Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií
hash tag #zmenauzemnihoplanu #rychnovnadkneznou
07.10.2019 09:44

Aktualizováno
07.10.2019 10:01

(rup)

Zpravodajství
zajímavosti

Zobrazeno 2742x
Na začátku září proběhlo vyhrocené, tři a půl hodiny trvající, veřejné projednávání druhé změny platného územního plánu (ÚP) města. Několik týdnů před tímto veřejným jednáním byla spuštěna na internetu informační webová stránka. Mělo se však jednat o agresivní kampaň.
Internetovou stránku spustil občan města Otto Šlemín, kde popsal své obavy z prosazení některých návrhů změny č. 2 ÚP. A web vzbudil zájem obyvatel, ti si také začali procházet zveřejněnou studii města. První pracovní den po letních prázdninách pak přišlo do sálu Pelclova divadla necelých 150 lidí. A jejich požadavek směřovaný k víc jak polovině přítomných zastupitelů zněl jednohlasně - na projednávané ploše nad Billou chtějí zeleň. Vzrostlou zeleň! Nikoliv obchodní zónu. Podle dvou zastupitelek města se ale jednalo o agresivní, lživou a manipulativní kampaň.
"Kampaň, kterou vedl Otto Šlemín byla agresivní, a na tom trvám, v některých bodech byla lživá,“ prohlásila na jednání Dana Spejchalová /Nezávislí za Rychnov/. "Vždyť je to zbytečné dělat takovéto kampaně, stačí domlouvit se s úředníkem, podívat se do papírů,“ dodala Spejchalová. "Kolik z Vás četlo textový dokument k územnímu plánu? A kolik z Vás četlo jenom antikampaň pana Šlemína?“ tázala se na jednání zastupitelka Marie Linhartová /Nezávislí za Rychnov/ a pokračovala: "Já územní plán studuju od března, kdy ještě nebyla definitivní verze. S developerem, jak bylo lživě v kampani uvedeno, nebo že zastupitelé měli schůzky s developery, já neměla ani jednu. Měla jsem ale od března 4 schůzky s úředníky, s panem starostou, abych se detailně seznámila s územním plánem s jeho textovou částí. Je to několik desítek stran. A rozhodně stojí za pozornost víc než kampaň pana Šlemína, která je tendenční a bohužel hodně agresivní.“

Zastupitelé měli podklady k prostudování k dispozici nepřetržitě, obyvatelé města si museli počkat

Zatímco zastupitelé měli možnost nahlédnout do podkladů po celou dobu projednávání, informace pro občany ke změně č. 2 a k územní studii nad Billou zmizely na jaře tohoto roku z internetových stránek města. Znovu se na webu objevily ve chvíli, kdy byla zveřejněna finální podoba dokumentace pro veřejné projednávání, což se stalo 9. července 2019. Šlemín svoji internetovou stránku spustil v polovině srpna.
"Nevím, jak jinak informovat obyvatele města v krátké době o tom, co se v územním plánu chystá a o našich připomínkách, které vnímáme jako důležité. Snažil jsem se srozumitelně popsat pro laika zcela nesrozumitelný návrh změn územního plánu. Nemám k dispozici městský zpravodaj ani městskou TV. Nastudovat všechny zveřejněné podklady mi zabralo spoustu času. Jestli je šíře kampaně vnímána dvěma zastupitelkami jako agresivní, protože dle jejich slov něco podobného v Rychnově ještě nebylo, tak je mi líto, ale možná je čas si zvykat, že lidé nebudou apaticky mlčet a v demokratické společnosti mohou projevit svůj názor. Chápu, že se to vždy a všem nemusí líbit a nemusí se to hodit ani připravovaným plánům. S developerem se setkal přímo starosta města a veřejně prohlásil, že investoři na schválení změn zastupitelstvem již čekají,“ reagoval na výtky Otto Šlemín.
Zastupitelka Linhartová prohlásila, že čtenáři webových stránek byli zmanipulováni. "Pan Šlemín, to bylo globálního oteplování, nedostatek vody, vzal všechny problémy světa a sesypal to na jednu hlavu pana starosty a nás zastupitelů, že jsme uplaceni developery, že se necháme lehce ovlivnit. Lituju spoustu lidí, že se jako nalákat nechalo,“ popsala Linhartová údajnou agresivitu webové prezentace budoucnostrychnova.eu.
"Nevím, co paní Linhartová ví o tom, že jsou zastupitelé uplacení, ale na stránce budoucnostrychnova.eu si o tom rozhodně nic nepřečtete. Také od ní není hezké si o spoluobčanech myslet, že jsou naivní a snadno zmanipulovatelní. A informace o změnách klimatu? Že jsou nepravdivé a našeho města, regionu, snad i státu se netýkají? Celé to vypadá, že si ony dvě zastupitelky nejspíš odkazované rozhovory s odborníky ve vysílání ČRo Plus ani neposlechly. V těchto rozhovorech se neřeší Bangladéš, Keňa a nebo JAR. V těchto rozhovorech se řeší, jak se bránit suchu, vysokým teplotám nebo naopak katastrofickým bleskovým povodním v českých a moravských městech,“ reagoval Šlemín.


