Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií (rup), facebook
hash tag #obecnireferendum #potstejn
01.11.2019 01:11

Aktualizováno
31.10.2019 23:46

(rup)

Zpravodajství
události

Zobrazeno 2974x
Plánovaná rekonstrukce hasičské zbrojnice už několik týdnů hýbe Potštejnem. Déle jak deset let připravovaná stavba, zasazená na zdejší náměstíčko, rozdělila obyvatele na dva tábory. Rozseknout by to mělo tak trochu "utajené" místní referendum. To se koná právě dnes od 10 do 22 hodin.
Referendum vyhlásil 4. října 2019 na úřední desce starosta obce Petr Dostál na základě jednání zastupitelstva obce. Lidé budou odpovídat ano nebo ne na otázku: "Jsem pro výstavbu multifunkčního objektu s hasičskou zbrojnicí dle schválené projektové dokumentace a vydaného stavebního povolení na akci Výstavba hasičské zbrojnice a obecního sálu v Potštejně".
K platnosti rozhodnutí v místním referendu je třeba účasti alespoň 35% oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob. Rozhodnutí v místním referendu je závazné, hlasovala-li pro ně nadpoloviční většina oprávněných osob, které se místního referenda zúčastnily, a alespoň 25% oprávněných osob zapsaných v seznamech oprávněných osob.

Proč je referendum tak trochu utajené?

To proto, že vedení obce sice zveřejnilo informaci o konání na úřední desce v obci i na internetu, ale právě na oficiálních stránkách obce až na úplném konci stránky věnované úřední desce jako 46. záznam na stránce - ačkoliv právě informace o obecním referendu, jako jednom ze základním nástrojů přímé demokracie, by občané mohli očekávat na prvních pozicích. Na webu nepomůže uživateli ani funkce vyhledávání - systém pro výraz "referendum" dohledá na elektronické úřední desce jen doplňující dokumenty týkající se procesních záležitostí referenda jako je například zveřejnění výše odměny členů místní komise pro místní referendum.
Na úvodní stránce oficiálního webu obce se čtenář dozví o divadelním představení, o oslavách 760 let obce, v sekci akce třeba o svatomartinských hodech v místních hospodách. O důležitém aktu, jakým místní referendum je, není napsáno nic. Žádný nadpis, žádná nabídka v menu, žádný odkaz. Žádné informace nejsou k referendu umístěny ani na oficiálních sociálních sítích Potštejna.
Ostatně o samotném záměru výstavby hasičské zbrojnice také ani zmíňka. Jen v rámci elektronické úřední desky byla 9. května 2019 zveřejněna dokumentace studie nové hasičské zbrojnice - tedy jen obrazová část prezentující půdorys prvního a druhého patra, a dále pohledy ze všech čtyř světových stran. Ekonomická stránka projektu není zveřejněna. Přesto má jít o stavbu za 24 milionů korun, což v rozpočtu takto malé obce je podstatná položka. Zájemci o podrobnější informace z projektové dokumentace musí navštívit osobně obecní úřad.

