Profil autora:
vložil (rup)
jméno Dave Ruppert
autor fotografií MěÚ Rychnov nad Kněžnou, Internet
hash tag #rychnovskezrcadlo #rozvojmesta
03.06.2019 09:50

(rup)

Zpravodajství
zajímavosti

Zobrazeno 1984x
V Rychnově nad Kněžnou v současné době probíhá proces změny územního plánu č. 2 (ÚP) a směřuje k veřejnému projednávání, které by se mělo konat nejpozději teď v červnu. Obyvatelé města připomínkovali několik oblastí - vedle železniční stanice Lipovka také prostor nad Billou, pro který nechalo město zpracovat územní studii. Tu ovšem nikdo s obyvateli sídliště dosud neprojednal.
"Pro lokalitu nad Billou, vymezenou územním plánem jako zastavitelná plocha Z.rk36, obdržel úřad územního plánování několik podnětů občanů města ke změně funkčního využití plochy. Požadavek na jejich prověření a na zpracování územní studie pro zastavitelnou plochu Z.rk36 byl zapracován do Návrhu zadání změny č. 2 ÚP Rychnov nad Kněžnou. Návrh zadání změny ÚP byl projednáván s veřejností i dotčenými orgány na podzim 2017, upravené zadání po projednání bylo diskutováno na jednání zastupitelského klubu dne 6. 12. 2017 a dále pak na veřejném zasedání zastupitelstva dne 11. 12. 2017, kde bylo zadání schváleno. Zastupitelé schválili zároveň usnesením č.109/2017 pořízení územního plánu s prvky regulačního plánu dle §43 odst.3 novely stavebního zákona s platností od 1. 1. 2018,“ okomentovala situaci okolo zadání změn územního plánu úřednice Jana Linhartová.