Záznam veřejného projednávání změny č. 2 územního plánu města Rychnov nad Kněžnou.

Související články:
Občané podávali připomínky a námitky ke změně územního plánu města
Jaké využití by měla mít louka nad Billou? Co si o tom myslí vybraní zastupitelé?


Místo argumentů útočná prohlášení

"Celé to na mně dělá dojem, že pokud nejsou argumenty, musí se stočit celé téma jinam a předložené připomínky znevěrohodnit. Vraťme zpět nejdůležitější téma, a tím je nárůst dopravy související nejen s bytovou výstavbou, ale především s markety umístěnými doprostřed budoucí bytové zóny. Zastupitelé se budou muset vypořádat s podanými námitkami obyvatel města. Obávám se, že pokud je nezapracují do územního plánu a shodí ze stolu, bude hlasování jen takovou formalitou, protože, už jen kvůli schválení obchvatu do průmyslové zóny musí změna č. 2 územního plánu projít,“ dodal Šlemín. "Jak se tedy zastupitelé vypořádají s námitkami obyvatel města? Odmítnou je, protože jsou to námitky a připomínky obyvatel města údajně zmanipulovaných lživou a agresivní kampaní a nebo se budou zabývat předloženými argumenty podloženými čísly a selským rozumem bez ohledu na finanční zájmy kohokoliv?“ zamýšlí se na závěr Šlemín.

K veřejnému projednávání a údajné agresivní kampani se na zasedání městského zastupitelstva, které se konalo o dva týdny později, vyjádřil bývalý zastupitel města Tomáš Erben. "Já si představuji agresivní kampaň pod něčím jiným. Byl jsem zastupitelem osm let. Za osm let tady byli lidi, když se volil starosta v roce 2010, potom 2014 a pak sem lidi nechodí. Teď tady nejsou zase. (poznámka k účasti obyvatel města na jednání zastupitelstva, pozn. redakce). Třeba tady nejsou proto, že se řekne, jsou agresivní. Ti, co se vlastně ptají, jsou agresivní. Aby to nespadlo k tomu, že vlastně, když chceme něco změnit v tomto městě, a ti lidé sem nechodí, protože je to evidentně nezajímá, přijdou sem jedině, když se jim tak nějak šlápne na kuří oko, tak abychom je tímto neodrazovali. Jestliže tady bylo nějaké sezení, na které přišlo cca 200 lidí nebo kolik," prohlásil Erben.
"Jenom chci říci, že jsem neřekla, že lidé jsou agresivní, ta kampaň byla agresivní a mohli klidně dneska přijít a na názor se mě zeptat. A to zase mrzí trochu mě, že ti lidé tady nejsou," řekla zastupitelka Marie Linhartová.

