Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií (rup), facebook
hash tag #obecnireferendum #potstejn
01.11.2019 01:11

Aktualizováno
31.10.2019 23:46

(rup)

Zpravodajství
události

Zobrazeno 2845x
Plánovaná rekonstrukce hasičské zbrojnice už několik týdnů hýbe Potštejnem. Déle jak deset let připravovaná stavba, zasazená na zdejší náměstíčko, rozdělila obyvatele na dva tábory. Rozseknout by to mělo tak trochu "utajené" místní referendum. To se koná právě dnes od 10 do 22 hodin.
Referendum vyhlásil 4. října 2019 na úřední desce starosta obce Petr Dostál na základě jednání zastupitelstva obce. Lidé budou odpovídat ano nebo ne na otázku: "Jsem pro výstavbu multifunkčního objektu s hasičskou zbrojnicí dle schválené projektové dokumentace a vydaného stavebního povolení na akci Výstavba hasičské zbrojnice a obecního sálu v Potštejně".
K platnosti rozhodnutí v místním referendu je třeba účasti alespoň 35% oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob. Rozhodnutí v místním referendu je závazné, hlasovala-li pro ně nadpoloviční většina oprávněných osob, které se místního referenda zúčastnily, a alespoň 25% oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob.

Proč je referendum tak trochu utajené?

To proto, že vedení obce sice zveřejnilo informaci o konání na úřední desce v obci i na internetu, ale právě na oficiálních stránkách obce až na úplném konci stránky věnované úřední desce jako 46. záznam na stránce - ačkoliv právě informace o obecním referendu, jako jednom ze základním nástrojů přímé demokracie, by občané mohli očekávat na prvních pozicích. Na webu nepomůže uživateli ani funkce vyhledávání - systém pro výraz "referendum" dohledá na elektronické úřední desce jen doplňující dokumenty týkající se procesních záležitostí referenda jako je například zveřejnění výše odměny členů místní komise pro místní referendum.
Na úvodní stránce oficiálního webu obce se čtenář dozví o divadelním představení, o oslavách 760 let obce, v sekci akce třeba o svatomartinských hodech v místních hospodách. O důležitém aktu, jakým místní referendum je, není napsáno nic. Žádný nadpis, žádná nabídka v menu, žádný odkaz. Žádné informace nejsou k referendu umístěny ani na oficiálních sociálních sítích Potštejna.
Ostatně o samotném záměru výstavby hasičské zbrojnice také ani zmíňka. Jen v rámci elektronické úřední desky byla 9. května 2019 zveřejněna dokumentace studie nové hasičské zbrojnice - tedy jen obrazová část prezentující půdorys prvního a druhého patra, a dále pohledy ze všech čtyř světových stran. Ekonomická stránka projektu není zveřejněna. Přesto má jít o stavbu za 24 milionů korun, což v rozpočtu takto malé obce je podstatná položka. Zájemci o podrobnější informace z projektové dokumentace musí navštívit osobně obecní úřad.