Veřejná diskuze se nekonala, investor s obchodním parkem již počítá

Podle obyvatel sídliště ale žádná veřejná diskuze neproběhla. "Na silnici dva kruháky a na louce jak činžáky, tak i obchodní centrum s další lékárnou. Obchodní centrum zhorší dopravní situaci v celé lokalitě! Naopak jako dobrý nápad hodnotíme parkovací dům a vodní plochu. Jenže opět je to o nás, bez nás! To nestojíme vedení města za to, aby se nás zeptali, aby uspořádali nějaký diskuzní panel, kde by se obyvatelé sídliště mohli vyjádřit?“ napsali na sociální síť autoři stránky Žijeme na Mírové.
V příspěvcích se objevila i poznámka o tom, že obyvatelům chybí vzrostlá zeleň, podle jedné z variant studie totiž přibude jen asi 25 stromů. "Na celém sídlišti nenarazíte na prostor parkového typu, jediné vzrostlé stromy jsou pod kotelnou, část z nich ale půjde k zemi kvůli výstavbě městského bytového domu,“ píše se na stránce Žijeme na Mírové.
Na existenci územní studie upozornila na podzim loňského roku právě stránka Žijeme na Mírové. "Vážení obyvatelé našeho sídliště, už je to tady! Radnice zveřejnila územní studii sídliště Mírová, jak by mohla vypadat louka na Billou,“ píše se v jednom z příspěvků.
"Výstupy z územní studie lokality Z.rk.36 byly zohledněny v Návrhu změny č. 2 ÚP Rychnov nad Kněžnou, který byl, včetně předmětné územní studie, projednán v termínu 1. 10. 2018-6. 12. 2018 s dotčenými orgány, krajským úřadem a sousedními obcemi, a dne 1.10.2018 byl doručen veřejnosti veřejnou vyhláškou s možností uplatnění připomínek do 15.11.2018,“ uvedla Linhartová.
Připomínek ke změně ÚP od obyvatel přišlo celkem osm. Tu, která se týká právě lokality Z.rk36 nad Billou a která požaduje ve stručnosti změnit plochu pro obchodní centrum na plochu pro realizaci parku či bytových domů, podepsalo 411 lidí.
Bez ohledu na skutečnost, že změny ÚP zatím nebyly schváleny a není jisté, že bude v lokalitě nad Billou možné stavět komerční stavby, tak majitel investorské firmy Traxial o projektu v Rychnově nad Kněžnou informuje v letáku své další společnosti ZDR Investments (v rámci portfolia investičního fondu) a láká na kapitálové zhodnocení financí potenciálních klientů s výnosem 5-7 % p.a.
V letáku jsou vyjmenované všechny významné retailové řetězce včetně těch, které už ve městě působí (Pepco, Deichmann, Teta, DM). Některé z nich na území města naleznete dokonce vícekrát (Penny, 2x), Dr. Max (3x), Planeo (2x).
Je tak otázkou, zda zbývající prodejci jako Kik, Jysk či Jena nemají šanci získat prodejní prostory na jiném místě v Rychnově nad Kněžnou. Podle MfDnes se od projektu obchodního parku developera Traxial mají někteří možní nájemníci již distancovat. Autor článku, který vyšel v únoru tohoto roku, konkrétně jmenoval obchod s textilem Kik.
"V tuto chvíli je projekt výstavby nového obchodního parku zastaven a nijak se nerozvíjí. Pokud bude obnoven a akceptován i místními obyvateli, rádi se k němu opět připojíme. Je ale také možné, že budeme osloveni jiným pronajímatelem a prodejnu v Rychnově nad Kněžnou budeme řešit zcela jinak,“ uvedl pro MfDnes mediální zástupce firmy Jakub Koutek.
V Rychnově nad Kněžnou v současné době dosahuje zastavěná plocha obchodů a marketů vysoké hodnoty 26.273 metrů čtverečních. Do této hodnoty jsou započteny obchodní zóny na sídlišti Mírová, v Havlíčkově, Štemberkově a Jiráskově ulici a vybrané prodejny na Starém náměstí.
Podle portálu Česko v datech je evropský průměr prodejní plochy přibližně 280 m2 na 1.000 obyvatel, v Praze tato hodnota vychází na necelých 700 m2. Při sečtení plochy pouze potravinářských řetězců (Tesco, Kaufland, Penny, Billa, Lidl, Qanto), působících v Rychnově nad Kněžnou, se dostaneme na hodnotu přibližně 16.000 m2, město Rychnov nad Kněžnou má 11.000 obyvatel - v přepočtu to znamená extrémně vysokou hodnotu prodejní plochy 1.462 m2 na 1.000 obyvatel.

Studie rozvoje sídliště? Je vůbec k něčemu?

Největší sídliště ve městě se bude dále rozšiřovat. Má se tak stát na základě dvou samostatných územních studií. Existuje však koncepční architektonická studie pro celou oblast sídliště Mírová, a dále směrem k Dlouhé Vsi a směrem k Javornici? Ne, radnice žádnou studii celé této rozvojové oblasti nemá.
Pokud dojde k výstavbě přibližně 415 nových bytů na Javornické a asi 250 nových bytů nad Billou, pak by to znamenalo v nejbližších letech nárůst počtu obyvatel o 1.000 až 1.500. Pak je ale třeba také počítat s novými objekty pro občanskou vybavenost jako jsou mateřská školka, základní škola, parkoviště, veřejná doprava, parky či sportoviště.
Na dotaz k územní studii radnice reaguje tak, že jen připomíná existenci územní studie plochy Z.rk36 nad Billou. Její podoba už je neveřejná, úředníci ji nechali stáhnout z webu města. Obyvatelům města jde ale o to, jak skloubit všechny výhledové projekty a zlepšit dosavadní stav na sídlišti pro jeho obyvatele s perspektivou na mnoho desítek let dopředu. Na to, jak se zdá, ale město odpověď nemá!


Mohlo by Vás zajímat
loading...
   