Na veřejném jednání svůj názor odprezentovaly právě jen obě výše zmíněné zastupitelky, další zastupitelé, ač je k tomu autor článku osobně vyzval, své stanovisko ke změně územního plánu neřekli. Prý na veřejném projednávání tak nemohli učinit.
Jenže neučili tak ani na zasedání zastupitelstva. "Kde se mohla stát chyba, proč občané nepřišli i sem?" Takovou otázku nahlas položila zastupitelka Marie Linhartová. A nabízí se odpověď: Protože lidé mají zájem o změnu ÚP a proto přišli vyjádřit svůj názor k projednávanému tématu na veřejné jednání. Od zastupitelů očekávali, že budou jejich přání aktivně zastupovat. To se ale na zastupitelstvu děje málokdy. Občané názory starosty a těch zastupitelů, kteří chtěli hovořit, již slyšeli na onom veřejném projednávání 2. září, nic jiného 16. září k tématu nezaznělo. Názory vybraných zastupitelů naleznete v odkazovaném článku.


Mohlo by Vás zajímat
loading...
   
Další zprávy z lokality Rychnov nad Kněžnou
Osobák vyjel ze silnice a skončil na boku. Posádka zůstala uvězněna uvnitř vozidla
Starosta neudržel nervy na uzdě. "Zakázal" úředníkům obchodovat s konkrétním podnikatelem
Opilý muž ohlásil bombu na staré radnici. Po půl hodině vše vysvětloval na policejní služebně
Smyk potrápil mladého řidiče. S autem prorazil zábradlí na břehu řeky
Zastupitelé jednomyslně schválili změnu územního plánu. Zelenou dostaly nové supermarkety na sídlišti, červenou pak silniční obchvat průmyslové zóny
Na veřejném jednání vystoupil se svým názorem proti zájmům starosty. Krátce na to dostal zákaz obchodovat s radnicí
Stylové peklo a stylová čertovská výstava
Cizinec naboural čtyři auta a ujel. Na místě nehody zapomněl registrační značku. K rychlému vyřešení nehody také přispěli občané města
Studentům ve škole zmizely boty. Odnášel je mladík s kriminální historií
Změna územního plánu jde do finále. Schválí zastupitelé námitky obyvatel?
Gymnázium podporovalo stávku vysokoškoláků
Vzpomínková akce na sametovou revoluci
30 významných osobností obdrží pamětní klíče jako symbol 30 let od listopadu 1989
Anketa k 17. listopadu 1989 po 20ti letech
ČT: Podle ministerstva při porodu chyboval i lékař v Rychnově
Jedno auto přišlo o kolo, druhé shořelo
Kriminálka vyšetřuje možný trestný čin spáchaný na dítěti
Dobročinná burza kabelek vynesla peníze na opravu invalidního vozíku
Osobní auto vjelo do výlohy obchodu
Projekt Daruj vlasy funguje i u nás
Jde změna územního plánu v prostoru sídliště na ruku investorovi?
Jaké využití by měla mít louka nad Billou? Co si o tom myslí vybraní zastupitelé?
Průmyslovka v Rychnově patří mezi nejlépe vybavené školy
Noc vědců lákala na šetrný přístup k planetě. Na gymnázium přišlo necelých sedm stovek zájemců
Občané podávali připomínky a námitky ke změně územního plánu města
Opilý mladík během honičky s městskou policií naboural, následně ujížděl a nakonec utekl. Zadrželi ho až přivolaní policisté
Základní škola má nové učebny s moderními pomůckami
Zaměstnanci fabriky zadrželi tři běžence. Ukrývali se v návěsu kamionu
Talk show Zbigniewa Jana Czendlika „Postel Hospoda Kostel“
Tuto neděli končí velká retrospektiva malíře-krajináře Josefa Holuba v Orlické galerii

Královéhradecký kraj se prezentoval na letošním prvním turistickém veletrhu GO – Regiontour v Brně
18.01.2020 | 12:58 | Fletch

Pedagogickou fakultu povede ve svém druhém funkčním období docent František Vaníček
18.01.2020 | 11:29 | Fletch

Šemberovo divadlo prochází postupnou modernizací
18.01.2020 | 09:25 | Vysoké Mýto

