili tři akce v Sýpce
Česká Třebová
Kácení v parku u krematoria vyvolalo emoce
Dalších osm klipů ze ZŠ Ústecká v České Třebové
Tkalcovská ulice v České Třebové, jaká bývala
Na cyklostezce do Rybníka se již pracuje
Opočno
Zámek v Opočně patří státu. Končí třicetiletý spor, Evropský soud pro lidská práva potvrdil rozsudek
Pracovníci zámku našli poklad. Ovšem nejde o zlato, ale o unikátní tapety z 19. století
Město získalo krajský titul Historické město roku
Vánoce ve městě betlémů. V oknech a výlohách tam uvidíte přes 70 jesliček a Ježíšků
Náchod
Purkyňova ulice se již brzy dočká kompletní opravy
Cisterna náchodských dobrovolných hasičů se chlubí novým nejmodernějším výstražným zařízením
Záchranářské týmy převezly 15 covidových pacientů do nemocnic na jižní Moravě
Dočká se Náchod moderní multifukční sportovní haly?
Jablonné nad Orlicí
Silnici mají umytou od saponátu do myčky
Městský stadion nabídne sportovcům tartanovou dráhu. Zatěžkávací zkouškou bude štafetový marathon
Střet kamionu s chodci. Pomozte objasnit okolnosti dopravní nehody
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Borohrádek
Dvě dopravní nehody v lesním úseku. Auta narazila do stromu u silnice
Hasič likvidovali havárii auta do zahradního domku a neohlášené pálení
Na noční požár výměníku nasadili prášek a suchou pěnu
Poškozená silnice je opět průjezdná. Alespoň kyvadlově
Jaroměř
Projíždějící auto narazilo do zaparkovaného
Pod přístřeškem hořely plastové kontejnery. Kouř byl vidět kilometry daleko
Hokejista Martin Vágner věří v obrat k lepšímu
Žena má bohatou slovní zásobu pro mužský pohlavní orgán. V ordinaci verbálně napadala lékaře
Králíky
Žena nasypala žhavý popel do plastového kbelíku. Rodinný dům před požárem zachránil soused
Věžní hodiny na městském muzeu opět odbíjejí
Otrávení psi a kočky? Policisté prověřují okolnosti úhynu zvířat
Výstava Paměti národa Osvobození bez svobody je k shlédnutí v Králíkách
Hradec Králové
Cyklisté se po zimní pauze začínají vracet do silničního provozu. Srazily se dvě cyklistky
Knihy se rozhodně nevyhazují, raději použijte KnihoBudku
Pomoc druhým nás často nic nestojí, učí na zdrávce
Auto na boku, sloup ohnutý. Alkohol za volantem odneslo kovové zábradlí a také strom
Vysoké Mýto
Hasičům už slouží nový rychlý zásahový automobil
Při vaření utrpěla žena popáleniny na rukou a nadýchala se zplodin hoření
Záchranáři se stěhují do nové výjezdové stanice
Začala velká odpadová revoluce, lidi si za svoz ale nepřiplatí
Pardubice
Místo Německa cílová stanice Semtín. V kamionu přijelo osm cizinců
Kraj chce letos investovat 3,5 miliardy korun
Zlomyslná volání na linku 112 nezůstanou bez trestu
Krajská bezpečnostní rada schválila podání žádosti o vyhlášení nového nouzového stavu
Litomyšl
Zimní stadion zavírá. Kvůli pandemickým opatřením se rozpustí led
Výzva radnice: Dejte nám vědět, v jakém městě chcete do budoucna žít
Kradl motorové pily. Po svém zadržení skončil ve vazební věznici
Na zahradě měl prales z rostlin marihuany. Chtěl prý vypěstovat nejvyšší konopí
Solnice
Srazilo se osobní auto se sanitkou, pacienta museli přeložit do jiné sanitky
Kamion sjel do příkopu, komplikoval průjezd řidičům z noční směny
Srazila se tři auta. Jejich řidiči zřejmě nedobrzdili
Nehoda tří aut komplikovala příjezd do města. Silnice byla zcela uzavřena
Orlické hory
Vrcholky Orlických hor stále pod náporem turistů. Doprava je proto v hledáčku policistů
Turistické noviny 2021 – Online
Podpořte úpravy stop  v Orlických horách
Rodinná tradice z Orlických hor až za polárním kruhem
Podorlicko
Sníh zkomplikoval řidičům cestu, mnozí neudrželi vozidla na vozovce
Řidičům překážely v jízdě sloupy či zábradlí, další vyjeli jen mimo vozovku
Osobáky mimo vozovku, cestující v péči lékařů
Je tu Silvestr. Po deváté večer platí zákaz vycházení a na veřejnosti se mohou setkat pouze dva lidé
Rychnovsko
Nouzový stav ke zlepšení stavu nepomůže. Pojďme se ještě jednou sjednotit, zůstat doma
V prodejně s potravinami a smíšeným zbožím zřejmě prodávala žena padělky roušek či hraček
Policisté s celníky prověřili desítky cizinců. Jeden z nich bude vyhoštěn, další dostali pokutu
Neměl peníze na nájem, tak se rozhodl krást. Skončil ve vazbě
Orlickoústecko
Řidiči pozor na zatopené silnice. Zvýšenou opatrnost věnujte při jízdě u vodních toků
Silničáři provizorně látají silnici I/35, vozovku čeká rekonstrukce
Policistům ujížděl 15letý chlapec. Při honičce dostal s autem smyk
Rychlá jízda vyjde řidiče příliš draho. Za překročení rychlosti v obci o 45 km/h mu hrozí pokuta i zákaz řízení
Náchodsko
Policisté pátrají po Slovákovi. Slíbil opravit koupelnu, místo toho z domu ukradl nářadí, mobil a peníze
Ovocný strom z příhraničího koutu Česka bojuje o evropský titul
Chtěl si z ciziny dovézt nějaké cigarety, ale nedovezl. Navíc bude muset zaplatit spotřební daň
Opilce za volantem probudila policejní hládka: Co blbnete? No, chlastám občas!