Další zprávy z lokality Rychnov nad Kněžnou
Osobák po střetu s jiným autem skončil v poli
Osobák vyjel ze silnice a skončil na boku. Posádka zůstala uvězněna uvnitř vozidla
Starosta neudržel nervy na uzdě. "Zakázal" úředníkům obchodovat s konkrétním podnikatelem
Opilý muž ohlásil bombu na staré radnici. Po půl hodině vše vysvětloval na policejní služebně
Smyk potrápil mladého řidiče. S autem prorazil zábradlí na břehu řeky
Zastupitelé jednomyslně schválili změnu územního plánu. Zelenou dostaly nové supermarkety na sídlišti, červenou pak silniční obchvat průmyslové zóny
Na veřejném jednání vystoupil se svým názorem proti zájmům starosty. Krátce na to dostal zákaz obchodovat s radnicí
Stylové peklo a stylová čertovská výstava
Cizinec naboural čtyři auta a ujel. Na místě nehody zapomněl registrační značku. K rychlému vyřešení nehody také přispěli občané města
Studentům ve škole zmizely boty. Odnášel je mladík s kriminální historií
Změna územního plánu jde do finále. Schválí zastupitelé námitky obyvatel?
Gymnázium podporovalo stávku vysokoškoláků
Vzpomínková akce na sametovou revoluci
30 významných osobností obdrží pamětní klíče jako symbol 30 let od listopadu 1989
Anketa k 17. listopadu 1989 po 20ti letech
ČT: Podle ministerstva při porodu chyboval i lékař v Rychnově
Jedno auto přišlo o kolo, druhé shořelo
Kriminálka vyšetřuje možný trestný čin spáchaný na dítěti
Dobročinná burza kabelek vynesla peníze na opravu invalidního vozíku
Osobní auto vjelo do výlohy obchodu
Projekt Daruj vlasy funguje i u nás
Jde změna územního plánu v prostoru sídliště na ruku investorovi?
Lidé chtějí nad Billou zeleň, ne markety. Podle zastupitelů měla být informační kampaň agresivní
Jaké využití by měla mít louka nad Billou? Co si o tom myslí vybraní zastupitelé?
Průmyslovka v Rychnově patří mezi nejlépe vybavené školy
Noc vědců lákala na šetrný přístup k planetě. Na gymnázium přišlo necelých sedm stovek zájemců
Občané podávali připomínky a námitky ke změně územního plánu města
Opilý mladík během honičky s městskou policií naboural, následně ujížděl a nakonec utekl. Zadrželi ho až přivolaní policisté
Základní škola má nové učebny s moderními pomůckami
Zaměstnanci fabriky zadrželi tři běžence. Ukrývali se v návěsu kamionu

Město opět nabízí startovací bydlení
20.01.2020 | 08:48 | Hradec Králové

Sběr olejů a kovů se úspěšně rozjíždí
20.01.2020 | 07:17 | Vysoké Mýto

Modeláři představili své modely na šestnáctém ročníku Hradeckého lva
19.01.2020 | 13:11 | Orlický.net

Safari Park Dvůr Králové: Nově vytvořené embryo posílilo naději na přežití nosorožců bílých severních
19.01.2020 | 12:13 | Fletch

Královéhradecký kraj se prezentoval na letošním prvním turistickém veletrhu GO – Regiontour v Brně
18.01.2020 | 12:58 | Fletch

Pedagogickou fakultu povede ve svém druhém funkčním období docent František Vaníček
18.01.2020 | 11:29 | Fletch

Šemberovo divadlo prochází postupnou modernizací
18.01.2020 | 09:25 | Vysoké Mýto

Začíná 10. ročník Akademie volného času
17.01.2020 | 08:57 | Ústí nad Orlicí

První rok působení Podpůrného a paliativního týmu ve Fakultní nemocnici Hradec Králové
16.01.2020 | 13:08 | Fletch