Co Potštejňáky rozděluje

Podle autorů neoficiální stránky, která se projektu výstavby hasičské zbrojnice věnuje, projekt obce neprošel žádnou architektonickou soutěží a byl na přímo zadán projekční kanceláři. Návrh podle mnohých bude hýzdit historické centrum obce. "Plánovaná zastavěná plocha je cca 450 m2. Pokud ponecháme stranou estetický aspekt projektu, považujeme za důležité zdůraznit rozměry stavby. Ve svém nejvyšším bodě má budova 8,7 m a svým půdorysem bude zasahovat do parčíku u náhona, a to do vzdálenosti cca 1 m od Lípy republiky. V případě stavby nové hasičárny v jejím původním místě se nabízí otázka, jak by vypadaly alternativy v případě zadání soutěže," píší autoři webové prezentace. Ona lípa republiky už ale nikoho nemusí trápit - relativně mladý strom, zasazený vedle mlýnského náhonu, totiž během tohoto roku uschnul, jak dokumentuje úvodní fotografie tohoto článku pořízená letos v srpnu.
Proti výstavbě víceúčelové novostavby vznikla v srpnu také petice. Tu podepsalo celkově 453 osob, z toho 309 oprávněných voličů Potštejna a Brné, a několika zastupitelů. "Prezentovaný projekt považujeme za naprosto necitlivý vůči svému okolí s ohledem na rozměrnost stavby na poměrně malém a komplikovaně přístupném pozemku. Považujeme za politováníhodné, má-li být střed obce zastavěn novostavbou technického účelu, s jejíž stavbou budou patrně spojeny další zásahy do okolí, včetně úbytku zeleně," uvádí v textu petice člen petičního výboru Jan Trnka.
Cena celého projektu schválená zastupitelstvem má být bez DPH ve výši 21.950.000 Kč. Obec podle dostupných informací může na projekt údajně uvolnit ze svých prostředků cca 10.000.000 Kč. "Pokud odečteme již zaplacenou projektovou dokumentaci, budeme optimističtí a budeme kalkulovat se schválením a vyplacením všech níže uvedených dotací, stále zbývá dofinancovat 5.600.000. Tyto peníze obec nemá a bude si je muset půjčit od banky," píše se dále na webu. Autoři webu upozorňují, že lze stavbu pořídit levněji tak, aby mohla obec pořídit v příštích letech další potřebné stavby jako třeba čistírna odpadních vod. "Existují i další projekty, které bude v blízké budoucnosti potřeba řešit a zafinancovat - ČOV, kanalizace, modernizace ZŠ, nový vrt pitné vody, rekultivace skládky. Nepovažujeme za moudré pouštět se do tak nákladných projektů, když zde existují méně nákladné alternativy," uvádí se na webu hasicarnapotstejn.webnode.cz. Na sociální síti se také diskutovalo o možné umístění nové zbrojnice mimo prostor náměstíčka na obecní pozemek u úpravny vody nebo na pozemek u bývalých dřevařských závodů.
"Umístěním objektu hasičárny v nové lokalitě by bylo pravděpodobně dražší. Může tak nastat situace, kdy jen cena objektu hasičárny bude podobná ceně za celý multifunkčnl objekt postavený s pomocí dotací. Rozdělením navrhovaného projektu multifunkčního objektu vzrostou další náklady na realizaci. Znamená to přece dělat dvakrát studie, projednáváni, nové projektové dokumentace, územnl a stavební řízení, dvojí budováni sítí, přístupových komunikací atd. V podstatě by
se tedy začalo úplně od začátku, protože nelze jen tak změnit předmět dotace. Proces administrace by v ideálním případě skončil v roce 2021. Využití dotace je však podmíněno dokončením stavby do konce roku 2020, takže je zřejmé, že o získané dotace téměř jistě přijdeme," oponuje ve svém stanovisku obecní zastupitel Miloš Sloupenský, který je zároveň starostou místního SDH a předsedou obecní stavební komise.


Fotogalerie

Projektová dokumentace na úřední desce obce

Alternativní návrh zbojnice lokalizovaný do prostoru u bývalých dřevařských závodů

V těsné blízkosti stávající zbrojnice prochází modernizací místní obchod s potravinami, který by měl mít moderní vzhled

Plocha u bývalých dřevařských závodů u silnice I/14 na výpadovce na Ústí nad Orlicí

Na webové stránce obce na dotaz "referendum" jen odkaz na doplňující dokumenty,...

na facebooku vůbec nic.