Co Potštejňáky rozděluje

Podle autorů neoficiální stránky, která se projektu výstavby hasičské zbrojnice věnuje, projekt obce neprošel žádnou architektonickou soutěží a byl na přímo zadán projekční kanceláři. Návrh podle mnohých bude hýzdit historické centrum obce. "Plánovaná zastavěná plocha je cca 450 m2. Pokud ponecháme stranou estetický aspekt projektu, považujeme za důležité zdůraznit rozměry stavby. Ve svém nejvyšším bodě má budova 8,7 m a svým půdorysem bude zasahovat do parčíku u náhona, a to do vzdálenosti cca 1 m od Lípy republiky. V případě stavby nové hasičárny v jejím původním místě se nabízí otázka, jak by vypadaly alternativy v případě zadání soutěže," píší autoři webové prezentace. Ona lípa republiky už ale nikoho nemusí trápit - relativně mladý strom, zasazený vedle mlýnského náhonu, totiž během tohoto roku uschnul, jak dokumentuje úvodní fotografie tohoto článku pořízená letos v srpnu.
Proti výstavbě víceúčelové novostavby vznikla v srpnu také petice. Tu podepsalo celkově 453 osob, z toho 309 oprávněných voličů Potštejna a Brné, a několika zastupitelů. "Prezentovaný projekt považujeme za naprosto necitlivý vůči svému okolí s ohledem na rozměrnost stavby na poměrně malém a komplikovaně přístupném pozemku. Považujeme za politováníhodné, má-li být střed obce zastavěn novostavbou technického účelu, s jejíž stavbou budou patrně spojeny další zásahy do okolí, včetně úbytku zeleně," uvádí v textu petice člen petičního výboru Jan Trnka.
Cena celého projektu schválená zastupitelstvem má být bez DPH ve výši 21.950.000 Kč. Obec podle dostupných informací může na projekt údajně uvolnit ze svých prostředků cca 10.000.000 Kč. "Pokud odečteme již zaplacenou projektovou dokumentaci, budeme optimističtí a budeme kalkulovat se schválením a vyplacením všech níže uvedených dotací, stále zbývá dofinancovat 5.600.000. Tyto peníze obec nemá a bude si je muset půjčit od banky," píše se dále na webu. Autoři webu upozorňují, že lze stavbu pořídit levněji tak, aby mohla obec pořídit v příštích letech další potřebné stavby jako třeba čistírna odpadních vod. "Existují i další projekty, které bude v blízké budoucnosti potřeba řešit a zafinancovat - ČOV, kanalizace, modernizace ZŠ, nový vrt pitné vody, rekultivace skládky. Nepovažujeme za moudré pouštět se do tak nákladných projektů, když zde existují méně nákladné alternativy," uvádí se na webu hasicarnapotstejn.webnode.cz. Na sociální síti se také diskutovalo o možné umístění nové zbrojnice mimo prostor náměstíčka na obecní pozemek u úpravny vody nebo na pozemek u bývalých dřevařských závodů.
"Umístěním objektu hasičárny v nové lokalitě by bylo pravděpodobně dražší. Může tak nastat situace, kdy jen cena objektu hasičárny bude podobná ceně za celý multifunkčnl objekt postavený s pomocí dotací. Rozdělením navrhovaného projektu multifunkčního objektu vzrostou další náklady na realizaci. Znamená to přece dělat dvakrát studie, projednáváni, nové projektové dokumentace, územnl a stavební řízení, dvojí budováni sítí, přístupových komunikací atd. V podstatě by
se tedy začalo úplně od začátku, protože nelze jen tak změnit předmět dotace. Proces administrace by v ideálním případě skončil v roce 2021. Využití dotace je však podmíněno dokončením stavby do konce roku 2020, takže je zřejmé, že o získané dotace téměř jistě přijdeme," oponuje ve svém stanovisku obecní zastupitel Miloš Sloupenský, který je zároveň starostou místního SDH a předsedou obecní stavební komise.


Fotogalerie

Projektová dokumentace na úřední desce obce

Alternativní návrh zbojnice lokalizovaný do prostoru u bývalých dřevařských závodů

V těsné blízkosti stávající zbrojnice prochází modernizací místní obchod s potravinami, který by měl mít moderní vzhled

Plocha u bývalých dřevařských závodů u silnice I/14 na výpadovce na Ústí nad Orlicí

Na webové stránce obce na dotaz "referendum" jen odkaz na doplňující dokumenty,...

na facebooku vůbec nic.

Neoficiální vizualizace stavby

Aktuální podoba hasičské zbrojnice
Foto: (rup), facebook

   
Další zprávy z lokality Potštejn
Hasiči kvůli poškozenému plynovému potrubí zakázali lidem vycházet z domů
Krásné počasí vytáhlo lidi ven. Mnozí z nich sundali povinné roušky a porušili i další platná pravidla pro nouzový stav
Zastavila v oplocení dětského domova. Na vině byla zřejmě zdravotní indispozice
Nová hasičská zbrojnice přes záporný výsledek místního referenda možná bude. Obec ale musela výrazně ořezat rozpočet a přepracovat projekt
Fenetra. Nová značka piva z Potštejna oživí zašlý brownfield
Hrad Potštejn mohl v minulosti vypadat jinak. Archeologové totiž objevili místo, kde možná původně stávala na hradě obranná věž
Obyvatelé řekli v referendu Ne. Co bude dál s hasičskou zbrojnicí? Zeptali jsme se zastupitelů
Obyvatelé v místním referendu řekli ne výstavbě hasičské zbrojnice
Divadelní akce se blíží
Hasiči snesli zraněnou osobu z nepřístupného terénu
V lomu došlo po kolizi tatrovky a bagru k tragédii
Potštejnské TICčko navštívil polský cyklista
Divadlo na potštejnském hradě
V domku u hotelu našli nestabilní důlní trhavinu Permonex. Zlikvidovat ji musel přivolaný pyrotechnik
Českou Loirou projel peleton charitativní cyklotour Na kole dětem Podorlickem
Povídání o zámku, který vstal doslova z popela. 35 tisíc metrů čtverečních, kde se pořád něco děje
Zkolaboval při výšlapu na hrad. Záchranáři muže se zástavou srdce oživili
Cyklista bez helmy přepadl přes řidítka na silnici
Na místě současného minipivovaru stál pivovar. A co tam stálo ještě dřív?
Nastříkali ledovou plochu, pak si zahráli curling
Na Ústí či Svitavy přes Borohrádek? Ano, kvůli uzavírce v Potštejně
Dědkostav opravuje a udržuje hrad
Opilý řidič usnul za volantem. Odneslo to jen zábradlí
Pozvánka na potštejnské divadelní dění
Na skautském táboře vařil dětem Láďa Hruška
Stavbaři opět uzavřeli průjezd Potštejnem
Silničáři uzavřeli průjezd Potštejnem, počítejte s objížďkou
Při průjezdu Potštejnem čekejte zdržení, začala oprava vozovky
Noční hrané prohlídky hradu Potštejn
Festival Divadelní Potštejn 2015
Mohlo by Vás zajímat
loading...