Zámecký trezor skrýval několik krabic s překvapením
15.01.2020 | 11:10 | ČRo

Starosta neudržel nervy na uzdě. "Zakázal" úředníkům obchodovat s konkrétním podnikatelem
13.01.2020 | 11:17 | (rup)

Bezpečně na horách. Spolupráce s horskou službou přispěje k prevenci ochrany života, zdraví a majetku
11.01.2020 | 11:24 | Policie ČR

Práce na Pekláku pokračují bez obtíží
10.01.2020 | 11:35 | Česká Třebová

Preventivní program Zdravý úsměv pomáhá s péčí o zuby malých dětí již 20 let
09.01.2020 | 21:26 | Fletch

Vedení města se setkalo s místními podnikateli
09.01.2020 | 10:19 | Ústí nad Orlicízprávy z měst v regionu Orlických hor a Podorlicka

Rychnov nad Kněžnou
Osobák po střetu s jiným autem skončil v poli
Osobák vyjel ze silnice a skončil na boku. Posádka zůstala uvězněna uvnitř vozidla
Starosta neudržel nervy na uzdě. "Zakázal" úředníkům obchodovat s konkrétním podnikatelem
Opilý muž ohlásil bombu na staré radnici. Po půl hodině vše vysvětloval na policejní služebně
Ústí nad Orlicí
Začíná 10. ročník Akademie volného času
Sprejer nastříkal na zdi nacistické znaky. Před tím měl vyřadit kamerový systém
V knihovně je měsíc leden plný akcí
Koncert zakončil Tříkrálovou sbírku 2020
Žamberk
Město Žamberk uctilo památku hrdinů odboje
Žamberk si připomene 75. výročí paraskupiny BARIUM
Novoroční ohňostroj
Výstava betlémů v Žamberku
Lanškroun
Po 51. vyhlásili nejúspěšnější sportovce okresu Ústí nad Orlicí
Město má na stole převod budovy gymnázia na Pardubický kraj
V rekonstruované hale si zahráli florbalisté.
Obyvatelé vybrali sedm projektů, jejichž realizaci zaplatí město
Nové Město nad Metují
Královéhradecký kraj ubytuje všechny klienty Domova seniorů Metuj
Končí soukromý domov seniorů Metuj. Klienti řeší svou budoucnost
Pes spadl z hradeb do hloubky osmi metrů. Zachránili ho přivolaní hasiči
Rezecký most přes Metuji je opět v provozu
Dobruška
Na tradiční Tříkrálovou sbírku vyrazilo na 200 malých koledníků
Vyvrcholením Dětského silvestříku 2019 byl parádní ohňostroj
Beseda s Vlastimilem Harapesem za námi, s Oldřichem Navrátilem před námi
Město má nové pamětní mince. Pokřtil je Zdeněk Troška
Letohrad
Od Nového roku mohou řidiči platit parkovné také pomocí aplikace ParkSimply
Kraj s radnicí plánuje postavit novou tělocvičnu. Ta s parametry pro mistrovská utkání řady sportů ve městě dosud chybí
Dům kultury čeká rekonstrukce. Jednou z posledních akcí byly vánoční koncerty
Aut podstatně přibylo, je potřeba ochránit exponovaná místa města před přeměnou v parkoviště
Kostelec nad Orlicí
Novoroční ohňostroj rozzářil náměstí
Novoroční ohňostroj
Dobrovolní hasiči mají novou hasičskou zbrojnici
Umělé kluziště v Kostelci nad Orlicí
Choceň
Novou vedoucí kultury se stane Tereza Dobešová
V přádelně zahořela bavlna ve spřádacím stroji. Podobný zásah byl už před rokem
Tři nedopalky cigarety mají na svědomí požár kuchyně. Prohořelá hadice myčky pak vyplavení dalšího bytu
Plameny zachvátily chatku, uvnitř zůstala osoba. Dobrovolný hasič dělal vše co mohl, aby muže zachránil
Týniště nad Orlicí
Na Boží hod si šli zaběhat. Na malého chlapce na vozíku vybrali 67 tisíc