Začíná 10. ročník Akademie volného času
17.01.2020 | 08:57 | Ústí nad Orlicí

První rok působení Podpůrného a paliativního týmu ve Fakultní nemocnici Hradec Králové
16.01.2020 | 13:08 | Fletch

Zámecký trezor skrýval několik krabic s překvapením
15.01.2020 | 11:10 | ČRo

Starosta neudržel nervy na uzdě. "Zakázal" úředníkům obchodovat s konkrétním podnikatelem
13.01.2020 | 11:17 | (rup)

Bezpečně na horách. Spolupráce s horskou službou přispěje k prevenci ochrany života, zdraví a majetku
11.01.2020 | 11:24 | Policie ČR

Práce na Pekláku pokračují bez obtíží
10.01.2020 | 11:35 | Česká Třebová

Preventivní program Zdravý úsměv pomáhá s péčí o zuby malých dětí již 20 let
09.01.2020 | 21:26 | Fletch

Vedení města se setkalo s místními podnikateli
09.01.2020 | 10:19 | Ústí nad Orlicí

Končí soukromý domov seniorů Metuj. Klienti řeší svou budoucnost
08.01.2020 | 08:48 | ČRo

Krajský stánek na turistických veletrzích bude připomínat šlechtické sídlo
07.01.2020 | 13:32 | Fletch