Neoficiální vizualizace stavby

Aktuální podoba hasičské zbrojnice
Foto: (rup), facebook

Doporueujeme k poeetení
Další zprávy z lokality Potštejn
Rozhovor s frontmanem kapely Chinaski Michalem Malátným
Na křižovatce se srazil nákladní vůz s osobním autem
V řece se převrátila kanoe. Hasiči vyjeli na záchranu osoby
Nehoda na trati: Vlak narazil na obří dřevěný špalek
Kapela Chinaski bude hrát živě. Pod širým nebem přímo pod hradem Potštejn
Na projíždějící auto spadla bříza. Pád naštěstí skončil bez zranění
Hasiči kvůli poškozenému plynovému potrubí zakázali lidem vycházet z domů
Krásné počasí vytáhlo lidi ven. Mnozí z nich sundali povinné roušky a porušili i další platná pravidla pro nouzový stav
Zastavila v oplocení dětského domova. Na vině byla zřejmě zdravotní indispozice
Nová hasičská zbrojnice přes záporný výsledek místního referenda možná bude. Obec ale musela výrazně ořezat rozpočet a přepracovat projekt
Fenetra. Nová značka piva z Potštejna oživí zašlý brownfield
Hrad Potštejn mohl v minulosti vypadat jinak. Archeologové totiž objevili místo, kde možná původně stávala na hradě obranná věž
Obyvatelé řekli v referendu Ne. Co bude dál s hasičskou zbrojnicí? Zeptali jsme se zastupitelů
Obyvatelé v místním referendu řekli ne výstavbě hasičské zbrojnice
Divadelní akce se blíží
Hasiči snesli zraněnou osobu z nepřístupného terénu
V lomu došlo po kolizi tatrovky a bagru k tragédii
Potštejnské TICčko navštívil polský cyklista
Divadlo na potštejnském hradě
V domku u hotelu našli nestabilní důlní trhavinu Permonex. Zlikvidovat ji musel přivolaný pyrotechnik
Českou Loirou projel peleton charitativní cyklotour Na kole dětem Podorlickem
Povídání o zámku, který vstal doslova z popela. 35 tisíc metrů čtverečních, kde se pořád něco děje
Zkolaboval při výšlapu na hrad. Záchranáři muže se zástavou srdce oživili
Cyklista bez helmy přepadl přes řidítka na silnici
Na místě současného minipivovaru stál pivovar. A co tam stálo ještě dřív?
Nastříkali ledovou plochu, pak si zahráli curling
Na Ústí či Svitavy přes Borohrádek? Ano, kvůli uzavírce v Potštejně
Dědkostav opravuje a udržuje hrad
Opilý řidič usnul za volantem. Odneslo to jen zábradlí
Pozvánka na potštejnské divadelní dění

Dva zastupitelé vypověděli koaliční smlouvu na radnici
13.07.2020 | 14:30 | Česká Třebová

Tisíce metrů filamentu a tisíce náhradních fólií. Orlický.net pomáhal lidem v první linii
12.07.2020 | 00:04 | Orlický.net

Muž uváznul na ostrově uprostřed řeky. Na břeh jej převezli hasiči na člunu
07.07.2020 | 11:42 | HZS

Roušky můžete nechat doma, pokud nejedete metrem a nebo nejste na Ostravsku. A pařit můžete v barech až do rána
01.07.2020 | 09:00 | Orlický.net

Začaly stavební práce na obchvatu
26.06.2020 | 15:49 | Vrbík

Dnes dochází k dalšímu rozvolnění hygienických opatření
15.06.2020 | 06:37 | Orlický.net

Vláda připravila zákon zmírňující dopady nižšího výběru daní na obce. Na hlavu každého občana poskytne 1200 Kč
09.06.2020 | 07:08 | (rup)

Na radnici skončila čtyřkoalice kvůli rozhádané ODS
02.06.2020 | 09:08 | (rup)

Polští pracovníci průmyslové zóny se v pondělí vrátí do práce. Z více jak dvou tisíc testovaných nebyl nikdo pozitivní
29.05.2020 | 10:34 | (rup)

Je tu poslední vlna rozvolnění. Roušky jsou povinné především uvnitř budov
25.05.2020 | 00:00 | (rup)

Ústavní soud zamítl ústavní stížnost Kristiny Colloredo-Mansfeldové ve věci restituce areálu zámku Opočno
20.05.2020 | 20:09 | (rup)

Parkoviště se změní na testovací místo pendlerů
18.05.2020 | 11:34 | (rup)

Po 66 dnech skončil nouzový stav. Pro lidi se toho mnoho nemění
18.05.2020 | 00:00 | (rup)

Rozvolňování: Co se dnes otevírá a jaká platí pravidla
11.05.2020 | 06:32 | Orlický.net