Je tu poslední vlna rozvolnění. Roušky jsou povinné především uvnitř budov
25.05.2020 | 00:00 | (rup)

Ústavní soud zamítl ústavní stížnost Kristiny Colloredo-Mansfeldové ve věci restituce areálu zámku Opočno
20.05.2020 | 20:09 | (rup)

Parkoviště se změní na testovací místo pendlerů
18.05.2020 | 11:34 | (rup)

Po 66 dnech skončil nouzový stav. Pro lidi se toho mnoho nemění
18.05.2020 | 00:00 | (rup)

Rozvolňování: Co se dnes otevírá a jaká platí pravidla
11.05.2020 | 06:32 | Orlický.net

Samoplátci se mohou nechat vyšetřit na Covid-19. V Pardubicích a v Litomyšli
10.05.2020 | 07:51 | Orlický.net

Starosta položil věnce na pietních místech ve městě, lidé se mohou dnes také připojit
08.05.2020 | 11:00 | (rup)

Uctili památku padlých hrdinů
08.05.2020 | 08:30 | Nové Město nad Metují

Připomínáme si 75. výročí osvobození
08.05.2020 | 07:19 | Ústí nad Orlicí

Hranice s Polskem jsou stále uzavřeny. Pendleři jen tak do Čech nedorazí
29.04.2020 | 09:36 | (rup)

Ministryně Maláčová navrhuje plán rozvolnění opatření v sociálních službách zavedených kvůli pandemii COVID-19
26.04.2020 | 12:47 | Fletch

Vláda zrychlila scénář uvolňování mimořádných opatření, od pondělí mohou otevřít větší provozovny
24.04.2020 | 06:36 | Orlický.net

Otevírají se řemeslné provozovny či farmářské trhy. Budou se moct konat malé svatby
20.04.2020 | 08:14 | Orlický.net

Nadace ČEZ pomáhá také na východě Čech. Neziskovým organizacím poslala víc jak 2 miliony korun
13.04.2020 | 15:42 | Orlický.net