Koná se jubilejní Tříkrálová sbírka
07.01.2020 | 09:56 | Ústí nad Orlicí

Čipování psů je od nového roku povinné. Existuje ale jedna výjimka
07.01.2020 | 07:00 | Orlická TVzprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Osobák vyjel ze silnice a skončil na boku. Posádka zůstala uvězněna uvnitř vozidla
Starosta neudržel nervy na uzdě. "Zakázal" úředníkům obchodovat s konkrétním podnikatelem
Opilý muž ohlásil bombu na staré radnici. Po půl hodině vše vysvětloval na policejní služebně
Smyk potrápil mladého řidiče. S autem prorazil zábradlí na břehu řeky
Ústí nad Orlicí
Začíná 10. ročník Akademie volného času
Sprejer nastříkal na zdi nacistické znaky. Před tím měl vyřadit kamerový systém
V knihovně je měsíc leden plný akcí
Koncert zakončil Tříkrálovou sbírku 2020
Žamberk
Žamberk si připomene 75. výročí paraskupiny BARIUM
Novoroční ohňostroj
Výstava betlémů v Žamberku
Dokončení projektu protipovodňové ochrany na Divoké Orlici se posouvá
Lanškroun
Město má na stole převod budovy gymnázia na Pardubický kraj
V rekonstruované hale si zahráli florbalisté.
Obyvatelé vybrali sedm projektů, jejichž realizaci zaplatí město
Probíhá výběrové řízení na stavbu polikliniky, první lékaři podepsali smlouvy
Nové Město nad Metují
Končí soukromý domov seniorů Metuj. Klienti řeší svou budoucnost
Pes spadl z hradeb do hloubky osmi metrů. Zachránili ho přivolaní hasiči
Rezecký most přes Metuji je opět v provozu
Na křižovatce se srazila dvě auta. Odnesli to cestující i lampa pouličního osvětlení
Dobruška
Na tradiční Tříkrálovou sbírku vyrazilo na 200 malých koledníků
Vyvrcholením Dětského silvestříku 2019 byl parádní ohňostroj
Beseda s Vlastimilem Harapesem za námi, s Oldřichem Navrátilem před námi
Město má nové pamětní mince. Pokřtil je Zdeněk Troška
Letohrad
Od Nového roku mohou řidiči platit parkovné také pomocí aplikace ParkSimply
Kraj s radnicí plánuje postavit novou tělocvičnu. Ta s parametry pro mistrovská utkání řady sportů ve městě dosud chybí
Dům kultury čeká rekonstrukce. Jednou z posledních akcí byly vánoční koncerty
Aut podstatně přibylo, je potřeba ochránit exponovaná místa města před přeměnou v parkoviště
Kostelec nad Orlicí
Novoroční ohňostroj rozzářil náměstí
Novoroční ohňostroj
Dobrovolní hasiči mají novou hasičskou zbrojnici
Umělé kluziště v Kostelci nad Orlicí
Choceň
Novou vedoucí kultury se stane Tereza Dobešová
V přádelně zahořela bavlna ve spřádacím stroji. Podobný zásah byl už před rokem
Tři nedopalky cigarety mají na svědomí požár kuchyně. Prohořelá hadice myčky pak vyplavení dalšího bytu
Plameny zachvátily chatku, uvnitř zůstala osoba. Dobrovolný hasič dělal vše co mohl, aby muže zachránil
Týniště nad Orlicí
Na Boží hod si šli zaběhat. Na malého chlapce na vozíku vybrali 67 tisíc
Dobročinný běh pro Filípka
V hledáčku policistů nákladní soupravy
Nález válečné munice: Místo hříbků vykukovala z pod listí dělostřelecká výcviková střela
Vamberk
Ministr kultury přivezl potvrzení o zápisu vamberecké krajky na seznam české lidové kultury
Vamberecké krajkářství patří na celorepublikový seznam tradiční lidové kultury
Srazila se dvě auta, jeden člověk se zranil
Na návěsu kamionu začala hořet pneumatika
Česká Skalice
Již dvanáctý ročník výstavy modelové železnice,vláčků a modelů připravují českoskaličtí modeláři z Modelářského centra za podpory Města Čeká Skalice
Modeláři z České Skalice mají novou klubovnu
Hledali osobu na hladině, našli ji ale ve vedlejší obci
Starší muž měl obtěžovat a osahávat mladou dívku. Policisté se ptají, zda se to nestalo i jiným dívkám či ženám
Rokytnice v Orlických horách
Ministr kultury si prohlédl pevnost Hanička. Za poslední rok se vrátila v čase
Města s oběma kraji koupila lokomotivu z 50. let minulého století. Proč?
Zapište si do kalendáře: Historická akce v historickou chvíli. Den za obnovu lesa
Sovětská okupační vojska se již nemají kam vrátit. Začala demolice vybydlené ubytovny mužstva a důstojníků
Česká Třebová
Hokejisté České Třebové si vítězstvím nad Světlou nad Sázavou zajistili prvenství v základní části soutěže Krajské hokejové ligy 2019/20
Krasobruslařský supervíkend v České Třebové
Zemřel Josef Ripka, výzkumný pracovník a také umělec
Příběh českotřebovského bezdomovce Františka Kováře
Opočno
Zámecký trezor skrýval několik krabic s překvapením
Největší ručně psaná kniha na světě je vystavena jen do úterý 17. prosince
Divoká cesta z baru skončila na obvodním oddělení policie
Dobruška a Opočno budou mít společný domov pro seniory