Samoplátci se mohou nechat vyšetřit na Covid-19. V Pardubicích a v Litomyšli
10.05.2020 | 07:51 | Orlický.netzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Tisíce metrů filamentu a tisíce náhradních fólií. Orlický.net pomáhal lidem v první linii
Ženská krása v díle Věry Jičínské
Žáci Praktické školy Kolowratská úspěšně složili zkoušky
Přívalový déšť zasáhl Rychnov nad Kněžnou. Za dvě hodiny napršelo 70 litrů na metr
Ústí nad Orlicí
Stavbaři si uvolňují cestu pro napojení urgentního příjmu na budovu chirurgie
Srážka osobníko a nákladního auta uzavřela výjezd z města
Letní kino promítá po celé léto. Dnes Po čem muži touží
Po 29. závodili O Černého výra
Žamberk
Přehlídka TADY VARY v kině Žamberk vstupuje do druhé poloviny.
V kině Žamberk začíná filmová přehlídka Tady Vary.
Zachraňovali tonoucího muže, vrtulník ho transportoval do nemocnice
Dopolední prázdninové promítání v kině Žamberk.
Lanškroun
Park se postupně promění v oázu klidu a relaxace
Poliklinika má za sebou první měsíc stavebních prací
Nová venkovní učebna zatraktivní výuku i volný čas
Řidiči využívají nové parkovací automaty
Nové Město nad Metují
Vedení města diskutovalo s občany v Kině 70
Zámek je na prodej, předkupní právo má stát
Nové Město nad Metují má od června nový moderní web
Na radnici skončila čtyřkoalice kvůli rozhádané ODS
Dobruška
Frej, Krampol či Sobota. S těmito herci točí režisér Magnusek nový film
Dva muži se vloupali do baru. Jeden na druhého volal: "Peťo, poslední". Odnesli si trezor a cigarety
Potomci Františka Vladislava Heka věnovali knihovnu z pozůstalosti svého pra-pra-pra-pradědečka
Od zahrádkářské kolonie dojel jen na křižovatku. Tam narazil do projíždějícího auta
Letohrad
Vznikne další část cyklostezky a chodník. Stát poskytne víc jak deset milionů
Místní firma pošle na účet města 3,5 milionu. Darem podpoří několik projektů
Muž boural starou boudu. Ta na něho spadla
Starosta položil věnce na pietních místech ve městě, lidé se mohou dnes také připojit
Kostelec nad Orlicí
Přes noc zmizelo sto tisíc a elektrotechnika za další desítky tisíc korun
Dobrovolní hasiči nacvičovali resuscitaci osob při použití AED
Fabia narazila do zdi, jeden člověk se zranil
Oktávka nabourala do stromu, řidič zmizel
Choceň
Akční brácha vzal sestřičku místo na houpačky na vlakové nádraží. Na volající policisty byl sprostý
Auto přes střechu, navíc uprostřed mostu. Na vině byl alkohol
Svištěl stovkou do kopce. Ulici v obytné zástavbě si spetl se závodní dráhou
Město spouští placené parkování na náměstí a v nejbližším okolí. První půlhodina je zdarma
Týniště nad Orlicí
Písničkáři na paloučku pod věží
Ve vojenském areálu zahynul po střelbě policista
Ve dvou dnech seděli za volantem různých aut tři muži se zákazem řízení
Týnišťské letní muzeum Vodárenská věž zahajuje 30. května
Vamberk
Nákup bez placení je krádež
Osobák havaroval na mostě
Dívce uvízla noha mezi kmeny stromu. Pomohli hasiči
Člověk spadl do řeky. Na břeh ho dostali přivolaní hasiči
Česká Skalice
Rozhovor s kapelou Čechomor
Skupina Čechomor zahraje v akustické sestavě.
Dodávka projížděla ve zúžení. Po nehodě skončila na střeše a zablokovala silnici
Další příklad výborné pomoci výroby ochranných štítů
Rokytnice v Orlických horách
Na hřišti vzniká zázemí pro fotbalisty
Ministr kultury si prohlédl pevnost Hanička. Za poslední rok se vrátila v čase
Města s oběma kraji koupila lokomotivu z 50. let minulého století. Proč?
Zapište si do kalendáře: Historická akce v historickou chvíli. Den za obnovu lesa
Česká Třebová
Dva zastupitelé vypověděli koaliční smlouvu na radnici
V parku a na sídlišti instalovali veřejná griloviště
Bramborové Jabkance se dostaly na seznam tradiční kultur
Lokomotiváři stále hledají nové zaměstnance. Krizi navzdory
Opočno
Pivovar Baron přivítal seniory
Pavlína Moskalyková Solo mezi seniory
Spanilá jízda Opočno-Přepychy
Ústavní soud zamítl ústavní stížnost Kristiny Colloredo-Mansfeldové ve věci restituce areálu zámku Opočno