Ochranné prostředky kosteleckým seniorům
08.04.2020 | 13:43 * | ZuzanaK.zprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Zastřelil manželku, dostal 14 let. Podle soudce byl důvod malicherný
Parkoviště se změní na testovací místo pendlerů
Expozice rychnovského muzea se opět otevřou veřejnosti
Pravidla silničního provozu stále platí. Řidiči i chodci se musí mít stále na pozoru!
Ústí nad Orlicí
Stavba nového domu dětí a mládeže pokračuje
Muzeum se po přestávce otevřelo veřejnosti
Zastupitelé schválili dotace na sport, kulturu a volný čas či zvýšení finanční rezervy
Projekt komunitní práce zlepšuje soužití menšinové a většinové společnosti na Orlicku
Žamberk
Albertinum vyvíjí nové typy respirátorů z 3D tiskárny
Nejnovější stream z Divišova divadla v Žamberku- Hashberry!
Májové online kino v Žamberku
Živé jeviště žamberského Divišova divadla!
Lanškroun
Řidiči využívají nové parkovací automaty
Proběhla první fáze bouracích prací na poliklinice
Obyvatelé se mohou znovu podílet na rozhodování o investicích ve městě
Oficiálně zahájili stavební práce na přestavbě polikliniky
Nové Město nad Metují
Narazil do vyvýšeného obrubníku a spadl z kola. Cyklista hodinu před polednem nadýchal více jak 3 promile
Hořelo v motorovém prostoru auta. Pomohl hasicí přístroj
Uctili památku padlých hrdinů
Žena upadla v lese a poranila si nohu. Přes řeku ji transportovali hasiči
Dobruška
Těšila ses do kina? - Těšila! - No já na Vás taky, a jak!
Model gotického kostela otevírá okno do minulosti
Lidé zamířili na obnovené farmářské trhy
Při přístavbě výtahu k budově polikliniky se našla středověká pec
Letohrad
Muž boural starou boudu. Ta na něho spadla
Starosta položil věnce na pietních místech ve městě, lidé se mohou dnes také připojit
Studenti průmyslovky se mohou těšit na novou kuchyň
Tradiční hudební festival se odkládá. Meziročně se posune o jeden den
Kostelec nad Orlicí
Oktávka nabourala do stromu, řidič zmizel
Ochranné prostředky kosteleckým seniorům
Kostelelečtí se pro dobro dokáží semknout
Osobák skončil v příkopu. Řidičce pomohli z vozu přivolaní hasiči
Choceň
Auto přes střechu, navíc uprostřed mostu. Na vině byl alkohol
Svištěl stovkou do kopce. Ulici v obytné zástavbě si spetl se závodní dráhou
Město spouští placené parkování na náměstí a v nejbližším okolí. První půlhodina je zdarma
Novou vedoucí kultury se stane Tereza Dobešová
Týniště nad Orlicí
Týnišťské letní muzeum Vodárenská věž zahajuje 30. května
Sprejer v ulicích. Neviděl někdo autora?
Žena nesmí řídit již od roku 2014. Přesto ji za volantem chytili už pošesté
Kamení na silnici, dvě auta v sobě. Úklid zajistili hasiči
Vamberk
Dívce uvízla noha mezi kmeny stromu. Pomohli hasiči
Člověk spadl do řeky. Na břeh ho dostali přivolaní hasiči
Na konci loňského roku zmizela z firmy bruska. Kriminalisté krádež nyní objasnili
Ministr kultury přivezl potvrzení o zápisu vamberecké krajky na seznam české lidové kultury
Česká Skalice
Dodávka projížděla ve zúžení. Po nehodě skončila na střeše a zablokovala silnici
Další příklad výborné pomoci výroby ochranných štítů
Dobrovolníci zajišťují nákupy, dovoz jídel nebo léků. Mezi nimi i skupina skautů
18letý řidič čelně narazil do protijedoucího auta. Obě auta skončila na střeše, sedm lidí v péči doktorů
Rokytnice v Orlických horách
Na hřišti vzniká zázemí pro fotbalisty
Ministr kultury si prohlédl pevnost Hanička. Za poslední rok se vrátila v čase
Města s oběma kraji koupila lokomotivu z 50. let minulého století. Proč?
Zapište si do kalendáře: Historická akce v historickou chvíli. Den za obnovu lesa
Česká Třebová
Lokomotiváři stále hledají nové zaměstnance. Krizi navzdory
Radnice nechala vloni vysadit nové stromy. Neznámý vandal tři z nich zničil
Kohouti titul neobhájí
Hokejisté České Třebové nevyužili výhodu domácího prostředí a ve třetím čtvrtfinálovém střetnutí těsně prohráli s Chotěboří
Opočno
Ústavní soud zamítl ústavní stížnost Kristiny Colloredo-Mansfeldové ve věci restituce areálu zámku Opočno
Opočno jednalo o oslavách výročí narození Františka Kupky
Na zámku čistí sbírku vzácného benátského skla. Křehké exponáty pamatují 16. až 19. století
Zámecký trezor skrýval několik krabic s překvapením
Náchod