Náchod
Stamilionová investice sníží v Náchodě cenu za teplo
Nové projekty a investice v lázních Běloves jsou připraveny
Chatka v plamenech. Nikdo nebyl naštěstí zraněn
Na polévku a svařák přišly stovky lidí
Jablonné nad Orlicí
Střet kamionu s chodci. Pomozte objasnit okolnosti dopravní nehody
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Dovolená za všechny prachy pod širým nebem. Prachy šly navíc na dobrou věc
Májový koncert k 30. výročí založení Jabloňky
Borohrádek
Osobní auto skončilo na boku. Předcházel smyk a průjezd příkopem
Nákladní auto za podjezdem, kontejner před ním. Most překážel dalšímu řidiči
Ujíždějící BMW zastavil varovný výstřel. Řidič neměl papíry a byl pod vlivem drog
Osobák narazil do návěsu nákladního auta, děti dostaly plyšové hračky
Jaroměř
Odešel s proutěnou kasičkou a penězi. Nepoznáte ho?
Nad pevností zněly silvestrovské salvy
Štědrý den na Bastionu: pletla se vánočka, házelo se střevícem
Odpoledne se pral s hosty restaurace, později i s přivolanými policisty
Králíky
Tvrz Hůrka nabídne mimořádně tento víkend rozšířený provoz
Památník obětem internace se musí odstěhovat z kláštera na Hoře Matky Boží
Ohlédnutí za 22. ročníkem Cihelny
Vyražte na Cihelnu. Mimo vojenských ukázek uvidíte v akci také jízdní policii
Hradec Králové
Pedagogickou fakultu povede ve svém druhém funkčním období docent František Vaníček
Kraj uzavřel nové smlouvy s autobusovými dopravci. Platit začnou příští rok na jaře
Hradecké Městské lesy chystají novinky v lese i na Stříbrném rybníku
Žena použila v bankomatu odcizenou kartu. Teď po ní pátrá policie
Vysoké Mýto
Šemberovo divadlo prochází postupnou modernizací
Když se nedaří. Šedesát litrů neteklo do nádrže, ale na silnici
Kriminalisté popsali, jak 18letý mladík zavraždil staršího muže
Benefiční koncert Ke slávě Tvé letos slavil jubileum
Pardubice
V salonu mají nejdražší popcorn v okolí. Díky požárnímu poplachu
Sexuální hrátky s magnety muži nevyšly. Na pomoc vyjeli hasiči se sikovkami
Na Štědrý večer likvidovali hasiči dva požáry vánočních stromků
Řidiči dostali malý dárek. Dnes se otevírá nová část křižovatky u Globusu
Litomyšl
Nákladní auto blokovalo křižovatku. Z jeho přívěsu spadla na silnici elektrocentrála
S nožem v ruce zaútočila na svoji matku a sousedy. Silně opilá dvaatřicetiletá žena skončila na záchytce
Jednu z největších škol v kraji čekají další opravy historických budov
V brownfieldu postaví Lidl. Budova musí respektovat historický ráz lokality
Solnice
Srážka tří aut: Dvě z nich skončila mimo silnici
Dobročinná módní přehlídka vozíčkářů vybrala víc jak 160 tisíc korun
Sledujte živý přenos z charitativní módní přehlídky vozíčkářů Elegance bez bariér
Na ubytovnu zavítal nezvaný host. Zmizela herní elektronika
Orlické hory
Bezpečně na horách. Spolupráce s horskou službou přispěje k prevenci ochrany života, zdraví a majetku
Destinace Orlické hory a Podorlicko je připravena na slow turisty
Jak na bezpečnou zimní jízdu? Radí mistr světa v rallye Jan Kopecký
Za Mushingem – jízdou za psím spřežením se musel přestěhovat
Podorlicko
Zítra proběhne druhá vlna vypínání DVB-T signálu České televize. Lidé na Králicku přejdou na modernější standard DVB-T2
Dva střety aut s dalšími účastníky silničního provozu: chodec zemřel, cyklista skončil v nemocnici
Připravujete projekty v rámci česko-polské spolupráce? Euroregion Glacensis přijímá žádosti o dotace
Za 24 hodin dvě vážné nehody s tragickým koncem. U obou událostí zasahoval také vrtulník záchranářů
Rychnovsko
Pondělní výjezdy hasičů: srážky aut a likvidace hořícího klestí
Na mol opilý řidič autem přelomil betonový plot. Jiný opilec sestřelil předjížděné auto
Hasiči likvidovali neohlášené pálení klestí a únik provozních kapalin
Zdeněk Hlaváček, polda tělem i duší končí profesní kariéru
Orlickoústecko
Netolický: Pokud nebude Leo Express 16. ledna plnit smlouvu, upozorníme na možnost jejího vypovězení
Meteovýstraha: Hrozí sněhové jazyky nebo i závěje
České dráhy budou vracet peníze za nevyužité IN karty na Orlicku a Králicku
Nálezkyně 500 let starých mincí v hodnotě necelých 900 tisíc se zachovala příkladně. Od kraje dostane nálezné deset tisíc
Náchodsko
Osobní auto vyjelo mimo hlavní silnici, dva lidé zraněni
Víc než desítka obcí má velký zájem o měření rychlosti na silnicích
Dcera zneužila přístup k bankovnictví. Z účtu své matky vybrala přes půl milionu
Policie zadržela 19letého mladíka, kterého lákaly ohníčky