Dobročinný běh pro Filípka
V hledáčku policistů nákladní soupravy
Nález válečné munice: Místo hříbků vykukovala z pod listí dělostřelecká výcviková střela
Vamberk
Ministr kultury přivezl potvrzení o zápisu vamberecké krajky na seznam české lidové kultury
Vamberecké krajkářství patří na celorepublikový seznam tradiční lidové kultury
Srazila se dvě auta, jeden člověk se zranil
Na návěsu kamionu začala hořet pneumatika
Česká Skalice
Čelní náraz do oplocení domu. Řidič usedl za volant opilý
Již dvanáctý ročník výstavy modelové železnice,vláčků a modelů připravují českoskaličtí modeláři z Modelářského centra za podpory Města Čeká Skalice
Modeláři z České Skalice mají novou klubovnu
Hledali osobu na hladině, našli ji ale ve vedlejší obci
Rokytnice v Orlických horách
Ministr kultury si prohlédl pevnost Hanička. Za poslední rok se vrátila v čase
Města s oběma kraji koupila lokomotivu z 50. let minulého století. Proč?
Zapište si do kalendáře: Historická akce v historickou chvíli. Den za obnovu lesa
Sovětská okupační vojska se již nemají kam vrátit. Začala demolice vybydlené ubytovny mužstva a důstojníků
Česká Třebová
Hokejisté České Třebové si vítězstvím nad Světlou nad Sázavou zajistili prvenství v základní části soutěže Krajské hokejové ligy 2019/20
Krasobruslařský supervíkend v České Třebové
Zemřel Josef Ripka, výzkumný pracovník a také umělec
Příběh českotřebovského bezdomovce Františka Kováře
Opočno
Zámecký trezor skrýval několik krabic s překvapením
Největší ručně psaná kniha na světě je vystavena jen do úterý 17. prosince
Divoká cesta z baru skončila na obvodním oddělení policie
Dobruška a Opočno budou mít společný domov pro seniory
Náchod
Půl miliardy korun na investice do Náchoda – dobrý start nového roku
Stamilionová investice sníží v Náchodě cenu za teplo
Nové projekty a investice v lázních Běloves jsou připraveny
Chatka v plamenech. Nikdo nebyl naštěstí zraněn
Jablonné nad Orlicí
Střet kamionu s chodci. Pomozte objasnit okolnosti dopravní nehody
Střetla se dvě auta opilých řidičů. Ti skončili v nemocnici na ošetření a na odběru krve
Dovolená za všechny prachy pod širým nebem. Prachy šly navíc na dobrou věc
Májový koncert k 30. výročí založení Jabloňky
Borohrádek
Osobní auto skončilo na boku. Předcházel smyk a průjezd příkopem
Nákladní auto za podjezdem, kontejner před ním. Most překážel dalšímu řidiči
Ujíždějící BMW zastavil varovný výstřel. Řidič neměl papíry a byl pod vlivem drog
Osobák narazil do návěsu nákladního auta, děti dostaly plyšové hračky
Jaroměř
Odešel s proutěnou kasičkou a penězi. Nepoznáte ho?
Nad pevností zněly silvestrovské salvy
Štědrý den na Bastionu: pletla se vánočka, házelo se střevícem
Odpoledne se pral s hosty restaurace, později i s přivolanými policisty
Králíky
Tvrz Hůrka nabídne mimořádně tento víkend rozšířený provoz
Památník obětem internace se musí odstěhovat z kláštera na Hoře Matky Boží
Ohlédnutí za 22. ročníkem Cihelny
Vyražte na Cihelnu. Mimo vojenských ukázek uvidíte v akci také jízdní policii
Hradec Králové