Náchod
Hřiště v Trojické ulici v Náchodě má nový povrch
Hasiči zachraňovali kachní mláďata
Senior taxi jezdí dál! V červenci si přijďte pro novou průkazku!
Problematika toulavých koček v Náchodě má řešení
Jablonné nad Orlicí
Střet kamionu s chodci. Pomozte objasnit okolnosti dopravní nehody
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Dovolená za všechny prachy pod širým nebem. Prachy šly navíc na dobrou věc
Májový koncert k 30. výročí založení Jabloňky
Borohrádek
Nákladní souprava se střetla s přepravní sanitkou
Motorka narazila do stromu, mladý motorkář zemřel
Nové Domky Na Květné poslouží seniorům v Borohrádku
Seniorka ležela na podlaze zamčeného bytu a pečovatelky se k ní nemohly dostat. Pomohli hasiči
Jaroměř
Město se mění v moderní dopravní uzel. Nový je autobusový terminál a opravuje se vlakové nádraží
Hokejisté pomohli přírodě
Dopravní terminál je otevřen, kolaudace proběhla úspěšně
Cyklistka havarovala za obchodním centrem. Byla na mol opilá
Králíky
Letošní Cihelnu ani koronavir nezruší. Diváky bude lákat k televizním obrazovkám
Tvrz Hůrka nabídne mimořádně tento víkend rozšířený provoz
Památník obětem internace se musí odstěhovat z kláštera na Hoře Matky Boží
Ohlédnutí za 22. ročníkem Cihelny
Hradec Králové
Tým z FIMky je jediným českým účastníkem v mezinárodní soutěži, vyrábí robota jménem FIM Bot
Po vlně rušení festivalů přichází nová akce Letokruh
Revitalizace Severních teras a Žižkových sadů má územní rozhodnutí
Recidivista s bohatou trestní minulostí opět zaútočil, přepadl dvě ženy
Vysoké Mýto
Pokáč zahájil koncertní léto v amfiteátru
Na Tyršově veřejné plovárně je vše připraveno na sezonu
Na Den dětí odstartovala interaktivní výstava
Údržba zeleně ve městě prochází zásadní změnou
Pardubice
České dráhy představily modernizovaný železniční vůz pro Pardubický kraj
Fotbalové derby vítěze nepoznalo
Retroměstečko... BUDE!
Stát by mohl dát krajům až osm miliard na silnice nižších tříd
Litomyšl
Začala Smetanova Litomyšl, program je nabitý až do příštího víkendu
Střet tří aut: 3 hodiny uzavřená silnice, pro zraněného přiletěl vrtulník
Lázně ducha ani Gastroslavnosti letos nebudou
Auto narazilo do stromu, vrtulník odletěl prázdný
Solnice
Pracovní úraz při manipulaci s vysokozdvižným vozíkem
Srážka tří aut: Dvě z nich skončila mimo silnici
Dobročinná módní přehlídka vozíčkářů vybrala víc jak 160 tisíc korun
Sledujte živý přenos z charitativní módní přehlídky vozíčkářů Elegance bez bariér
Orlické hory
Odešel na nákup ve městě, jeho auto se ale našlo u Zemské brány
Polsko rozvolňuje cestování přes hranice
Policisté si vzali do hledáčku čtyřkolky i motorky. Jejich pohyb v lesích je zakázaný zákonem
Polsko zavírá hraniční přechody v Orlických horách
Podorlicko
Hasiči pomáhali s likvidací následků velké vody
Během jednoho dne tři požáry osobních aut
Cyklisté podporující onkologicky nemocné děti vyrazili napříč Českou republikou. Závěr bude pod Orlickými horami
Vydával se za poslíčka nebo balíkovou službu. Při odchodu bral seniorům peněženky
Rychnovsko
Muž bez řidičáku ujížděl před policisty. Při pátrání pomohl policejní psovod
Profesionální, dobrovolní a drážní hasiči likvidovali následky silné bouřky
Policejní pes Meddy odhalil zloděje, který vykrádal chatky
Rychlost není vždy vítězstvím. Zvlášť pokud řidič nezvádne smyk
Orlickoústecko
Strom na střeše auta, vírník na zemi mimo heliport
Pirát silnic přišel o BMW. Poté, co se honil s policií v ulicích města
Vzal si nářadí a odešel z práce. Již rok a půl ho hledá policie
Děti z dětského domova v Horní Čermné se přestěhují do Letohradu a Žichlínku
Náchodsko
Ultralight zavadil při přistávání o obilí, upadlo mu kolo a poškodil si vrtuli
Cizinec nabízel policistům úplatek. Při silniční kontrole nadýchal přes 3 promile alkoholu
Zaplatila 40 tisíc, štěně ale dosud neviděla
Způsobil postřik kvetoucího pole úhyn včel? Policie to prošetřuje

 
loading...