Stezka v lesoparku Montace se dočkala rozšíření
Náchodský rouškomat ukončí provoz k 22. 5. 2020
Úklid města v plném proudu a s novými vozy
Požár bytu: Hasiči zachránili člověka, psa a kočku
Jablonné nad Orlicí
Střet kamionu s chodci. Pomozte objasnit okolnosti dopravní nehody
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Dovolená za všechny prachy pod širým nebem. Prachy šly navíc na dobrou věc
Májový koncert k 30. výročí založení Jabloňky
Borohrádek
Seniorka ležela na podlaze zamčeného bytu a pečovatelky se k ní nemohly dostat. Pomohli hasiči
Řidiče zřejmě přemohl mikrospánek. Přejel do protisměru, kde se narazil do stromu
Hasiči uvolňovali zablokovaný říční náhon
Osobní auto skončilo na boku. Předcházel smyk a průjezd příkopem
Jaroměř
Cyklistka havarovala za obchodním centrem. Byla na mol opilá
Požár ve vlakovém muzeu Výtopna Jaroměř: Neznámý pachatel po sobě zanechal škodu ve výši 100 tisíc korun
Odstavený nákladní vagon lehl pepelem
Plameny zničily dřevěnou restauraci. Při požáru byla jedna osoba zraněna
Králíky
Tvrz Hůrka nabídne mimořádně tento víkend rozšířený provoz
Památník obětem internace se musí odstěhovat z kláštera na Hoře Matky Boží
Ohlédnutí za 22. ročníkem Cihelny
Vyražte na Cihelnu. Mimo vojenských ukázek uvidíte v akci také jízdní policii
Hradec Králové
Poslední květnový týden opět ve znamení Podkroví Live
Charitativní kino bylo plné aut
Kemp Stříbrný rybník nachystal novinky na novou sezónu
Klicperovo divadlo nabídne v červnu 4 exkluzivní představení
Vysoké Mýto
Stroj na suchou mlhu pomáhá účinně dezinfikovat prostory
Městská knihovna už je opět otevřena pro veřejnost
Osobní vozidlo narazilo do betonového mostku, řidič svým zraněním na místě podlehl
Na náměstí se zase vrací život
Pardubice
Stát by mohl dát krajům až osm miliard na silnice nižších tříd
Zdrogovaný řidič utekl od dopravní nehody. Na útěku byl ale jen pár minut
Kraj připravuje pozemky pro dašický přivaděč na D35
Tchaj-wan daroval do kraje ventilátory a celoobličejové masky
Litomyšl
Lázně ducha ani Gastroslavnosti letos nebudou
Auto narazilo do stromu, vrtulník odletěl prázdný
Kraj nechal opravit tělocvičnu na gymnáziu
Hokejistům České Třebové chybělo k výhře na Litomyšlí 47 vteřin
Solnice
Srážka tří aut: Dvě z nich skončila mimo silnici
Dobročinná módní přehlídka vozíčkářů vybrala víc jak 160 tisíc korun
Sledujte živý přenos z charitativní módní přehlídky vozíčkářů Elegance bez bariér
Na ubytovnu zavítal nezvaný host. Zmizela herní elektronika
Orlické hory
Policisté si vzali do hledáčku čtyřkolky i motorky. Jejich pohyb v lesích je zakázaný zákonem
Polsko zavírá hraniční přechody v Orlických horách
Vlci poprvé zaútočili na hospodářská zvířata v Orlických horách. V lokalitě Šediviny zabili dvě ovce
Klub přátel rozhleden vyhlásil výsledky ankety Rozhledna roku 2019. Zvítězila ta na Velké Deštné
Podorlicko
Pěkně zapršelo. Srážkoměrné stanice hlásí i více než 30 milimetrů
Silný vítr lámal větve stromů a poškodil několik střech
Ve 20 hodin startuje Taneční proud proti blbé náladě. Jste srdečně zváni
Hranice s Polskem jsou stále uzavřeny. Pendleři jen tak do Čech nedorazí
Rychnovsko
Jednostopé dopravní prostředky versus auta: Cyklista i motorkář zraněni
Dostal chuť na čokoládu. Mladý recidivista nejprve kradl v obchodě, následně neoprávněně řídil cizí vozidlo
Auta skončila v příkopech či v oplocení, hasiči zasahovali také u požáru, prasklé vody či odstraňovali spadlé větve
Cizinecká policie zkontrolovala přes 40 osob, některé čeká vyhoštění
Orlickoústecko
Děti z dětského domova v Horní Čermné se přestěhují do Letohradu a Žichlínku
Na muže, podezřelého z vraždy, uvalil soudce vazbu
Muž podezřelý z vraždy je již v cele. Včera ho tam dopravila zásahová jednotka
Vlaková výluka dnes končí, od zítra podle pozměněných jízdních řádů
Náchodsko
Způsobil postřik kvetoucího pole úhyn včel? Policie to prošetřuje
Část lidí se v těchto dnech bojí chodit na rehabilitační masáže. Riskují přitom zhoršení svého stavu
Neuvěřitelný příběh polského řidiče náchodské společnosti. S manželkou se vídá jen přes hranice
Dávejte pozor na to, co píšete a sdílíte. Policie se zabývá nepravdivou zprávou o uzavření obcí na Náchodsku