Mountfield HK opět mění hráčský kádr. Do Vítkovic putuje Mislav Rosandič a z Vítkovic do Hradce zamíří Petr Šidlík
Skvělou reklamu FC Hradec Králové udělal o víkendu tým U12 na halovém turnaji v Drážďanech
Drogy na diskotéce se dostaly do hledáčku policie
Ve 38. kole Tipsport extraligy porazili hradečtí lvi zlínské berany 4:2
Vysoké Mýto
Sběr olejů a kovů se úspěšně rozjíždí
Šemberovo divadlo prochází postupnou modernizací
Když se nedaří. Šedesát litrů neteklo do nádrže, ale na silnici
Kriminalisté popsali, jak 18letý mladík zavraždil staršího muže
Pardubice
V salonu mají nejdražší popcorn v okolí. Díky požárnímu poplachu
Sexuální hrátky s magnety muži nevyšly. Na pomoc vyjeli hasiči se sikovkami
Na Štědrý večer likvidovali hasiči dva požáry vánočních stromků
Řidiči dostali malý dárek. Dnes se otevírá nová část křižovatky u Globusu
Litomyšl
Hokejistům České Třebové chybělo k výhře na Litomyšlí 47 vteřin
Nákladní auto blokovalo křižovatku. Z jeho přívěsu spadla na silnici elektrocentrála
S nožem v ruce zaútočila na svoji matku a sousedy. Silně opilá dvaatřicetiletá žena skončila na záchytce
Jednu z největších škol v kraji čekají další opravy historických budov
Solnice
Srážka tří aut: Dvě z nich skončila mimo silnici
Dobročinná módní přehlídka vozíčkářů vybrala víc jak 160 tisíc korun
Sledujte živý přenos z charitativní módní přehlídky vozíčkářů Elegance bez bariér
Na ubytovnu zavítal nezvaný host. Zmizela herní elektronika
Orlické hory
Bezpečně na horách. Spolupráce s horskou službou přispěje k prevenci ochrany života, zdraví a majetku
Destinace Orlické hory a Podorlicko je připravena na slow turisty
Jak na bezpečnou zimní jízdu? Radí mistr světa v rallye Jan Kopecký
Za Mushingem – jízdou za psím spřežením se musel přestěhovat
Podorlicko
Zítra proběhne druhá vlna vypínání DVB-T signálu České televize. Lidé na Králicku přejdou na modernější standard DVB-T2
Dva střety aut s dalšími účastníky silničního provozu: chodec zemřel, cyklista skončil v nemocnici
Připravujete projekty v rámci česko-polské spolupráce? Euroregion Glacensis přijímá žádosti o dotace
Za 24 hodin dvě vážné nehody s tragickým koncem. U obou událostí zasahoval také vrtulník záchranářů
Rychnovsko
Pondělní výjezdy hasičů: srážky aut a likvidace hořícího klestí
Na mol opilý řidič autem přelomil betonový plot. Jiný opilec sestřelil předjížděné auto
Hasiči likvidovali neohlášené pálení klestí a únik provozních kapalin
Zdeněk Hlaváček, polda tělem i duší končí profesní kariéru
Orlickoústecko
Netolický: Pokud nebude Leo Express 16. ledna plnit smlouvu, upozorníme na možnost jejího vypovězení
Meteovýstraha: Hrozí sněhové jazyky nebo i závěje
České dráhy budou vracet peníze za nevyužité IN karty na Orlicku a Králicku
Nálezkyně 500 let starých mincí v hodnotě necelých 900 tisíc se zachovala příkladně. Od kraje dostane nálezné deset tisíc
Náchodsko
Osobní auto vyjelo mimo hlavní silnici, dva lidé zraněni
Víc než desítka obcí má velký zájem o měření rychlosti na silnicích
Dcera zneužila přístup k bankovnictví. Z účtu své matky vybrala přes půl milionu
Policie zadržela 19letého mladíka, kterého lákaly ohníčky